Binnenlandsche Berichten. met medeneming van nog 370,000 lire. Hij (weigert nadere inlichtingen te geven. De paus zal achtereenvolgens, van Vrijdag oi Maandag af, de diplomaten ontvangen, die in last hebben hem geluk te wenschen tij gelegenheid van zijn jubileum. De dag der receptie zal worden vastgesteld na aan komst van de vertegenwoordigers der konink lijke familiên van België, Saksen en Grieken land. De ofïïcieusezaakgelastigde van Rusland, Iswolski, verwacht een brief en geschenken van den czaar voor den paus. De paus ontving gisteren den Latijnschen aartsbisschop van Athene, die hem een schrif telijke gelukwenscliing van den koning van Griekenland overhandigde, SPANJE. De Impartial meldt, dat er een Spaansch oorlogsschip naar Fernando Po vertrokken is met geheime instructies. B U L fi A B IJ E. Bq proclamatie heeft Stambouloff de ver loving van vorst Ferdinand afgekondigd. De tijding der verloving van vorstFerdinand met de prinses van Parnia heeft te Sofia groote vreugde teweeggebracht. A F B I E A. De verkiezing in de Zuidafrikaansche repu bliek nadert hare beslissing. Nog steeds ko men te Pretoria berichten betreffende den uitslag in de districten. Volgens een telegram, dat de Standard van 11 dezer uit Pretoria ontvangt, heeft president Kruger nog steeds de meerderheid, maar Ivrugers voorsprong is eenigszins verminderd. Kruger is generaal Joubert nog 1000 stemmen voor. SCHIEDAM, 15 Februari 1893. Het eerste overzicht van de opbrengst van 's rijks middelen in dit jaar is heden versche nen, loopende over de maand Januari. Daar uit blijkt dat op de directe belastingen in die maand meer is afbetaald dan in Januari 1892 1 37,000. Aan rechten op den invoer is 13000 meer ontvangen. Op de bieren en azijnen na, die met f6000 minder op de lijst voorkomen, zijn al de andere accijnzen hoo- ger, en wel de suiker f 18,000, de wijn f 1000, het gedistilleerd f105,000 het zout f0000 en het geslacht f 12,000. De waarborg en belasting der gouden en zilveren werken is f700 lager. De indirecte belastingen zijn alle beneden de opbrengst van Januari 1892 gebleven, en wel de Zegelrechten f 9000, de registratierechten f 85,000, de hypotheeki ech ten 117,000 en het recht van successie f127,000. Voor het overige staat de opbrengst der rqkstelegrafen in de beide eerste maanden van 1893 en 1892 nagenoeg gelijk, doch de poste rijen derven f22,000 en de loodsgelden f3000. Het totaal-cijfer van de opbrengst der mid delen was in Januari f6,690,501,8814 tegen f6,748,673,89H in dezelfde maand van 1892. Heden hielden de staatscommissie voor de administratieve rechtspraak en de staatscom missie voor het samenstellen van een verslag omtrent de gehouden ardeids-enquête te 's-Gravenhage eene bijeenkomst. De Kamerleden en de bedr\fslelasting. Onlangs opperde mr. Haffmans in het Venl. Wil. twijfel of de Kamerleden in de bedrijfsbelasting zouden behooren te worden aangeslagen voor de «schadeloosstelling", die zq in hunne betrekking ontvangen. Ook in het afdeelingsverslagder T. K. wordt de bewering aangetroffen, sdathet uitoefenen van het mandaat van volksvertegenwoordiger niet is het bekleeden van een ambt, noch het vervullen van een betrekking, noch het uitoefenen van eene bediening;" diensvolgens zouden Kamerleden als zoodanig niet aan deze belasting onderworpen kunnen worden. Daaromtrent merkt thans mr. Spreiiger van Eyk in zijn mi. Nederland op, dat de leden, die aldus oordeelden, waarschijnlijk de G. W. en eene wet van