&L. Binncnlandsclie Berichten. Ik it- Dakota zijn de twee partgen in den Senaat thans gelijk! Dewijl de voorzittereene beslis sende stem heeft, kunnen de democraten hunne .tarievenpolitiek nu doorzetten.. Er moeten echter in Montana, Washington en Wyoming nog Senaatsverkiezingen plaats hebben. Het ministerie van Cleveland is thans vol tallig. Ricard Olney uit Boston wordt attor ney-general en Hillary Herbert minister van marine. Al de wissehvachters van den Chicago- Western-Indiana-spoorvreg hebben den arbeid gestaakt. Zij vragen loousverhooging. Het vervoer van koopwaren is gestaakt. SCHIEDAM, 24 Februari 1803. Een voordracht zoowel uit letterkundig als maatschappelijk oogpunt van groote waarde werd gisteravond den leden der vereeniging nPaulus" te genieten geboden door ds. Ha- versclimidt, n.l. »Geld wordt teruggegeven", naar Fntncois Coppée, In dit uitmuntende werk van den gevierden letterkundige wordt aangetoond hoe het bezit van veel geld nadeelig kan weiken op de karaktervorming en de talenten der bezitters en hoe het derven daarvan de kinderen der weelde tot het inzicht kan brengen, dat er in de maatschappij nog wel iets anders te doen is dan het zich overgeven aan louter zingenot en het opgaan in nietigheden en egoisme. De karakteristieke ontmoetingen van den gemoedelijken pater Moulin met de eer tijds bestolenen, wien hij namens den zon derlingen ontvreemder het bedrag gaat tci ug- betalen, getuigen van moed en energie bij de beroofden, tengevolge waarvan zij zelfstan dige, talentvolle leden der maatschappij ge worden zijn en het geld, ofschoon dit wel kunnende gebruiken, geenszins behoeven en allerminst als gelukaanbrengend beschouwen. Deze belangrijke pennevrucht, welke met tal van naïveteiten en geestigheden doorweven is en waataan zoowel de vei taling als de voordracht allesbehalve afbreuk dedeu, werd met de grootste belangstelling gevolgd en door bet dankbaar publiek luide toegejuicht. De voorzitter, zich tot tolk der vergadering stellende, bracht een wai m woord van dank voor het vele goede en nuttige, aan de ver eeniging bewezen. Bij kon. besl. is eervol ontslag verleend aan den commandant van het leger in Neder- landsch Indiê Van Zij 11 de Jong en is deze als zoodanig vervangen door generaal Geij van Pittius, De vei kiezing van een lid der Prov. Staten van Zuid-Holland in het hoofdkiesdistrict "Vlaardingen, ter vervulling der vacature-mr. baron De Constant Rebecque, zal plaats heb ben Dinsdag 28 Maart en de herstemming, zoo noodig, Dinsdag 11 April. Baron Van Pallandt, oud-kamerheer van Koning Willem III, is in den ouderdom van 83 jaar op zijn landgoed te Lagny in Frank rijk overleden. Voor de verkiezing van een lid der Prov. Staten van Gelderland in het district Zevenaar werden uitgebracht 1820 stemmen; van on waarde waren 25 stemmen. De heerjhr. mr. P. van Nispen totSevenaer te Arnhem bekwam 828 stemmen, de heer F. E. Terwindt te Pannerden 415 en de heer J. M. L. Bellaard te Gendringen 368 stem men, zoodat herstemming moet plaats hebben tusschen de beide eerstgenoemden. Het telegram, door de katholieke leden der Tweede Kamer den 19n 1.1. aan Z. H. den paus gezonden, was van den volgenden inhoud ^Association des membres catholiques de Ia Seconde Chambre des Etats-Génóraux, partageant lajoie du monde catholique entier l'occasion de la grande -fête de Votre Saïnteté, dépose au pied du Tróne Pontifical l'hommage filial de ses vives félicitations, ses voeux ardents et son profond dévouement, implorant la benediction apostolique." Het telegram was geteekend door den heer Ruys van Beerenbroek als voorzitter en voorts door alle leden naar anciënniteit. Den 20n werd het volgend telegraphisch antwoord ontvangen Signor Ruys van Beerenbroek, presidente associazione Deputati cattolici la Have. SS. Padre incaricami significatie suo gradimento sovranoper auguri cotesta associazione Deputali impartisehe lei Colleghi benedizione apostolica. Cardinale Rampolla". [De H. Vader gelast mij, u Zijn hooge in genomenheid te betuigen, en als bewijs daar van verleent Z. H. aan de leden van uwe vereeniging den apostolisch en zegen.] (Tijd.) Van 1 Maait afgeven de staatsspoorwegen en Hollandsche ijzeren-spoorweg retourkaar- ten uit tusschen RotterdamAmsterdam, de eerstgenoemde aan de stations Amsterdam (C. S. en W. P.), en Rotterdam (Maas), de laastgenoemde aan de stations Amsterdam (C. S)en Rotterdam (D.P. en Beurs), waar van de heem eis-gedeelten geldig zijn over de staatsspoorwegen, respectievelijk Hollandsche ijzeren-spoorweg, en de terugieis-gedeelten over den Hollandschen ijzeren-spoorweg, respectievelijk staatsspoorwegen. Deze kaarten mogen worden afgegeven op uitdrukkelijk verlangen der reizigers, dus niet uit eigen beweging door de spoorwegambte naren, en kosten voor de 1 klasse f5.90,2e klasse f 4.40 en 3e klasse f 2.90. Het getal officieren van liet leger hier te lande bedroeg op 1 Januari j.l. Generale staf: 1 luit.