Binnenlandsche Berichten, Letteren, Kunst en Wetenschap. hü den rechterpols brak. sierd, ten geschenke gegeven. Van den keizer van Duitschland ontving hjj een ring met topaas; van de regeering van Uruguay een massief gouden sleutel en ketting in versierde doos. Volgens de Secoio heeft de paus bij ge legenheid van zijn feest ongeveer 6,000,000 lire baar geld van de geloot igen ontvangen. De paus is Zeer ingenomen met het ge schenk van den sultan van Turkijeeen met ivoor ingelegden zetel, waarvan Z. H. dadeljjk nbezit" nam. SPANJE. Men vreest, zoo de regeering hare vijandige houding tegen de conservatieven blijft aanne men, dat het aantal republikeinsche afge vaardigden bij de verkiezingen zal toenemen, zoodat de tegenwoordige instellingen gevaar zouden loopen. De ministerraad heeft de begrooting voor openbare werken vastgesteld, na er 14 milli- oen pesetas op te hebben bezuinigd. De staatsontvangsten gedurende de eerste zeven maanden van het tegenwoordige dienst- jaar hebben 413.317.063 pesetas bedragen. A M E K 1 K A. Er is een speciale agent benoemd om het departement van financiën te dienen van inlichting over de blik-industrie der "Vereenigde Staten. Het komt er op aan, uit te maken of het, met het oog op de waarschijnlijkheid dat de tinmijnen van het land in den eerst- volgenden tijd niet voldoende zullen opleve ren, niet in het belang der fabrikanten ware het inkomend recht van vier cent op cassite- riet, bloktin en ruw tin op te heffen, te be ginnen met 1 Juli e.k. Eene depêche uit "Valparaiso aan de New- York Herald meldt, dat, blijkens tijdingen •uit Brazilië, de rust in Rio Grande do Sul nog verre van hersteld is. Integendeel, de federalistische partij gaat voort met krachtig vterzet te bieden aan het bewind van generaal Castilho. Er moet een geregelde federalisti sche opstand zijn georganiseerd. In een ge vecht werden de regeeringstroepen verslagen en de stad Santa Anna wordt door de fede ralisten belegerd. Eene mishandeling van Argentijnsche onderdanen door de volgelingen van Castilho zou kunnen leiden tot wrijving tusschen Argentinië en Brazilië. De Argen- tynsche regeering heeft te Rio-Janeiro reeds vertoogen ingediend. AFRIKA. Bij de presidents-verkiezing in de Trans vaal moeten, naar uit Kaapstad aan de Times gemeld wordt de bron is niet gansch on verdacht grove onregelmatigheden Zijn voorgekomen. Zoo zouden meer stemmen zijn uitgebracht b.v. dan het aantal kiezers be draagt. Krugers meerderheid, reeds tot 700 geslonken, schijnt weer twijfelachtig enJou- "berts partij moet met vertrouwen een onder zoek te gemoet zien. zaamheden voor het leggen van een overdekt bassin in de Broersvest tegenover de ruïne van Matenesse. Gistervoormiddag ongeveer 12 uur had Gerrit Kins bij het springen van een sleepers wagen op den Dam het ongeluk dat een der wielen hem over het rechterbeen ging, waar door dat been gebroken en ernstig gekwetst werd. Naar zijn woning aan de Breedstraat gebracht, werd hem geneeskundige hulp ver leend door den heer J. A. "Rutschy, waarna hij naar het ziekenhuis is overgebracht. I - Gisteravond omstreeks halfzes is de stads- j werker A. Dirks van de dakgoot Jer stads- j timmerwerf gevallen tengevolge waarvan j Bij kon. besluit is benoemd tot rechter ia I de rechtbank te Rotterdam mr. J. H. Van I Meurs, subsi.-griffier by de rechtbank te '«-Hertogenbosch. Bij de Tweede Kamer is ingekomen eene nota van den minister van koloniën met in lichtingen op de adressen van den gep. luit.