Binnenlandsche Berichten. ook. zullen zijn toegelaten of worden erkend. De bedoeÜDg van deze toevoeging aan de wet is, om eens en voor altijd af te wijzen de aanspraken der houders van Portugeesche schuld op de twee derde gedeelten der rente, die onbetaald blijven. I6TPTE. Aan de Times wordt uit Kaïro gemeld dat er een gevoel van onrust en onzekerheid blijft heerschen tengevolge der voortdurende woelingen onder het volk tegen de Engel- schen en Christenen, hetgeen onderhouden wordt door de pacha's en bey's, laatstge- noemde omdat onder het Engelsche bestuur, het uitzuigen der bevolking hun belet wordt. De Arabische pers blijft het volk tegen En geland ophitsen. In de provinciën heeft de politie het verspreiden van een oproerig ge schrift belet. Het korps studenten in de ge neeskunde te Kaïro is in eene oproerige stemming. Te Tantah zijn kreten tegen de Christenen vernomen. Vele letterkundige ver- eenigingen te Kaïro beginnen zich met poli tiek te bemoeien. Al deze verschijnselen heb ben op zich zelf niet veel te beduiden, doch Irqgen beteekenis doordat ieder weet dat de khedive zelf de Engelschen slecht gezind ij en door zijn stilzwijgen de levenmakers aanmoedigt. 1 M E R I K A. De regeling der grenzen van Pamir is te "Washington thans een punt van gedachten- wisseling met Rusland. SCHIEDAM, 9 februari 1893 Bij kon. besl. zijn benoemd tot ijkers der maten en gewichten, de adjunct-ijkers der maten en gewichten J. G. Berck en J. M. Manders De commissie uit de Tweede Kamer voor «Ie wets voordracht op de faillissementen is uiteengegaan tot 9 dezer. Het eereteeken voor belangrijke krijgsbe drijven met de gesp Atjeh 1873'1890" is te Dordrecht aan boord van Hr. Ms. monitor Panter uitgereikt aan den luit. terzee2ekl. H. G. van Leembruggen en aan de mindere schepelingen J. de Moree, W. K. van Bommel, C. Visser, A. F. van Manen, G. Schurman, P. van Berkel, J. Vellema, P. Stijnman, A. J. Brouwer, W. Brouwer, L. J. Boogmans, A. Warnaar en J. van Halteren. Het eereteeken voor belangrijke krijgsbe drijven met de gesp sAtjeh 1873—1890" is ian boord van Hr. Ms. zeilkorvet Nautilus te Helievoetsluis uitgereikt aan den bootsman J. M van der Putten en aan de bootsmans maats K- Ockhuizen en G. van den Brink. Het hoofdbestuur der vereeniging sTrouw aan Koning en Vaderland" stelde in een Maandag te Utrecht gehouden vergadering de uitkeeringen aan de oud-strijders voor 1830 en '31 vast, en wel met het oog op de verwachte rijkssubsidie van f20.000 als volgt: Zij, die in de eerste categorie vallen, dat jqn de meest behoeftigen, ontvangen ge durende 1893 f 1 's weeks, ingaande 1 Febr., terwijl de uitdeeling 15 Febr. zal aanvan gen die der tweede categorie, de daarop- volgenden, ontvangen f 10, in 4 keeren uit te betalendie der 3e categorie f 5, eenmaal op 12 Sept. uit te keeren. De prov. comité's ontvangen het bedrag, dat zij volgens de opgemaakte lijsten noodig hebben, maar zijn vrij om naar gelang der bjj hen inkomende inlichtingen wijzigingen daarin te brengen, altijd onder voorwaarden, dat zij zich in hoofdzaak aan de gemaakte indeeling houden en het beschikbaar gestelde bedrag in zijn geheel niet overschrijden. de indeeling der groepen is er gerekend op de inkomsten, ook uit bedeeling, die de men- geben reeds hebben. Het is noodig daarop te wijzen, omdat daaruit volgt, dat dp uitkeerin gen der vereeniging niet voor die bedee lingen