1 f a Slfei *«vr Biiiiienlanclsclie Berichten, I :1 K i i als het nieuwe Kabinet in de Kamer ver schenen is. Volgens een gerucht heeft de Duitsche regeering opnieuw een krachtige nota aan ons gouvernement doen toekomen betreffende de zaak der buitenlandsche schuld. EGYPTE. Zelcï Pacha heeft ontslag genomen als mi nister van onderwijs, maar behoudt de porte feuille van openbaie werken. Riaz Pacha neemt de portefeuille van onderwijs over. A M E U I K A. Uit New-Orleans komt bericht van het overlijden van generaal Beauregard, een der meest bekende aanvoerders der Zuidelijken in den buigeroorlog. Kilauani, nicht van LÜliakalani, heeft tot het Amerikaansche volk een verzoekschrift gericht met betrekking tot het haar ont nomen recht van successie op den troon van "Hawaï. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zondagsdienst schutterijen. In zijn ant woord op het voorloopig verslag betrekkelijk zijn voorstetot wi|ziging van art. 42 der schutterij- wet handhaaft de heer Donnar zijn meening, dat hot niet waarschijnlijk is, dat eene regeling van den dienstplicht in den eersten tijd tot stand zal komen, waarom hij het meer dan tijd oor deelde om eene poging aan te wenden tot op heffing van een gewetensbezwaar, dat op velen in den lande sinds jaien drukt. Dat het voorstel uitsluitend op godsdienstige gronden is gemotiveerd, geschiedde geenszins alsof andere gronden voor den voorsteller geen waarde hebben, maar omdat, zoover zijne kennis strekt, er geen andere dan godsdienstige bezwaren tegen het schutteren op den Zondag zijn of orden vernomen. Ten slotte resumeert de heer Donner de be- t eekenis van zijn voorstel als volgthet houdt ver band met at l. 167 der grondwet; het sluif zich aan bij de Zondags- en arbeidswet; het is in overeenstemming met ons christelijk volkskarakter; het bevordert de hygiënische en economische belangen der natie en belemmert niemand in zijne vrije beschikking over den Zondag. SCHIEDAM, 22 Februari 1893. De in Den Haag gevestigde koninklijke -vereeniging sHet Eereteeken voor belangrijke Krijgsverrichtingen" ontving van H. M. de Koningin-Regentes f50, en f 100 van H. M. Óe Koningin ter ondersteuning van de reserve- Kas dier vereeniging. Bij kon. besl. is aan A. F. J. A. graaf van der Duyn van Maasdam, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als consul te Port Said. De gewone audiëntie van den minister van Kanenlandsche zaken zal Zaterdag 25 dezer niet plaats hebben. Den Bn dezer heeft te Berlijn de uitwisse- J5ng plaats gehad der akte van bekrachtiging der op 28 November 1892 aldaar tussehen Nederland en Duitschland gesloten overeen komst tot regeling der aansluiting op de Hederlandsch-Pruisische grens van denlocaal- spoorweg Sittard-Herzogenrath. Bij de posterijen zal binnenkort eene be langrijke promotie plaats hebbeno. a. zal feet getal hoofd-commiezen, thans 5 bedra gende en doo? overlijden in de laatste weken tot 3 geslonken, worden uitgebreid tot 10. "Volgens den Haagsehen correspondent der Gron. Ct. zal de op 28 Februari aan vangende bijeenkomst der Tweede Kamer slechts een korte en weinig beteekenende sessie worden, grootendeels aan afdeehngs- onderzoek gewijd en aan de afdoening van Jkleine en spoedeischende zakendat het teiÜietrecht jn openbare behandeling zal komen 4 jg zeer onzeker en de publieke discussie over de maileontraeten is zelfs nog niet uit gemaakt, daar de rapporteurs en speciaal éen hunner hel opmaken van het verslag zoozeer vertragen, dat misschien zelfs daar voor de tijd nog te kort zal blijken. Dat is zeker te betreuren, daar onze twee groote stoomvaartondernemingen op Indië er het groote belang bij hebben om, wordt het nieuwe contract aangenomen, zoo spoedig mogelijk haar voorbereidende maatregelen te nemen om er nog in het volgend jaar uitvoering aan te kunnen geven. Naar ik hoor, zou daartoe een uitbreiding van de vlooten der ^Nederland" en sRotterdamsche Lloyd" noodig zijn en st ligt voor de hand, dat men geen raadschepen te voorschijn brengt gelijk wetsontwerpen of verslagen. Met opzicht tot den bouw der nieuwe schepen voor onze marine blijkt mij opnieuw, dat de minister Jansen geen tijd wil doen verloren gaan. Reeds heeft tussehen de drie groote fabrieken voor scheepsbouwFijen- oord, de vroegere kon. fabriek te Amsterdam en de Schelde te Ylissingen de inschrijving plaats gehad voor de machines van het derde schip, type A, hetwelk op 's rijks werf wordt op stapel gezet. Het is een werk van pl. m. een half millioen. Amsterdam en Vlissingen moeten er serieus naar gedongen hebben