— kol. van het Indische leger M. L. G. van den Bergh. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 'siijks schatkist op 25 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank 4,774,365.10 en bij de betaalmeesters- 2,369,489.72 Te zamen 7,143,854.82 Naar wij vernemen, is een wetsontwerp tot wijziging der pensioenwetten van 9 Mei 1890, (Stél. no. 78 en 79), bij den Raad van State ingekomen en wordt het eerstdaags in de Kamer verwacht. (Mild.) Mr. P. J. van Lbben Seis, bij kon. besluit benoemd tot consul te San Francisco, is in die hoedanigheid door de regeeriug der Ver eenigde Staten van Amerika erkend. Aan de Koningin-Regentes zijn Zaterdag adressen verzonden, onderteekend door land- bouw-comité's, landbouwers en veehandelaren uit Zutfen en omstreken, met 141, Heeren veen en omstreken, met 166, en Meppel en omstreken, met 169 handteekeningen. Deze adressen hebben dezelfde strekking als de reeds ingezondene van den heer Van Meete- ren Brouwer en uit Zwolle, Kampen, Masten broek en omstreken, om opening van de ge- heele Duitsche grenzen te verkrijgen voor den invoer van vee in dat rijk. Onze marine zal Nederland vertegenwoor digen op de wereldtentoonstelling te Chicago. Hr. Ms. Johtn Willem Friso is daartoe aan gewezen. Deze zal op nader te bepalen datum de reis naar flew-York aanvaarden. Enkele hoofd-officieren zullen zich alsdan verder per spoor naar Chicago begeven. Van de gewijzigde bedrijfsbelasting lekt tot heden absoluut niets uit, zegt de Haag- sehe correspondent van de N. Gr. Ot,men weetdat er een nieuw ontwerp komt, doch wat het zyn zal is voor iedereen een raadsel. De heer Pierson is er intusschen gereed mee en in de volgende week gaat 't gewichtig stuk in zee. Ook bet voorloopig verslag over de kieswet zal in de eerste dagen van de Kamercessie inkomen. Veel verder zal dit onderwerp intusschen vóór Pascheti niet gebracht wor den, want het is niet waarschijnlijk, dat de minister Tak, ondanks zijn groote vlugheid, binnen een maand met een omgewerkt voorstel gereed is. Een omgewerkt voorstel Zeker, dat ver wacht men algemeen. Het is een publiek geheim, dat reeds nu door mannen van alle fraetiën der Kamer wordt gezocht naar een oplossingdie alle gematigde voorstanders van kiesrechtuitbreiding zou kunnen be vredigen. Ook den heer Tak kan dit dus niet onbekend zyn en het zal dus zijn streven wel wezen om, door een andere uitwerking van 't beginsel, waarvan de regeeringsvoor- dracht uitgaat, de ernstige pogingen der bestrijders te ondervangen, althans de libe ralen, die tegen zijn oorspronkelijk ontwerp bedenking hebben, te winnen voor zijn defini tief concept. Dat de hier op touw gezette adresbeweging tegen 't kieswet-ontwerp eenig gewicht zal in de schaal leggen, gelooft niemand, sedert gebleken is dat men langs allerlei omwegen onbevoegden op de lijsten laat teekenen, sedert aan 't licht gekomen is dat de colpor teurs van de anti-kieswetmannen, per hand- teekeningdie zij te huis brengenbetaald krijgen. Wel heeft het Dagblad deze bewijs bare feiten tegengesproken, doch men weet nu eenmaal dat de tegenspraken van die zijde dezelfde diensten doen als de uitzonderingen voor den regel. De conservatieve beweging zal geen invloed hoegenaamd uitoefenen op de wetgevende macht en 't Haagsche con servatisme is tiouwens sedert lang dood. Van 19 tot en met 25 Februari zijn langs den Nieuwen