A0.1893. Woensdag 15 Februari. N°. 8209. Zevenenyeert: gste Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J* ODÉ. Buiteulandsclie Berichten. COURANT. ABONNEMENTSPRIJS)» kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nömmers 1.85. - 2.50 - 0.10. KVIIEAU: BOTEhSTBAAT, B 2Ï. Advertentieprijs: van i10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer..- 0.10. DRIEMAAL geplaatst wordt tegen TWEEllibAtekend. E N 6 1 1 N In de gisteren gehouden zitting van het Lagerhuis heeft Gladstone, bij de indiening van het home-rule-oatv/erp, verklaard voor te stellen de suprematie van het keizerlijk parlement over het lersch parlement te be houden. Het lersch parlement, dat men naar -zijn voorstel in het leven zal roepen, heeft .zich alleen bezig te houden met zuiver ler- sche zaken. De onderkoning zal onafhankelijk z^jn van alle godsdienstige qualificatien. Het .parlement zal zijn samengesteld uit twee Kamers* de eerste is eene raadkamer, be staande uit 48 leden, gekozen door menschen die kiezer zijn dewijl zij eene huurwaarde van 20 pond per jaar betalen. De andere Kamer zal den titel van Vergadering hebben en zqn samengesteld uil 103al'ge vaardig den, gekozen volgens het thans bestaand kiesstelselhet ia geoorloofd dat hare leden tevens lid zijn van het Lagerhuis, maar 2^ moeten natuurlijk -speciaal voor de lersche Vergadering worden geko/en. Het lersche parlement zal zijne zit ting den eersten September openen. Het -cijfer der lersche afgevaardigden in het kei- -zerlijk parlement zal teruggebracht worden tot 80, zjjnde het cijfer dat naar verhouding is van de bevolking. De tegenwoordige politie macht in Ierland zal langzamerhand worden teruggetrokken en eene nieuwe gewapende -macht in het leven geroepen. De onderkoning zal voor zes jaar worden benoemd en voor het uitvoerend bewind -eene algeheelevolmacht hebben. Als Kabinet -zal hij het executief comité van den Privaten Baad in Ierland hebben.» Op raad van dit -comité zal de onderkoning de wetten góed- Leuren, maar hij zal onderworpen zijn aan <de instructiën van zijnen souverein. In den Wetgevenden Raad zal aan de minderheid gelegenheid worden gegeven mondeling hare ■rneening ie uiten. De duur van de Wetgevende Vergadering in Ierland zal zes jaar zijn. Zi ■heeft het initiatief voor financieele wetten, maar alleen met een voorafgaand onderzoek van den onderkoning. Het politietoezicht zal aan het nieuwe ge- _zag worden overgedragen. De lersche afge vaardigden zullen in het keizerlijk Parlement .zitting hebben, maar zullen geen recht heb ben deel te nemen aan de stemmingle •over wetten of voorstellen, die zich tot Groot-Brittannië bepalen, 2e O ver financieele Uilen die zich tot Groot-Brittannië bepalen, 5e over alle kredieten, behalve die voor den keizerlijken dienst Ierland zal een evenredig •deel bijdrage a in de keizerlijke uitgaven, en dit deel zal volgens spreker de netto opbrengst der douanerechten in Ierland, zijnde 2.370.000 pond sterling per jaar, kunnen wezen. (De keizerlijke uitgaven schatte Gladstone op 59 millioen.) De lersche douane zal door Enge land worden beheerd. Het accijusrecht zal door Engelaud worden bepaald, maar door de lersche overheid worden geïnd. Werden zijne voorstellen aangenomen, dan zou het lersche Parlement beginnen met een batig saldo van 520.000 pond sterling. Gladstone eindigde met het Parlement op te wekken om, al was het met den laatsten ademtocht, de HU aan te nemen, teneinde Ierland het verleden te doen vergeten. In antwoord op eene opmerking van het lid Clarke, zeide Gladstone, dat de land- quaestie gedurende drie jaren ter beslissing van het keizerlijk Parlement zal blijven. de verkiezing voor een lid van het Lagerhuis te Pontrefact, ter vei vanging van den heer Rowland Winn, die tengevolge van zgns vaders dood lid van het Hoogerhuis is geworden, is de Gladstoniaan Recket met 1228 stemmen verkozende conservatieve tegencandidaat Shawbekwam 1165 stemmen. De conservatieven verhezen hiermede een zetel F B A N K B IJ K. Gisteren heeft de bekende dynamiet-zaak voor het hof van assisen gediend. Léguay, Prévot en Arton zijn de beschuldigden in dit proces. Naar in de couloirs der Kamer werd ge zegd, zal de heer Leydet Donderdag de regee ring interpelleeren over hare algemeene staat kunde Ribot zal antwooiden en zichveikla- ren vóór een geheel republikeinsche politiek, met de uitsluitende medewei king der repu blikeinen en de uitsluiting der reactionnairen. Berichten uit Dahomey melden, dat de toe stand verbetert. Een aanvallende beweging van koning Behanzin wordt niet meer ge vreesd. Generaal Dodds is voornemens een poos met verlof te gaan naar Frankrijk en daarna terug te keeren. B E L G I E. Te Bmssel werd Zondag een congres van werkloozen gehouden. Gedelegeerden uit alle provinciën waren opgekomen. De sprekers keurden de houding van het gouvernement en van den burgemeester van Brussel af. D D 1 T S C II H N I). Volgens de Üolurger Zeitung heeft prins Ferdinand van Bulgarije den hertog van Saxen Coburgals hoofd van hethuisCoburg verzocht, zijne goedkeuring te hechten aan prins Fer dinand's verloving met prinses Marie Louise de Bourbon, dochter van den hertog van Parma. Volgens het Seri. Tageblatt kwamen in de