de laatste jaren niet kennen. De G. W. toch stelt voor Eerste K. verkiesbaar, behalve de hoogst aangeslagenen, ook hen, die een hooge en gewichtige betrek king, door de wet aangewezen, bekleeden of bekleed hebben. Onder die «betrekkingen" heeft de wet van 1890 ook genoemd het lidmaatschap der St. Gen. De zaak is dus niet twijfelachtig. De bewering, dat men een schadeloos stelling" niet mag belasten, gaat evenmin Op, meent mr. S. v. E. De leden worden schadeloosgesteld voor hetgeen zij in den tijd, dien zij aan de landszaken wyden, door an deren arbeid hadden kunnen verdienen. Van de inkomsten uit arbeid zouden zij zeker belasting schuldig zijn. "Waarom dan niet voor hetgeen als schadeloosstelling" daar voor in de plaats treedt? De heer W. D. J. van Meeteren Brouwer te 's-Hage heeft een adres aan de Koningin- Regentes ingediend, waarin hij haar verzoekt haar persoonlijken invloed bij de regeering van het "Duitsche rijk aan te wenden, opdat de grenzen niet langer gesloten bly ven voor den invoer van ons leveud vee. Te 's-Hage is gisteren onverwachts over leden de heer mr. J. D. C. C. W. baron de Constant Rebecqtte, intendant der kon. palei zen, welke betrekking hij bekleedde na ge durende Vele jaren hofmaarschalk te zijn geweest van wijlen Koning Willem UI. De overledene was lid van de Prov. Staten van 2uid-Iiolland, daartoe afgevaardigd door het hoofdkiesdistrict Vlaardingen. Naar de N. R Ci. verneemt, heeft de heer Oppedyk, lid der Tweede Kamer voor het kiesdistrict HaiTmgen, weder een aanval van beioerte gehad en hebben de geneesheeren hem thans bepaald aangeraden om voor die betrekking te bedanken. De plannen voor denbouw der drie nieuwe schepen type A zijn kant en klaar, zegt de cor respondent der N. Gr. CA Woensdag heeft de onderhandsche inschrijving voor de twee aan de particuliere werven hier te lande toege- dachteschepen bij het departement van marine reeds plaats gehad. Ben ik wèl ingelicht, dan bood de maatschappij de Schelde te Vlissingen den bouw van éen der schepen (zonder pantsering, die het rijk zelf zal aanbrengen of leveren) voor fl,760,000 aan en de fabriek te Fijeuoord een voor f 1,780,000. Voorden laag sten prijs is nu aan elk der fabrieken eön schip gegund en 't derde zal te Amster dam op 's rijks werf worden op stapel gezet. Tal van handen zu Hen daardoor werk bekomen en de voorwaarden, die 't departement bq deze overeenkomsten heeft gesteld, moeten naar ik hoor alle waarborgen tegen teleur stelling opleveren en ook tegen herhaling van 't gebeurde met de vroegere kon. fabriek te Amsterdam. Ik verneem dat bijv. is bepaald, dat geen termijn van betaling zal zqn ver vallen voordat de schepen te water zyn gela ten en dus vervoerbaar zijn, voor het geval de fabrieken door de eene of andere omstan digheid buiten staat geraken 'twerk te vol tooien. De minister van marine verdient inderdaad voor deze flinke behartiging van 's lands belang, die met bevoordeeling der Linnenlanösche industrie samengaat, een woord vun lof en hulde. De postambtenaren, die niet belast zijn met de behandeling van de spaarbankwerk zaamheden, hadden aan het hoofdbestuur verzocht ook te mogen deelen aan de emo lumenten der spaarbank. Naar het N. v. d. D. verneemt, is op dat verzoek afwijzend beschikt. Een commissie uit het personeel der com miezen bij de posterijen vervoegde zich Zaterdag op audiëntie bij den minister van "waterstaatom te verzoeken een betere getalverhouding te brengen tusschen de ver