Gemengde Berichten. Koloniën. Rech tssaken. Letteren, Kunsten Wetenschap. Posten Telegraphie. Armenzorg. bij zich hebbende een rooden zakdoek en aen zilveren horloge, waaraan een zwartbandje of koord. Bij vinding van hat lijk wordt bericht verzocht aan den commissaris van politie te Maassluis. Uit Leiden meldt men aan het R. Nil.: Van uit 's-Gravenhage zijn ook hier pogin gen in het werk gesteld om adhaesie te ver krijgen op het adres der Haagsche heeren, waarin de Tweede Kamer wordt verzocht de kieswet-cri ?an minister Tak te verwerpen. Tot heden hebben die pogingen echter nog tot geen resultaat geleid. Gistermiddag is de assistent der controle bij de Holl. ijzeren-spoorweg-maatschappij Van Heel, nabij de Spaamebrug bij Haarlem, van trein 70 gevallen. De man was, toen hij opgenomen werd, reeds overleden. Het meisje te Houtrijk en Polanen, dat onlangs op zulk eene lage wijze werd mis handeld, is thans geheel hersteld en werd gisteren door de justitie te Haarlem gehoord. De heer C. M. Hennequin, hoofd-commies bij de posterijen te Amsterdam, is aan de Van- Lennepkade in het water geraakt en verdron ken. Vermoedelijk is dit ongeluk te wijten aan bijziendheid. Zondag j.l. had te Kuinre een ergerlijk opstootje plaats. Voor de woning van den burgemeester schoolden eenige personen sa men, en toen deze, de heer Van Eek, buiten kwam, werd hij door drie \isschers, de gebr. Buisman en Eoelof v. d. Werf, aangevallen, geschopt en geslagen. De oorzaak van deze vijandige houding tegen het hoofd der gemeente moet gelegen zijn in een in de Steenwijker Courant opgenomen bericht uit Kuinre, waarin werd medegedeeld, dat de spieringvisscherij aldaar tegenwoordig zeer goede resultaten opleverde. Men hield den burgemeester voor den inzender van dit bericht en vreesde, dat dit concurrentie zou opwekken. Op last van de justie te Heeren veen is de brigade mare chaussees te Steenwijk en de rijks veldwacht van Oldemai'kt Maandag naar Kuinre vertrok ken om de van mishandeling van den burge meester verdachten in hechtenis te nemen en over te brengen naar het huis van bewa ring te Heeren veen. Te Nijmegen is door den feilen was van de Waal sedert Zaterdag de Waalkade op nieuw voor een groot gedeelte overstroomd. De uiterwaarden, welke pas boven water be gonnen te komen, zijn diensvolgens ook weer diep onder water gezet. De gierbrug js weer in de vaart gebracht, zoodat thans, na eene onderbreking van 45 dagenweer voertuigenvee en allerlei goederen kunnen worden overgezet. De passagiersboolen der Nijmeegsche stoom boot-maatschappij hebben Maandagochtend den dienst op Rotterdam weer hervat. Zondagmiddag kwam op een rijwiel uit Nizza te Rozendaal aan de heer C. Bruton, een jongmensch van 27 jaar. De heer B. is een der twee mededingers naar het meester schap, uitgeschreven door de vélocipède-club >La Vitesse" te Nizza. Zijne rondreis strekt zich uit van Nizza, Parijs, Brussel, Amsterdam, Berlijn, Wilna, Petersburg, Moskou, Kiew, Weenen, Rome en terug naar Nizza. Vanuit deze plaatsen moet hij telegraphisch bericht zenden. Zijn mededinger maakt dezelfde route langs omgekeerde richting. (Sbl.) Te Leur heeft Maandag een afschuwelijke moord plaats; gehad. De koopman 2. uit Breda kreeg in een herberg twist' met eenjgedoor drank verhitte jonge kerels, die hem, toen hij de heiberg verlaten had, sehMtry.oJgden en verraderlijk met een rne.S jjl <Jj2p, fytu'k "staken, zoodat de dood onmiddellijkiintrad. Door de politie zijn de vermoedelijke daders opgespoord en aan de justitie overgeleverd. De sociaal-democraten beschikken thans over de volgende bladen Recht voor Allen (Den HaagAmsterdam), De Volkslribuun(Mn&stric\n), Voorwaarts (Arnhem), De Volksvriend (Zwolle), Het Volksblad (Zaan dam), Het Friesch Volksblad (Leeuwarden), De Bild'sche Ct. (St.-Anna-Par.), De Klok (Wolvega), Hollandsch Volksblad (HaarlemLeiden), De Nieuwe Tijd (Leeuwarden), De Arbeider (Hooge- zandSappetneer), Recht door Zee (Almelo), Morgenrood (Harhngen)De Vrijheid (Rotter dam), De Wachter (Groningen). Behalve deze couranten worden nog het geil), tijdschrift Morgen rood en Do sociale Gids uitgegeven en de courant der soc.