in de plaats kunnen treden. Na de vaststelling dezer zaak werd een reglement voor de provinciale comité's be handeld en vastgesteld. Nader verneemt men dat het toelatings examen voor de cadettenschool te Alkmaar zal worden gehouden, en niet te Haarlem. Reeds weken geleden zijn door het gemeente bestuur van Alkmaar lokalen ter beschik king van den minister van oorlog gesteld, waarin die examens zullen worden afge nomen. Voor ieder geweerdragend lid eener weer- baarheids-vereeniging kunnen jaarlijks worden verstrekt 100 scherpe en 10 losse patronen tot achterlaadgeweren, met dien verstande echter, dat, voor vereenigingen met eene j sterkte van meer dan 100 leden, voor het 101ste tot en met het 200ste lid, per lid niet meer dan 75 en voor ieder van de alsdan nog overige leden niet meer dan 50 scherpe patronen per jaar beschikbaar mogen worden gesteld. Patronen voor kamer-schietoefeningen worden niet verstrekt. Dat proces-verbaal opgemaakt is tegen mr. P. J. Troelstra, wegens uitdrukkingen in eene te Appelsgagehouden rede, meldden wij reeds. Hieronder volgt een overzicht van de rede van den Leeuwarder advocaat. Hij trad als spieker op vanwege de arrestatie van de drio werklieden (drie bloeders). Volgens hem was hun eenige misdaad, dat ze gevoel hadden voor hunne raedemensehen en daardoor hunne woorden vrijelijk hadden laten stroomen dat was te veel voor de overheid, iln dezen tijd werden niet de booswichten, maar de strijders voorrecht en vrijheid m de gevangenis gestopt." Wegens deze droevige omstandigheden betitelde spreker dan ook zijne rede: sin de verdrukking". De schoolopziener in het district Leeuwarden had voor eenige dagen eene circulaire aan de onderwijzers in dat district gezonden, waarin hun ten sterkste werd ontraden, zich met de soc.-dem. in te laten. Spreker vond dit een treu rig verschijnsel (hij bedoelde de circulaire), doch achtte het voor de partij niet nadeelig. De bezitters zagen gaarne, dat de soc.-dem. zich maar vergrepenzij konden dan in de ge- I vangenis gestopt of in de pan gehakt worden. De heer Troelstra noemde Friesland het beste i hoekje van Nederland en Appelsga het beste hoekje van Friesland, natuurlijk van uit een socialistisch oogpunt. Veel heil zag hij in het oprichten van vak- vereenigingenvooral de landbouwers moesten zich vereenigen. De middelstand ging in dezen tijd snel achter uit. Veel faillissementen waren hiervan het gevolg. Door zich te vereenigen zou de toestand beter worden. Ook de werklieden moesten zich krachtig aaneensluiten. Nooit moest eene werkstaking ge organiseerd worden, vóór men krachtig was aan eengesloten. De groote fabrieken waren de vijanden der ambachtslieden, niet de werklieden. Daarom moest de ambachtsman zich aansluiten bij den werkman. Spreker zag aan 't gelaat Zijner toehoorders, dat ze niet zouden verflauwen in den strijd, maar dal ze zouden volhouden tot het einde. Hij hoopte, dat na deze vergadering vele zouden volgen. Zoodra de drie arrestanten in vrijheid waren teruggekeerd, beloofde hij terug te komen. Een jaar geleden werd te 's-Gravenhage, op initiatief van mevr. Van derHuchtenin navolging van reeds bestaande vereenigingen in Engeland en Amerika, een ïNederiandsche Kinderbond" opgericht. Het doel van dezen bond is om zooveel mogelijk ruwheid bij kinderen tegen te gaan, zachtheid bij hen aan te kweeken en in hun jonge harten de behoefte te