A°. f893. Donderdag 16 Februari. N°. 8210. KENNISGEVING. F O ZAT I E. evenenveert gste Jaargang-. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: 7. ODÉ. Bintenlandsclie Berichten. Bij het feestmaal der Engelsche Kamer van SIMDISCHE VOUflAIT. AnONNEMENTSPRIJSper kwartaal Franco per post. door het gen eel e Kijk Afzonderlijke nommers 1.85. -2.50 - 0.10. BDIIEA Its BOTBHST HAAT, E 2Ï. ADVERTENTIEPRIJS: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer.0.10. DRIEMAALgeplaatst wordt tegen TWEEMA*£ekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester EN Wethouders VAN Schiedam; Gezien het verzoek van de SC HIED AM- SCHE ALCOHOLFABRIEK, om vergunning tot oprichting van een distilleerderij in het pand aan de Lange Saven alhier, wijk A no. 235S, kadaster sectie C no. 1047. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad n°. 95); Doen te weten dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Woensdag den Isten Haart as., des namiddags ten halftwee ure, ten Baadhuize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwaren tegen het toestaan tan dat ver doek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichtenen dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretaiie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kanwoiden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 15den Febrnaii 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE. 1 De Secretaris VERNÉDE. Aan hst com it issit'ifl t zijn lil slrfif gevonden aangegevenhet onderstuk van een bloedkoralen oorbel, een pakje thee, een ledige por lemon nale, een zwarte wollen .handschoen, een klnderparaplule, een portemonnale met 5 briefjes van het huis van koop met recht Van wederinkoop van Harameeen koperen r|)tulgmoereen fantaisle-horlogekettlngeen blauwe kip en een sleutel. COITSCIILAS D. In den Rijksdag verklaarde de Staatsse cretaris, Marschalk gisteren dat, zoo men tan de regeering een principieele vei klaring ver langde, dat zij het conventioneel tarief aan Rusland niet zou toestaan, zelfs wanneer van Russische zijde concessiën werden gedaan, slechts een negatief antwoord kon worden gegeven. De onderhandelingen toch zqn nog niet zoover gevorderd, om erzich over uit te -■ latenof ze tot een resultaat zullen leiden, is nog niet bekend. In elk geval zou de te |L verkrijgen slotsom, volgens de grondwet, *1 -eerst den Bondsraad moeten bezighouden en daarna aan den Rijksdag worden voorgelegd, 'r» die er dan over zal hebben te beslissen. In den vet deren loop van het debat ver dedigde Marschall het sluiten van handels verdragen, zonder welke een tarieven-oorlog zou zijn uitgebroken, die ook slechts door handelsovereenkomsten zou kunnen worden beëindigd. Handelsverdragen zeide hij dienen toch ook om den vrede te bewaren de moeilijkheden op handelsgebied zouden nog veel grooter zyn, indien er geen han- delstractaten waren gesloten. De Qermania beweert, dat het voorstel der centrum-partij in den Rijksdag tot weder- toelating der Jezuïetenorde in Duitschland binnen veertien dagen of drie weken in be handeling zal komen. Terwql op initiatief van den evangelischen bond ïeeds eene menigte adressen tegen het voorstel ingediend en thans in sommige steden volksvergade ringen ter bestrijding van het voorstel opge roepen zijn, worden in Barmen groote toebe reidselen gemaakt voor de vergadering, die den 20n dezer aldaar tot hetzelfde doel zal worden gehouden en waartoe door een aantal professoren, predikanten en andere personen, belangstellende protestanten uit alle oorden van Duitschland zijn uitgenoodigd, terwql de toegang voor anderen zal openstaan op ver toon eener kaart, die tegen toezending van een postzegel van 10 penn. te Barmen ver krijgbaar is. Bljjkens de aankondiging zullen er voordrachten worden gehouden onder anderen door prof. Achelis uit Marburg, prof. Rietschell uit Leipzig en den hofprediker Rogge uit Potsdam. Van meer dan 200 rabbijnen is een open lijk manifest verschenen ter bestrijdiag van anti-semietischeaanvallen op den Talmud enz. Om aan de waarheid hulde te doen bewijzen tegenover valsche voorstellingen omtrent ge schriften en zedeleer van het jodendom, geven zij eene breedvoerige omschrijving van het wezen des Talmuds, waarna zij in dezer voege eindigen: 3>I)e zedeleer van het jodendom erkent geene uitspraak en geene zienswijze, die tegenover niet-joden iets veroorlooft wat tegenover joden verboden is. De zedeleer des jodamloms, die haren belijders heilig is, in de school geleerd en van den kansel verkondigd wordt, gebiedt: in iederen mensch het beeld Gods te achtenin handel en wandel de strengste waarheidsliefde jegens iedereen te betoonenelke gelofte en belofte, die aan eenen mensch, onverschillig of hij een jood is of niet, wordt gedaan, getrouwelijk als onont bindbaar en onverbreekbaar te vervullende liefde tot den naaste jegens iedereen, zonder ondei scheid van afstamming of geloof, te be oefenen de wetten des vaderlands met ge trouwe toewijding te volgen "voor het welzijn des vaderlands met alle krachten bevorder lijk te zijn en mede te werken tot intellectu- eele en zedelijke volkomenheid van het