Binnenlaiidsche Berichten. I ES6ELABD. In het Hoogerhuis viel lord Salisbury Dinsdag de regeering heftig aan. «ij beschul digde haar de grondwet te hebben geschon den in zake de kerkelijke aangelegenheden van het land van "Wales, dat zelf tegen de scheiding van kerk en staat protesteert. Lord Kirnberley verdedigde de regeering. OOSTENRIJK. Uit Brüx wordt gemeld, dat 3000 mijn werkers, niet in dienst van den staak den arbeid neergelegd hebben, en hun makkers trachten te beletten voort te gaan. Men vreest ernstige ongeregeldheden. Bij de vei kiezingen voor den Rijksraad in het distiict Reichenberg hebben de sociaal democraten te Schbnburg en te Albrechts- dorf de overwinning behaald. Een herderlijk schrijven van bisschop Strossmayer verklaart zich tegen het burger lijk huwelijk, dat niet slechts een beleediging, maar ook een vernedering van het Christen dom is. Z1YITSEELANB. De Bondsraad heeft tot een aantal kantons een schrijven gelicht, waarin hij de meening uitspreekt, dat de buitengewone maatregelen tegenover het Leger des Heiis" niet meer gerechtvaardigd zijn en deze vereenigingonder het gemeene recht moet gesteld worden. ITALIË. Dat een ministerieele crisis ophanden is, schijnt velen niet twijfelachtig meer toe na den onomwonden afval van Crispi's blad La JRiforma, dat tot nog toe de regeering steunde. Men zegt zelfs dat Crispi's ziekte slechts voor gewend is, en de oud-premier in het geheim onderhandelt met den heer Nicotera, teneinde tot overeenstemming te geraken met betrek king tot een vereenigd optreden tegen den heer Giolitti. Een combinatie CrispiNicoteraZanar- delli zou van den steun der uiterste linker zijde verzekerd zijn en waarschijnlijk zcu de rechterzijde geen vijandige houding aannemen ten opzichte van zulk een Kabinet. De heer Zanardelli heett zich intusschen nog niet "Uitgesproken en zijn groep, uit 90 afgevaar digden bestaande, is een der sterkste van het Parlement. 'In de Kamerzitting van Dinsdag vroeg de heer Nicolini, welke maatregelen de regee ring denkt te nemen om de Italiaansche nijverheid te doen profiteeren van den tarie- venoorlog, die tusschen Frankrijk en Zwitser land is uitgebroken. Spr. beval vooral aan, de spoorwegtarieven te verminderen. De minister antwoordde slechts in het alge meen, dat alles zal gedaan worden, om de handelsbetrekkingen met vreemde natiën te versterken. De afgevaardigde Bonghi had geen uit- noodiging ontvangen voor het jongste hofbal en beklaagde zich hierover bg den hofmaar- vierd werden, thans eenzaam op hunne kamers moesten ontbijten en dat niemand zich hunner scheen te herinneren. pe geestdrift was verdwenen, en nu richtten zich weder de oogen der dames op den officier deze was een slanke ulaangekleed in de zoo zeel geliefde oud-Poolsche unifoim, donkerblauw roet purperen kraag en opslagen en hreede purperen galons. Deze vreemdeling was een zekere Léon von Garczinski, een heer, die in Posen gaboren, en met de eerste famtli&n nauw verwant was. Bij kwam uit Warschau, was daar voor het belang zijner partij wcikzaam geweest, en had daar met het comité van den opstand een onderhoud gehad; giste;avond was hij eerst te Kiakau aangekomen. Hij kwam, naar hij zeide, om zich aan den heer Yon Bordowski en diens familie als een der voornaamste leden van hunne partij voor te stellen. De roepdie hem vooruitging, zijne schooneridderlijke gestaltewelke door de uniform, die hij droeg, zeer voordeelig uit kwam en zijne fijne, beschaafde