Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde Berichten. Koloniën. Land- en Tuinbouw. Armenzorg. Heclitzaken. Visscherij. Ylaardingen. Blijkens het jaarverslag over 1892 van het Onderling Ondersteunings fonds alhier, opgericht door wjjlen G. S. Blyenburg, tot het nitkeeren van gelden ia geval van ziekte voor ambachtslieden en va rensgezellen, bedraagt het aantal leden thans 1305, waaronder 30 die vrijgesteld zijn van contributie. Aan wekelijksche inlagen a 10 cents werd ontvangen f 6566.40, aar- zieken gelden werd uitgekeerd (a f 5 per week) f 7030. Op 31 December j.l. stond ingeschreven bij de Spaarbank f 11.632,56. In de 22 jaren van 't bestaan van 't fonds Wrd aan ziekengelden uitbetaald 169.429. Het hoogste bedrag in 1892 aan ziekengelden uitbetaald geschiedde in Januari, n.l. f1900, het kleinste bedrag in Juli, n.l. f255. 's-Gravenhage. De toestand van H. M. de Koningin-Regentes is vooruitgaande; hoe wel H. M. heden nog niet uitging, is de lichte ongesteldheid grootendeels geweken. Het diner aan de opper-officieren van zee- en landmacht, in de residentie aanwezig, is thans vastgesteld op Maandag a.s. Stlene. Door de anti-revolutionnaire kies- vereeniging ^Nederland en Oranje" te Leeu warden worden in het district strooibiljetten verspreid ter aanbeveling van den radicalen candldaat. Het slot daarvan luidtZeer wek- wy u op, om in dit geval, waar ge staat voor de vraagvoor of tegen uit breiding van kiesrecht, nooit op den liberalen candidaat te stemmen, maar uw stembiljet in te vullen met den naam: C. V. Gerritsen. Bedenk ten slotte dat, ZOO gij onverschillig zijt en thuis blijft, gij hierdoor zijdelings toch op den liberalen candidaat -stemt, omdat gij zoodoende uw stem aan den heer C. V. Gerritsen onthoudt. Xeeuwarden. Ook de afdeeling van fAlg. Kies- en Stemrecht" stelde voor de as. herstemming bij acclamatie tot candi daat voor de Tweede Kamer den heerC. V. Gerritsen. Utrecht. Maandagavond had alhier in het gebouw in de Ridderschapstraat de aan gekondigde protest-meeting plaats, uitgeschre ven door de afdeeling Utrecht van den sociaal- democratischen bond. Als spreker trad op A. van Emmenes uit Arnhem met het onderwerp ÏLood of brood". Ditmaal was een minder tal rijk publiek dan bij vroegere vergaderingen aanwezig. Buiten op straat was het woelig, tengevolge van het aanwezig zijn van een aantal meestal aankomende jongens, waaronder ook eenige vrouwspersonen, die met de nationale vlag voorop tegen de protest-meeting door het zingen van vaderlandsche liederen prote steerden. Eenige ruiten werden verbrijzeld in de deur van het lokaal. De politie trad kalm en met beleid op en zorgde door doeltreffende maatregelen, dat de in éa bijeenkomst aan wezig zijnde personen, na afloop, ongehinderd konden vertrekken. De anti-socialisten maakten een wandeling door de stad, hieven voor de woning van den burgemeester het volkslied aan, en trokken daarna langzamerhand af. De beer U. W. Mesdag, te 's-Gravenbage, heeft als regeeringscomtnissie van de afdeeling schoone kunsten op de tentoonstelling te Chicago een rondschrijven gezonden aan de Nederlandsche inzenders Hier afdeeling, waarin o. a. wordt roede- gedeeld, dat het aantal inzendingen bedraagt: 189 schilderijen van 75 kunstenaars, 108 teeke- ningen van 55 en 72 etsen en 32 lijsten van 8 kunstenaarsin het geheel 369 nomnaers. Het schilderij van Thijs Maris »de Vlinders", uit de collectie van de h.b. B. J. van Wisseling Cie., thans in Arti ten toon gesteld, is in andere banden overgegaan "en zal gelukkig voor ons land behouden blijven. De koopprijs was 1600 