Donderdag 23 Februari. A0. 1893. N°. 8215. Zevenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. BnitenlaMsche Berichten. EDVRilT. ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal. Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nomnlers. J 1.85. - 2.50. .- 0.10. BUHEAf: KOTKUSTKAAT, E 2Ï. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer.0.10. DRIEMAAL geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. V> F B A M K B IJ K. De leden van den Senaat hebben pogingen aangewend om den voorzitter, den heer Le Royer, op zijn besluit om ontslag te nemen te doen terugkomen, doch tevergeefs. "Volgens Autorité zal Clémenceau zich niet weer candidaat stellen hij de algemeene verkiezingen in dit jaar. Men spreekt het tegen, dat er een nieuwe instructie in zake Panama is ingesteld. De commissie voor de aanvragen tot ver volging van Kamerleden heeft geadviseerd, deze aanvraag niet toe te staan ten opzichte van den heer Provost de Launay. De Kamer voor strafzaken uit het hof van cassatie zal Vrijdag a.s. hebben te beraad slagen over het rapport van den raadsheer Vetelay, betreffende het hooger beroep van de beschuldigden wegens omkooping in de Panama-zaak. De uitspraak van de Kamer zal vermoedelijk den volgenden dag plaats hebben. Indien het beroep verworpen wordt, komt de zaak waarschijnlijk den 8n of den 12n Maart aan de orde. De gemeenteraad vanRouaan,diede >Les- seps-kade" had verdoopt in de sBoisguilbert- kade", heeft van den broeder van Botsguilbert •een protest-schrijven ontvangen, waarin ge zegd wordt dat de familie de haar toege- -dachte eer niet wenscht te aanvaarden, nu deze samengaat met een vernedering voor -een gemalen Franschman. De gemeenteraad te Marseille, overwegende dat ei geenerlei epidemische ziekte aldaar heerscht, heeft eene motie aangenomen om -aan de regeering te verzoeken bij de mogend heden aan te dringen op opheffing der quaran taine-maatregelen. 1) U 1 T S C H L A N D. De Riksdag heeft gisteren, na kort debat, de handelsovereenkomst met Egypte in eerste -en tweede lezing goedgekeurd. In politieke kringen betwijfelt men of de Bijksdagscommissie voor het legerontwerp tot -eenig bepaald besluit zal kunnen komen, zoo dat alleen eene tweede lezing van het ontwerp in den vollen Rijksdag tot eene beslissing kan leiden. Sedert Maandag is Duitschland in recht- ■streeksche telegraphische verbinding met zijne Afrikaansche kolonie Kamerun. De president der telegraaf-maatschappij, de heer Perder, ■wisselde met den heer Stephan Maandagmid dag den gebruikelijken groet EHGELASD. Het Lagerhuis heeft het ontwerp "betreffen de de registratie der kiezers bij eerste lezing aangenomen. De minister van binnenlandsche zaken As- •quith stelde daarop de tweede lezing voor van de wet, waarbij de patroon ten opzichte van de werklieden wordt verantwoordelijk gesteld. Deze wet heeft tot grondslag, dat de patroon verantwoordelijk is jegens de werklieden voor de gevolgen van ongelukken, door het werk ontstaan. In geval van nalatigheid van de zijde van den werkman kan de patroon zich echter daarop beroepen. De wet is eveneens toepasselijk op matrozen en het andere op Engelsche schepen geplaatste personeel. De heer Chamberlain bestreed het ontwerp en zeide, dat geen wet voldoening kan geven welke den werklieden tegemoetkomt voor alle ongelukken welke hun in den gewonen loop van het werk treffen, en welke niet door hun eigen daden of eigen verzuim ontstaan zijn. De beraadslagiog is verdaagd. De in zijne woning te Belfast gevangen genomen lersche oud-afgevaardigde De Cobain is tegen eene borgstelling van 500 p. st. en twee zekerheidsstellingen, elk van 250 p. st., voor eene week in vrijheid gelaten. De Times verneemt uit Tanger, dat den 15n een hevig gevecht plaats had te "Wazau. Inboorlingen uit het gebergte drongen de stad binnen en gingen aan het plunderen. Zij werden aangevallen en daar de poorten gesloten waren, konden zij niet ontsnappen. Het gevecht duurde vier uurer had een vreeselijke slachting plaats. ZTTITSEELAND. Op verzoek van den Franschen gezant te Bern heeft de politie te Bazel, iemand uit den carnavals-optocht, welke aldaar Zondag j.l. plaats had, doen verwijderen, omdat hij een bord droeg met een opschrift dat be- leedigend was voor eenige Fransche staats lieden. Naar uit Bern wordt gemeld, draagt het gebeurde op het carnaval te Bazel een zeer ernstig karakter en zal tot een krachtig ver toog van Frankrijks zijde aanleiding geven, aangezien de overheid het programma voor den optocht goedkeurde. De Bondsraad heeft den procureur-generaal opgedragen een onderzoek naar het gebeurde in te stellen. Het departement van politie zal den. Franschen consul zijn leedwezenerover betuigen. In regeeringskringen wordt het inci dent, dat het werk was van eenige licht zinnige jonge arbeiders, zeer betreurd. In een onderhoud van den Franschen ge zant met den minister van buitenlandsche zaken verklaarde deze dat de Bondsraad zal handelen volgens artikel 42 van het Zwitser- sche strafwetboek, ingeval het onderzoek de schuld der organiseerders van den optocht aantoont, en mits Frankrijk aan Zwitserland de in datzelfde artikel bedoelde reciprociteit verleend. De organiseerders van den optocht zijn in verhoor genomen. S00EWE6ES. De