's-Grarenlinge. Heden dineeren aan tafel bq de Koningin-Regentes de oud-ministers Ruys van Beerenbroek en Havelaar, graaf Van Bylandt, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, de kapitein ter zee baron Letteren, Kunst en Wetenschap, Gemengde Berichten. Post en ïelegraphie. Land- en Tuinbouw. O nderwijs. Re clita a keu. V i s s ch e rij. Kerknieuws. Ned.-IIerv. Kerk. S t e tl-e 1 ij k "Nieuws! BUUGEUL1.IKE STAND. Overleden: 23 Februari. Maartje van Akkeren, oud 74 jaar en 11 maanden, weduwe van Pieter de Leu, Singel. Ondertrouwd 23 Februari. J. Scheur kogel en W. G. Nuijs. Marktberichten. SCHIEDAM, 24 Februari!" Rogge en Gerst zonder handel. Ufoutnyu -noteering der makelaars f S'/i. Men meldt uit Zevenaar aan de JV.J2. Ct. Bij de deze week hier gehouden verkie zing voor een lid der Prov. Staten moeten ernstige onregelmatigheden zijn voorgekomen. Aan onderscheidene personen moet geld zijn geboden om op een aüngewéum candidaatte stemmen. De geboden sommen liepen tot f 5 per stom. De marechaussee doet nauwkeurig onderzoek en heeft reeds tal van personen gehoord. Men meldt uit Aalten aan de JV. R. Ct. Morgen vertrekken van hier naar Rotterdam, om van daar naar Noord-Amerika ingescheept te worden, twee welgestelde boerengezinnen. Zij zullen zich vestigen ia den staat Ohio. Deze gezinnen zullen in den loop van den zomer door andere gevolgd worden. Ook uit de naburige gemeente "Wisch, waar in het vorige jaar verscheidene gezinnen naar Colo rado vertrokken zijn, zullen deze weldra door nog andere gevolgd worden, allen welge- stelden en behoorende bijna zonder uitzonde ring tot de christelijk afgescheiden gemeente. Te Renkum is Woensdag de gierpont in de vaart gebracht en de overtocht voor rij en voertuigen met de Betuwe en Velawe hersteld. Ook aan alle veerhuizen langs den R\jn heeft de overtocht geregeld plaats. Te Horst (L.) is Dinsdag door de mare chaussee in verzekerde bewaring gebracht een troep zigeuners, die den volgenden dag over de grens naar Duitschland zijn gebracht. De landverhuizing uit Zeeland naar Noord- Amerika neemt sterk toe. Deze week vertrok ken enkele gezinnen uit Middelburg derwaarts, terwijl vele gezinnen uit Zeeuwsch Vlaanderen zich gereedmaken de reis te aanvaarden. Gebrek aan werk en als gevolg hiervan weinig verdiensten, vooral in het landbouw bedrijf, moeten als redenen hiervan worden opgegeven. In hot vorstendom Wales bestaat een gemeente met den onuitsprekelijken naam van LlanfnirpwllgvvyngyligogerycbuyntrobvvllsantisiÜs- gogogoch. Een ongeloovig Amsterdammer, die vruchteloos in een aardrijkskundig woordenboek had getocht, wilde de proef op de som nemen en schreef aan een verdicht adres eene briefkaait behoorlijk van den naam des afzenders voorzien. En inderdaad ontving hij na eenigen tijd zijne briefkaart met de kantteeking »adres onbekend" terug onder het poststempel Llanfair-pvvllgwyn- gyh- Zelfs bij afkorting dus nog een plaatsnaam, die er wezen mag 1 (Ml De heer Van Hol uit Breda heeft twee nachtegalen, waarvan de eene vóór 3, de andere vóór 2 jaar gevangen is. De oudste is door den heer Van Hol zoodanig gedresseerd, dat, wanneer hij het deurtje van de kooi openzet, de vogel zich onmiddellijk op de tafel komt neerzetten. Hierop vindt hij altijd de eene of andere versnapering, bijv. een paar meel wormen of een stukje mager kalfsvleesch enz. Heeft hij die lekkernij