en de laatste was de laagste inschrijver, naar ik hoor voor een vrij beduidend bedrag be neden de anderen en ook onder de raming. Naar men verneemt, is het Kamerlid de heer Oppedijk reeds zoover hersteld, dat hem kon toegestaan worden in den tuin te wan delen. De heer G. J. van Wouw, leeraar in de stoomwerktuigkunde aan de wis- en zeevaart kundige school op Schiermonnikoog, is door de regeering der Transvaalsche republiek benoemd tot ketelinspecteur op eenejaarwedde van 700 pond sterling (f8400). Van de tweede helft van Maart af, tot om streeks einde Juni, wordt aan Hr. Ms. schepen Dolfijn en Argus weder het toezicht op de visscherij in de territoriale wateren opgedra gen. Hr. Ms. stoomsehoener Zeehond zal meer in het bijzonder voor den dienst der diep- zeevisscherij bestemd blijven. Aan Hr. Ms. Dolfijn wordt weder als kruis- gebied aangewezen het gedeelte der kust tus sehen de Eemsmonding en het Eijerlandsche gat, en aan Hr. Ms. Argus de overblijvende kuststrook tot den Hoek-van-Holland. Tegen het einde van Juni zal een andere regeling getroffen worden. Te Huil werd gisteren te water gelaten het ss. Chelmsfordgebouwd voor rekening van de iGreat Eastern Railway Company" en bestemd voor de nieuwe stoombootlij n Har wich via Hoek-van-Holland naar het Continent. Genoemd stoomschip, van staal gebouwd op de werf. van de heeren Earle te Hull is 300 voet lang en 34'/s voet breed, heeft twee schroe ven en twee geheel afzondetljjk werkende triple compound machines, die 4509 paarden kracht kunnen ontwikkelen, welke het fraaie ss., beladen en vol passagiers, eene vaart zul len geven van 17'/s knoopen in het uur. Er zijn praehiige inrichtingen voor 200 eersle- klasse-passagiers en men verwacht de nieuwe lijn Harwich en Hoek-van-Holland den len Juni a.s. te kunnen openen. Ter tentoonstelling te Chicago zullen ook de echt Nederlandsche poffertjes niet ont breken. Op het terrein zal een kraam in oud- Hollandsche stijl verrijzen, waar eenige Hul- landsche meisjes in Friesch kostuum als Hebe's dienst zullen doen. Ook met andere merkwaardigheden van ons land en zijn koloniën zullen de Amerikanen kennis kunnen maken, o. a. met twee personen in de kleeder dracht van het eiland Marken, met inboor lingen van Sumatra, waarvan den paar fil-de- grain-arbeid zal verrichten, een ander Palem- bangsche sarongs zal vervaardigen van zijde met gouddraad doorweven, een derde voor Palembangsche lakwerken, enz, Een Palem- bangsch huis, met het bekende snijwerk, zal mede op het terrein te zien wezen. De heer L. J. Goddefroy, die indertijd dr. Veth op zijn reis door Sumatra vergezeld heeft, vertrekt binnenkort daarheen om de inboorlingen naar Chicago te geleiden en daar de leiding van al het bovenstaande op zich te nemen. Bij de vereeniging van assuradeuren te Rotterdam is het plan in ernstige overweging genomen tot oplichting van een reddingsaf- deeling, die zich speciaal zal toeleggen op het in veiligheid brengen van goederen bij brand. Eenige groote buitenlandsche assurantie- maatschappij en, welke hierdoor gebaat zouden worden, zijn om advies gevraagd. De Zaterdag 11 Februari bij de zalmvis- schenj ï»De goede verwachting" te Kralingsche veer gezonken stoomboot Concordia VI. va rende tussehen Arnhem en Amsterdam, is Maandag door de heeren J. Smit, te Rotter dam, en A. Tak, te Goeree, boven water gebracht en te IJsel monde ter reparatie op het droge gezet. Vrijdag j.l. vervoegde zich bij verschillende ingezetenen te Kapelle a/d IJsel een net ge kleed man, die busjes cacao te koop aanbood. Het bleek later dat in de busjes zich be vond gemalen steenkoolde bedrieger was reeds gevlogen, toen men tot de ontdekking kwam. Bij den burgemeester is daarvan aan gifte gedaan. Twee werklieden, meenende veilig teloo- pen op het linkerspoor van de Holl. stoom- tramlijn Den HaagScheveningen, werden Maandagavond aangereden door de locomotief van een convooitrein, welke dien weg volgde omdat het rechterspoor versperd was. De ploegbaas V. is daarbij deerlijk verwond zijn rechterbeen is afgezet. De andere heeft geen letsel bekomen. Te Haarlem is gistermorgen op een wissel voor het station de tender der machine van trein 13 ontspoord. De trein Stond onmiddel lijk stil, werd later afgehaakt en door een reserve-locomotief teruggebracht naar de werkplaats, waar gewisseld werd van het 2e op het le spoor. Meteen half uur vertraging kwam de trein te Haarlem binnen, vanwaar de treinen 60 en 701 met gelijke vertraging naar Amsterdam en Leiden vertrokken. Het tweede spoor was ongeveer 10 uur Weer vrig. Uil