A°. 1893. Zondag 19 en Maandag 20 Februari. N°. 8213. Eersle Blad. Zevenenveertigste Jaargang. Binneiilandsclie Berichtep. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. lOUHtilT. Abonnementsprijs, per kwartaal. JPranco per post, door het geheele Kyk Afzonderlijke nommers 1.85. .- 2.50. 010 KUitKAC: BOÏEll&TBAAT, E 2Ï. ADVERTENTIEPRIJS: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant.1.10. Iedere gewone regel meer. O.IO. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. SCHIEDAM 18 Februari 1893. Eindelijk, de groote dag is aangebroken. Het Engelsche volk heeft uit den mond van rijn eersten minister Gladstone vernomen, welke de zegeningen zijn, die hij aan het Iersche volk door middel van zelfiegeering wil schenken. Maandag heeft de grijze mi nister het daartoe strekkende wetsontwerp ingediend. Op zijjn weg naar het parlements gebouw werd de heer Gladstone door zijn geestverwanten met daverende toejuichingen begroet, en in de vergaderzaal doorzijn aan - hangeis, vooral de Ieren, met luide bijvals kreten ontvangen. En daarop hield de minister een redevoe ring, waarin de bepalingen van het wetsont werp, dat misschien zijn laatste staatkundige werkzaamheid zal blijken, werden ont\ouwd. Als drieentachtigjarig man drie uren achtereen het woord te voeren, beteekent iets, maar het zoo te doen, dat men zoowel aan tegenstanders als aan vrienden bewondering afdwingt, is zeker een feit van buitenge wonen aard. Dezelfde man, die bij de behandeling van het adres van antwoord op de troonrede den eersten minister onaangenaam bejegende, was ook bij deze gelegenheid de eerste om zich tegen het ingediende ontwerp te ver klaren. Het was de heer Balfour, onder de vorige regeering minister voor de Iersche zaken. Had de heer Gladstone onder anderen als motief voor zelfregeering in Ierland aan gegeven, dat er voor dat deel van het Britsche rijk een speciale wet voor misdaden werkte, de heer Balfour trachtte aan te toonen, dat juist de noodzakelijkheid, om zoodanige wet an het leven te roepen, meer dan voldoende .aantoonde, dat de maatschappelijke en zede lijke toestand lerlands onrijpheid voor zelfbe stuur aanwees. Ook andere punten werden door den scherpen tegenstander aangevoerd, die ten slotte met een soort van oratorisch vuurwerk eindigde: zeven jaren waren noo- dig geweest voor Gladstone, om zijn denk beelden omtrent Ierland te belichamen dat was, volgens den heer Balfour, meer dan vol doende het onmogelijke van de zaak, door den eersten minister thans in het parlement ge bracht. Hiermede liep dit vooipostengevecht af. Van het lot van het wetsontwerp valt nog weinig te zeggen, 't Is een van die moei lijke zaken, bij wier behandeling voor- en tegenstanders gevaar loopen hartstochtelijk te worden, en dat is gevaarlijk. Engeland, toch in Turkije niet meer aange beden, heeft zich door de wijze, waarop het in Egypte ageert, den toorn van den sultan op den hals gehaald. Dit zal nu de nachtrust van den JSngelschman niet schaden, maar het gebeurde werpt toch weder een eigenaardig licht op de wijze van handelen van grooten tegenover klei nen. Engeland, om den onafhankelijkheidszin van denjongen onderkoning van Egypte te bi ei- delen, heeft de bezetting van Egypte versterkt, en van dit feit eenvoudig kennis gegeven aan den sultan, dis eigenlijk de beheerscher van Egypte is. De toorn van den sultan, door politieke tegenstanders van Engeland nog aangevuurd, is echter een onmachtige toorn, en de groote heer zal moeten toezien, dat Engeland zich aan de boorden van den Njji blijft nestelen, evenals Oostenrijk twee zijner gewesten bezet houdt. Frankrijk moet door zijn gezant te Konstantinopel den sultan hebben aangespoord, te piotesteeren tegen Engelands handelingen, ^vijl de waardigheid van den sultan en het belang van zijn rij kzulks eischten ook Rusland heeft door zijn gezant den grooten heer tot dit inzicht trachten te brengen; doch wat baat hem dit? Dat deze beide groote mogendheden zich rechtstreeks tot Engeland zouden wenden, om met vereenigde kracht de onafhankelijkheid van Turkije en zgn gansche grondgebied te bepleiten, daarvan is niets gebleken, en de keizers van Duitschland en Oostenrijk, benevens hun bondgenoot, de koning van Italië schijnen een lijdelijke rol b';j het voorgevallene te spelen. Het slot is, dat Engeland vaster dan ooit in Egypte zit. Was Gladstone nu maar geen minister, dan zou hij zeker de regeering hard vallen over haar handelwijze tegenover Turkije en Egypte hij, die steeds voor de onafhankelijkheid van eiken zwakken staat opkwam maar hij is nu zelf minister, en dat verandert de zaak. Terwijl in politieke kringen in Frankrijk vooitdurend nog gisting heerscht, wordt ook Italië heftig beroerd door de ontdekking van gepleegde oneerlijkheden, waaraan, helaas peisonen, die door hun voorbeeld de lagere rangen des volks moesten trachten op te heffen, gemoeid zijn. De regeering wordt daar door in niet geringe moeilijkheden gebracht. Hier hebben de adrninistratien van ver schillende banken op kolossale wijze geknoeid. De minister Giolitti schijnt thans plan te heb ben de oprichting van een groote staatsbank voor te stellen met een kapitaal ran 150 millioen guldensmaar het ministerie staat zwak, en reeds wordt de