manieren, schalk, die hem antwoordde op hoog bevel gehandeld te hebben. Toen de heer Bonghi vervolgens een audiëntie bü den koning aan vroeg, werd hem te kennen gegeven dat de koning een man die eene met Italië be vriende mogendheid beklad had, niet wenschte te ontvangen. Het plan om weer de oude linkerzijde in de Kamer te herstellen, vindt een gunstige ontvangst bij de linkerzijde en de uiterste linkerzijde. De aanhangers der regeering spreken het gerucht tegen, dat Grimaldi voornemens zou zgn af te treden het Kabinet wil, zooals hut op het oogenblik is samengesteld, de discussie over de begrooting en de bankwet leiden. De aan de Romeinscbe Bank in beslag ge nomen brieven beloopen een vierduizendtal, terwijl ook bq de huiszoeking bij Rossi, be ambte der bank, een aantal papieren in be slag genomen zijn. Het gerucht loopt, dat Giolitti een wets- vooi stel in studie heeft genomen, bedoelende de oplichting van een staatsbankdie het monopolie van uitgifte van bankbiljetten zou b8bben en zou beschikken over een kapitaal van 300 millioen. Aan de Daily Chronicle wordt uit Rome gemelddat de paus Gladstone's home- rule-voorsiel gunstig gezind is. S F A N J E. Te Mo tril, in de piovincie Grenada, zijn onlusten ontstaan naar aanleiding van plaat selijke quaestiën. Bijzonderheden ontbreken tot dusverre. B U L G A E IJ E. Uit Sofia wordt gemeld, dat vorst Ferdi nand in het laatst dezer maand zal terug- keeren en dan het besluit onderteekenen, "waarbg de verkiezingen voor de Groote Sobranje, welke over de voorstellen tot grond wetsherziening zal hebben te beslissen, tegen half April worden uitgeschreven en dat lichaam tegen de helft der volgende maand wordt bijeengeroepen. SCHIEDAM, 16 Februari 1893. Bij kon. besluit is een pensioen van f75 verleend aan M. A. Pigeaud, weduwe van den gewezen leeraar aan de burgeravondschool te Schiedam C. Gips of Gips Azn. De vijfde leesvergadering van ons Nuts- departeinent, welke ook voor niet-leden toe gankelijk was, mocht zich in een druk bezoek verheugen. Het woord werd gevoerd door den vanwege het hoofdbestuur afgevaardigden spreker dr. M. Niemeijer van Sneek, die zijne denkbeelden aangaande weelde ontwikkelde, In het eerste gedeelte zijner voordracht de finaneieele zijde der weelde uiteenzettende, leverde spreker een krachtig pleidooi er voor, n.l. in zooverre maakten een diepen indruk op de dames des huizes. Deze heer scheen zelfs Metba ook belang in te boezemen, want hare zachte oogen schitterden levendiger dan anders en hingen opmerkzaam aan de lippen van den heer Von Garczinski toen deze lachende verhaaldeop welke wijze het hem gelukt was, van Warschau uit, midden door do Russische troepen tot hier door te dringen. Graaf Hancke was heden wegens dienstzaken afwezighij was dus voor veel leed gespaard, maar Xaveiij Tardowski werd verteerd door jaloezietoen hij zag, hoe Martha, door Von Garczinski's verhaal en zijne koene, mannelijke schoonheid rnrdegesleeptmet hare gloeiende oogen den ulaan bijna verslondhem aanzag alsof zij geheet betooverd was, en deze, hierdoor meer en meer opgewondenbijna nog slechts alleen tot haar scheen te spreken. De vorstin zag er een weinig bleek uit, maar ook zij sloeg hare oogen nu en dan vol be- föngstelling op den spreker én een zachte be- zij kan werden genoten en inderdaad strekt tot verheffing, tot het voldoen aan een werke lijke behoefte. Doch krachtig protesteert hg tegen die weelde, welke het uitvloeisel is van een