Gemengde Berichten. Post en Te!egraphie. Koloniën. Armenzorg. "Rechtzaken. De Kneipp-inrichting te Heerle wordt uit gebreid. Door het St.-Josephs-gestichl is daartoe eene groote weide aangekocht. Te "Venlo zal in Juni e.k. een historische optocht gehouden worden, ter herinnering aan het 550-jarig bestaan der stad, de his torische feiten en de ontwikkeling welke daarmede in verband staan. De deelneming zal schier algemeen zijn. Eene commissie van uitvoering is reeds gekozen. Maandagavond werd te Hulst de vrouw van Van H., door hare moeder, hare groot moeder en hare dochter aangevallen en zoo ernstig mishandeld, dat zij bewusteloos neer zeeg en men voor haar leven vreesde. De oorzaak der mishandeling moet gelegen zijn I eene oude veete. De drie lieve verwanten zijn dadelykin verzekerde bewaring genomen. Overseliio. Van den ingenieur J. A. Roest van Limburg is verschenen het rapport betreffende het ontwerp van een drinkwater leiding in deze gemeente, In dat rapport acht die deskundige een aansluiting aan de waterleiding van Schiedam, wegens den korten afstand tusschen die stad en de bebouwde kom der gemeente een mid del, waardoor met betrekkelijk geringe kosten een uitstekende watervoorziening kan worden verkregen, en verwerpt het denkbeeld zooals eenmaal in den raad werd geopperd, om b.v. het water uit de Delftshavensche Schie te pompen en daar te filtreeren, om het ver volgens door een buizennet naar hier te brengen. Behoudens goedkeuring van de raden der betrokken gemeenten is er tusschen de be sturen van Schiedam en onze gemeente ter zake overeenstemming verkregen. De aanlegkosten zijn begroot op f20,000. Schiedam vraagt een garantie van f 730 'sjaars, waarvoor men over 25 M' water per dag kan beschikken, zoodat elke Ms f 0.08 kost. Het beheer der leiding zal kosten f500, waarbij nog komt f100 voor onderhoud daar van en f 50 voor huur van 2 watermeters. Totaal f1380. Die onkosten kunnen gedekt worden wanneer de gemeente het water, vol gensaanwijzing vatf den4' watènnetli3]' met winst a^lv'dè^ingezeïenenïevc; b.v. door het alftPde inwoners te leveren voor*f 0.2!5voor een èrfrfnerT van410 liter1 zou men dus V« cent' moeten, betalen,' de gemeente kó'opt hek'in Vari SchiéffdnY' vb'óFfp'.W' den fcujf raster. HitSvafèfVefbrüikKvoVdt geitlldöp'30 liter per p'ébsobrf' për'' dag?1 dit geeft een totaal dagbj'yksch' verbruik' vaiV 45 küb". 'pÈféterl A^ dat1' watèr"brèb'gV geen'geld opy daar er wè.t'weglèkk,^ d^of'spuien 'verloren gaat, de arihèh'1 gratis een emmertje willen heb ben,' etc. Dfe~ leiding 'zal; als zij' tot stahel'köniï, den straatweg van* Schiedam volgen, tol even voor de Hooge brug, om dan met een zinker door de Delftshavensche Schie in de gemeente te komen. De leiding loopt dan'door de gemeente langs de Lage brug, naar den Droogenhoek* tot de villa iMaria" en langs de Zestien- hovensche kade tot aan de schutsluis ofhet verlaat van den polder. Ten behoeve van de bewoners van percee- len, welke niet aan het buizennet gelegen zijn, en die dus niet eerder aansluiting kun nen krijgen dan als het buizennet uitgebreid wordt, worden standpijpen opgericht, waar het water per emmer verkrijgbaar is. Maassluis. Na de opening van de spoor- weglijn van hier naar den Hoek-Tan-Holland op 1 Juni zal eene groote uitbreiding gegeven worden aan het aantal treinen. Niet minder dan 18 op een dag heen en terug. Daaronder zjjn eenige sneltreinen. Ook zal dan weer een late avondtrein uit Botterdam loopen, zeker 3-manl per week en mogelijk wePiederen avond. 