ontwikkelen om iets voor anderen te doen. Om dit doel te bereiken, komen kinderen van 8 tot 15 jaar, die tot den bond zqn toe getreden, in clubjes van zestien of zeventien op bepaalde dagen bij elkaar, ten huize van een der dames van het comité. Jonge dames, die vrijwillig die taak op zich nemen, houden dan de kinderen prettig bezig, vertellen hen van Tet nuttige van vele dieren en van het verkeerde en wreede van dierenkwelling, wijzen hen op het schoone in de natuur, door met hare gretig luisterende jonge toehoorders een bloem te bekijken of een boomblad, en leggen daardoor in het ontvankelijk kinder gemoed de kiem voor de waardeering van het schoone en goede. Dergelijke vereenigingen hadden in den vreemde reeds veel succes, en ook de verleden jaar te 's-Gravenhage opgerichte sKinder- bond" bleek al spoedig groote levensvatbaar heid te hebben. Afdeelingen werden opgericht te Amster dam, Assen en Oosterbeek, welke afdeelingen snel in bloei toenamen. De Amsterdamsche afdeeling vierde Dins dagavond haar eerste jaarfeest. Zij telt thans 400 leden, van acht tot vijftienjaar, jongens en meisjes van alle gezindten en uit verschil lende standen; men vindt er kinderen van meergegoeden, zoowel als van de armsten. Een twaalftal jongedames, onder leiding van mej. C. H. Wijthof, vervullen de moeilijke taak om de kinderen te onderrichten. Het is een moeilijke taak, die deze dames vervullen, maar ook een dankbare. De kin deren komen dolgraag en nemen veel goeds van de lessen of bijeenkomsten mee. Met ingenomenheid vertelde een der dames, hoe haar jongens verleden nog tusschen beide wa ren gekomen, toen een troepje bengels op straat een oud, gebrekkig man in de maling namhoe een paar andere kinderen een hondje uit het water redden en een hond bevrijdden, die door straatjongens geplaagd werd; hoe gaarne de kinderen iets knutselen voor de patientjes in het kinderziekenhuis en dergelijke aardige trekjes meer. Zooals reeds gezegd, was het Dinsdagavond feest voor die kinderen. 350 waren er bijeen in de bovenzaal van D'Geelvinck. Ze zongen daar en luisterden naar de muziek of keken aandachtig naar de sciopticon-voorstellingen van den heer H. de Leeuw, die zijn jeugdige vrienden en vriendinnetjes een groot deel van den avond bezighield. In de pauze werden allen op chocolade getracteerd. De jongedames liepen, met groote presenteerbladen vol kopjes, bedrijvig heen en weer door de levendige, jolige, beweeglijke kinderschaar. Het was een pret van belang voor de kinderen en een aangename voldoening voor de dames, dat het feestje zoo goed slaagde. {N.v. d. D.) Volgens opgave van ïBureau Veritas" zijn in de maand December 1892 verongelukt 75 zeilschepen, waaronder 7 vermisten, alsvan Duitschland 4, Amerika 12, Engeland 25, Oostenrijk 1, Denemarken 4, Frankrijk 6, Griekenland 1, Nederland i, Italië 4, Japan 1, Noorwegen 13 en Zweden 3. In dezelfde maand verongelukten 11 stoom schepen, als: van Duitschland 1, Amerika 1, Engeland 6, Frankrijk 1 en Zweden 2. Volgens den regenmeter van de rijksland bouwschool te Wageningen bedraagt de ge vallen regen over de maand Januari 47 mM tegen 40 mM over dezelfde maand van 1892. De algemeene vergadering van den Neder landse hen Schuttel ij-Kaderbond" zal ditjaar te Zutfen gehouden worden. De Schie, tusschen Delft, Schiedam en Rotterdam, is thans ook voor schepen be vaarbaar, ofschoon het zware ijs zeer