Heclitzaken. Kerknieuws. Letteren, Kunst en Wetenschap. Post en Telegraphie. Armenzorg. O nderwijs. La|id- en Tuinbouw. V1 ssch e rij. reeds scheuring te verwachtenzegt de Haagsche correspondent der Zutpït. Ct. De revolutionnaire fractie, die met wettige en onwettige, geoorloofde en gewelddadige mid delen wil strijden, is wel-is-waar op dit oogen- blik verreweg het sterkst, maar er is toch ook een fractie, die van revolutie en geweld niets wil weten. Van laatstgenoemden mag zeker wel de heer Gerhard, hoofd eener openbare school te Amsterdam, als de leider worden aangemerkt. Ook hij wil een toestand voor bereiden, waarin alle kapitaal, alle productie middelen in het bezit der gemeenschap zul len zijn overgegaan, maarlangs den weg van geleidelijke hervorming. Van revolutie verwacht hij geen heil; z. i.heeft o. a. de Fransche revolutie geleerd hoe weinig daarvan voor verbetering van sociale toestanden te wachten is. Al dit praten over gewelddadige omwenteling keurt hij dan ook ten sterkste af. Naar zijne overtuiging is revolutie zelfs niet te makenwel zijn te maken straatgevechten en straatrumoer, maar, zegt de heer Gerhard, een echt sociaal-democraat moest zich scha men daaraan mee te doen. In denzelfden geest spraken BebelenLieb- knecht in den Duitschen Rijksdag. Nooit heb ben wij gezegd, zei eerstgenoemde, dat wij door gewelddadige middelende bestaande orde willen omverwerpen. Wij willen praetisch zijn en daarom liever ook maar niet philoso- pheeren over een ^toekomststaat'*, die alleen bestaat m de verbeelding van dwepers en dichters, Uit Rijnsburg wordt aan de N. R. Ct. gemeld Sedert de verkiezing, 21 dezer, voor een lid van den raad de strijd aan de stembus had een volstrekt keikelijk kaïakter Waarbij de candidaat der hervormden en katholieken, H. Hogewoning, de overwinning behaalde, is de spanning tusschen afgeschei denen en hervormden grooter dan ooit. Eene brigade van 12 rijksveldwachters zorgt voor de rust, hetgeen voor de opgewonden ge moederen bepaald noodzakelijk is. Naar men verneemtheeft de burgemeester proces verbaal opgemaakt tegen de redactie van een in den vorm eener courant verspreid verkiezingsbiljet, waarin liq belasterd en zjjn gezag ondermijnd zou zijn. Het aantal werkloozen, dat zich f>y de commissie, die zich te Amsterdam heeft ge vormd, heeft opgegeven, is reeds gestegen tot 4000. Te Bunschoten, bij Baarn, stiet bij eene verbouwing de metselaar H. op een hard voor werp, hetwelk bleek een Keulsche pot te zqn, die ongeveer 20 gouden en 40 zilveren muntstukken bevatte, waarvan eenige het jaartal 1200 droegen. De vinder heeft de ge- heele vondst aan den eigenaar van het erf afgestaan. Nabij Rozendaal (N.-Br.) werd gister morgen langs de spoorbaan een jong paar drgvende gevonden. Volgens een brief, welke bij hen gevonden werd, kwamen zij van Brussel, en verzochten zij daarin te Esschen (België) begraven te worden. De drenkelingen zqn naar de stedeljjke begraafplaats over gebracht. Op de lijn Luik —Maastricht is Maandag een stoker van de locomotief gevallen, waardoor hem de beide beenen werden afgereden. Hjj is naar het gesticht Calvarienberg te Maas tricht overgebracht, waar hij gisteren is over leden. In de maag eener koe, Vrijdag door den heer M. Stassar, te Maastricht, geslacht, werd een gouden trouwring gevonden, dra gende de letters G. N. M. F. De landbouwer S., te Horst (L.)> is Zon dagavond door drie personen aldaar ernstig verwond geworden. Men vond hem langs den weg liggen met verbrijzeld kakebeen en her senschudding. De daders zijn bekend. Door de politie wordt verder de zaak onderzocht. 