misplaatste zucht tot vertoon, van het naapen van standgenooten, en welke men vaak met opoffering van welvaart 'en geluk moet betalen. Ook werd er op gewezen, hoe tegenstrijdig de meening der christelijke kerk aangaande het bezit van geld en goed is, daar zij althans ten deelehet persoon lijk eigendom afkeurt, doch er niet afkeerig van is, zelve die bezittingen te aanvaarden. ervoigens handelende over de zedelijke gevolgen der weelde, betoogde spreker hoe ontzenuwend zij op velen werkt, die, geen goed en heilzaam gebi uik van haar wetende te maken, in de grootste buitensporigheden vervallenhoe het zedenbederf vaak door haar wordt in de hand gewerkthoe de ontevredenheid wordt gevoed en de haat tegen het kapitaal steeds toeneemt. De ernst der lijden gebiedt, dat het mensehdom uit zijne diepe sluimering, waai in het te midden \an zijne hooggeroemde ontwikkeling en bescha ving is verzonken, ontwaakt, om zijne finan- cieele en moreele krachten te wijden aan het lenigen van nijpende nooden en schieiende ellende, opdat daardoor tevens de dreigende onweerswolken, welke het maatschappelijk uitspansel verduisteren, worden afgedreven. De voorzitter beti jgde dr. Niemeijer aan het eind der vergadering zijnen dank voor Let gesprokene en deelde tevens mede dat de laatste spreekbeurt zal worden vervuld door prof Allard Pierson. In de pauze werd door dr. C. J. Vaillant, als correspondent der »Maatschap[ tot het red den van drenkelingen", met een hailelijke toespraak eene geldelijke onderscheiding ter hand gesteld aan A. Bleiksloot, N. de Wit, J. Groenendaal, H. J. C. Reuvekamp en H. van Bellen, de redders van den Duitschen schipper dd. 24 November j.l., waarvoor door den hoofdagent van politie Reuvekamp in goedgekozen bewoordingen dank werd betuigd en tevens de verzekering gegeven, dat zij ten allen tijde zouden worden bereid bevonden hun ir> levensgevaar verkeerende medemen- schen ter hulp te komen. In De Nijverheid, orgaan van de vNeder- landsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid" lezen "wg onderstaand schrgven aan de redactie: Uwe Viaag naar de beteekenis van het Haagsche Arrest, opgenomen in No. 5 van dit Weekblad, is niet gemakkelijk te beant woorden. Het Arrest zelf ken ik slechts uit de analyse, daarvan gegeven door den heer Mr. Boude- wgnse, een relaas, dat mij toeschijnt i n ieder opzicht vertrouwbaar te zqn. Dienvolgens alzoo is, op de vordering tot teruggave van onverschuldigd betaalde plaat- tuiging van bijval of vleiende uitroep van verbazing ontvloeide na en dan aan hare lippen. Naderhand had er nog een geheim onderhoud tusschen de mannen plaatswaarin de heer Von Garczinski brieven voor Von Bordowski en Kuhkowski en diens medehelpers en ook een zoogenaamde revolutionnaire pas, welke hem bij de vrienden te Krakau toegang moest verschaf fen, liet zien. Hij sprak stouten met vertrouwen een geheel nieuwe stemming maakte zich daar door op eens van de gisteren nog zoo raoedelooze toehoorders meestermen omhelsde en drukte hem de handen als een broeder, zonder dat er een van hen iets met zekerheid van hem wist, of hem vroeger ooit ontmoet had. De vreemdeling gaf ook goede raadgevingen, bij verzekerde dat het de hoofdzaak was. Europa jn de meening te brengen, dat de opstand alge meen en nationaal was. Daarmede zou teen de Europeesche hoven dwingeneindelijk van woorden tot daden over te gaan. In Engeland en Frankrijk was de stemming niet ongunstig. Men moest voor alle dingen