p. sterl, (19,200). Eigenares is thans mevrouw de weduwe Calkoen, geb. Zeegers Veeckens, te Amsterdam. In den afgeloopen nacht is ingebroken in het paleis van den graaf van Vlaanderen te Brussel, tijdens deze met zijn gezin een bal ten hove bijwoonde. Voor een waarde van 300.000 francs aan juweelen is ontvreemd. Een on derzoek, bij de paleisbeambten ingesteld, heeft tot niets geleid. De toegang tot het paleis is voor het publiek gesloten. In de steenkolenmijn van generaal Biumenthal te Essen had Woensdag eene geweldige mijngas- ontploffing plaats, waardoor 17 personen gedood en 18 zwaar gewond werden. Een nul te weinig achter het decimaalpunt van het recept, afgegeven door een dokter te Koblentz, had den dood ten gevolge van een veelbelovend student aan het gymnasium aldaar. De dokter trok zich deze zaak zoo aan, dat hij zwaarmoedig werd en zijn prakiijk nederlegde. Wegens manslag bij onvoorzichtigheid werd hij door de rechtbank te Koblentz veroordeeld tot 6 weken gevangenis. Een der grootste Parijsche mode-magazijnen heeft aan 10,000 zijner klanten de meening ge vraagd omtrent het al of niet bezorgen van goe deren op Zondag, die den vorigen dag gekocht waren. Van de ingekomen antwoorden waren 9000 gunstig gestemd voor de Zondagsrust van het personeel belast met de bezorging van de goederen, zoodat de directeuren der zaak met het volste vertrouwen het personeel een vrijen dag kunnen geven. Een slachtoffer der Panama-zaak. Drie heeren meldden zich aan bij iemand in de Rue Marceau te Parijs, en zeiden, dat zij leden waren der enquête-commissie, die een onderzoek moesten instellen. Toen de conciërge hen had binnenge laten, overweldigden zij dezen en namen alle voorwerpen van waarde mede, welken zij konden vinden. Het huis is het eigendom van den markies Panisse-Passis, die den winter te Meudon door brengt. De waarde derjuweelen en kostbaarheden welke ontvreemd werden, bedraagt 300,000 fr. Zelfs namen de dieven, die huurrijtuigen te hunner beschikking hadden, acht schilderijen mede, waar onder twee Teniersen, een Ruysdael, een Wou werman, een Peter Neefs en een Van Mieris. De Semaine mêdicale deelt mede, dat er eerst daags eene internationale conferentie zal gehouden worden ter bespreking der maatregelen, tot be strijding der cholera te nemen, en tot oprichting van een internationaal sanitair bureau voor in formatie. Voor professor Owen zal een marmeren stand beeld opgericht worden in den voorhof van zijn heiligdom, het door hem tot aanzijn geroepen museum van natuurlijke historie te South Ken sington. Aldus werd Zaterdag, in eene door den prins van Wales gepresiderede vergadering, be sloten. Te Godar, in de provincie Almeria (Spanje), heeft eene ontploffing van dynamiet plaats gehad, waardoor tien personen gedood en verscheidene gewond zijn. De Jndêpendance Beige bevat een telegram nit Malta, meldende dat de aardbeving op Zante noodlottiger gevolgen heeft gehad dan eeist ge meld werd. Duizenden personen zouden zijn omgekomen. Een zoon van Charles Dickens, de beer Al fred Tennyson Dickens, woont te Gamberwell, een voorstad van Melbourne, Hij heeft voor eenigen tijd veel opgang gemaakt met lezingen over zijn beroemden vader in verschillende Au stralische steden. Dickens' jongste zoon, Eduard Bulwer Lytton Dickens, woont in Nieuw-Zuid- Wales en vertegenwoordigt Wilcannia in het parlement te Sydney. Uit de Klim wordt gemeld, dat in bet ge- heele schiereiland de storingen in 't verkeer door de ontzettende sneeuwmassa's voortduren. Meer noordelijk is de toestand nog veel erger. Ejasan en Woronesch zijn geheel ontoegankelijk in tal van