's-Gravenhage. Maandagavond is over leden de heer M. A. Reiss, directeur-generaal der maatschappij ^Zeebad Scheveningen", een man die door zijn helder inzicht en ruimen blik, waar het de exploitatie van het Kurhaus en het zeebad Scheveningen gold, aan ge noemde maatschappij ontegenzeggelijkgroote diensten heeft bewezen. De bloei van Scheveningen in de laatste jaren is dan ook oor een goed deel te dan ken aan de voortreffelijke wijze waarop het centrum der badplaats werd geëxploiteerd. Haarlem. De proef, Maandagavond in de sociëteit i>De Vereeniging" alhier geno men door de heeren Francois Jas en C. Henny met het electrisch vellichten der groote zaal langs chemischen »veg, is uitstekend geslaagd. De heeren Jas en Henny zullen een maat schappij tot stand brengen om de uitvinding te exploiteeren. Men zegt dat de piijs van een licht van 16 kaarsen komt te staan op 2)4 ct. per uur. De nationale tentoonstelling ter bevordering van de belangen der photographie zal alhier gehouden worden in het lokaal »FelixFavore", in de Smedestiaat. De opening is thans vastgesteld op Zaterdag 27 Mei e k.de sluiting is vooiloopig bepaald op 5 Juni. Te oordeelen naar de vele toe zeggingen, van verschillende zij denontvangen, belooft de tentoonstelling luisterrijk te zullen zijn. De commissie voor de tentoonstelling be staat uit de heereu F. J. M. Huijsser, voor zitter J. Bes, le secretarisW. J. C, Wijs muller Jr., J. D. Wackwitz Jzn., J. M. C. Hoog, C. G. Godzen en C. G. H. Bakker. Utrecht. Te dezer stede circuleert een adres aan de Tweede Kamer, waai in op wij ziging wordt aangedrongen in het aanhangige kieswet-ontwerp, bepaaldelyk betreffende de bepalingen omtrent kiesbevoegdheid. De adressanten, allen de beginselen der liberale partij toegedaan, meenen dat de bedoelde voorschriften niet ernstig voldoen aan den eisch der grondwet, maar aan de tot hiertoe van kiesrecht verstoken volksmassa de macht willen schenken om, zonder in het maat schappelijke leven van deze moeilijke taak voldoende leering te hebben ontvangen, op de verkiezing van leden der volksvertegenwoor diging een zoo overwegenden invloed uit te oefenen, dat op den duur geen regeering tegen de eischen dier massa bestand zal zijn. Dit wetsontwerp wordt voorts in het adres gezegd bedreigt bovendien het staatkundig leven met bederf door de kuiperijen welke het te voorschijn roept bij de samenstelling der kiezerslijst, door den invloed welken het geeft aan bedrieglijke leuzen der volksleiders en ook door de noodzakelijkheid, welke het aan de staatspartijen op verbeurte van invloed oplegt, om de volksmassa te vleien. De adressanten zijn van oordeel, dat aan den eisch der grondwet kan worden voldaan door de kiesbevoegdheid afhankelijk te stellen, hetzij van een te bepalen bedrag der huur waarde van het bewoonde huis in verband met stabiliteit van woonplaats, hetzij van eenigen belastingplicht. Het adres is reeds door vele ingezetenen van naam en invloed geteekend. Het jongste nommer van de Kindercourant behelst het laatste vei haaltje, dat Agatha voor het weekblad schreef. Met reden. Zegt de redactie, dat na de lezing van die boeiende vertelling ge titeld »Het groote nieuws', de jonge lezers en lezeressen het opmeuw zullen betreuren, dat de pen der begaafde verhaalster niet meer voor hen schrijven zal. De Spectator bracht de allernieuwste gemak-spelling" in beeld. De geëtherifleerde figuur van wijlen prof. De Vries staat te midden van zijne boeken naast Het Woordenboek, en vóór hem heffen kleine wezentjes, in wier lichaamstrekken, min of meer gelukkig, letters zijn waar to nemen, smeekend de handen naar hem op»Og, hoogleraar, zo goet hep u ons geholpe en nu wille ze ons u woordenboek weer uitgoje" De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Ned. Öost-Indië (met uitzondering va» Atjeh en Padang) bestaat door middel van het stoomschip Merapi. De laatste bushchtmg aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 4 Maait, des voormiddags ten 10 ure spoortijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te woiden. De gelegenheid tot vei zending der correspon dentie naar New-York (via Rotteidam) bestaat door middel van het stoomschip Spaarndam. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 4 Maart, des vootmiddags ten 11.30 ure spoortijd. De wijze van veizendinp behoort duidelijk op het adres vermeld te wot den. Het rijks telegraaf kant oor met teleplioondienst te Nieuweibiug is thans op werkdagen open van SVs tot lOi/jüui voor- en van 1 tot 2>/3 on 6>/s tot 7«/s uur namiddags (spoorlijd).De Zondagsdienst blijft onveianderd. Het koene denkbeeld, eene telegraaflijn dwars door Afrika te bouwen, en de van Kaapstad tot Fort Salisbury reeds bestaande hjn door het ge bied der gioote meren van Centiaal Afukanaar het Nijlgebied te voeren en met het Egyptische telegraafnet in verbinding te brengen, is reeds nador tot verwezenlijking gekomen. De ontwei per. Sir Cecil Rhodes, eerste munster der Kaapkolonie, die eenigen tijd m Europa geweest is, is naar Egypte gereisd, om met den khedive de eerste overeenkomsten te sluiten. De toestemming van Egypte zal niet moeilijk te verkiijgenztjn, moei lijk zal het daartegen zijn, de toestemming van den mahdi te bekomen. De telegraaflijn zal eerst noordelijk van Foit Salisbury tot de uiteiste grens van de Engeische invloedsfeer worden aan gelegd eerst wanneer men de grenzen nadert van het gebied, waar de mahdi heersebt, zal men de Engeische diplomatie te hulp loepen om den doorgang van de Transafnkaansche telegraaflijn door dit deel van het zwarte werelddeel moge lijk te maken. Door wijlen mejuffrouw Aibertine van Loon, 14 Februari j.I. te Rotterdam overleden, is aan de maatschappij van weldadigheid te Fiederiks- oord gelegateerd eene som, groot f2000, vrij van successierecht BIJ den burgemeester van Amsteidam is ten behoeve van de algemeene armen dier gemeente een gift ontvangen van f3000. In de afgeloopen week zijn 16,589 porties koffie en brood aan behoeftigen uitgereikt in de inrichting aan den Singel bij den Heihgenweg te Amsterdam. Door wijlen den heer mr. J. F. van is aan de diaconie en het kerkbestuur der J-« 2, landseh-bervounde gemeente te Zandvoort gelegateerd elk eene som van f2000, vrij van successierechten. Door het Gertrudisfonds te Bergen-op-Zoom, dat ten doel heeft, op aanvrage van de genees kundigen versteikende middelen te verstrekken aan behoeftige zieken en herstellenden, is in het afgeloopen jaar ontvangen f568.50l/s, uitgegeven f526.76Vsi zoodat het nieuwe boekjaar met een batig slot van f41.74 begonnen is. O. a. werden verstrekt 417S 1. melk, 2126 kippen-en 260 eendeneieren, 4.25 kilo biefstuk, 5 70 kilo rookvleesch en 1 flacon Cibils. Het bestuur doet een beroep op den steun der ingezetenen voor dit nuttige fonds. Uit het dezer dagen verschenen jaarverslag der vereaniging tot bevordering van Roomsch- katholiek bijzonder ondeiwijs blijkt, dat in het pensioenfonds voor 249 onderwijzers het bedrag van f3984 weid gestort. De oefenscholen voor kweekehngen te Amster dam, Rotterdam, Haarlem, Den Haag, Hoorn, Alkmaar, Noordwijk, Voorburg, te zamen 94 kweekehngen tellende, en de scholen te Amster dam en Rotterdam tot vorming van hoofdon derwijzers, werden krachtig ondersteund. De subsidiën bedroegen de som van f4474.70, Voor 10 kweekehngen, die slaagden voor het onderwijzers-examen, werd de gewone belooning van flOO uitgekeerd. Een bedrag van f4900.69 werd besteed om geschikte kweekelingen tot Eoomscbe onderwij zers te doen opleiden. Bij wijze van proef zullen dit jaar te Pi suikerbieten geteeld worden er zal echter niet meer dan voor 3 HA door de suikerfabrikanten gecontracteerd worden. Ook te Poortugaal, Hoog vliet en Cliarlois is dit het geval. In de gisteren gehouden zitting van dearrond.