Zaterdag 4 Februari. A°. J893, N°. 8202. evenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: ODÉ. Buitenlandsche Berichten. Bjj de Kamer zou heden een rapport in komen, zich vereenigende met het voorstel der regeering om te handhaven het besluit van den 18n Juni 1892, waarbij de rente van de buitenlandsche schuld tot 33 percent is teruggebracht. De commissie voegde aan de autorisatie tot -onversie in binnenlandsche schuld tot den ln September e.k. een artikel toe, bepalende, dat de betaling der renten zal blijven geschieden overeenkomstig art. 3 van bovengenoemd besluit, en dat geen andere bepalingen of verklaringen, vau welken aard Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke noramers. 1.85. .- 2.50. .- 0.10. BDUGAI: BOTESI8TKAAT, E 2 7. ADVERTENTIEPRIJS: van ii0 gewone regels met inbegrip van eene Courantf iAO. Iedere gewone regel meer.- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F R A N K R IJ K. In de Kamer vroeg Delafosse inlichtingen over de gebeurtenissen in Egypte en de ver sterking der Engelsche troepen. Hg zeide, dat Engeland blijkbaar een soort van protectoraat over Egypte wil uitoefenen. Indien geen datum is bepaald voor de ontruiming, dan valt de verantwoordelijkheid terug op Wad- dington, die onbekwaam is voor zijn taak. Delafosse wenscht een protest, echter niet van Frankrijk alleen, maar een internationaal protest. Het Euez-kanaal mag maar niet val len in de handen van de eerste mogendheid de beste. De Egyptenarenkunnen zich zelven wel regeeren. De minister Develle antwoordde, dat Wad dingion als gezant altoos getoond heeft een zeer helderen blik te hebben en een warm vadei lander te zijn. De maatregelen door Engeland genomen, brengen geene enkele ■wijziging van de staatkunde m Egypte met zich. Na de verklaring van Gladstone hadden wij van het antwoord aan onzen gezant gege ven, eenvoudig nota te nemen. Nochtans blijven wij wel degelijk ons bezighouden met ■wat er ju Egypte gebeurt. "Wij meenen dat Egypte onder het gezag van den kherfive moet blijven. Moest de bezetting altoos voortduren, dan zou dit de aanleiding worden tot een Europeesch conflict. (Toejuiching.) lleloncle gaf het verlangen te kennen naar de openbaarmaking van het Gele boek betref fende de zaken in Egypte. De minister van buitenlandsche zaken ant woordde dat de regeering liet Gele boek voorbereidt. Hiermede was deze zaak afgeloopen. Gistervoormiddag heeft op het Elyseum de plechtige uitreiking plaats gehad van den kardinaalshoed aan de aartsbisschoppen van Rouaan en Tours, met het gebruikelijke ver toon. In hunne toespraken betuigden de kar dinaals hunne ingenomenheid, dat de paus zjjne blijken van vertrouwen en voorliefde jegens Frankrijk heeft vermeerderd, en ver klaarden zij al hunne krachten te zullen inspan nen om het gevestigd gezag bjj te staan in de volvoering zijner taak, terwijl zij eraan her innerden dat de paus niet ophoudt alle lieden van gezond verstand en goeden wil te wijzen op het noodzakelijke, den tegenwoordigen regeeringsvorm aan te nemen. De bisschop pen zullen zich gelukkig achten tot dat werk des vredes mede te arbeiden, alleen verlan gende dat hun wederkeeng recht en vrijheid worden verleend. President Carnot bedankte de kardinalen voor hunne woorden en wenschte hun geluk dat zij, met den paus, hebben begrepen dat vóór alles vrede en goede verstandhouding Ausschen alle Franschen noodig is. De president heeft aan de kardinalen en* den garde noble, die de kardinaalshoeden overbracht, het legioen van eei uitgeieiki. De plechtigheid werd met een déjeuner be sloten. Volgens het door de Matin openbaarge maakt rapport der deskundigen is de oorzaak van den dood van Reinach niet aan te duiden en is geenerlei overblijfsel van eenig ver- doovend middel in het lijk gevonden. De Raadkamer zal ten aanzien der verdere beklaagden in de Panama-zaak morgen of Maandag eene beslissing nemen. Onder voorbehoud is het gerucht verspreid, dat de heer Chaudordy, oud-gezant te Madrid, den heer Waddington als gezant te Londen zal vervangen. De negen leden der commissie, die de Senaat gekozen heeft tot onderzoek van het voorstel des heeren Monis, waarbij de getuigen, die voor den rechter van instructie geroepen worden, zonder wettige redenen weigeren te vetschijnen, of op de hun geste'de vragen weigei en te antwoorden, of eene valsche ge tuigenis afleggen, of niet de volledige waar heid zeggen, gestraft kunnen worden met eene gevangenzetting van zes dagen tot een jaar, zijn eenparig ten gunste van het beginsel der voordracht. Doch verreweg de meesten zijn van oordeel dat zij gewijzigd behoort te worden. Dat is ook de meening van den minister van justitie, die door de commissie is gehoord. Te oordeelen naar de berichten uit Bour nemouth, valt er voor Cornelius Herz weinig te rekenen op levensbehoud. De tijdingen luiden to ongunstig mogelijk. De werkstaking der patroons-bakkers te Marseille is geëindigd. Het gemeentebestuur heeft gewonnen spel gekregen. De brood zetting blijft gehandhaafd. De Gaulois maakt melding van een gerucht volgens hetwelk de czarewitch Parijs zou be zoeken. I) I T S C IljS. A K I). De begrootingscommissie uit den Rijksdag heeft de marine-begrooting goedgekeurd, na nog l'/s millioen mark als