menschdom". Dit manifest is ook aan den Rijksdag toegezonden. F E A M K R IJ K. koophandel, te Parijs gisteren gehouden, hield de Engelsche ambassadeur eene rede, waarin hij zich beklaagde over de houding der Fran- sche pers tegenover de ambassadeurs. H protesteerde ten sterkste tegen de bewering, dat hij 3 millioen zou hebben ontvangen om het RussischFransch vei bond tegen te gaan en betuigde zijn sympathie voor Frankrjjk. Het tijdstip waarop het omkoopings-proces der Panama-zaak door het hof in behande ling genomen zal worden, is op 6 Maart vastgesteld. Op verzoek der Fransche regeering is te Bournemouth een consult van geneesheeren gehouden, om te onderzoeken of de heer Herz inderdaad zoo ernstig ziek is, dat van zijne oveibrenging geen sprake kan zijn. De uit komst van dit onderzoSk woidt geheimge houden. Volgens de Intransigeant tracht de Bona- partistische partij te Londen een leening te sluiten van 200.000 p. st, teneinde invloed uit te oefenen op de aanstaande verkiezingen. Een der voorwaarden van de leening zou zijn, dat het geld tegen het dubbele van den koers der uitgifte zal worden teruggegeven, zoodra prins Victor Napoleon tot president der repu bliek zal zijn benoemd. Het openbaar ministerie van bet Hof van assises van de Seine heeft gisteren conclusie genomen in zake de bestuurders der dyna- miet-maatschappij, strekkende tot schuldig verklaring, Te Marseille kwam Maandag geen enkel verdacht sterfgeval meer voor. De toestand boezemt hoegenaamd geen zorg meer in. B L a I E. Te Baesrode zyn gisteren ernstige wan ordelijkheden voorgekomen bij gelegenheid dat de politie twee personen, die de rust verstoorden, wilde arresteeren. Het gepeupel viel de agenten met knuppels aan en ont wapende er eenen. Toen er versterking aan kwam, werd de volkshoop door eene charge van de bereden politie verstrooid. Verschei dene individuen werden gewond, twee doode- lijk, en twee agenten licht. De orde is hersteld. ENGELAND. In het Lagerhuis bestreed Balfour gisteren krachtig het home-rule-ontwerp als onaan neembaar. Redmond, de aanvoerder der Par- nellisten, verklaarde geene definitieve meening kuwnen uitspreken alvorens hij het ont werp in druk zal hebben gezien. Het ont werp heeft, volgens hem, groote en ernstige gebreken, doch met de beginselen er van kon hij zich vereenigen. De Standard zegt dat Gladstone's home- rule-ontwerp onuitvoerbaar en onmogelijk is de Morning Bost geeft, evenals Daily News toe, dat het voorstel een verbetering is in vergelijking met dat van 1886 en erkent dat het ook beter is ontvangenmaar het blad keurt het, evenals de Times, af, dat elke be paling met het doel om de protestantsche minderheid te beschermen, er in ontbreekt en dat de agrarische quaestie wordt ver schoven. Lord Churchill voorziet dat de Glad- stonianen niet op het stuk der lersche politiek zullen blijven samengaan m 't Parlement en dat de maatregelen derhalve mislukken zal. De Times veroordeelt den maaliegel voorts omdat er geen blijvende oplossing in gelegen is. In de provinciën is de home-rule-bill vrij koel ontvangen. De Glad toniaansche bladen in het land van Wales stellen als voorwaarde voor de aanneming de voorafgaande invoe ring door een wet van het beginsel der schei ding van kerk en staat in Wales. De Iersch-nationale pers neemt ten aan zien van Gladstone's home-rule-ontwerp eene afwachtende houding aan. Alleen de anti- Parnellistische bladen keuren het geheel en al goed. De minister van binnenl. zaken heeft van zekeren heer Wood een schrijven ontvangen, meldende dat hij en zijn broeder den 28n Januari te Parijs door de Fransche oveiheid zijn aangehouden en mishandeld. RUSLAND. Blijkens officieele rapporten werden gedu rende de jongste cholera-epidemie tot Novem ber j.l. door de ziekte aangetast 551,473 per sonen, van wie er 266,200 oveileden. Siberië, Midden-Azië en de Kaukasus hebben tot die cijfers het leeuwendeel bijgediagen de steden werden over het algemeen minder geteisterd dan het platteland. ITALIË. Het gerucht, dat het ministerie zwak staat, vindt meer en meer geloof. De Biforma,het orgaan van den heer Crispi, dat tot heden de regeering steunde, is van politieke gedragslijn veranderd. Dit feit woidt als van groote beteekenis beschouwd, en als een vingerwijzing voor den spoedigen val van het kabinet-Giolitti. Als opvolger van den minister Grimaldi, wiens aftreden onvermijdelijk wordt geacht, zijn reeds genoemd de heeren Guicciardinï (financiën) en Sinali (schatkist). Ook de heer Lacav», minister van landbouw, zal wellicht uit het Kabinet treden. Volgens de Berseverama weigert de heer Grimaldi tot nog toe, zijn portefeuille neer te leggen, betoogende dat de heer Giolitii op verscheidene punten éen lijn met hem getrokken heeft. Naar men verzekert, is liet bewijs gevon den dat Cucciniello een som van 1,700,(00 lire geleend had, voor slechts eenige uien. aan personen die bij de Romeinsche bank waren betrokken, maar daar juist op dm oogenblik een onderzoek gedaan werd in <1<» bureaux der Napohtaansehe bank, ontzonk Cucciniello de moed en ging iiij op de vluchi,

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1