- rechtbank te Rotterdam stonden terecht K. v. d. V., sjouwer te Schiedam, beklaagd van diefstal van een portemonnaie, inhoudende 8 gulden en 1/20 lot in de staatsloterij, ten nadeele van J. v. d. Kooy, Beklaagde bekende de portemonnaie gehaald te hebben uit een broek welke door v. d, Kooy in de branderij van de Gebr. v. d. Velden, op gehangen was. Nog gaf bekl. de onwaarschijn lijke opgave dat hij 6 van de gestolen 8 gulden sn het water geworpen had, Eisch 3 maanden gevangenis. A. v, K., oud 17 jaar, en H. V., oud 17 jaar, belden wonende te Schiedam. Den in beklaagde wordt ten laste gelegd dat hij den 31n Dec. te Schiedam opzettelijk en wederrechtelijk een giasiuit heeft stukgeslagen, toebehoorende aan do fuma A. J. v, d. Ven, en voorts worden beiden beschuldigd zich met geweld velzet te hebben tegen den rijksveld wachter W, Groen, dien zij in den baaid grepen en geweldige stompen toebiachten. Beklaagden waren smoordronkentuen het voorgevallene plaats had. Het was Oudejidiisavond. Z<j gingen toen oveial een zalig uiteinde wenschen en een beetje nemen zoodat zij de hoogte kregen en niet meer wisten wat zij deden. Het O M. wijst er op, dat reeds een dezer jongens wegens vernieling werd veroordeeld, en requireait thans voor belden resp. 45 dagen en i maand gevangenis. G. W spoelmgventer te Overschie, beklaagd van in den avond van 12 Januarij.l. opzettelijk en weden echtelijk een dnetal glasruiten te heb ben verbnjzeld Ju de woning van den spoehng- haler G, Kolsloot le Öveischie, om daarna door de opening de woning binnen te dringen, onder de bedieigmg Kolsloot aan nemen te zullen snijden. Beklaagde verklaart wraak te hebben willen nemen op Kolsloot, omdat deze zijn dochtertje geslagen had. Het O. M. acht het binnendiingen in de wo ning wettig en overtuigend bewezen en vordert toepassing van art. 138 wetboek van straft echt en mitsdien bekl.'s veioordeeiing tot 15 dagen ge vangenis. Uitspraak m deze zaken over acht dagen. SCHIEDAM. Gisteren kwam alhier binnen de stoomtrawler Vigilantkapt. A. Hemen, met 12500 kilo visch. MAASSLUIS. Er wordt besteed per ton voor: nieuwe zoutevisch f 67.2567.75 leng f 44.25 —44.75; kibbeling f22.50—22.75 heilbot f47.75: keelen en lippen f91,75; volle haring f 10.7512 75; kleine idem f8.258.75; ijle f8.50—9. NIEUWEDÏEP. Gisteren kwam hier binnen een sloep, met 20 levende, 30 doode kabelj. en 200 schelv,, terwijl door 10 korders 2 tot 10 mandjes k). schol en door trekkers 25 tal haring werden aangevoerd; lev, kabelj. gold f2.50,doode id, f 1.60 per stuk, schelv. 150 per honderd, kl. schol f 3.50pei mandje en haring f 10.50 per tal. SCHEVENINGEN. In verkoop kwamen gisteren 40 mand viscb, die volgende prijzen deed schol f413, tongen 10.501,20, tarbot f8 12, kabeljauw f 18. Schuiten kwamen tot heden niet aan. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 303 zalmen, die voor f 0.80 tot 0.95 per i/s kilo weiden verkocht. BERGEN-OP-ZOOM. De vorige week be- droeg de verzending naar het buitenland 104.000 stuks oesters en 365 bden mosselen. De prijzen bedroegen voor oesters: imperialen f 100 a lid,' le soort f85 a 95 en 2e soort f70 a 80 per f000 stuks; mosselen f2.25 a 2.50 per baai. Nefl.-Herv. Kerk. Beroepen: te Zevenhuizen en te Noord- wijkerhout ds. J. J, van den Broek, te Halie; te Klundert (toez.) dr. Jac, Schuurmans Stekhoven, te Oudega. Bedankt: voor Nuis en Niebertdoor ds. J. ten Oever, te Roden" (Dr.)voor Horsten (toez.) door ds. W. H, van Heuven, te Wirdum

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3