Rotterdamsehen Waterweg binnengekomen 62 stoom- en 5 zeilschepen vertrokken 71 stoom- en 8 zeilschepen. De Voorwaarts, van de maatschappij s Ne derland" heeft een groote partij dwaisliggers uit Indie aangevoerd voor de Hol], ijzeren spoorwegmaatschappij. Ze zijn van een bijzon der harde houtsoort. De onlangs wegens vervalsching van post wissels vei oordeelde Rotterdammer, wiens hooger beroep in deze week zou worden be handeld, is in het huis van bewaring te 's-Gravenhage overleden. In den nacht van Zaterdag op Zondagj.l, is te 's-Gravenhageeen man van middelbaren leeftijd hoofd van een talrijk gezin, vermoede lijk in benevelden toestand in de Prinsegracht geraakt. Naar men zegt zou hij een wedden schap hebben aangegaan om voor 25 cent de gracht over te zwemmen. Toen het ongeluk bemerkt werd, riep men de hulp in van dr. Van "Valkenburg; doch ondanks alle aange wende pogingen kon het leven niet meer worden opgewekt. Het lijk werd door de zorg der politie toen vervoerd. Gisterochtend stortte de steiger voor een in aanbouw zijnd huis aan de Daendelsstraat te 's-Gravenhage in, met het treurig gevolg dat hij in zijn val 4 werklieden, die op den steiger werkten, medesleurde. Drie der werklieden moesten in het zieken huis worden opgenomen; ëen hunner werd meer dood dan levend daar binnengedragen, en is ook reeds des avonds overleden. De vierde kwam.gr betrekkelijk goed af. Zaterdagavond werd het op de Maasvlakte gestrande stoomschip Ariadne, nadat de lek kage zooveel mogelijk was dichtgemaakt, met assistentie van de sleepbooten Noordzee, Wodan, Zuid-Holland, Botterdam, Vlaar- dingen en Pernis, vlotgesleept en door de NoordzeeZuid-Holland en Wodan naar Rotterdam gebracht en daar aan de boeien vastgemeerd. Jammer dat bij het vlotsleepen, door het breken van bolders op het achterschip van de Ariadne, kapitein Lupcke en timmerman Borkus, van de bergmg-maatsch., nogal ernstig werden gewond ook aan boord der berging-stoomb. Neptunus werd de matroos Roos door het breken van het ankerspil ge wond. De beide laatsten zijn echter tegen ongevallen verzekerd bij de eerste Nedeiland- sche verzekering-maatschappij op het leven tegen invaliditeit en ongelukken, gevestigd te 's-Gravenhage. Daar de Maasvlakte, waar de Ariadne strandde, Zeer gevaarlijk is, mag deze berging gelukkig geslaagd genoemd worden. Op de Zuiderzee was Vrijdag nog zoo be langrijk veel zwaar drrfijs, dat eene stoom boot nabij Harlingen een uur lang door het ijs Was ingesloten en noch vooruit, noch achteruit kon komen. De dwerg Gerrit Keizer van Oldebildtzijl (Fr.) zal met zijn impresario naar de wereld tentoonstelling te Chicago vertrekken. v' 1,1 Bij de ingezetenen van het Friesche dorp Jubbega is een adres in omloop, houdende eerbiedig verzoek aan H. M. de Koningin, om aan het hoofd der school van Jubbega, door de ïïeerenveensche rechtbank veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf wegens be- leediging en mishandeling van den rijksveld wachter Scheidemans en den gemeenteveld wachter v. d. Burg, die straf kwijt te schel den.D.) Naar men verneemt, hebben zich door tusscheiikomst van den burgemeester onge veer 80 gegadigden tut het Bildt aangeboden om dezen zomer bij de haringvisscherij dienst te nemen. Uit Friesland wordt gemeldWerd voor eenigen tjjd gemeld, dat de vooruitzichten voor de veenderij in de lage venen dit jaar veel slechter waren dan gewoonlijk, de werkelijkheid overtreft nog de