WAARSCl OW, MG. Zondag 5 en Maandag 6 Februari. N°. 8203. A0. 1893. Eerste Blad eenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J." ODÉ. De CHOLERA-COMMISSIE, overtuigd dat in dezen tijd door een groot deel der inge zetenen de vroeger genomen vooizorg«maat- regelen geheel verwaarloosd worden, dringt ten sterkste aan op het naleven der volgende weaken Gebruik alleen het water uit de water leiding en, zoo gij het gebruikt als drinkwater «f om vaatwerk te wasschen, kook het dan eerst. Gebruik alleen gekookte melk, te meer nu zich hier gevallen van mond- en klauw zeer voordoen. Wees zindelijk op uw lichaam en uw huis. "Wees matig, vooral in bet gebruik van «terken drank. Houd uw huis schoon; verwijder het vuil aiit kamers en binnenplaatsen, houd stoepen en goten schoon. DE VUOL EHA- COMMISSIE. Biiinenlandsclic Berichten. GOUD AIT Abonnementsprijs, per kwartaal. Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nortmers ƒ1.85. .- 2.50. .- 0.10. HIEAI7: BOf lIRSTKAAT, K 2ï. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. ƒ1.10. ledeie gewone regel meer..- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM, 4 Februari 1893. Vergadering van den laad der gemeente Schiedam, Dinsdag den 7n Februari 1893, des namiddags ten 1JA ure. Onderwerpen Ingekomen stukken. I Ontwerp-hesluiten tot wijziging der ge meente-begrootingen voor 1892 en 1893. Benoeming van een onderwijzer 2e klasse aan de ie openbare kostelooze school. Bekening der Kamer van koophandel en fabrieken over 1892. Adressen van A. H. de Leur, P. van der Velden Czn., M. van den Bos Sr., J. Tak, J. van der Burg Cz., A. Dirkzwager, erven wed. J. D. van Otterdyk en W. A. J. Witt- kampf om restitutie van betaalde pl. directe belasting over 1892. Adres van A. H. W. van Reede om wij ziging der verordening op de heffing van havengeld, en om restitutie van betaald haven- -geld. Adres van J. B. van der Worff, stenograaf, belast met de samenstelling van het gedrukt verslag der handelingen van den raad dezer gemeente, om de zittingen van dien raad voortaan op Maandag te houden. Vaststelling van het hefiings-percentage voor 1892/3 van het belastbaar bedrag der plaatselijke directe belasting naar het in komen. Voortzetting der behandeling: a. Van de ontwerp-overeenkomst met het gemeentebestuur van Overschie, betreffende •de aansluiting van die gemeente aan de drink waterleiding alhier. I. Van (lp ontwerp-verordening regelende het gebruik en de bescherming van ge meentegrond en gemeente-eigendommen. c. Van de ontwerp-verordening regelende de peusioenen en wachtgelden voor de ge meente-ambtenaren. En verdere voorstellen en mededeelingen. De vooi stelling, in onzen schouwburg a.s. Maandag te geven, heeft wellicht de ver wachting niet hoog gespannen. sPolitiezaken" behoort dan ook niet tot die blijspelen, welke zoo veelvuldig werden opgevoerd als b.v. »0nze Don JuanV'evenwel wensclien wij de oorzaak daarvan in 't midden te laten. Wat uu het blijspel »Politiezaken'' betreft, dit is een tiental jaren geleden in Rotterdam opgevoerd en destijds zeer gunstig beoordeeld door de Nieuwe Rotterdamsche Courant, teiig«volge waarvan de optoermg ook m later jaren eenige malen herhaald is gewoiden. Neemt men daarbij nog in aanmerking dat de namen der veidienstcljjkste krachten van de vereenigde Rotterdamsche tooneelisten op het programma voorkomen, dan mag zpker een goede opkomst verwacht worden. Blijkens achterstaande advertentie is hier ter stede opgericht eene sVereeniging tot bevordering van de belangen der Nederland- sche Hervormde Kerk". In aansluiting met dergelijke vereenigin- gen te Amsterdam, Rotterdam en andere gemeenten van ons land, wenscht zij werk zaam te zijn op verschillend gebied, van algemeen en persoonlijk belang. Om haar doel te bereiken, wenscht zij de gemeenteleden te doen voorlichten, welke gedragslij n zij hebben te volgen ten opzichte van de groote vraag stukken van den dag, en te waarschuwen tegen verkeerde volksleiders, wien ware vaderlandsliefde en eerbied voor hoogere din gen ten eenenmale ontbrekenmaar die integendeel de revolutie bedekt of openbaar voorstaan. Zij wenscht hare leden op te wekken tot eenen christelijken levenswandel en tot eer biediging van de gestelde machten. Ziende op den zegen, die dergelijke ver- eenigingen elders stichten, wil zij ook hier pogingen in het werk stellen om de belangen van kerk en vaderland te bevorderen. Bij beschikking van den minister van bin- nenlandsche zaken van 3 dezer is, met ingang van 16 Februari, aan dr. A. O. H. Teilegen, te 's-Gravenhage, op zijn verzoek, eervol om slag verleend als secretaris bij den genees kundigen raad voor Zuid-Holland. De minister van oorlog brengt ter alge- meene kennis, dat ingevolge kon. besl., het verlof bij de inlijving, krachtens art. 2, eerste lid, van het kon. besl. van 30 Aug.j.l., toe te kennen aan lotelingen en nummerverwis- selaais der lichting van 1893, die tóorhun inlijving door vrijwillige oefening in den wapenhandel reeds oen zekeie mate van ge oefendheid