's-Gravenfcage. Het derde concert. Maan dagavond door het a-capella-kooronder Daniël de Lange in bet gebouw voor kunsten en wetenschappen alhier gegeven, werd ver eerd door de tegenwoordigheid van H. M. de Koningin-Regentes. H. M. werd bij haar binnentreden in het gebouw ontvangen door den president en de leden van het bestuur van het gebouw, op dezelfde wijze als j.l. Maandag. Bij haar bin nentreden in de zaal hieven, terwijl alle aan wezigen van hun zitplaatsen rezen, de dames en heet en van het koor het Wilhelmuslied naar de oude toonzetting aan, terwijl De Lange dit op deze wijze voorgedragen won derschoon klinkend volkslied op de piano accompagneerde. H, M. was vergezeld van de hofdames baronesse Van Ittersum enjonkvrouwe Ren- gers, den kamerheer, den heer Pabst van Bingerden, den adjudant jhr, Van Spengler en een ordonnanee-officier. Het koor voerde nu op de bekende uitste kende wijze zijn piogram uit. Vooral Psalm 122 en het Kyrie e Christe van Ockegliem maakten een diepen indruk. Het tweede gedeelte van het progiamma dioeg een meer wereldsch karakter: eenige oude Fransche en Hollandsche liederen, die niet minder voortreffelijk werden vertolkt, terwijl een oud-Nederlandsch volkslied het concert besloot. Herhaalde en levendige toejuichingen vielen den uitvoerenden ten deel, en ook de heer J. A. de Zwaan, die op het orgel een phan- tasie en de finale van een concert van Handel uitvoerde, mocht daarin deelen. In de korte pauze genoot de heer Daniël de Lange de eer in de loge van H. M. te worden ontboden en hij mocht van H. M. de betuiging ontvangen van Hare bijzondere ingenomenheid met de zeldzaam schoone vertolking van het koor, waai op Nederland trotsch mag zijn. De Vorstin onderhield zich eenige oogenblikken met den dirigent en sprak hem over zijne reizen in het buiten land en het succes, dat hem daar zoo terecht was ten deel gevallen. H. M. verliet in het tweede gedeelte van het program het concert en verzekerde ook aan de bestuursleden, die haar uitgeleide deden, dat zij zeer voldaan was over het concert en het haar verheugde in de gelegen heid te zijn gesteld het bij te wonen. Na afloop van het concert ontving de heer De Lange, namens H. M. de Koningin-Re gentes, van den heet F. H. von Weckherlin de mededeeling van zijne benoeming tot rid der der Orde van den Nederlandschen Leeuw. De datum van het koninklijk besluit, waarbij deze vorstelijke hulde aan den kun stenaar en zijn koor gebracht wordt, is 18 Februari. Amsterdam. De vereeniging tot ver betering van het lot der blinden in Nederland en zijn koloniën houdt hare gewonejaarlijk- sche algemeene vergadering op Vrijdag 24 Februari, in de bovenzaal van het Muntgebouw alhier. Tot de werkzaamheden behooren Benoeming van bestuursleden ter voor ziening in de vacaturen, ontstaan door de periodieke aftreding der hh. M. A. Perk en J. A. Matthes, door het overlijden der hh. J. H. Meijer en mr. J. G. de Witt Hamer en door het bedanken van den beer P. Smit Jr. Voorstel van het hoofdbestuur om voor het loopend jaar een subsidie van f500 op de gewone voorwaarden toe te staan aan het comité Amsterdam. Voorstel van het hoofdbestuur tot het openen van een krediet van f 200 om daar uit de kosten te bestrijden van het onderwas van eenige jongens, die op de leerschool van halfblinden zouden kunnen geplaatst worden. Een vreeselijke ramp heeft gisteravond alhier plaats gehad. Tusschen 6 en 7 uur brak een hevige brand uit op de tweede verdieping van perceel no. 70 op de Gelder- sche Kade, In een oogwenk stonden de tweede en derde verdieping in lichtelaaie, zoodat de bewoners zich moesten haasten met te trachten het huis te verlaten. Op de tweede verdieping bevonden zich eene vi ouw en een kind, die langs de gewone trap een uitweg naar beneden a ouden en zich dus konden redden. Op de derde verdieping zag zich eene moeder met vier kinderen dien weg afgesneden, daar