N°. 8220. A0. 1893. Donderdag 2 Maart. Zevenenveert gste Jaargang-. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Bnitenlandsche Berichten. COIIBÉIIT. Abonnementsprijs, per kwartaal1.85. Franco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke nommers - 0.10. BUREAU: BOI EüSTR A AT, E 29. ADVERTENTIEPRIJS: van i10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer..- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. ENGELAND. In het Lagerhuis deelde Grey gisteren mede, dat Spanje, naar de regeering meent te mogen gelooven, bereid is onderhandelin gen over een handelstractaat aan te knoopen, zoodra de Cortes bijeengekomen zullen zijn. Door Thomson werd de resolutie voorge steld, dat, lettenae op de toenemende wan verhouding tusschen de waarde van goud en zilver en op de daaruit voortvloeiende maat schappelijke nadeelen, een opnieuw samen komen der internationale muntconfentie wen- .schelijk is en de Engelsche gedelegeerden, in overleg met de andere natiën, naar een afdoend geneesmiddeldaartegen ernstig mogen zoeken. Gladstone bestreed de motie van Thomson ■en verklaarde dat de mogendheden op de muntconferentie te Brussel verdeeld waren. Sommigen wilden volstrekt geen verandering, anderen gaven geen duidelijke reden op voor •de verandering, die zij in den muntstandaard verlangden. De minister zeide verder dat het metaal, dat tot muntstandaard dient, vrij van schom meling in de prijzen moet zijn. Volgens de toenemende meening in de wereld is het goud de beste standaard, omdat het het minst -veranderlijk is in prijs. Het is niet mogelijk de waarde te vermeerderen van het goud, dat nooit meer dan 3 of 4 pCt. gevarieerd heeft. Daarentegen heeft het zilver 40 pCt. gevarieerd, en sommigen meenen dat het in de toekomst nog 30 pCt. zal varieeren. Sir "W, Harcourt verklaarde, dat, zoo de staten opnieuw tot eene muntconferentie Bijeengeroepen werden en Engelands ont werp daaraan voorgelegd werd, de regeering •volgaarne de conferentie zal bijwonen en aan •de discussie deelnemen. Maar de Engelsche regeering heeft geen voorstel daartoe te doen. De door den heer Thomson ingediende motie werd verworpen met 229 stemmen tegen 148. Een amendement van den heer Beckett, «m zich tegen eiken stap van Engeland te vei klaren ten gunste van eene nieuwe con ferentie is aangenomen. E A N K K IJ K. De Kamer heeft gisteren de urgentie aan genomen van een voorstel, waarbij de druk pers verantwoordelijk gesteld wordt voor het -opnemen van financieels advertenties en reclames, en verder het voorstel naar de af- deelingen verzonden. De Kamer heeft het ontwerp betreffende het koloniale leger aangenomen met 488 stemmen tegen 4. De Kamer heeft besloten onmiddellijk Je beraadslagen over eene interpellatie van den socialist Juarès betreffende de houding der regeering bij de werkstaking te Rive-de-Gier. De interpellant verweet de regeering datzy niets gedaan heeft om het verzet der patroons tegen de wet te breken. De patroons willen de werklieden-syndicaten desorganiseeren. De minister-president Ribot wees alle ver wijten van Juarès af. Het gedrag van den piefect was overeenkomstig de wet. Het geschil te Rive-de-Gier liep over de houding van het werklieden-syndicaat. De plicht der regeeiing is de vrijheid van arbeid te ver zekeren, zonder partij te kiezen. De eenvoudige orde van den dag, die door de regeering aangenomen was, is vervolgens goedgekeurd met 355 stemmen tegen 138. De heer Beauqier heeft afgezien van z\jn voorstel, volgens hetwelk de afgevaardigden bij het aanvaarden van hun mandaat en bij het verstrijken daarvan, den staat van hun vermogen moeten blootleggen. De Jfigaro zegt, dat het proces wegens omkoopenj, hetwelk acht Maart a.s. in be handeling zal komen vóór het hof van assises, zal leiden tot opzienbarende onthullingen met betrekking tot Clémenceau, Floquet en De Freycinet. Het blad zegt voorts dat deze personen een voorname rol hebben gespeeld als bemiddelaars tusschen de maatschappij en bekende financiemannen. Zoo hebben zjj vóór vijf jaar bij De Lesseps pogingen aan gewend tot vermijding van het proces waarmede Herz en De Reinach de maatschappij bedreigden. B E 1 G I E. In de Kamer is gisteren de beraadslaging over de grondwetsherziening aangevangen met een lange rede van den minister Beernaert, die een historisch overzicht gafvan den voor uitgang van de Belgische instellingen sedert 1830 en den moreelen en materieelen toe stand. Hij besloot met een beroep op de eendracht van allen, om de moeilijke quaesties op te lossen. De heer Beernaert bestreed het algemeen kiesrecht en verdedigde het voorstel der regeering, dat eenige waarborgen aanbiedt. Gelijkheid van stem, zeide hij, is een absur diteit. Hij nam tevens de collectivisten onder handen, die de maatschappij willen omver werpen. wees verder op de concessies door de regeering gedaan en op de afwijkingen die voorkomen in de ontwerpen der liberalen. De rechterzijde juichte de rede des minis ters toe. J) U 1 T S C II L A S D. In de Rijksdagszitting van gisteren vroeg de heer Bai'th (vrijz.) in hoeverre de regeering