ongunstigste verwachting. De voorraad aanwezige turf is - nog zoo groot, dat vele verveners in het ge heel niet zullen laten werken. Anderen slechts I/s van hetgeen zij gewoon waren. Ook deze toestand zal natuurlijk weder een groot ge brek aan wei k en veel armoede in het aan- zijn roepen. Er zijn atbeidersgezinnen, die andere jaren f800 a 1000 in de venen ver dienden en die ditmaal van alle verdiensten verstoken zullen zijn. Zondag is het a-capella-kooronder leiding van den heer Dan. de Lange voor het eerst in den eigenlijken zin voor hel Parijscbepubliek opgetredende uitvoering van Donderdag j.l. gesloten kring. Zondag nu zong het koor op een der concerts populaires van Colonne, en onze correspondent seint omtrent den uitslag *I/e zaal was stampvol. Verscheidene num mers werden gebisseerd, en op aanhoudend ver langen moest nog een extra Hommer gezongen worden, Het koor had een zeldzaam succes," In de Figaro wijlt Théodore Massiac een artikel aan de geschiedenis van het koor en verschillende bijzonderheden omtrent leider en leden. Men beschouwt hun optreden dus ook in Parijs als eene «gebeurtenis". (N. v. d. j}.). TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Hamert van arbeid. De commissie van rapporteurs, kennis ge nomen hebbende van de nadere voorstellen van de heeren Pijttersen en Schimmelpenninck van der Oye, meent te moeten opmerken, dat het thans gecombineerde voorstel betref fende bovengenoemd onderwerp in menig opzicht af wij kt vatj hetgeen aanvankelijk door een der heeren voorstellers werd voorge dragen en bepalingen bevat, die bezwaarlijk zonder schriftelijke voorbereiding in het debat gebracht kunnen worden, te meer daar tus schen de heeren voorstellers in werkelijkheid verschil is blijven bestaan omtrent onder scheidene hoofdpunten. Op deze gronden acht de commissie het wenschelijk, dat een nieuw onderzoek over de verschilpunten en over de nieuwe punten in de afdeelingen zal plaats hebben. SCIIIEDAM, 28 Februari 1808. Gistermorgen is door den heer H. Wien- hoven een 'aanvang gemaakt ^Ettet de "werk- Ook in de provincie Friesland, en voor namelijk in den Zuidwesthoek, wordt de zucht tot verhuizing naar bet verre Westen weder zeer levendig. In vele plaatsen maken zich gehuwden en ongehuwden voor de groote reis gereed. Alleenuit het dorp Makkum emigreeren dezer dagen ongeveer 30 personen. De Schipbeek (O.) is buiten bare oevers getreden. Het water is in enkele daarlangs gelegen dorpen zoo hoog, dat de bewoners van het bewoonde terrein met een bootje van en naar hunne woningen moeten varen. Onder de leerlingen van het instituut St- Lxmis, te Oudenbosch, is besmettelijke keel ziekte geconstateerd. Vier kinderen zijn aan de ziekte reeds overleden, terwijl een vyftien- tal gevaarlijk ziek liggen. Op last van den geneesheer zijn de overige 420 leerlingen j.l. Zaterdag naar hunne woon plaatsen teruggekeerd. ^s-Gravenhage. Gisteren gebruikten ten hove het middagmaal mevr. douairière Van Lennep geboren Deutz van Assendelft, dame da palais dar Regentes, en de heeren Van Naamen van Eemnes, voorzitter der Eerste Kamer; baron Schimmelpenninck van der Oye, adjudant en kamerheer in buitenge wonen dienst van wijlen den Koning en lid der Tweede Kamerj hr. Sandberg tot Essen- burg, administrateur van het kroondomein en jhr. Van Pabst van Bingerden, kamerheer in buitengewonen dienst van de Koningin.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2