-Israelieten Ons Blad. Vijf van deze bladen verschijnen in Friesland. Amsterdam. Hier en daar wapperde Maan dag in de Daniêl-Stalpertstraat de driekleur, ter eere van H. Horstmanshoff, die, in per ceel 36 dier straat wonende, zijn lOOn ge boortedag vierde. De man is blind en doof en kan niet meer loopen, doch ziet er overigens voor zijn jaren best uiten heettnog uitmuntend zijn verstand. Zijne 75-jarige dochter past hem nu al 18 jaar op; zij is het eenige eigen kind, dat de oude man nog bezit, daarnevens 69 klein kinderen en achterkleinkinderen, allen hier wonende. Horstmanshoff Was vroeger alhier nachtwacht geweest en ook lid van het turf- dragersgilde, waarvan hij de eenige overge blevene is. Hij geniet een pensioentje uit het -fonds van dat gilde. Einde dezer maand wordt door den Haagsehen Kunstkring eene tentoonstelling gehouden van afbeeldingen van oude Zeeuwsche gebouwen en van voorwerpen, betrekking hebbende op da kunstnij verheid in vroegere tijden van ons gewest. Daartoe zijn door de minister van bmnenlandsche zaken beschikbaar gesteld de verschillende opme tingen van oude monumenten, dieaan het depar tement aanwezig zijn, terwijl enkele particulieren ook belangrijke voorwerpen hebben toegezegd. De tentoonstelling zal ongeveer drie weken duren. JMidd. Ct.) Onder de leiding en ten huize van den heer JMartinus Nijhoff te 's-Gravenhage, zat den 20n dezer eene belangrijke veiling plaats hebben van boeken.grootendeelsafkomstiguitdebibliotheken van wijlen de heeien C. E. Viruly, van Rotterdam, en H. Heijen on N. J. W. Smallenburg van Stellendam, te 's-Gravenhage, Onder de hLtousche werken is zeer veel be langrijks, o. a. stukken en geschriften betreffende het Huis van Oranje, en werken betreffende de vaderlandsche geschiedenis in het algemeen. Ook over de koloniën is er nogal watverder vele werken van god- en rechtsgeleerdheid, letterkunde enz. Verdi is door den koning van Italië benoemd tot markies van Bassetto. Voorts is er sprake van, dat hem het grootkiuis der Annonciade-orde ge schonken zal worden. Dat eerbewijs geeft recht op den titel ïNeefdes Konings" en verschaft den drager overal den voorrang, onmiddellijk na de prinsen van den bloede. Verdi heeft aan de Italiaansche regeering ge seind, dat hij de grootste dankbaarheid zal gevoe len, indien hij van een adellijken titel blijft ver schoond. Een eigenaardig verzoek ontving keizer Wil helm dezer dagen. Hij kieeg namelijk een brief van een weduwe, die hem vroeg, haar te helpen een vak te leeren. om den kost te verdiener, voor haar zelve en haar kind, en hem tevens verzocht eens aan de keizerin te vragen, of zij niet een oude japon voor haar had of een pakje, wat zij voor haar jongen gebruiken kon. Het is voor de arme vrouw te hopen, dat de keizer een juister begrip heeft van haar toestand, dan zij heeft omtrent de Bufleggertjes" van keizerinnen. Er zijn weder walvisschen in aantocht, doode namelijk. Te Antwerpen heelt een Noorsche stoomboot twee dier zeemonsters aangebracht. De'grootste is 22 meter lang en weegt 50,000 KG. De brand in het krankzinnigengesticht te Dover (New-Hampshire) is aangestoken door eene der vrouwelijke verpleegden in hare cel. De vlammen verspreidden zich zoo snel, dat er aan blusschen niet te denken viel. Meer dan vijftigverpleegden zijn omgekomen. De ongelukkigen wisten zich niet te redden. Een paar maanden geleden was door de plaat selijke bladen het gevaar voor brand in het ge bouw aangetoond, maar de bestuurders beweerden dat er geen brand kon ontstaan. De commissaris van politie te Chicago, Bon- field, heelt 400 Europeesche detectives in dienst genomen, om de bezoekers van de tentoonstel ling tegen zakkenrollers te beschermen. cessierecht, aan de diaconie der herv. gemeente aldaar. In het lokaal aan de Sophiastraat te Rotterdam zijn van 9 Januari tot 4 dezer aan 31515 "be hoeftige personen brood en koffie uitgereikt. De ontvangst heeft bedragen f 1703.59'/s. Voorliet saldo zullen nog aan armen van alle gezindten worden uitgereikt 2000 brooden. Door nu wijlen mej.M. M. E. Carbasius, onlangs te Hoorn overleden, is aan de Prins-Hendrik - Stichting te Egmond a/Zee vermaakt f2000, vrij van allo rechten. De gelegenheid tot verzending der coriespon- denlie naar Ned. Onst-Jndlé (met uitzondering vaa Atjeh en Padang) bestaat door middel van het stoomschip Batavia. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 18 dezer, des voormiddags ten 10 ure spoortijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. De gelegenheid tot verzonding der correspon dentie naar New-Yoik bestaat door middel van het stoomschip Zaandam. De laatste buUichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 18 dezer, des voormiddags ten 11.30 ure spoortijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te woiden. Batavia, 10 Januari. Door dwangarbeiders in het Sibogasche (Suma tra) zijn ernstige ongeregeldheden gepleegd. Twee Europeesche opzichters, belast met het toezicht overliiinno werkzaamheden, werden door hen vermoord. Een derde, die het geluk had zijn aanrander neer te schieten, werd verwond en woidt thans IB het hospitaal te Siboga veipleegd. De berichtgever van de Sum. Ct. is van ge voelen, dat het gebeurde te wijten kan'zijn aan gebrek aan voldoend toezicht; maar misschien nog meer aan gemis van goede contióle opdat toezicht. De voeding der dwangarbeiders is, schrijfthij dikwijls beneden het middelmatige meestal slecht, bedorven vleesch en visch en mu(riekende rijst vormen het veelvuldig temgkomendb menu van den dag. Batavia, 13 Januari. Aan het kort verslag der voornaamste gebeur tenissen in het gouvernement Atjeh en Onder- hoorigheden, loopende van 20 December 1892 tot en met 2 dezer, wordt het volgende ontleend Groot-Atjeh. Het beschieten van de pos- terdinie door den vijand was van weinig beteeke- nis, terwijl de verschillende werkzaamheden buiten do posten, als alang-alang snijden, kap pen enz., slechtsOMbeduidfc i werden verontrust. Resultaat had het vuur van den vijand niet, en waar dit niet vanzelf ophield, hetgeen meestal plaats had, waren eenige geweerschoten ol een granaatkartetsschot van onze zijde voldoende om het te doen ophouden. Onderhoorigheden. Oostkust. Op politiek gebied viel niets bijzonders voor. Tengevolge van de zware regens hebben de wegen nabij Edi groote schade geleden. De zee was er verscheidene dagen zoo onstuimig, dat alle communicatie met den wal verbroken was. Noordkust. Ook hier was tengevolge van het onstuimige weder de gemeenschap tusschen den wal en de schepen eenige dagen gestremd. Van Telok Semawé valt mets meldenswaar digs te berichten. Onze post te Segli werd een paar malen be schoten, zonder ons verliezen te berokkenen. Westkust. Ons etablissement te Poeloe Raja en omgeving wordt gaandeweg verbeterd. Te Melaboeh heeft niets van belang plaats gehad. Het weiier was zeer regenachtig, gepaard met hevigen oostenwind. De gezondheidstoestand liet in de kustland- schappen veel te wenschen over. Vele gevallen van influenza deden zich voor. In het door ons bezette gedeelte van Groot- Atjeh was de gezondheidstoestand gunstiger. Het gemiddelde zïektecïjfer bedroeg in het militair hospitaal per dag 23 tegen 27 en dat van de berï-beri 9 tegen 9 gedurende den vorigen ver- slagtijd. Het sterftecijfer was iets hooger. Uit het verslag van het «Fonds voor oude en gebrekkige zeelieden" over het jaar 1892 blijkt dat de ontvangsten, vermeerderd met het saldo in kas opl Januari 1892, de som van f8419.l3'/s bedroegen, terwijl de uitgaven een bedrag van f7828.21 aangaven. Saldo op 1 Januari 1893 dus f590.92 Bij testamentaire beschikking is door wijlen den heer E. J. Vitringa, overleden te Nunspeet, een legaat besproken groot f 1000, vrij van suc- In de afgeloopen week zijn te Amsterdam 10,245 porties koffie en brood aan behoeftigen uitgereikt in de inrichting op den Singel bij den Heiligenweg. Aan giften is ontvangen t 925. In de gisteren gehouden zjlting der arrond.