zich zou aansluiten bij de pogingen van die van Engeland en de Vereenigde Staten, om internationale geschillen door een scheids gerecht te doen beslissen. De staatssecretaris Von Marschall antwoordde, dat daarvan voor eerst, althans van verplichting daartoe, moei lijk iets te zeggen viel. Bebel wees er op, dat de vraag betreffende Elzas-Lotharingen door een internationaal scheidsgericht kon worden uitgemaakt. Hierop nam Caprivi het woord. Hij was overtuigd, dat, wanneer een scheidsgericht zou bijeenkomen en beslissen, dat Buitschiand Elzas-Lotharingen moest teruggeven, de Duit- sche natie zich met een zoodanig scheidsge richt niet zou vereenigen (bijval). Liever zou zij haar laatste droppel bloed geven. (Leven dige toejuichingen.) De kerkeraad der protestantsche gemeente te Oldenburg heeft zich in verbinding ge steld met alle kerkeraden des lands, teneinde eene monsterpetitie op touw te zetten tegen de wederinvoering der Jezuïeten in Buitschiand. DENEMARKEN. Het Folkething heeft definitief het krediet aangevraagd voor Denemarkens deelneming aan de revue der vloot te New-Yoik, ver worpen. De vergadering keurde daarentegen het bedrag goed voor het zenden van een buitengewonen gezant naar Madrid ten be hoeve van hpt sluiten van een Beensch- Spaansch handelstractaat. OOSTENK IJ K. In welonderrichte kringen gelooft men, dat de reis des keizers naar Zwitserland, met het doel de keizerin te bezoeken, een gevolg is van den toestand der keizerin, welke te wenschen laat. De keizer zal trachten haar over te halen naar Weenen terug te keeren. In het Hongaarsche Lagerhuis heeft de minister van landbouw, wegens de waar schijnlijke verhooging der uitgaven, te ver staan gegeven, dat er eene belasting op de omzettingen ter beurze zal voorgesteld worden. De Buda-Pest is gisteren de conferentie van bisschoppen geopend. Er zal de tekst worden vastgesteld van adressen die aan den paus zullen worden gezonden en aan de regeering betreffende de godsdienstige quaes- tiën, die een deel uitmaken van het regee- rings-programma. Uit Buda-Pest wordt gemeld van eene toe nemende agitatie onder de Slavische bevol king in het noorden van Hongarije. Het schijnt dat de Boheemsche jong-Czechen hier ook aan het stoken zijn en de Slaven op wekken om uitbreiding hunner staatkundige rechten, nagenoeg gelijkstaande met eene volkomen autonomie, te vorderen. Door de Hongaarsche regeering in moeilijkheden te brengen met Oostenrijk hopen zij deze te verzwakken en zoo hun eigen zaak te be- voordeelen. ZWITSEREAND. De keizer van Oostenrijk is gistermiddag ten 4.20 ure te Lausanne in strikt incognito aangekomen. Aan het station omhelsde hij zjjne gemalin. Beiden vertrokken naar Ter- ritet, waar zij ten 6 ure aankwamen. Men gelooft dat de keizer eene week in Zwitser- laad zal bljjven. I T A E I E. Maandagnaraiddag ontving de paus, die er zeer goed uitzag, de Engelsche pelgrims. Kardinaal Vaughan stelde de pelgrims en den hertog van N«rfolkaan den paus voor, xvaarbjj hij uitweidde over het goede, dat de hertog in Engeland deed. De paus deed een antwoord voorlezen, waarin de pelgrims werden gelukgewenscht met hun toewijding. Verder deed de paus verklaren, dat hij hoopte Engeland tot het katholicisme te zien terugkeeren. De paus bracht in zijn antwoord verder hulde aan de koningin van Engeland voor den hoogen zin voor rechtvaardigheid, welken zij toont bij het vrijlaten van hun godsdienst. De audiëntie eindigde te zeven uur met het uitspreken van den zegen Prinses Clotilde, de zuster des konings, dead, den paus door den aartsbisschop van Turin haar gelukwenschen aanbieden, met het verzoek alle Italianen zonder uitzondering te willen zegenen. De paus heeft hierop geantwoord, dat hij alle Italianen zegende en daarbij geen beper kingen maakte. Ook keizerin Eugénie zond haar geluk wenschen. Dinsdag heeft de paus de gezanten van Spanje en Portugal ten gehoorc ontvangen, die hem geschenken ter hand stelden. SPANJE. De gouverneur der Philippijnsche eilanden is afgezet. POKïUGAL. De Cortes zijn tot den 15n Mei verdaagd. De heer Luciano Bastro, aanvoerder der op positie, heeft verklaard het nieuwe Kabinet te zullen steunen in alle zaken betreffende de reorganisatie van 's lands geldmiddelen, de handhaving van de orde eu de betrek kingen met het buitenland, maar het daaren tegen op alle andere punten te zullen be strijden. S E K V I E. De ex-koning en koningin Milan en Nathalie hebben nu door een advocaat bij de Heilige Synode een verzoek ingediend, om kerkelijke vergunning van voortaan weder te zamen te mogen leven. De metropolitaan-bhschop zal aan Milan de akte van da Heilige Synode toezenden, waaibij verklaard wordt dat het huwelijk tusschen hem en Nathalie nog altijd blijft bestaan. II D a E N t E. Na een rede van den minister van buiten- landsche zaken, Lahovany, heeft de Senaat Maandag de overeenkomst met Oostenrijk tot bescherming van fabrieks- en handels merken goedgekeurd. E e T P T E. De Times verneemt uit Kairo dat lord Cromer aau den khedive de vertegenwoordijj

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1