het vuur juist langs de trap, welke naar hare woning leidde, die ver dieping beieikt had. In doodsangst sprong de arme vrouw uit een achterraam naar bene den. Inmiddels was de brandweer aangerukt. Over de daken der belendende perceelen de bovenverdieping van het brandende huis bin- nengedior.gen, vond men daar een der kinderen kreunend in de dakgoot, terwijl de drie overige kleinen verstikt en half verbrand in een hoek van het vertrek werden aangetroffen. De aardappelkooper Monne, die een per ceel op den Zeedijk bewoont en door zijn achterraam den vuurgloed had gezien, was met zijn buurman, den slager Van BerRum,over diens binnenplaats toegesneldjuist kwa men zij daar aan op het oogenbbk, dat de vrouw in hare wanhoop uit een raam der derde veidiepiug sprong. Overdekt met bloed en be wusteloos werd de ongelukkige opgenomen en naar een apotheek in de buurt gedra gen kort daarop vond men gelegenheid haar naar het binnengasthuis te vervoeren. De geneesheeren geven de hoop op het be houd van haar leven niet op. Het kind, dat levend in de dakgoot werd gevonden, werd onmiddellijk bij liefderijke buren opgenomen en verpleegd, zoodat tot heden alleen de drie kleinen, die men nog in de brandende boven woning vond, bij de ramp zijn omgekomen. De brandweer slaagde er in, de beide be nedenverdiepingen van het gebouw en de belendende huizen tegen het vuur te be schermen. Vermoedelijke oorzaak der ramp: het omvallen vaneenpetroleumiamp, Het hof van appèl te Amiens heeft het vonnis van de rechtbank te Mbntdidier in zake liet aan den paus en kardinaal Rampolla vermaakte legaat vernietigd, uitwijzende dat Colbert Tui cis een tusscbengeschoven persoon is en dat de nalaten schap der matkiezin Duplessis tot de natuurlijke erfgenamen moet terugkeeren. Te Berlijn werden dezer dagen in de Gerieht- strasse een mangelvrouw en haar tweejarig zoontje vermoord gevonden, en als pleger van dien moord is nu een knaap van 15!/s ja®1-, Paul Schmidt genaamd, gevat. De jongen, een zoon van fatsoenlijke ouders, maar die leeds in zijn schooltijd wegens diefstal tot 2 maanden gevan genis veroordeeld werd, pleegde de misdaad om het geld der vermoorde vrouw te stelen hij was dikwijls bij haar aan huis geweest en wist waar zij het bewaarde. Zijne voor hem groote uitgaven brachten hem in verdenking en hij werd gevat. Herst hield hij vol, dat hij onschuldig was; maar eindelijk was hij genoodzaakt, te bekennen. Utj had de vrouw door een slag met een mangel rol neergeveld en haar, toen zij nog teekenen van leven gaf, met een mes verder afgemaakt. Het kindje doodde hij, omdat het gerucht begon te maken. Na het plegen van de misdaad, zoo verhaalde de jonge moordenaar, was hij rustig naar bed gegaan, en niemand had iets aan hem kunnen bemerken. Voor het gestolen geld ongeveer 200 mark had hij nieuwe kleedeJen, een hor loge en andere dingen gekocht. De knaap is zeer kalm en toont geen berouw. De influenza woedt hevig te Kopenhagen en te Stockholm. In eerstgenoemde plaats zijn in de afgeloopen week 556 ziekte- en 5 sterfgevallen voorgekomen. Te Stockholm werden 200 leer lingen van het gymnasium door de ziekte aange tast. Bovendien heerschen in de Deensche hoofdstad ook typheuse koortsen. De spoorwegwaggon, waarmede de mails van Chicago naar Europa bestemd naar New-York werden vervoerd, is Zaterdag in Pennsylvania verbrand. Tengevolge van hevige stortregens is Queens land opnieuw door overstroomingen geteisterd. Het spoorwegverkeer en de telegraphische ge meenschap zijn op vele plaatsen verbroken. De stad Ipswich, welke bij de eerste overstrooming- zoo veel heeft geleden, staat bijna geheel onder water. Het water begint langzamerhand te zak ken. Drie schepen, die na de vorige overstrooming in den plantentuin van Brisbane op het droge zijn gebleven, zijn nu door het rijzen van het water weer vlot geworden. Weer hebben ver scheidene personen het leven verloien. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York bestaat door middel van het stoomschip Maasdam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 25 dezer, des voormiddags ten 5 ure spooitijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te woiden. Paramaribo, 24 Januari. H. M. de Koningin-Regentes heeft geschonken een gift van f300 aan de Suunaamsche maat schappij van weldadigheid, en eene som van f200 aan het dames comité iDorcas", in Suri name. Bij verordening van 31 December 1892 zijn bepalingen vastgesteld betrekkelijk eeneconcessïa tot het baggeien naar goud en andere metalen», alsook naar edelgesteenten in beddingen en oevers van de Saiamaccarivier, de kleine Saramaccaen de Sarakreek. BIJ vei oidening van 30 December 1892 zijn nadere bepalingen vastgesteld betreffende bedrei gingen, en waarbij tevens in bepaalde gevallen poging tot mishandeling strafbaar wordt gesteld. Voor de uitdeehng van brood en koffie te Rotterdam in het lokaal Sophiastraat is nog inge komen eene gift van f25 van H. E. H. de groot hertogin van Saksen, geboren pnnses Sophia der Nederlanden. Diakenen der Ned.-herv, gemeente te 's-Gra- venhage ontvingen f 1000 van douairière H., geb. v. R. v. O., namens wijlen haar echtgenoot, ihr H. L. P, H. De te Arnhem overleden heer W. Bloemendaal heeft aan het Nederl. Israglietiscb armbestuur aldaar vermaakt een blok huizen in de wijk Klarendai, onder last van vruchtgebruik. In de afgeloopen week zijn te Amsterdam 16,504 poittes koffie en brood aan beboeftigen uitgereikt m de inrichting op den Singel bij den Heiligen weg. Door den raad der gemeente Westdongeradeel is dezen winter aan de commissie voor werk verschaffing te Holwerd p.m. f900 subsidie ver leend, teiwijl tevens subsidién toegezegd zijn aan dergelijke zich eventueel in andere dorpen der gemeente te vestigen commissies. In de gisteren gehouden zitting der arrond.- rechtbank te Rotterdam werden veroordeeld J. de K-i huisvrouw van E. B., teOverschie, wegens wreedaardige mishandeling van haar 12-jarig stiefdochtertje, tot 2 jaar gevangenis. J. P., huisvrouw van C. Z.zonder beroep,, te Ylaardmgenwegens diefstal, tot 6 weken gevangenis. P. v. d. B., 12 jaar, zonder beroep, te Y/aar dingen wegens diefstalwordt ontslagen van rechtsvervolging met last tot plaatsing in een rijksopvoedingsgesticht tot zijn 18e jaar. C. H., visscher te Maassluis,* en M. J., zeeman te Maasland, wegens diefstal, tot 3 maanden gevangenis wat den eerste en 2 maanden wat den tweede betrefi,_ In bet jaar 1803 maakte zekere heer Jan yan- Wallendal, te Edam, een testament, waarbij hij-' bepaalde, dat zijne nalatenschap ten goede zoude- komen aan de behoeftige inwoners van Edam en Monnikendam en van zó vele andere steden en plaatsen als de geldmiddelen zouden toelaten. Er moest namelijk uit de gelden eene spin fabriek van wollen worden gesticht te Edam wierp die winsten af, dan zouden deze tot kapi taal worden gebracht, totdat er een voldoende som aanwezig zoude zijn om soortgelijke fabriek te Monnikendam te stichten. Behaalde ook deze fabriek weder winsten, dan zouden de winsten dert- beide fabrieken wederom gekapitaliseerd wor den, totdat men daarvan een derde fabriek kon stichten, enz. De gemeente Monnikendam heeft nu de tegen-" woordige directeuren der spinfabriek te Edam in rechten aangesprokentot uitbetaling, eener,som van f50,000 uit het fonds van Wallendal, en de directeuren waren (blijkens de conclusie van

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3