ook 1 selijke belasting, ingesteld door de Sehiedam- sche Naamlooze Vennootschap, door den hoo- geren rechter overwogen: 1°. dat de wettigheid van den aanslag moet worden toegegeven 2°. dat de wettigheid van de heffing,dis strijdig met Art. 245 Gemeentewet, moet worden ontkend; 3°. dat de bewoordingen der Verordening echter strooken met de tegenwoordige redactie van Art. 245 Gemeentewet. Uit deze overwegingen trekt het Hof de verrassende conclusie dat de Naamlooze Ven nootschap ongelijk heeft. Mij dunkt, met vrg wat meer recht liet het tegendeel zich verwachten. En indien gg, als leek zegt, hier naar j uridi sche geheime nissen te hebben gezocht, verklaar ik gaarne niet beter dan gij te zijn geslaagd. Mijne meening is kortweg de volgende: Zoodra het Hof, met onbetwistbare juist heid trouwens, had beslist, dat Art. 245 der Gemeentewet verbiedt eene Naamlooze Ven nootschap in den hoofdelijken omslag te be trekken, had het Hof nog slechts déne zaak te doen. Deze namelijk, na te gaan of in dit, ter cognitie van den rechter gebrachte, ge val door de Vennootschap uit voormelden hoof de was betaald. Een betaling toch, uit krachte «ener onwettige heffing, is eene onverschul digde betaling, onderhevig aan terugvorde ring (Art. 1395 B. W.) Dat de Vennootschap nu betaald had, lijdt niet twijfel. Deswege juist immers kwam zij bij den rechter. Toch wijst deze af. Waarom Omdat de bewoordin gen, die Schiedam kiest voor de verordening kloppen met die der wet Maar mogen dan de bewoordingen eener plaatselijke verordening het middel worden om eener Naamlooze Vennootschap geld te onttroggelen, dat naar 's Uofseigen meening, onverschuldigd is Men staat inderdaad ver steld van deze toch onaf wijsbaar zich opdrin gende slotsom, bevestigd in, en geleeraard door een rechter-;,k dictum. Schiedam, zeg gende wij zullen Naamlooze Vennootschap pen in den hoofdelijken omslag doen betalen dat mag niet. Schiedam echter, dit niet zeggend, maar wel aldus handelend, dat mag wèl. Men zou zoo raeenen, dat in het laatbte geval Schiedam tweemaal schuldig staat: eens wegens syne onrechtmatige toe- eigening van vreemd geld, en eens wegens de perfidie, waarmede het dien toeleg beman telt. Neen, zegt heu Hof, nu krijgt Schiedam, line bonne note en de Vennootschap is haar geld kwgt. Men moet toch maar geluk heb ben in de wereld. Mijn advies is, dat de Vennootschap zich haaste naar den Hoogen Raad. Die zal er wel orde op stellen. Anders ware dit geding" eene al te curieuse bijdrage tot hetgeen men ons Rechtswezen noeiijv. Amsterdam, Februari 93. J. A. Levy. beproeven, om flinke, vreemde officieren in dienst te krijgendat zou hun aanzien verhoogen en meteen in eene groote behoefte voorzienmen moest alle krachten en middelen aanwenden om dit duel te bereiken. Zijne woorden vonden levendigen bijval. Daarna spraken zij over de gewonden. De heer Von Garczinski trad binnen en ver langde hen te zien. De Poolsche ruiter en de Belgische student stonden een weinig verbaasd van de canapé op, toen de officier bij hen in de kamer kwam. ;x sWie zijt gij wat doet gi] hiei T' dus -1 sprak de heer Von Garczinski hen aan, en zonder hun antwoord af te wachten, ging hij voort: sWaar zijt gij gewond? Laat eens zien, j. wat scheelt u *1 Beiden gehoorzaamdendoch zeer onwillig, vooral de barbier, die een geduchten sabelhouw aan de rechterzijde van het hoofd heette te hebben n (Wordt vervolgd).

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2