dorpen moeten de bewoners zich door de .daken hunner hutten een uitweg naar buiten banen. De buitengewoon strenge koude heeft weer heel wat ellende in bet groote rijk teweeg gebracht. Batavia, 30 December 1892. In de Aljehsche Cl. van 21 dezer leesimen: Volgens mededeeling van Segli verlangt de bevolking, dat de scheepvaartregeling ook daar spoedig in werking zal treden. De Chineezen te Singapore en Penang hebben reeds de noodige vaartuigen gecharterd, om op het eerste sein Atjeh's oostkust te bezoeken, onze vrienden van het noodige te voorzien en de peper in ruil te ontvangen. Op 500 meter van de benting te Lamtih hebben den Atjehers op den 9n dezer zich achter eene aardvei hooging opgesteld en daarop eene roode vlag geplant, waarna onze benting flink bescho ten werd. Eenige weigerichte granaatkaitetsschoten wer den toen op de bende gelost, waarna zij bet hazenpad koos. Van buiten de linie ontvingen wij het bericht, dat een der invloedrijkste Galama's, Habib Sa- malanga, het beiuchte bendehoofd, op den 17n dezer in de kampong Lamsoek aan koonsan is overleden, en dal het bendehoofd Tengkoo Mat- Amin, zoon van wijlen Tengkoe dl Tuoe, m on geoorloofde betrekking leeft met zijne jeugdige stiefmoeder, waarvoor hij zal terechtstaan voor den raad Agama. Op den 43n dezer werd, in tegenwoordigheid van vele vooiname inlandsche hoofden van de westkust, het eiland Poeloe Raija namens de regeering in bezit genomen. Het tijdelijk kampement wezd op dien dag door door de bezitting betrokken. 1 De zoon van den radja van Meiaboeh Toekoe Maid is aan zijne bekomen wonden overleden. In hetzelfdo blad van 24 dezer j Van de oostkust werd ons bericht dat Nja f Makam te Groeng-groeng van zijne ziekte is her- steld, doch uit gebrek aan voeding door zijne volgelingen geheel is verlaten. j Zijne pogingen om daar een aanhang te wer- j ven, bleken vruchteloos te zijn. Hem is door de t bevolking van de Passei-streek aangezegd, dat men hem levend of dood aan de Compagnie zal uitleveren, indien bij zich buiten Groeng-groeng durft vertoonen. In de D insdag te R atterdam jskcttden alge meens vergadering der afdeeling «Rotterdam, Schiedam en Omstreken" der Hollandsche maat schappij van landbouw werd tot lid van bet 'bestuu.' gekozen de heer J. de Snoo te Kralingen. Tot afgevaardigden ter algemeens vergadering der[maatschappij, die op 24 Februari e.k. te's-Gra- venhage zal worden gehouden, werden benoemd de heeren H. de Bie (Rotterdam), M. van der Laan (Overschie), B. Opperheimer (Rotterdam) en A. J. Bicker Caarten (Rotterdam). Vervolgens werden verschillende punten in verband met de tentoonstelling van gemest vee en pluimgedierte, die op Dinsdag 21 Maart te Rot terdam gehouden zal worden, besproken. Het bestuur deelde mede, dat het voornemens was maatregelen te nemen tegen de misbruiken, die bij het weghalen van de prijzen der loterij telken jare plaats vinden. In het Westland ondervindt de voorhandel in vroege vruchten en voorjaarsproducten de gevol gen der vrees voor de cholera. Zoo is b.v. de ver koop in komkommers met de buitenlandseke han delaars nog geheel stil, omdat de koopers geen contracten durven sluiten. De vooruitzichten dezer teelt, welke vooral te Loosduinen op zeer groote schaal wordt uitgeoefend, zijn hoogst ongunstig. Van H. K. H. de groothertogin van Saksen- Weiinar, prinses Sophie der Nederlanden, is f50 ontvangen ten behoeve van de vrouwenvereani- ging »De zorgvuldige Huisvrouw" te Rotter dam. De tweede inschrijving der Nieuwjaars-com missie te Charlois beeft ongeveer 1600 opgebracht. Daarvan zijn de armen tweemaal bedeeld met voedsel en brandstoffen. Te Gouda hebben de vorige week 5101 kin deren en 3504 volwassen personen gebruik gemaakt van de gelegenheid om kosteloos des morgens brood en koffie of melk te bekomen. Aan de diaconie der Ned.