naar binnen gespeeld, dan stapt hij heel vrij moedig over de tafel, pikt nu en dan in de boter, wascht zich terdege in een schotel tje met water en vliegt dan op een stoel om op een der sporten dicht de kachel zjjn toilet in orde te maken. Is hij dan weder geheel droog, dan vliegt hij in zijne kooi en zingt minstens een half uur onaf gebroken door, alsof lnj in de vrije natuur was. Bij een dokter. Gelooft u, dat rooken schadelijk is? Wel, de beste schoorsteenen zijn die het minst rooken. Van Hogendorp, adjudant der Koningin, graaf Van Limburg Stirurn,jagermeester van H. M-, en baron Van Zuylen van Nyevelt, hoofdcommies bij het Kabinet der Koningin. De heer Van Keikwijk, die dezer dagen dertig jaar lang onafgebroken lid der Tweede Kamer is, biedt den 7n Maart aan de leden dier Kamer in het hotel »Den Ouden Doelen" een gastmaal aan. Een vermogende dame, dezer dagen alhier oveileden, heeft haar woning vermaakt aan de liefdezusters van den H. Carolus Baro- meus, die thans gevestigd zijn in het perceel Lage Westeinde, hoek Assendelftstraat. Het huis, dat op een der fraaiste punten van de residentie gelegen is, zal \oorhet verblijf der eerw. zusters in oide worden gebracht. Men deelt mede, dat de kosten dier restauratie ten laste der erfgenamen van de liefdadige dame komen. In het nieuwe gesticht zullen geen zieken worden opgenomenbedoelde zusters toch vei plegen de zieken aan hun eigen woningen. De politie is er in geslaagd in de laatste dagen eenige bekende leden van het sfles- schentrekkersgilde", dat zich hier ter stede op onrustbarende wijze uitbreidt, in arrest te nemen, verdacht van oplichting. Schoonhoven. Bij eenige notabele inge zetenen zijn in de laatste dagen naamlooze dreigbrieven bezorgd, waarin zekere sommen worden geëischt voor de daar ter stede be staande vereeniging tot werkverschaffing. Door de politie zijn terstond maatregelen vaa voorzorg genomen van de straatverlichting wordt meer weik gemaakt, en het peisoneel van de nachtwacht is aanmeikelijk uitgebreid. Breda. In de gisteren gehouden ver gadering van den gemeenteraad werd goed gekeurd de overeenkomst met den minister van financiën met de gemeente, betreffendo het terrein voor priae <3?eau der waterleiding werden burg. en weth. gemachtigd om ver gunningen te verzoeken, aanbestedingen te houden en leveringen te doen plaatshebben in verband met de waterleiding. Verder werd besloten in de volgende vergadering te bespreken wie directeur der waterleiding zal worden. (2V~ B. Ct.) Het o vei lij den wordt gemeld tan dem itti Jac. Elion, den bekenden graveur. Elion stond in hoogo gunst bij wijlen Z. M. Koning Willem III, die hem meermalen bij zich op het Loo ontving. Talrijke medailles, door hem ontwor pen, getuigen van zijne werkzaamheid en den kunstzin en smaak, die hij in zijn arak bezat. Naar de Temps meldt, is op het eiland Chios eene Minerva-buste govonden, welke ondersteld wordt uit de 4de eeuw vóór onze jaartelling te zijn. Het beeld is gekocht door de keizerin van Oosten rijk. _J Onder het patronaat van den prins van Napels zal van half April tot einde Mei 1893 een inter nationale tentoonstelling van aquarellen gehon- den worden in het gebouw der maatschappij voor schoone kunsten te Milaan. Inlichtingen zijn te hekomen aan het consulaat van Italië te Amstoidam. De Parijsche correspondent van de Elode Beige meldt dat men te Asméres