-generaal, 1 generaal- majoor, 1 kolonel, 4 luit.-kolonels, 3 majoors en 14 kapiteins. Prov. staf: 5 luit.-kolonels en 5 majoors. Plaatselijke staf: 1 kolonel, 3 luit.-kolonels, 1 majoor, 8 kapiteins en 10 luitenants-plaat- selijke-adjudanten. Administratie: i hoofd-intendant, i kolonel, 4 luit.-kolonels, 4 majoors en 11 kapiteins-in tendanten, 6 majoors, 20 kapiteins, 46 le luitenants en 25 2e luit.-kwartiermeesters. Geneeskundige diensti genei aal-majoor, 3 kolonels, 8 luit.-kolonels, 7 majoorsen4;7 offi cieren van gezondheid der le en 48 der2e klasse. Infanteric3 generaal-majoors, 10 kolonels, 26 luit.-kolonels, 33 majoors, 270 kapiteins, 384 le en 252 2e luitenants. Cavalerie1 generaal-majoor, 3 kolonels, 3 luit-kolonels, 4 majoors, 30 ritmeesters, 49 le en 31 2e luitenants. Artillerie: i luit.-generaal, 2 generaal- majoors, 7 kolonels, 12 luit.-kolonels, 18 ma joors, 188 kapiteins, 177 le en 126 2e luits. Genie1 generaal-majoor, 2 kolonels, 6 lui tenant-kolonels, 5 majoors, 36 kapiteins, 32 le en 16 2e luitenants. Marechaussee: i luit.-kolonel, 2 majoors, 7 kapiteins en 4 le luitenants. Dinsdag j.l. was het 100 jaar geleden dat het korps rijdende artillerie werd opgericht. Eene feestelijke herdenking bn dat korps zal den 20n April plaats hebben. Het bestuur van het Nederlandsch Land- bouw-Comitó is thans definitief benoemd en samengesteld uit de heeren mr. Sickesz, voor zitter; H. F. Bultman, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, onder-vooratter D. Fontein de Jong, lid van Ged. Staten van Friesland; Van Weel, uit Zeeland, en J. H. M. Merkelbach, lid van Ged. Staten van Limburg. In de eerstvolgende vergadering zal een voordracht worden ingediend tot benoeming van een secretaris, welke betrekking zal wor den gesalarieerd. Het bestuur der Kamer van arbeid te Fra- neker heeft een harer leden naar de reeders te Vlaardingen en Maassluis afgevaardigd, om persoonlijk een onderzoek in te stellen naar de haringvisscherij en plaatsing te zoe ken voor de velen, die zich met hunne aan vragen tot de Kamer hebben gewend. De afgevaardigde heeft in opdiacht te on derzoeken of er door bemiddeling van de Kamer met de reeders overeenkomsten kun nen gesloten worden, en zoo ja, voor hoevelen Evenals de Kamer van koophandel te Fra- neker heeft zich, reeds voor deze, ook de. burgemeester van Het Bilt in verbinding ge steld met de reeders te Vlaardingen en. Maassluis, om dezen zomer bij de haringvis- scherg, bij welke een aantal Duitschers jaar lijks een flink stuk brood verdienen, Friezen te plaatsen.. Die pogingen zijn aanvankelijk gunstig ge slaagd. Reeds hebben zich bij eene opioeping 80 personen uit dc gemeente bg den burge meester aangemeld, uit welke eene geschikte- keuze zal worden gedaan- Bet bestuur van den radicalen bond, be staande uit de heeren C. V. Gerritsen (Am sterdam), voorzitter, Z, van den Bergh (Delft), J. Boer Hzn. (Utrecht), P. Nolling (Amster dam), Th. de Rot (Rotterdam), L. Sampon (Groningen), W. F. Stoel (Alkmaar), W. P. Zeilmaker (Sehrans-Leeuvvardeu), F. Kapteija (Hoorn), secretaris, heeft een manifest uitge vaardigd, waai in het tot aansluiting aan den bond opwekt, op den grondslag van de be ginselen, waaraan volgens art. 1 der statuten de hervormingen van de naaste toekomst moeten worden getoetst, t. vv. I. gelijkstelling der meerderjarige Neder landers ten aanzien van de uitoefening van staatsbuigeilijke rechten, II. bestrijding van de sociale afhankelijk heid en vei hooging van het stoffelijk en zedelijk welzijn der niet- en minvermogen den door a afschaffing van die wettelijke bepalingen, welke opeenhooping van kapitaal in de han den van enkelen bevorderen b. invoering van wetten, die lo. met behoud van het beginsel van den persoonlijken eigendom de uit eigen eigendom voortvloeiende bevoegdheden binnen engere grenzen beperken en eene meer gelijkmatige vei deeling van het maatschappelijk inkomen in de hand werken 2o. de nadeelige gevolgen der werking van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt zooveel mogelijk tegengaan. Het genoemde bestuur zegt, dat met de bovenstaande beginselen tot grondslag, de radicale bond zijn politiek program in art. 2 der statuten nader ontwikkeld heeft. Met dit nader ontwikkeld program, waarin dus de punten meer op de i's gezet worden, wordt intusschen door het bestuur geen instemming verlangd. Euphemistisch drukt het zich aldus uitdat omtrent de vele punten van dit pro gram algeheele overeenstemming niet te ver wachten is. Natuurlijk neemt dit niet weg, dat in het manifest over de verdeeldheid der libe rale partij het noodige voorkomt. Het programma is verschenen voor de inter nationale hondententoonstelling, welke van wege de Nederl. vereeniging van liefhebbers en fokkers van rashonden sCynoplplia" ge houden zal worden in het algemeen verkoop lokaal, Oostvcstplein te Rotterdam, op 7, 8 en 9 April e.k. Behalve 47 medailles worden verschillende andere prijzen uitgeloofd. Het programma omvat 156 klassen, verdeeld over 39 soorten, benevens twee klassen jacht honden, van niet-gevraagde doch erkende rassen en niet-jachthonden van niet-gevraagde doch erkende lassen. Inschrijvingsbiljetten moeten vóór den 12n Maart worden gezonden aan den heer L. Dobbelman, te Rotterdam, secretaris der vereeniging. Te Rotterdam is opgericht een aVereeni- giug tot behoud der Rotterdamsche kermis". Het doel is door alle gepaste middelen te trachten de afschaffing tegen te gaan; het zedeljjk gehalte der kermis, zoo dat noodig blijkt, trachten te veredelen; alles in het weik te stellen om de kermis zoo te regelen, dat zij voor alle neringdoenden in de gemeente voordeel afwerpt. De vereeniging onthoudt zich van eene adresbeweging. Wel is aan alle gemeente raadsleden eene motie gezonden, waarin hunne medewerking verzocht wordt. Zondag hield de socialist Van der Veen uit Middelharnis te Philippine eene lezing. Na de lezing moest hg bescherming zoeken bij de politie-dienaren, daar hij er anders niet zonder een pak slaag vandaan zou zijn gekomen. De concertzaal der sociëteit sDe Vereeni ging" te Haarlem zal electrisch verlicht worden, volgens een nieuw procédé, langs- chemischen weg en dus zonder krachtmachine. Maandagavond zal er in tegenwoordigheid van eenige genoodigden een proef mede genomen worden. Het ontzettende onheil, dat het gezin van den smid Alikot te Amsterdam getroffen heeft, wekt algemeene deelneming. Ieder is innig- begaan met den vader, die, van den arbeid terugkeerend, drie zijner lieve kinderen dood en zijn vrouw en het vierde kind zwaarge wond vond. Moge dit nieuwe en hartverscheurende be wijs van het gevaar der petroleumlampen er toch toe bijdragen om ieder, die petroleum gebruikt, indachtig te maken op den plicht om eenige voorzorgen te nemen. Want men is dit niet alleen verplicht voor eigen gezin, maar ook voor zijn buren. De beste wijze om brandende petroleum te blusschen is er zand over heen te werpen. Indien men schoorsteen-ornamenten met zand vult en in de kast een vaatje met zand heeft gereedstaan, dan heeft men dadelijk het bluschmiddel bij de hand als een lamp omvalt. Laat de dood van die arme kinderen nu toch dit gevolg hebben, dat zij, die petroleum branden, hun verantwoordelijkheid gevoelen en hun plicht verhullen door steeds wat zand bij de hand te hebben. (HU.) De vrouw van zekeren De W. te Worm er- veer schonk het leven aan"3 zoons. Dit ge zin, datin behoeftige omstandigheden verkeert^ was reeds met een 4-tal dochters gezegend. Bij het opgraven van een stuk bouwland te Bovenkarspel (Noord-Holland) heeft men 13 geraamten gevonden, waarvan een in staande houding. Dinsdagavond werden door directeuren der strookartonfabriek 3>Union" te Oude-Pekela een drietal werklieden ontslagendit gaf aanleiding dat ook de anderen weigerden te werken, en de nachtploeg, die des avonds te 6 uur de dagploeg vervangt, niet aan het werk ging. Woensdagochtend werd het verdiende loon uitbetaald. Ongeregeldheden vielen niet voor. De fabriek staat stil. Te Nieuwe-Pekela (Gr.) is eene groote hoeveelheid stroo, achter de behuizing van den heer Maathuis, een prooi der vlammen geworden. Een in de nabijheid staande schuur bleef behouden. De oorzaak van den brand schijnt aan kwaadwilligheid te worden toe geschreven. De drielingzusters Klaassen, te Ngmegen, vierden Donderdag haren eersten verjaardag onder zeer veel belangstelling. De drie meis jes zien er allerliefst en gezond uit. -ff

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2