Amsterdam vertrekken thans wegens de heerschende malaise veie diamantslijpers naar Amerika, waar men deze industrie wil vestigen. Te New-York zal men voor dit doel een fabriek oprichten. Zaterdag werd in zijn woning op het Haar lemmerplein no. 12 te Amsterdam gearres teerd een ruim 73-jarig grijsaard, genaamd G. H. de Mettin, wiens uitlevering door de Pruisische regeering was aangevraagd. Deze arrestatie staat in verband met de reeds herhaalde malen besproken erfenis van den Amsterdamschen reeder Brandt, die in 1789 aldaar overleed en eenige rnillioenen naliet. Ds helft van dezen schat kwam aan de Amsterdamsche familie Van Meurs, de andere helft behoorde aan Duitsche erfge namen. Deze Duitsche verwanten lieten echter niets van zich hooren, zoodat, volgens den toenmaligen rechtsregel, hun recht op het geld na 30 jaar veijaard was. Van de om standigheid nu dat nog nimmer Duitsche ge rechtigden waren opgekomen, heeft De Mettin (van afkomst een Duitscher) gedurende dertig jaar een handig gebruik gemaakt. Hij riepbij advertentiein Duitsche bladen voortdurend lieden op, wier naam eenige overeenkomst had, (daarbij een kwistig gebruik makende van vervalschte of twijfel achtige documenten) en trachtte de goede lieden te overtuigen dat er voor hen schatten te bemachtigen vielen. Dit alles deed hij natuurlijk niet pro Deo men zegt zelfs, dat hij zich op die wijze een aardig kapitaaltje verworven heeft. Dit alles ging ten koste van veel slacht offers, zooals wij zeiden, ongeveer dertig jaar goed, totdat dezer dagen een Hamburgsehe dame, die er voor 15,000 mark ingeloopen was, de zaak bij de Duitschejustitie aangaf. Het gevolg is de reeds gemelde inhechte nisneming geweest. (N, v. d. D.) Uitgelokt door de gunstige berichten van familieleden en vrienden, is de trek uit het Oldambt naar Noord-Amerika weer aange vangen. Ongeveer 120 peisonen, gehuwden en ongehuwden en kinderen, zijn Zaterdagmor gen uit Niéuwe-Schans vertrokken, teneinde over Liverpool en Philadelphia naar Jowa en Illinois te reizen. Ook maken enkele land bouwers zich gereed om in het aanstaande voorjaar derwaarts te reizen, teneinde meer goedkoope landerijen aan te koopen en t» exploiteeren. Bij een nationalen biljart-wedstrijd te Gro ningen om het meesterschap van Nederland, is de Ie prijs flOOen de groeten gouden medail le toegekend aan R. Bierling van Groningen. Eenige dames te Meppel hebben zich aan eengesloten, om meisjes en vrouwen van 16 tot 25 jaar in hare vrije avonduren bezig te houden met knippen en alles, wat verder tot het brei- en naaiwerk behoort, opdat zij daar van later als huisvrouw nut zullen kunnen trekken. Te Blokzijl is aangebracht het lijk van een 10- a 12-jarigenjongen, dat door visschers op het ijs in zee nabij die gemeente werd gevonden. De gevondene is een van de beide Tolïenhoofsche jongens, die waren uitgegaan om spiering te visschen, doch die men sedert tevergeefs terugverwachtte. Te Utrecht zal den 5n, 6n en 7n Mei van wege de Nederlandsche vereeniging van postzegelverzamelaars eene tentoonstelling gehouden worden. Men schrijft uit Barneveld aan de N. E. Ct. Zondagavond werd het anders zoo rustige dorpje Garderen in rep en roer gebracht door een aantal militairen uithetnaburige remonte depot te Milligen. Nadat een vier- of vijftal soldaten, die in eene herberg ruzie maakten, door den gemeente-veldwachter daaruit ver wijderd en aangemaand waren zich rustig huiswaarts te begeven, keerden eenigen lijd later ongeveer 30 militairen terug, om den veldwachter hunne overmacht te toonen. Door dit rumoer uit hun slaap gewekt, waren weldra alle ingezetenen op de been, die, be grijpende wat er gaande was, zich wapenden met alles wat voor de hand lag. Nu ontstond er een formeel gevecht, waarbij de landsver dedigers aan het kortste eind trokken. Ver volgens werden n in optocht halverwege het kamp gebracht, en werd hun op het hart gedrukt, niet spoedig te Garderen terug te komen om de nachtrust te verstoren. De 4 gemeente-veldwachter, die zoo getrouw door de burgers werd bijgestaan, is aan de hand verwond. Door de Bredasche afdeeling van de maat schappij van nijverheid is besloten, te Breda een tentoonstelling te houden van koloniale artikelen. Deze tentoonstelling zal plaats heb ben in Juli, Augustus en September a.s. en belooft interessant te zullen zqn. De beide gevangenissen te Breda zijn zo» vol, dat zg> die zich aanmelden om de hun opgelegde straffen te ondergaan, niet opge nomen kunnen worden. "h A I I A 'ur L o AM-j&tFgj

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2