hebben verkregen en in de maand Maart worden ingelijfd, zal worden verleend tot 4 April 1893. De bureaux van de centrale commissie voor de statistiek zullen gevestigd worden in de lokalen op het Binnenhof, die zich onder de vergaderzaal van de Eerste Kamer der Staten- Generaal bevinden. Naar aanleiding van het verzoekschrift, onlangs bij de Hoilandsche IJzeren-Spoorweg maatschappij ingekomenis tusschen die Maatschappij en de Exploitatiemaatschappij overeengekomen tusschen Amsterdam en Rotterdam retourbiljetten in te voeren, voor terugkeer facultatief geldig via Gouda en via Haarlem. De prijs dezer biljetten zal iets verhoogd worden. De maatregel treedt in werking zoodra de goedkeuring der regeering is verkregen. Voor het verkeer tusschen Vlissingen en Rozendaal—Oberhausen, alsmede Vlissingen en BoxtelBerlijn zijn voor reizigers en bagage gewijzigde vrachtprijzen ingevoerd. De Nederlandsche koopvaardijvloot bestond op 1 Januari j.l. uit9 fregatten, 89 barken, 21 brikken, 29 schoonerbrikken, 54 schooners, 41 galjoten, 11 koffen, 199 tjalken,, 24 andere soorten van zeilschepen, 150 stoomschepen, totaal 597, netto inhoud §'28,520.56 TM3, of 290,533.97i/j tonnen, tegen G21 schepen, netto inhoud 827,211.10 M* of 290.076.62Vs tonnen, op 1 Januari van het voiige jaar. De vloot is dus met 24 schepen vermin derd, maar heeft, wat den tonnen-inhoud betreft, geen belangrijke verandering onder gaan. Tot het Haagsch petitionnement tegen het kiesrecht-outwerp-Tak hebben het initiatief genomen de heer Nederburgh, oud-lid van den raad van Indië, de vice-admiraal De Casembroot, de oud-opperofficieren Mac Leod en Pabst, de heer D. Polak Daniels, genei aal Verspijck en de oud-Iiidische hoofdambtenaar Wattendorf. De eerste reeks van ondertee kenaren zijn hooge staats- oflndische ambte naren en andere streng- of gematigd-conser vatieven. Het hoofdbestuur van de Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank heeft naar aanleiding der aanhangige kieswet aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin het verzoekt aan het wetsontwerp in elk geval te willen toevoegen het verbod om op verkiezingsdagen in het ressort der daarbij betrokken kiesdistricten sterken drank in drankwinkels te verkoopen of aan te bieden. Het bekende adres van de lieeren Van Bolk, Lugtigheid en Sillevis, aan den minister van binnenlandsche zaken, houdende verzoek om eene gereglementeerde rijkskeuring van vleesch, is te Delft en omstreken binnen enkele dagen door bijna 800 adressanten onder teekend. Deze week heeft de heer Bahlmann in een politieke rede te Leiden omtrent de kieswet verklaard, dat hij haar niet in strijd met de grondwet achtte, maar dat hij, ai lachte liet stelsel van enkelvoudige districten hem toe, haar niet kon aannemen en hoopte de katho lieken als éen man daartegen te zien. Voor uitbieiding van kiesrecht, ja voor algemeen kiesrecht was hij niet bang, maar onder andere staatsinstellingen dan de onze, waarin de Tweede Kamer oppermachtig K Tot huis manskiesrecht zou hij willen medewerken, mits dan ook vrouwelijke gezinshoofden kies recht kregen. Een groote grief tegon het stelsel-Tak vond hij, dat de eiscli der geschikt heid eigenlijk niet in de wet stond, maar over gelaten werd aan den bestuursmaatregel, die de foimuiieren van aanviaag zou vaststellen. Hij vicesde onder het algemeen stemrecht voor groote omkooperij. De grondfout ligt voor hem in de grondwetsherziening, die hij steeds bleef betreuien. Hij had toen een voor stel willen doen om de f2000 schadeloos stelling voor de Kamerleden af te schaffen, maar bemerkte te laat, dat hij op steun had kunnen rekenen. Resumeerendezeidespreker: Wij hebben nu eenmaal de gewijzigde gr„*«id»- wet; wij moeten komen tot een niewwe kieswetzonder uitbreiding der kiesbevoegd heid zal het waarschijnlijk niet gaan, maar men hersteiie den census in eere, de minister toone zich bereid tot transacties, late amendementen toe, die aan de uitbreiding haar groote gevaarlijkheid ontnemen, en hij zal ondervinden, dat katholieke volksveite- genwoordigprs bereid zijn een offer te bren gen en goede Nederlandsche staatsburgers zijn. De heer J. Zijp, lid van de Tweede Kamer, heeft een vooidracht te A\enliorn gehouden. Hij schetste den algemeenen toestand en voor namelijk de armoede zoowel in de stad als ten piattelande. Spreker trachtte de oorzaken op te sporen, waardoor het den werkman en den boer zoo slecht ging, eu noemde als mid del ter verbetering van den toestand der boeren en boerenarbeiders de oprichting van rijkshypotheekbanken. Daardoor zou de boer voor weinig rente geld op hypotheek kunnen krijgen, terwijl hij niet de kans beliep van elk oogenbiik zijn land te moeten verkoopen. wijl dehypotheekhouderhemdehypotheekopzegt. De vergadering van de partij van orde, van hen, die verbetering wenschen langs wettigen weg, door mr. Koning, notaris te Finsterwold, bijeengeroepen, had te Win schoten plaats. Er waren 350 a 400 belang stellenden tegenwoordig.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1