Woensdag 1 Maart. A°. 1893. N°. 8219 KENNISGEVING. evenenyeertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: T ODÉ. Buitenlandsclie Berichten. som Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nummers; 1-85. - 2.50 - 0.10. HÏÏWRAT: BOTKKSTS*AAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant110. Iedere gewone regel meer.- 0.10. DRIEMAAL geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. DE BURGEMEESTER VAN Schiedam biengt bij dezen ter kennis van de ingezetenen: Uat het kohier van het Patentiecht no. 9 dezer Gemeente, over het dienstjaar 1892/93, door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Rotterdam, op den 24sten Febiuan 1893 executoir verklaard, en op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter mvoidering is oveigemaakt. Voorts wordt dezen herinnerd, dat een ïedei verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen; alsmede dat heden de termijn van ine maanden ingaat, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te woiden ingediend. Ert is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 27n Februau 1893. De Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. B L G I E. Be volksstemming is Zondag overal zeer kalm afgeloopen. In de stad Brussel namen -ongeveer 25.000 personen, dus iets meer dan ■de helft van hen, die waren opgeroepen, deel aan de stemming. De meerderheid verklaarde .zich voor het voorstel-Janson, dat invoering verlangt van algemeen stemrecht van alle burgers boven 21 jaar. Zeer velen bleven buiten stemming, vooral van de clericalen ■en de gematigde liberalen, die van het voor stel der radicalen niets willen weten. De meeste stemmen werden uitgebiacht in de wijk der werklieden, waar de sociaal-demo- ■craten zeer voor de vei kiezing hadden ge ijverd. In eenige andere gemeenten, waar insge lijks een volksstemming werd gehouden, en vooral in de fabriekstreken, was het aantal van hen die er aan deelnamen betrekkelijk veel grooter, in het bijzonder in Henegouwen, ie Morlanwelz, Manage en Fleurus. De clericale bladen betoogen, dat men geen waarde kan hechten aan deze volksstemming, welke zonder voldoende zorg is voorbereid, én rechtvaardigen hun beweren door te wijzen «p verschillende onregelmatigheden, welke bij deze stemming plaats hadden. Tn het geheel waien te Brussel en in de voorsteden opgeroepen ill,700peisonen. Van dezen namen 60.279 aan de stemming deel. Voor het voorstel-Janson stemden 48.660 voor het voorstel-Nothomb 7681 en voor andere voorstellen 3935. De association conservatrice in het arron dissement Brussel hield Zondag een alge- meene vergadering en nam bijna eenstemmig -een resolutie aan, waarin men zich verklaarde zoowel tegen algemeen stemrecht, als tegen Je voorstellen der heeren Graux en Frère- Orban. Het bestuur van den ICongostaat te Brussel .ontving een telegram, meldende dat majoor Dhanis bij de Lomani op de hoofdmachtder Arabieren is gestooten. Zij werden aangevoerd -door Sefu, zoon van Tippo Tip. De Arabieren werden teruggeslagen; 5 hunner aanvoerders en 500 Arabieren weiden gevangengenomen en 600 geweien buitgemaakt. De onrust barende berichten, die in omloop z\jn over de expedities van Jacques, Dhanis, Delcom mune en aan de Katanga worden tevens door deze mededeelingen gelogenstraft. Del commune en zijn makkers zyn behouden te Leopoldville aangekomen. Bij een expeditie tegen de Arabieren zijn de oud-resident van Kassanga, Lippens, en zijn adjunct, De Br u ij n, gedood. Luitenant Chaltin, van de Aruwini komende, heeft de Arabieren overrompeld bij Yadumba en hen op de vlucht gedreven. Zij gingen in wan orde op de vlucht en lieten wapenen en munitie achter. Na het gevecht werden vele Arabieren door de inboorlingen vermoord. Tachtig slaven werden in vrijheid gesteld. DU1TSCKLANI). De regeering heeft het plan om een Rijn- zykanaai van Straatsburg naar Spiers ofLud- wigshafen aan te leggen voorloopig opgegeven. Be Rijksdag heeft Zaterdag in handen der budgetcommissie gesteld het ontwerp tot wijzi ging der wet op de poststoornbootlijnen, volgens hetwelk eene lyn in de Middelland- sche zee en de Samoa-lijn vej vallen zullen, in plaats waarvoor Napels aangedaan zal worden en de nNord-Deutsche Lloyd" eene lijn openen zal van Singapore over de Soenda- eilanden naar Nieuw-Guinea. In den loop der vergadering heeft Ahlwardt zitting genomen. Bij derde lezing werd het nader nog eenigs- zins gewijzigd voorstel-Rintelen aangenomen, bepalende dat voor de verjaring van een mis drijf buiten rekening wordt gehouden de tijd, gedurende welken, krachtens wettelijke be palingen, de vervolging met kan worden be gonnen of voortgezet (gelijk het geval is met leden van den Rijksdag geduiende denzittings- tijd van dat lichaam). Alleen de sociaal democraten stemden tegen. De sociaal-democraten in den Rijksdag heb ben het ontwerp van een volledige regeling der i echten en verplichtingen van het scheepsvolk ingediend. De Hamb. Corr. spreekt n eene officieuse mededeeling tegen, dat er eenige betrekking zou bestaan tusschen het voorstel van het centrum tot opheffing der Jezuietenwet en het leger-ontwerp. De regeering, heet het, leeft- niet in vijandschap met het centrum, en of het bij de tegenwoordige, niet onvriend schappelijke verhouding zal blijven, zal af hangen van de houding van het centrum ten opzichte van het legerontwerp. De nieuwe koers