eersten termijn voor den bouw van twee droge dokken te Kiel geschrapt te hebben. De laatste zittingen van den Rijksdag waren weder zoo slecht bezocht, dat de vergadering niet bevoegd was tot het nemen van eenig wettig besluit. De Landdag van Saksen-Weimar had het groothertogelijk echtpaar bij zijn gouden hu welijksfeest een eeregave van 241)000 gulden aangeboden. Thans heeft de groothertog be paald, dat het kapitaal zal gebruikt worden voor een »gouden-bruilofts-stichtiDg". Het twintigste deel van de rente wordt jaarlijks bjj het kapitaal gevoegd, terwjjl over de helft van de overblijvende rente de groothertog, over de andere de groothertogin de beschik king heeft, en wel tot bevordeiiug van stich tingen totnutvan het algemeen. Een bijzondere commissie zal de fondsen bestuien; aan het hoofd staat de chef van het departement van financiën, terwijl de groothertog en de groot hertogin vertegenwoordigers zenden. ENGELAN®. De Londensche correspondent der JT. R. Ct. schrijft van gisteren Ofschoon eenige am„< dementen op het adres van antwoord ingetrokken zijn, blijft er toch stof genoeg over om de beraadslaging nog zeven dagen te rekken. De ministerieele partg verwacht althans de indiening van het ftoins-rwie-ontwerp niet vdor den 13n dezer. Het wetsontwei p tot regeling van den ver koop \an sterken drank heeft tot beginsel de invoering der plaatselijke keuze. De inwo ners van elke plaats zullen terstond bevoegd worden verklaaid, indien tweederde der be lastingbetalende ingezetenen het goedvinden, de sluiting van de tapperijen op Zondag te verordenen en te beschikken over het toestaan van nieuwe of het intrekken van bestaande vergunningen. Een ander wetsontwerp dient tot regeling van deu vei koop van buitenlandse!) geslacht, ■waai op de wet op de handelsmerken toege past zal worden. Voorts wordt voorgesteld de wet op den verkoop van margaiine te wijzigen in strengeren zin. In het Lagerhuis verklaarde de heer Garner, dat de veeziekte allerwegen in Europa voort duurt, uitgezonderd in Noorwegen. Hij achtte het dus niet mogelijk het vei bod van invoer op te heffen. Sir Edward Grey gaf te kennen, dat de regeering niet voornemens is oorlogsschepen naar Honolulu te zenden. Spreker gelooft dat het ïeven en de eigendommen er veilig zijn onder de Amerikaansche bescherming. De regeering heeft ook geen protest ingediend tegen het gebeurde. NOOK WEGEN, De Storthing is met eene troonrede ge opend, waarin gezegd wordt dat de betrek kingen met het buitenland onveranderd zijn voorts dat eene nieuwe wet op de scheeps registers, eene wet betreflende de pensioenen van militaire beambten, eene aangaande de bepeiking van den dagelijkschenarbeidsduur en eene ter verzekering van werklieden tegen ziekte en ongevallen in gereedheid gebracht •worden. K U S L A N B. Het telegraphisch bericht, dat de czaar Dins dag het hofbal te Petersburg heeft bijgewoond, blijkt nader te hebben moeten dienen als tegenspraak van een niet daarbij vermeld door extra bladen te Berlijn in omloop gebracht gerucht, als zou dien avond een aanslag op zijn leven zjjn gepleegd, welke wel mislukt was, maar waarbjj toch vjjf of zes leden taaztjugevolgzoudenzjjn verwond. ITALIË. Men heeft besloten een wijziging van het Kabinet te vermijden. De minister-president Giolitt veiklaarde gisteren in de Karner, op eene vraag of de regeering geld van banken heeft getrokken ten behoeve der verkiezingen, dat hij zich niet bezighield met lasteringen, noch met laagheden tegen hem gericht. De heer Rudini zeide dat Tanlongo ver klaard heeft dat hij vier millioen aan ver scheidene voorzitters van den ministerraad verstrekt heeft. Hij (Rudini) kan verklaren niets ontvangen en niets gevraagd te hebben. Hij stelde danop voor eene enquête te houden. De minister-president hernam, dat de heer Rudini boven alle verdenking staat. De commissie, door de Kamer benoemd tot onderzoek van de aanvrage ter vervolging van den afgevaardigde üezerbi, is voor het toestaan der vervolging. Heden zou de Kamer er over beraadslagen. De directeur van de bank der handelsver- eeniging te Florence, almede verdacht van bedrieglijke handelingen, is gevangengeno men, en de ïekenplichtige chef dier bankis te Livorno, waar hij op de vlucht was, gevat. Voorts wordt gemeld, dat de kassier van de volksbank te Caltanisetta, op Sicilië, gepakt is. Er moeten aan die bank ernstige verval- schingen zijn gepleegd. Tegen den direUeur. die zich uit de voeten heeft gemaakt, is een bevelschrifttotgevangenneminguitgevaardigd. Vanwege de radicalen zijn biljetten ge drukt met opgave van al de afgevaardigden, die geacht worden van de Banca Bomana geld ter leen of andere gunsten ontvangen te hebben. Die biljetten waren bestemd om naar de provinciën verzonden en aldaar aan geplakt te worden. Doch de politie heeft ze in beslag genomen. De radicalen zijn nu voornemens de na men bekend te maken in een vlugschrift, dat getiteld zal wordenHet gouden loek. PORTUGAL. De financieele commissie uit de Kamer heeft het rapport geteekend, waarin de ver mindering van de rente tot een derde gehand haafd woidt, en de conversie van de buiten landsche en binnenlandsche schuld tot 1 September 1893 veilengd wordt.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1