liberale meerderheid in het Stortbing heeft besloten een voorstel in te dienen, waarbij voor Noorwegen een eigen minister van buitenlandsche zaken wordt verlangd en tevens afzonderlijke consulaten in het buiten land. B U S L A U D. De Petersburgsche Novosti bevat eene proclamatie van Zankof, den aanvoerder der daar verblijf houdende Bulgaarsche uitgewe kenen, aan het Bulgaarsche volk, om te pro testeeren tegen de herziening der grondwet, welke de grondslagen van het nationaal be staan van Bulgarije dreigt te ondermijnen, godsdiensttwisten zal uitlokken en de histo rische banden tusschen Bulgarije en Rusland verbreken. Hij besluit met den wensch dat de Bulgaarsche officieren zich zullen aaneenslui ten bij de beweging, welke zich ten doel stelt Bulgarije van de regeering van den Coburger te bevrijden. ITALIË. In de Kamer deelde de president Zanardell Maandag in gevoelvolle woorden het overlijden mede van den afgevaardigde Dezerbi, totwiens vervolging in zake de Bank-schandalen de Kamer nog maar een paar dagen geleden verlof gaf, wat aan dit sterfgeval eene tra gische tint verleent. Ook minister-president Giolitti wijdde aan den overledene, in zijn tijd algemeen geacht en zeer gezien, een vrien delijk woord van waardeering. Later volgden hartstochtelijker tooneelen, toen vrienden van Dezerbi de Kamer ver weten, dat ze voor veler schuld dit eene slachtoffer koos. Gelukkig echter bedaarde dit spoedig en bleef men gespaard voor on waardige vet tooningen. Heden komt weer een netelige quaestie aan de orde: eene interpellatie betreffende een gesprek met Crispi in zake de Bank schandalen, door de Fanfuïla openbaarge maakt. Men vermoedde reeds sedert eenigen tijd dat de heer Tanlongo, die te Regina Coeli gevangen gehouden wordt, met de buiten wereld in betrekking wist te blijven. Dez^r dagen heeft de politie ontdekt, datdegewezen directeur der Romeinsche bank een geregelde correspondentie voerde met zqn zoon, die hem de brieven deed toekomen in brooden die ge regeld aan den gevangene werden verstrekt. Op een vergadering van den ïtaliaanschen journalistenkring is het geval onderzocht tan zjjn president Bonghi. De beraadslagingen zijn stormachtig geweest. Be sprekers wilden vooral doen uitkomen, dat journalisten het recht moeten hebben om ook naar het buitenland te schrijven, zonder het verwijt op te loopen van gemis aan vaderlandsliefde. De kring maakte nog gebruik van het gebeurde met Bonghi om te protesteeren tegen iedere inbreuk op het recht om vrij zijn meening uit te drukken door middel van de pers. De paus ontving gistEren den patriarch van Konstantinopel met een brief en geschen ken van den sultan. Daarna kwam een ge zelschap pelgrims uit Ierland. In antwoord op een adres antwoordde de paus dat hij keel pijn had en niet lang kon spreken. Zondagavond waren te Rome alle kerken, kloosters en katholieke inrichtingen, alsmede vele huizen van particulieren, geïllumineerd, ook de St.-Pietersherk, voor de eerste maal sedert 1870. Daar het weer prachtig was, is het feest in alle opzichten geslaagd. De koning en de koningin maakten Zondag als gewoonlijk hun rijtoer en werden door de menigte overal eerbiedig begroet. Velen bezochten in bet Pantheon het graf van Victor Emanuel als demonstratie tegen da jubileum-feesten. De paus heeft gedurende de laatste dagen drie miltioen francs ontvangen en men ver zekert, dat deze som voor het einde der jubileum-feesten tot vijf millioen zal zijn ge stegen. Twee millioen is bestemd voor den St.-Pieterspenning. Het aantal aan de pelgrims uitgereikte herinneringsmedailles bedraagt reeds 13000. Verschillende bladen blijven, ondanks de tegenspraak van de politie, beweren, dat een Italiaansch pelgrim tegen Garibaldi's borst beeld op de wandelplaats Pincio, heeft ge spuwd. Deze pelgrim zou lieeten Torreste Antonio, en verscheidene getuigen zouden de beleedigende handelwijze kunnen bevestigen. PORTUGAL. De Castro, het hoofd der progressisten, zou geneigd zijn een Kabinet te vormen, indien de Kamer werd ontbonden. Pi mental weigerde, omdat hij de overeenkomst betreffende de buitenl. schuld behandelde, maar hij wees Hintze Ribeiro aan, die op het paleis is ont boden. De heer Ribeiro is belast met het samen stellen van een nieuw ministerie. Volgens verklaringen in het parlement af gelegd, schijnen er onregelmatigheden plaats gehad te hebben bij de samenstelling van het syndicaat tot het vervaardigen van alcohol en tot exploitatie van distilleeiderijen. Het doel van een en ander moet geweest zijn fraude te plegen ten aanzien van de belastingen. De deswege openbaargemaakte offlcieelestukken worden druk besproken. Het schijnt dat de ministers het niet allen eens waren omtrent een besluit tot vernie tiging van de overeenkomst tusschen de re geering en het syndicaat. De oneenigheid deswege is oorzaak van de raimsterieeie crisis een tweede oorzaak, die reeds van vroeger dagteekent, is gelegen in do zwakheid van het ministerie. De koning heeft den heer Diaz Ferreira geweigerd toe te staan de Cortes te ontbinden of te verdagen. Nadat het minis terie zijn ontslag had ingediend, is de zitting der Cortes opgeheven. De beraadslaging over de buitenlandsche schuld zal hervat wordea

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1