voelt geen geneigdheid tot een Kultur- kampf. Betreffende de Jezuïeten houdt de regeering zich aan de verklaring van 29 Januari 1892, dat de Pruisische regeering in den Bondsraad tegen zulk eene terugroeping zou stemmen. Loven en bieden wil de regee ring niet. f R A N K K IJ K. In den Senaat dankte de heer Jules Ferry, bezit nemende van den voorzittersstoel, de leden dat zij een eind gemaakt hebben aan een langdurige beproeving. Tegenspoed draagt niet voor alle zielen dezelfde vruchtenmaar sommige worden er door gesterkt en onder richt. De leus der republiek moet zijn over eenstemming en goede verstandhouding tus schen de verschillende machten in den staat. Geen dezer drie machten moet de andere trachten te verdringen. De Senaat zal nooit een bron van tweedracht zijn onze republiek mag door geen politieke gi oep als haar eigen dom beschouwd wordenzij vereenigt alle goedgeïinden. Spreker eindigt met te doen uitkomen, hoe er een algemeene drang be staat tot verbroedering onder de vanen der republiek. De rede van den heer Ferry werd met een drievoudig salvo van toejuichingen begroet. In de Kamer verlangde Moreau mede deeling eener lijst van senatoren en afge vaardigden die eenigerlei indemniteit ten laste der begrooting genieten in den vorm van traktement, presentie-geld, zendings- of bureelkosten. Ondanks het verzet van Tirard, werd het amendement van Moreau met 309 tegen 59 stemmen aangenomen. De begrooting over 1893 werd daarna met 407 tegen 15 stemmen aangenomen. ENGELAND. In het Lagerhuis stelde Harcourt gisteren de eerste lezing voor van een ontwerp tot controle op den veikoop van geestrijke dranken, zoodat m elk district eene meerder heid van twee derden der contribuabele locale kiezers beslissen zou over het al dan niet ge heel verbieden van den verkoop dier dranken, behalve in weikelijke restauraties en hotels voor werkelijke reizigers. Wat den drankver koop op Zondag betreft, zou het vei bod kun nen uitgevaardigd worden door eene een voudige meerderheid der contribuabele kiezers. Tot de eerste lezing der bill tot.plaatse- lqkecontióleover den verkoop van alcoholische dranken werd in het Lagerhuis overgegaan. Bij de verkiezing te Gateshead, ter vervan ging van den Gladstoniaan James, die Pair geworden is, werd de Gladstoniaan Allan gekozen met 6434 stemmen, tegen 5566 op den unionist Ralli. De conservatief Johnstone is te Horsham tot lid van het Lagerhuis gekozen met 4150 stem men, tegen 2666 stemmen, uitgebracht op den Gladstoniaan Wilberforce. Het gold de ver vanging van wijlen sir Walter Bartelot. OOSTENRIJK. In de Hongaarsche Kamer heeft de afge vaardigde graaf Karolyi Zaterdag de regeering verzocht zich te verstaan met de regeeringen van Buitscbland, Frankrijk en Oostenrijk, om het wisselspel in de actiënhandel tegen te gaan. De minisier van koophandel deelde mede dat te Budapest een groote internationale vee markt is gesticht. Ook deelde hij mede, dat er gearbeid wordt aan een wetsontwei p, strekkende tot het verkrijgbaarstellen van een zekeraanUlkleine landbezittingen, waardoor een middenklasse van landbouwers in het leven zou woiden geroepen. Men zal, met hare toestemming, ook de giondbezittingen der hooge geestelijk heid gebruiken. De regeering zal tevens een wetsontwerp indienen betreffende kolonisatie, waardoor de regeering het recht verkrijgt kleine land- bezittingen aan te koopen en ze dan voor kolonisten verkrijgbaar te stellen, tegen afbe taling in termijnen. ITALIË. De Kamer heeft Zaterdag zonder discussie, het door de regeering gevraagde voorloopige twaalfde toegestaan. De heer Giolitti verzekerde, in antwoord op een vraag van den heer Prinetti, dat de regeering weldra een koninklijken commissaris zal benoemen, die belast wordt met het toe zicht op de bankinstellingen. Volgens gerucht is de commissie, belast met de inspectie der bankinstellingen, bijna gereed met haar rapport, dat weldra door den minister-president zal ingediend worden, spoedig gevolgd door de regeeringsvoorstel- len tot reorganisatie der bankinstellingen. Het deficit der Romeinsche bank zou 42 millioen bedragendat der banken van Sicilië en Napels respectievelijk 6 en 10 millioen. De lieer Giolitti heeft den voorzitter der commissie uitgenoodigd, aan zijn rapport een nota toe te voegen, betreffende de zooge naamde apolitieke portefeuilles" der .bankin stellingen, welke dan door een parlementaire commissie onderzocht kunnen worden. De vergadering van aandeelhouders der Romeinsche bank heeft met bijna algemeene stemmen bpsloten, de overeenkomst met de Nationale Bank en de twee Toscaansche banken aangegaan, goed te keuren. Er zal dus tot liquidatie der bank worden overge gaan. De paus is geheel hersteld. Hij ontving Zondag de Schotsche pelgrims, die door den aartsbisschop van Edinburg werden aange voerd. In zijn antwoord op Tuin adres her innerde de paus aan het gezegde van Hono- rius III, dat Schotland de meestgeliefde dochter der kerk is. Nadat Zondag ook de Oostenrijksehe gezant ontvangen was, die den paus een rijk met brillanten versierd crucifix aanbood, is op raad der geneesheeren besloten dat de paus tot nadere beschikking niet meer in de St.- Pieterskerk de mis zal opdragen, noch pel grims ontvangen. De koning van Portugal heeft den paus een gouden hostiekas, met edelgesteenten ver-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1