eene vrouw en drie mannen beeft aangehouden, onder verdenking de hand in een bekenden diestal bij don graaf van Vlaanderen te hebben gehad. Verschillende voorwerpen van verdachte herkomst zouden in hun bezit zijn gevonden. De vrouw, Maes ge- fa eeten, schijnt met de andere aangehoudenen nog in verschillende andere diefstallen te Brussel de band te hebben gehad. Volgens een ander blad zou men bij een Brus- selscben herbergier, die als heler bekend is, nog juweelen hebben gevonden, welke naar men denkt van den diefstal afkomstig zijn. Men zou ook smeltkroezen hebben gevonden. In een Parijsch salon wordt over de wreede vonnissen van het hof van appèl gesproken en de naam van Columbus genoemd sColumbus I nu, die mag zich ook wel stilhouden Waarom Wel, als hij Amerika niet had ontdekt, zou men nooit op het denkbeeld zijn gekomen, de landengte van Panama door te graven." Een Amerikaansche journalist merkt op, dat er tegenwoordig minder behoefte is aan vrouwelijke schilders, vrouwelijke beeldhouwers, vrouwelijke dichters en vi ouwelijke journalisten dan aan vrou welijke viouwen. De Duitsche reiziger Otto Ehleis verhaalt in 1 de Kölmsche Zcitung dat hij eens te Tientsin, bij zijnen vuend Lo Feng Hoh, secietaris der Chineesche admiraliteit, zijnde, in diens studeer kamer een plionograaf zag staan. De geleerde mandarijn gebruikte dit toestel, ondermeir, om zijne kinderen hunne lessen te leeren. tik vertel de les aan de phonogtaafzeide bijen cnet behulp eener electrische battenj bei haalt deze de woorden zoo dikwijls, tot mijnt) jongens ze van buiten kennen. Op die manier bespaar ik mij veel moeite en ei gemis." Da minister van koophandel in Fiankrijk heeft het voornemen een raadgevend comité voor post- en telegraaizaken te benoemen. Dit comiié zal rappoit moeten uitbrengen over alle vraagstukken op post- en telegiaafgebied uit een industrieel, handels- en geldelijk oogpunt. Wanneer dit comité benoemd is, zal een der eerste weikzaatnlieden zijn het jitbiengen van rapport over du weldra te vel nieuwen mailcon tracten. Het comité zal samengesteld worden uit afgevaardigdensenatorenleden van den Staatsraad, 2 bankiers, de 5 inspecteurs gene raal der postel ijen en telegraplue en de leden van den raad van administiatie. Een Australiër, dia onlangs Engeland bezocht, heelt de gunstigste verwachtingen omtrent de vooruitzichten der Australische boter op de Bntscbe markt. Volgons hem is de Australische boter beter dan de Normandische en de Deensche, in zoo- ven'e als ze langer goed blijft, maar ze is wat eenvoi migheid betreft zeer achterlijk. Zelf een zuivelbereider in Victoria, legt hij grooten na- diuk op de noodzakelijkheid van de eenvormig heid. Heeft men die bereikt, dan zijn de vooruit zichten prachtig, zoo niet, dan moet de export- handel noodwendig mislukken. Hij acht zelfs een eenigszins inteneure eenvormige boter wensche- lijker dan supeileute boter van verschillend ge halte. llij gelooft ook dat de Australische boter bestemd is om de Normandische en Deensche van de Britsche markten te verdrijven. Reeds beeft ze den prijs dezer soorten 20 shillings per centenaar teruggedieven, en als eene merkwaar digheid kan er aan worden toegevoegd dat, als een gevolg van bet bonus-stelsel, de boter uit Victoiia te Melbourne duurder ls dan te Londen. In Wesl-Australié is men nog niet tot uitvoer gekomen. De zuivelbeieiders