naam Crispi ge noemd, als van den man, die in staat zal zijn orde in het beheer van •velschillende aange legenheden, niet het minst in die der finan ciën, te brengen. Ten minste van het tafe reel, dat de minister Giolitti ophing van 's lands financiën, een tafereel zoo gunstig, dat daaruit het woord «tekort" verdween, van dat tafereel is weinig notitie genomen. Ten minste, toen hij een daarop betrek king hebbende redevoering uitsprak, schitterde verreweg het grootste deel der afgevaardigden door hun afwezigheid. En Frankrijk? Er is in de Kamer van afgevaardigden weer bijster druk geredeneerd. Die van meening waren, dat na de rede voering van den afgevaardigde Cavaignac, voorshands verdere besprekingen van den algemeenen toestand overbodig waren, hebben zich vergist. Bjj stroomen hebben de woorden gevloeid, en ten slotte is een motie aange nomen, die een uitdrukking was van ver- trousven in de regeering, mits deze een zuiver repubbkeinsche politiek bleef volgen. Zou de regeering inderdaad anders kunnen? Maar men wilde doen uitkomen, dat men van woelingen der monarclnle partijen niets wilde weten, en zoo is de regeering voor- loopig behouden, als de Panama-zaak ten minste nog niet een motief aan de hand deed, om nieuwe aanvallen op het Kabi net te richten. Is er na de vei oordee ling van Charles de Lesseps niet gezegd, dat, als deze eens spreken wilde, er nog veel aan den dag zou komen, dat thans nog ge heim is Men kan nooit weten. De politieke hartstocht werkt fel in Fi ankrijk, en met allen eerbied voor de mannen, die in dezen tijd het offer brengen om als minister de Fransche republiek te dienen, er is niet den verheven genoeg boven allen, om die in te toornen. Wat onlangs een Fianschman zeide van den toestand in zijn land, schijnt volkomen waar. Degelijke Franschen, mannen van talent, van gezag en van goeden wil zouden weigeren te zitten in den gemeente raad van Parijs. Velen zijn evenzeer niet fe bewegen plaats te nemen in het veelsprekend, intrigeerend parlement, en daardoor hebben de babbelaars vrij spel. 't Is zeker een be treurenswaardig feit, dat alleen door een coalitie van weigezinden uit den weg te ruimen schijnt. SCHIEDAM, 18 Februari 1893. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, Dinsdag den 21n Februari 1893, des namiddags ten l3/i ure. Onderwerpen Ingekomen stukken. Benoemen van 2 leden in de commissie van toezicht op het lager onderwijs. Rekening over 1892 van de fondsen her komstig van de vernietigde gilden. Vaststelling van het voljaarskohier der plaatselijke directe belasting naar het inko men, dienstjaar 1892/3. Adressen van C. Gips Zonen betreffende de terreinen der sleephelling en praeadvies daarop yan burgemeester en wethouders. Voortzetting der behandeling: a. Van de ontwerp-strafverordening rege lende het gebruik en de bescherming van ge meentegrond en gemeente-eigendommen, i. Van de ontwerp-verordening regelende de pensioenen en wachtgelden voor de amb tenaren der gemeente. En \erdeie voorstellen en mededeelingen. Slechts 2 lodgers hebben zich alhier aan gemeld om op de kiezerslijsten geplaatst te worden, ook werden slechts 2 modellen B (voor onverdeelde boedels) ingeleverd. De aflevering van de bij de nationale militie voor de lichting van dit jaar in te lijven manschappen uit deze gemeente zal geschieden in het Verkooplokaal te Rotterdam op Maandag 13 Maart des morgens ten S'A ure. De heer A. \an de Giiend, directeur van het fanfare-orkest «Hallelujah" alhier, die weldra naar het buitenland vertrekt, zal in deze belrekking vervangen worden door onzen stadgenoot den heer J. S. Boeman, directeur der gemengde zangvereeniging «Hosanna". Ten nadeele van A. van der Schalk, bode van Schiedam op Rotterdam, is gisteravond van de stoep van een pand op den Schie- damschedijk te Rotterdam ontvreemd een pak schoenen. De dader is oubekend. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal Dinsdag 21 Februari niet plaats hebben. Naar men verneemt, is bepaald, dat de spoorweglijn van Maassluis naar den Hoek man-Holland op 1 Juni zal geopend worden. Terwijl de regeering officieel in de Staats courant mededeelt, dat de land- en emigratie maatschappij te Utrecht niet 'an hare ver plichtingen heeft voldaan tegenover de emi granten naar Colorado, wordt van een twintig tal van deze in de Delvsnaar een schrijven openbaargemaakt, waarin zij met aanhaling van feiten, tegen die maatschappij waarschu wen en aanraden, dat zij, die naar Amerika willen gaan, zich wenden tot den heer J. van Boven te Rilland in Zeeland, welke de land verhuizers met raad en daad bijstond. Tegen den 22n Febr. zijn bij het instructie- bataljon te Kampen 32 jongelingen opge roepen om dienst te nemen. Dien vorigen dag zullen 30 korp.-tit. naar de korpsen infanterie vertrekken, om in den efiectiexen graad over te gaan. Naar wij uit goede bron vernemen, zullen de geruchten, omtrent een geheele reorgani satie van het korps mariniers, bewaarheid worden. (Kbl.) Naar Het Centrum, verneemt, heeft de katholieke Kamerclub besloten, Zondag as. een telegram van gelukwensching en hulde te zenden aan den paus Uit Den Haag wordt gemeld, dat de tijde lijke detacheering der infanterie ia de noor-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1