schillende klassen, zoodat een meer geregelde en stelselmatige bevordering tot hoogere rangen kan plaats hebben. De uitslag van de verkiezing te Leeuwar den leidt den heer Haffmans tot de opmer king, dat Groen's «volk achter de kiezers" niet alleen traditioneele antipathieën heeft, maar ook blijkt traditioneele sympathieën te hebben. Een telegram uit Kota-Radja in het Bat. Mid. meldt, dat de sergeant Timmermans en de fuselier Reinik den 15n Januari door een fanatieken Atjeher zijn vermoord. Van 5 tot en rnet 11 Februari zijn langs den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg bin nengekomen 46 stoom- en 5 zeilschepen, vertrokken 50 stoom- en (0) zeilschepen. In het Nederlandscli-Beiersch goederenver keer treedt een nieuw tarief in werking, be vattende tengevolge van de invoering van het nieuwe Deel I voor de Nederinndseh- Duitsche spoorwegverbonden nieuwe bij zondere bepalingen tot het «Vereins-Betriebs- Reglement", nieuwe b'y'zondere tariefsvoor schriften, alsmede aanvulling der tarieftabel len enz. In het kon, instituut van ingenieurs ont wikkelde de heer A. Huet zijn plan vooreen open doorgraving van Amsterdam naar zee. Het kanaal is door hem op 300 meter breedte geprojecteerd en zou van IJmuïden naar Buitenhuizen 25 milüoen kosten. Het gedeelte van Buitenhuizen naar de Petroleum haven zou eene verbreeding van het Noord- zee-kanaal zijn en de nieuwe havenwerken te Amsterdam zouden een geheel afgesloten vrij haven vormen, te exploiteeren met winst als commercieele onderneming. Het kanaal moet vrij van sluizen en bruggen, zoodat alle spoor wegen afgesneden en sommige omgelegd zullen moeten worden. Het plan past in de droogmaking van de Zuiderzee, Hetontwerp en de memorie zullen worden gedrukt en later in het instituut worden behandeld. In een vergadering van notarissen te Utrecht is eenparig besloten om na de invoering der wet van 27 September 1892 bij openbare verkoopingen van onroerende goederen, wan neer de koopsom minstens f3000 bedraagt, in plaats van 10 pCt. te berekenen 6 pCt. Eenigen der notarissen gaven in overweging de kosten der onderhandsche transporten van onroerende goederen, waarvoor in den regel 7 pCt. wordt betaald, te bepalen op 3pCt. indien de koopsommen f3000 bedragen of daarboven. Naar het Vad. verneemt, zal in de »Ver- eeniging voor de Statistiek" dezen zomer een debat worden gehouden over het gemeentelijk belastingstelsel. De beraadslaging zal worden voorbereid door praeadviezen, die in druk aan de leden zullen worden uitgedeeld. Als prae- adyiseurs zijn uitgenoodigd de heeren jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort; mr. F. S. van Nier opmr. E. Fokker en mr. Sickenga. Mevrouw Elise van Calcar heeft in een vlug schrift »De vrouwen aan hetwerkvoor sociale hervorming" eene welverdiende teleurstelling bezorgd aan de Vrije Vrouwen-Vereeniging". Deze hoopte de zoo te recht hooggeschatte schrijfster onder hare geestverwanten op te nemen, maar mevrouw Van Calcar ontwik kelt in haar geschrift hare denkbeelden over de roeping der vrouw en hare plaats in de maatschappij, welke ten eenemale verschillen van die, welke mevrouw Drucker en de andere mevrouwen zoo luide laten weerklin ken in de vergaderingen waarin zij het woord voeren. Aan het slot van hare met het haar eigen talent geschreven «profession de foi" spreekt zq deze woorden, die een sterk tegen- j beeld vormen van het geschetter der «vrqe vrouwen": iZalig zijn zij, welke deze onzichtbare, "be