- rechtbank te Rotterdam stond terecht: 1. de K., huisvrouw van E. B., wonende te Otferschie. Haar woidt ten laste gelegd, te Over- scbie in den loop van 1892, en vooral m de laatste helft, haar 12-jarig stiefdochtertje Geer- truidaherhaaldelij k moed W'ilig geslagen, geschopt en getrapt te hebben, haar aan de hau-n ge trokken en haar zelfs eenmaal met het aange zicht over een met menscheudrek bevuilden pj i- vaatbiil gewreven te hebben. Nadat beklaagde op bevel der lechtbank uit de gerechtszaal was verwijderd, weid gehouni het metsje, dat ver klaarde dat haar vader, die meestal op zee is, zeer goed voor haar is. Dit is echter niet zoo met hare moeder. Ter school ging zij niet meer, omdat zij hare moeder thuis moest helpen. Meermalen weid zij opgesloten in de koude, buiten op een privaat. Toen zij dit eens bevuild had, werd zij door hare moeder met het aangezicht daar door gewreven. Toen het bed eens door haar bevuild was, werd bet uitgewasschen en moest zij het vuile water opdrinken. Geslagen werd zij met een vloervarken op arm en rug, een gloeiend strijkijzer werd haar tegen het ge zicht gehouden. Haar armpje, dat vuil was, werd met een boistel zoo gewreven, dut bet stuk ging. Een blauw oog was haar ge slagen. Zij was eens boven een gloeiende kachel gehangen aan een stok, dien zij met de lijnden moest vasthouden, waarvan zij werd afgenomen, toen haar vader thuis zou konten. Zij had het toen erg benauwd en warm. De haren waren haar uit het hoofd getrokken. Toen zij eens haar ondeilijf had stukgekrabd, werd zij met zaep ingesmeerd en toen vastgebonden. Van dit alles had zij niets aan haar vader verteld, omdat zij niet durfde. Bek!., binnengebracht en met bet bovenver melde in kennis gesteld, ontkende zich daaiaan schuldig gemaakt te hebben alleen had Z!j wcL eens, omdat het kind ondeugend was, het een paar klappen gegeven. De zeven getuigen, alsnugehoord, bevestigden het boven vernielde. Hel kind had menigmaal bi> hen een boteiham gevraagd, daar zij honger had en thuis niet genoegzaam eten kreeg. Met graagte at zij die dan op. Het door het kind medegedeelde werd nog ver ergerd door de verklaringen van getuigenzoo had een has er gezien, dat bekl. tot 2-roaal toe het kind, bijna naakt, in de Scbiebad ondergedompeld. Een ander had gezien dat zij het kind met het aangezicht tegen een muur op en neer had ge wreven. Tegen een buurvrouw had zij gezegd, toen deze ging verhuizen: »hoe eer hoe liever, dan kan ik de meid nog eens flink afranselen". Dit alles, zeide beklaagde, was onwaar, hoewel bleek dat zij bij den rechter-commissarïs het wrijven door den menschendrek had bekend. Toen beklaagde de opmerking werd gemaakt dut het een geluk was voor het kind, dat het niet meer in haar handen was, vroeg zij, zoo onbe schaamd mogelijk waarom 1 Het O. M., zijn vordering toelichtende, zeide dat hij, de rechtbank en een ieder die de behande ling van deze zaak heeft bijgewoond, meteen ge voel van afschuw en walging vervuld zal zijn. Bewezen toch is het dat deze ontaarde stiefmoe der, geduiende geruimen tijd, haar dochtertje, een nietig meisje, dat meer gelijkt op iemand van zes dan twaalf jaar, die meer slaag dan eten kreeg, op ergerlijke wijze heeft mishandeld. Hij hoopt dan ook dat de rechtbank in dezen een voorbeeldig vonnis zal wijzen en lequireert het maximun der bij de wet bedre igde straf, en wel twee jaar gevangenis. Uitspraak over 8 dagen. De arrondissements-rechtbank te Maastricht heeft W. H. Vliegen en G. H. Pieters, uitgevers van het socialistisch weekblad Do VolkstribuunrdduAV, wegens het drukken en verspreiden van een ge schrift van strafbaren aard, waarvan de dader noch bekend, noch op de eerste aanmaning na den rechtsingang bekendgemaakt is, veroordeeld den eerste tot 1 maand gevangenis en den tweede tot f50 boete of 2 weken hechtenis.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3