-berv. gem. te Ai- blasserdam is een legaat van f1000, vrij van successierecht, geschonken door wijlen den heer L. Pijl, oud-gezagvoerder, aldaar. Hoewel van de gratis uildeeling van brood en koffie te Utrecht nog steeds een druk gebruik wordt gemaakt door circa 2000 personen schijnt de toestand der behoeftigen toch reeds gunstiger te zijn geworden, althans in de laatste dagen wer den bij net armbestuur eenige hondeiden HL steenkolen en een zeer gioot aantal brooden, waai Voor bons waren algegeven, niet eens afge haald. Wijlen mevrouw de wed Deune, te Apeldoorn overleden, heeft aan het zieka ihuis aldaar f5000 vermaakt. Door wijlen mejuffrouw M E. Carharins te December j.l. te Hooin overleden, zijn behalve verschillende legaten aan bijzondere personen, vijf bunders land bij testamentaire beschikking vermaakt aan het protestantsche weeshuis aldaar en 3 Va bunder land met f3000 aan de diaconie der hervoiiude gemeente, alles vrij van successie rechten. O 'k nog enkele andere liefdadige instel lingen werden door de erflaatster begunstigd. Door de commissie voor werkverschaffing te Leeuwarden was een beroep gedaan op de inge zetenen, om f1600 a 1800 bijeen te brengen teneinde, evenals m vorige jaren, haie taak Wt het begin van Maart te kunnen volluengen. Binnen weinige dagen ontving ze daarvoor reeds bijna f 1000. Vanwege het diaconie-armbestuur der Ned.- herv. gemeente te Aartswoud zal, daartoe in staat gesteld door eene ruime gift van het kerkbestuur dezer dagen weder een aanvang woi den gemaakt met de kindervoeding. Aisdau zal aan de school gaande kinderen uit behoeftige huisgezinnen geduiende eenige weken, viermaal per week ia het middaguur warm voedsel worden verstrekt. Ook te Vledder is weder een aanvang gemaakt met het verstrekken van boterhammen des middags in de school aan de armste schoolkin deren. De noodige fondsen zijn gevonden uit de opbrengst van een declamator!um, door de onderwijzers, met medewerking van een paar dames, aldaar un te Frederiksoord gegeven. De kantonrechter te Schiedam heeft gisteren uitspraak gedaan in de strafzaak omtrent het vervoer van vee buiten den besloten kring. Het vonnis overweegt sdat het feit, zooals het is ten laste gelegd, niet strafbaar is; »dat het vervoer van rundvee alleen straf baar is uit besmette hoeven of weiden en naast aangelegen landerijen of erven, gelegen in den in voege voorschreven afgesloten kring en dan nog slechts bij bepaalde besmettelijke ziekten, zijnde uitvoer van vee bij eenige besmettelijke veeziekten geoorloofd, bij andere verboden, welke omstandigheden niet in de dagvaarding zjjn ten laste gelegd"; Oveieenkomstig het pleidooi van hunnen raadsman werden de beklaagden dus ontslagen van rechtsvervolging. 7LAARD1NGEN. - G istersn i«ai allilsL binnen 1 schip, met 7 ton zuutevisch. NIEÜWEDIEP. Gisteren kwam hier van de groote visscherij binnen een sloep met 300 jev kabeljauw, 90 doode idem, 1 i lev. lengen en 700 scheiv., terwijl door 1 korder 20 mandjes kleine schol en door tiekkers 13 tal haring werden aan gevoerd lev. kabelj. gold f3.10 a 2 65, dooda id. -65 a 1.35, leng f3.70 per stuk, schelv. f32 per honderd kl. schol f3.50 per mandje, haring f7.25 a 6.50 per tal. SCHEVENINGEN. Gisteren kwamen in ver koop 50 manden visch en 200 schelvisscben dé prijzen waren voor schel visch 40 a 60-Ct-,

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3