maken er zelfs niet genoeg voor de plaatselijke consumptie. Maar de tijd zal spoedig aanbreken waarop dit zal ver anderen. De spoorwegen dringen daar naar distiicten. die geschikt voor het doel zijn en die mettertijd zeer veel kunnen produceeien. Zoo tracht men tot in de eerste koloniën eenig aandeel te krijgen in de leverantie van boter aan Engeland, waarvoor het jaarlijks 14 millioen pd. st. betaalt en waarvan tegenwoordig Denemarken alleen 6 millioen pd. st. in den zuk steekt. Bij bet gisteren te Breda gehouden examen in nuttige handweiken is geslaagd mej. C. M. Th. Tonino te Schiedam. Tot onderwijzeres aan de dorpsschool te Ridderkerk is benoemd mej, A. S. de Kroes te Barendrecht. lïet gerechtshof te 's-Hertogenbosch veroor deelde Woensdag. 22 dezer den boekhandelaar te Grave J. P. M. IVitlox, als schuldig aan eenvou dige beleediging, tot f 1 00 geldboete, subs, 14 dagen hechtenis. Men hennnert zich de geruchtmakende zaak van het ai tikel in de Talmudjoodwaardoor de heer Van Leeuwen zich beleedigd achtte en ten gevolge waaivan de heer Wulox, de auteur, door de i echt bank te 's-Hertogenbbsch tot eene maand gevangenis werd vei wezen. Het kantongerecht te Wageningen heeft "Wil- lielmina M. J. R., uit Arnhem, die termaiktta Wageningen boter te koop aanbood, welke bij onderzoek bleek Dmargarine'' enz. te bevatten, ^verooideeld tot f40 boete of '10 dagen hechtenis, met last de rechterlijke uitspi aak openlijk bekead te maken dooi aanplakking. De eiscb van het O. M. bij de ïeclubank te Ileerer.veen tegen de socialistischeveenatbeiders Biuinsma, De long en Timmer, uitAppelsga beschuldigd van afjiersn.g tegenover den aiinvoogd aldaar is vool ïedei 2 jaar. YL AARDINGEN. Güteien zijn alhier aan gekomen 3 schepen, gezamenlijk aanbrengende ■130 levende en 95 doode kabeljauwen, 23 levende lengen, 510 schelvisschen, 2 botten, 9 punt rog, 2 ben Meet, 6 ton visch en 1 ton leng. Prij zen waien: levende kabeljauw f2.25, doode dito f 1.35 a 1 05 en lovende leng f 3.2vperkop; schelvisch f 6 80 a 7.4Ü pei snees, rog f7 per punt, vleet f 18,50 per ben en bot f 13.50 par kop. NIEUW EDIEP. Gisteien kwam alhier bin nen 1 sloep met 20 levende en 70 doode kabel' jattwen, 6 lengen en 250 schelvisschen levende kabeljauw gold f2.55, doode ld. f 1.50 a 1, long f2.80 pel stuk en sclielvisch f40 per honderd. SCHEVENINGEN, Gisteren kwamen nog een 30 tal schuiten achtereenvolgens aan, besom mingen makende van f90 tot 110. Vicehpi ijzen als gistermoigen. Van Nieuvvediep werden 50 manden schol en 2 manden kabeljauw aange voerd, de eeiste werden voor f4.75 tot 7 per mand verkocht, de kabeljauw voor f4 tot 7.50 per stuk. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter maiht alhier aangevoeld 217 zalmen, die voor f 0.80 tot 0.95 per kilo werden verkocht. Beroepen: te Delftshaven (3n predikant) ds. J. Hoogemaad, te Wageningen; -teElkerze ds. Z. I. Reijers, te Yroornshoop te Soest ds. E. Syberda, te Ilindeloopen. Bedank tvoor Niekerk c. a. ds. A. I. Roozemeijer, te Barn en Latum. Te Zaandam is met medewerking van den provincialen bond der Nederlandsche zendings- vereeniging in Noord-Holland een afdeeling van 30 leden opgericht der sNederiandscbe zendings- vereeniging", waarvan bet hoofdbestuur te Rot terdam is gevestigd. Aan deze afdeeling zal een meisjeskrans worden verbonden.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3