belem merend werkt. De gemeenschap tusschen het Westland en Schiedam te water is hersteld. De vaart naar Delft is zoowel langs het Bonte Huis als over Schipluiden open. Het vervoer van niest uit het spoelingdistrict heeft een aan vang genomen. Uit Ruhrort wordt aan de 27, E. Ct. be richt Van den Bovenrijn wordt beweging in het ijs gemeld, waarbij hooge waterstand komt. Ook de Ruhr gaat met hoog water af. Hier is de Rijn met weinig ijs bedekt; dit schijnt door den velen regen reeds te zinken. Waterstand sterk stijgend, Ml 3.60 aan peil schaal. Regenachtig, Zuidenwind, 4» R. Gisteren zijn de eerste schepen bevracht, en wel naar Rotterdam tot f 1.75 en Schie dam f 1.90 per kar. Ook in Den Haag zijn valsche rijksdaalders in omloop gebracht. Ze zijn, meldt ons een deskundige, die er een ter keuring kreeg, vrij goed gegoten naar een echte, van zilver vervaardigd, maar van minder gehalte, en 1 Ys gram lichter dan de echte. Men kan de valsche stukken met eenige oplettendheid echter zeer goed van de echte onderscheiden door het gietputje. (B. Ct.) Bij de extra uitdeeling van kleeding en levensbehoeften te Sliedrecht vervoegde zich iemand om een trouwpak. Het kostte eenige moeite hem te overtuigen, dat dergelijke zaken bij een uitdeeling niet thuis behooren- Een droevig ongeluk is gisteren nabij Velsen gebeurd. Omstreeks zes uur vertrok de locomotief Haaf uit IJmuiden om te rangeeren, met zich voerende den machinist Kloos, uit Haar lem, den machinist-leerling Oosterman en den? rangeerder De Nys, uit Beverwijk. De brug bij Velsen over het Noordzeekanaal stond open, met het gevolg dat de machine achter uit het water inreed. Onmiddellijk verdween- het gevaarte in de diepte, enkele kreten van de drie mannen werden gehoord en toen was alles stil. De ongelukkigen zjjn- waarschijnlijk onmiddellijk onder de machine verpletterd. De geheele bevolking van Velsen, die op- de tijding van het gebeurde aan het kanaal te zaam liep, verkeerde in de grootste ver slagenheid. De brugwachter was bijna krank zinnig van schrik. De vaart is door het ongeval voor schepen met een grootere diepte dan 6 M gestremd. Het hoofd der christelijke school te Assen, W. H., is wegens vergrijpen tegen de zede lijkheid door het schoolbestuur uit zijne be trekking geschorst. Sedert is hij op de vlucht gegaan. Den laatsten tijd kwamen te Helmond tal van plotselinge sterfgevallen voor: eerst be zwijkt eenjongedochterop wegnaar de fabriek, daarna ligt er een 's morgens dood op bed, later zit er een levenloos op den 5. ,oel. Ook op de dorpen in den omtrek hoort men 't zelfde. De vermaarde St.-Pietersberg nabij Maas tricht heeft weder eens van zich doen spreken. Zondagnamiddag waren vijf jongens, van i3 tot 16 jaar, zonder gids in die onderaardsche gangen afgedaald en daarin verdwaald ge raakt. Den geheelen nacht werd tevergeefs naar hen gezocht, tot het eindelijk Maandag morgen een bewoner van St. Pieter, den heer Ferdinand Schols, mocht gelukken de ver misten op te sporen en te redden. Er zullen thans maatregelen worden geno men om dezen onderaardschen doolhof niet meer zoo gemakkelijk toegankelijk te maken. Willem Sligting, de persoon die door de Amsterdamsche politie gezocht werd, is te Middelburg aangehouden 'en naar de'gevan genis gebracht. Hij zal'ter beschikking van „de justitie te Amsterdam gesteld worden.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2