voorgaande week te Hamburg 39 geval len van cholera voor. OOSTENK IJ K. Naar verzekerd wordt, houdt de generale staf zich thans bezig met een plan tot leger- hervorming op den grondslag van invoering van den tweejarigen diensttijd, welke natuur- Ijjk, evenals in Duitschland, een aanzienlijke uitbreiding der legersterkte en verhooging der legeruitgaven zal ten gevolge hebben. By de begrafenis van den afgevaardigde Trojan had te Praag een manifestatie plaats onder de vensters van de Duitsche Club. De politie heeft maatregelen genomen om ern stige wanordelijkheden te voorkomen. De op 31 Januari j.l. m Hongarije gehou den telling van Zigeuners heeft aangetoond dat hun aantal daar te lande 180,000 be draagt. Twee derden dier lieden kent niet eens zjjn naam of voornaam, 95 pCt. kan lezen noch schiijven. ITALIË. De minister van financiën hield Zaterdag zjjn millioenen-speech" voor bijna ledige banken. In gewone tijden wordt de uiteen zetting der begrooting altijd met veel belang stelling aangehoord; men vathet wegblijven der meeste afgevaardigden op als een wenk aan den heer Grimaldi, om uit het Kabinet te treden. Intusschen is de jongste uiteenzetting van Italië's ünancieelcn toestand niet van belang ontbloot. Deze toestand was reeds slecht, en is er door het bankschandaal natuurlijk niet op verbeterd. Toch komt de heer Grimaldi tot het besluit, na een overzicht gegeven te heb ben der laatste zeven begrootingen, dat d dienst 92—93 een overschot zal opleveren van 10 millioen, dank zij de vermeerdering van inkomsten tengevolge der aci Lozen op suiker en tabak, en de nieuwe spoorwegbelasting. Intusschen moet, met het oog op de toekomst, elke niet dringend noodzakelijke uitgave wor den vermeden. De heer Grimaldi stelt daarenboven voor, de reeds bekende nieuwe pensioenregeling in te voeren, en het staatsmonopolie van minerale oliën en lucifers in te stellen, wat te zamen 25 millioen netto zou opleveren. De heer Grimaldi liet zich niet uit óver eenige regeermgsmaatregelen, ter voorziening in de financieele crisis, door het bankschan daal teweeggebracht. De Ojpinione acht de denkbeelden van den minister van financiën veel te rooskleurig ge tint en zegt, dat zijn stilzwijgen over dejongste financieele onregelmatigheden een pijnlijken indruk moeten maken op de natie- Uit Rome wordt aan de Tempt gemeld, dat pater Martin, de nieuwe generaal der Jezuïetenorde, naar Fiesole, zijn residentie, vertrokken is, na een langdurig onderhoud gehad te hebben met den paus, die alle be sluiten, door het kapittel der orde genomen, heeft goedgekeurd. De gewichtigste dezer besluiten betreffen de uitbreiding die men aan de orde wenscht te geven, zoowel in Europa als in Indié. Vooral door middel van het onderwijs zullen de Jezuïeten trachten, hun vroegeren invloed te herwinnen. SPANJE. Volgens de Impartial zou de regeering be sloten hebben, indien Frankrijk verandering brengt in het tegenwoordige handelsstelsel, den modus vivendi en het letterkundige trac- taat vervallen te verklaren, onder voorbehoud van verdere maatregelen. De bladen dringen aan op weerwraak indien de Fransche regee ring het voorstel betreffende de Spaansche wijnen aanneemt. Te Madrid heeft de politie een meeting der jong-republikeinen ontbonden, toen er oproerige redevoeringen werden uitgesproken. De aanwezigen trokken toen in groepen door de straten onder het uiten van bedreigingen tegen het koningschap en de geestelijkheid; zij weiden door de politie uiteengejaagd, die verscheidene personen gevangennam. PORTUGAL. Het gerucht loopt, dat het Portugeesche gouvernement van hel Duitsche eene diplo matieke nota heeft ontvangen, waarbij voor de buitenlandsche schuldeischers gelijke behandeling als de binnenlandsche wordt geëischt. EGYPTE. Volgens de staatsrekening voor 1892 heb ben de ontvangsten 10370,000, de uitgaven 9395,000 pond sterling bediagen; na alle reductiën is er een overschot van 768,000 pond. De conversie der schuld komt in dit overschot voor 331.000. Het totaal van de reserve aan het einde van 1892 beloopt 3,400,000 pond. De reke ningen van 1892 wijzen op eene verbetering van de ontvangsten der douane, der spoor wegen en der indirecte belastingen; de uit gaven z\jn bijna niet hooger geworden; de amortisatie der schuld in 1891/92 heeft 430,000 pond bedragen. Het tweede bataljon van het regiment van South-Lancashire is Zondag te Alexandrië aangekomen en vertrok gisteren naar Kaïro. De carnavalsfeesten zijn zonder wanordelijk heden afgeloopen. A H E B I E A. Aan de Times meldt men uit Philadelphia, dat Cleveland tot ministers in zijn Kabinet heeft gekozen: Walter Gresham als secretaris van Staat, John Carlisle tot secretaris voor financiën en Daniël Lamont tot secretaris voor oorlog. Uit Panama wordt aan de Parijsche uitgave van de JVeto-Yor ÏÏerald gemeld, dat 500 invloedrijke burgers van Columbia een be zwaarschrift geteekend en aan de regeering gezonden hebben tegen elke verlenging van den termijn van concessie aan de Panama maatschappij Harrison ontving de Hawaïaansche afge vaardigden. Dezen confereerden met den mi nister van binnenlandsche zaken, hetgeen heden wordt voortgezet. De regeering der Unie

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1