sturende, hoedende handen (van het wereld bestuur) erkennen en er zich door laten leiden in het spoor van geduldig arbeiden, moedig strijden, hoopvol berusten, en ijverig mede werken tot vrede en liefde op aarde, Zq' alleen zullen de vrouw verlossing en verhef fing brengen". In Recht voor Allen van Dinsdag 14 en Woensdag 15 Februari wordt de uitslag medegedeeld van het referendum,dat gehou den is over de bekende congres-besluiten, te Zwolle genomen. Daaruit blijkt dat de sociaal democratische partij zich o. a. vereenigd heeft met de te Zwolle aangenomen beginselver klaring, waarin het revolutionnaire karakter dier partij is uitgesproken en waarin eikend wordt, dat zij de omverwerping der bestaande maatschappelijke orde beoogt met alle haar ten dienste staande wettige of onwettige, vredelie vende of ge welddadige middelen. Men leest in de Jfrie&che Ct. Wat de opruieis hebben gemaakt van de be woners van Appelsga laat zich opmaken uit de volgende feiten. Wanneer een fatsoenlijk gekleed man den weg passeert en men ziet zijn blinkend overhemd met boord dan wordt hem nageroepen op zijn Ooststellingnerfs«Alweer zoo'n landopvieter, pak hem aan!" Is een wandelaar voorzien van eene overjas en valt hij in het oog bij dezen of gindschen troep, dan hoort men roepen«Haal hem éen jas af, die eene is voor ons Passeert eene dame met een zoogenaamde boa, dan wordt er geroepen«Snijd dat ding in vieren, dan kunnen zich er vier aan warmen Él Enz. enz. Zoo onbeschoft zijn de menschen in Frieslands zuidoosthoek nooit geweest vóór dezende op ruiers hebben hen zoo gemaakt. En wat stoffelijk voordeel hebben de opgeruiden ingeoogst van den raad bun door de opruiers gegeven Schade, groote schade. De toestand is en blijft voor de arbeiders van Appelsga hachelijk. Dit dorp lijdt aan overbevolking, er wonen eenige honderden veenarbeiders te veel. Indien zich een diie- of vierhonderd gingen verplaatsen naar andeie opge stoken venen, de toestand voor de overigen zou dadelijk beter zijn. En nu 1 Blijven (de weigezinden uitgezonderd) velen hnoran naar de opruiers, die hier den pen na den ander komen opzetten, dan vermeerdert slechts de verbittering, verminderen de werk zaamheden, en stijgt de ellende. Dat kan voor niemand een geheim zijn, die Appelsga en den toestand daar kent. Een gelijk geval als te Rotterdam heeft fe 's-Gravenhage plaats gehad. Bij den heer "W., boekhandelaar op het Spui, vervoegde zich Maandag een heer, die f 5 postzegels vroeg, welke na ontvangst in een enveloppe borg, er een opplakte en daarna in den zak stak. Toen het echter op betaling aankwam, bleek het dat geen geld aanwezig was, waarop de heer de enveloppe teruggaf en zeide dadelijk te zullen terugkomen. Toen hij echter niet terugkeerde, kwam de heer W. tot de ont dekking, dat hij er ongelukkig in geloopen was, want de achtergelaten enveloppe was ledig. De bevolking van de gemeente 's-Gr&ven- hage bestond op 31 Decemberj.l. uit 169,831 zielen, of wederom 4271 meer dan op den- zelfden datum van het jaar 1891. Gisterochtend is in de rivier het Scheur, boven de haven te Maassluis, overboord ge slagen en verdronken Johannes Palman, oud 24 jaar, wonende aldaar, gekleed in donkere jas, vest, 2 blauwe en een witte trui, rood baaien hemd, dito onderbroek, lange paarse kousen, katoenen halsdas Engelsch lederen broek; beide armen zijn getatoueerd met "blauwe letters, op de rechterhand een anker,

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2