Biimenlandsehe Berichten B U L e A S IJ E. De bevolking van Tirnovo lichtte den me- tropolitaan Clement op en sequestreerde hem, wegens zijn anti-patriotsche rede bij gelegen heid van den verjaardag van den vorst. Uit Weeneu wordt van gisteren gemeld De Nette Freie Frette ontving een tele gram uit Sofia, volgens hetwelk men te Kon- Stantinopel zich niet wil bemoeien met de "wijziging der constitutie en aan de synode te Sofia wil overlaten de moeilijkheden uit den weg te ruimen. AMERIKA. Cleveland zal Zaterdag a.s. bij de aanvaar ding van de presidentieele waardigheid in zijn redevoering al de belangrijke quaesties behandelende hervorming van de douane tarieven zal Cleveland het resultaat heeten van een byzonderen toestand en de wijzi gingen in het tegenwoordig tarief zullen van zelf uit den loop der zaken voortvloeien. Cleveland zal zich uitlaten ten gunste van de onbeperkte aanmunting van zilvergeld en met betrekking tot Hawaï zal hij een onmiddellijk optreden voorbarig heeten. De hervorming van de pensioenwet zal door Cleveland worden voorgesteld. De rechtskundig» commissie uit de Kamer van afgevaardigden heeft het rapport ontvan gen der sub-com missie van onderzoek in zake de Whiskey-trust. Het rapport beveelt aan, hst invoe1 recht op sterke dranken van 2i/s tot éen dollar per gallon te verlagen, en voorts de rechten op koopwaren te vermin deren zoo dikwijls op den prijs daarvan invloed zal worden geoefend door een trust (syn dicaat) of eenige andere combinatie. Het Huis heeft besloten het invoerrecht op geweven goederen, dat met 1 Januari 1894 zou worden verhoogd van 35 tot 50 percent, tot het eind van het "llgendjaar te hand haven. Een voorstel tot verlaging van het invoerrecht op ruw tin werd verworpen. Aan de New- ForTc Meraid wordt uit Washington gemeld, dat alle hoop om de annexatie van Hawaï door den Senaat der linie te zien goedgekeurd verijdeld is, daar 4e Senaat geweigerd heeft meer zittingen als uitvoerend gezag te houden totdat presi dent Cleveland zijn ambt Zal hebben aanvaard. De Times verneemt uit Philadelphia, dat het congres besloten heeft dat Amerikaansche diplomaten in het buitenland denzelfden ©fficieelen titel zullen dragen als de buiten- ïandsche vertegenwoordigers in de Vereenigde Staten. De gezant van Brazilië te Londen spreekt de berichten uit Brazilië tegen, den 27n Febr. uit New-Yoik gemeld. Het is volkomen on juist, dat moeilijkheden zijn gerezen tusschen Brazilië en Argentinië, Argentinië heeft geen enkele klacht te Rio ingediend. Het is onjuist, dat de federale troepen een nederlaag hebben Von Bordowski opstond. Uit de schoenen der dames werd nog do afscheidsdronk gedronken de Polen hieven een oud vaderlandsch lied aan en ontvingen een kus op de wangen, de ulanen kusten de handen der dames en daarna namen zij afscheid. sOp mijn Woord ik geloof, dat ik dronken ben 1" mompelde de prins en hij zonk in een leuningstoel neder, iAlles draait in een kring met mij in het rond." In denzelfden stoel en in dezelfde kleeding zat hij den volgenden morgen nog, toen zijn bediende hem wekte. Eveneens ging het luitenant Von Parsclmer die bijna niet op zijn vei haal kon komen. Graaf Hancke kwam niet aan het ontbijt bleek en ontroerd besteeg hij met het aanbieken van den dag zijn schimmel en reedhoewel het afschuwelijk weer was, weg. De graaf werd tot dezen rit door den storm, die in zijn binnenste woedde, aangespoord. De hartstocht, welke daar zoo lang gesmeuld had, geleden, of dat een gedeelte dier troepen de partij der revolutionnairen hebben gekozen. Twee bekende anarchisten Bauer en Knold zijn, daar ze bekend waren met het plan van den moordaanslag, die in Juli j.l. door den anarchist Bergman op den directeur Frick van de Carnegie-maatschappïj gepleegd is, tot vijf jaar gevangenis veroordeeld. Uit San Domingo wordt van gisteren ge meld Het ministerie is gevormd en bestaat uit: Galvan Luveres, Sebastiaan Yalerdi, Modesta, Riveros, Ramon Castilho en Theo- phile Oordeio. De rust is volkomen. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Kieswetten. Vervolg. Groot was ook de vrees voor het toenemen van het gevaar voor cfflkooping en knoeierij en tegenover de zeer groote «nicht der volks vertegenwoordiging ontbreekt een tegenwicht, als wordt aangetroffen in Engeland, waar nog altijd een zekere gegoedheid gevorderd wordt in het Duitsche rijk, waar de machtige Bonds raad nevens den door algemeen kiesrecht ge kozen Rijksdag staatin Zwitserland roet zijn referendum. Het voorstel voldoet ook niet aan eenen algemeenen volkswensch, want op invoe ring van algemeen kiesrecht wordt alleen aan gedrongen door eenige wetkheden-vereenigingen in da groote steden, onder den invloed van volksmenners en sociaal-democraten. De aan neming zou de agitatie niet wegnemen, want eene nieuwe beweging voor kiesbevoegdheid voor bedeelden en vrouwen en voor het referendum zou op touw gezet worden. Derhalve noch een beweging in den lande, noch verklaringen bij de vetkiezingen rechtvaardigen de indiening van een voorstel dat met de grondwet en met het wel begrepen staatsbelang in strijd is. Vele andere leden bestreden deze beschouwin gen, o. n. met de volgende argumenten De ontwikkeling der lagere klassen is thans grooter dan die van velen, die in 1850 kiesrecht erlang den. Het regeeringsvoorstel gaf ten opzichte van de geschikthi i 1 der kiezers, meer waarborg dan het bestaande stelsel, onder de werking waarvan velen niet kunnen lezen of schrijven. Eene ge ringere uitbreiding dan de reg. beoogt achtte men niet wenschelijk bij de toenemende kracht der democratische denkbeelden. De ruime uit breiding van kiesrecht zal met eenen geleidelijken overgang plaats hebben, daar het aantal kiezers Toorshands dat van vijfhondeid duizend niet zal overschrijden. Het streven naar sociale hervor mingen is niet af te keuren, daar nog zooveel gedaan kan worden tot intellectueele en stoffelijke ontwikkeling van het volk en tot bescherming van economisch zwakken. Men begreep dat de hoogere klussen ongezind waren, het bezit van politieke macht uit handen te geven. Het gezond verstand, de ordelievendheid en gehechtheid aan het vorstenhuis in de werkliedenkringen, leveren voldoende waarborgen tegen misleiding der nieuwe kiezers. Het was juist het onthouden van kiesrecht aan de ai beidende klas sen, die den vijanden van de bestaande orde van zaken, thans gelegenheid geeft tot opwekking tot ontevreden heid. Met het oog op de bevrediging welke de voor stellen in de klingen der werklieden heeft ge geven, vreesde men geen nieuwe agitatie. Ver was gisteravond tot een hevigen brand aan gewakkerd. De gebeurtenis, die had plaats gehad, kwam hem als een wildebenauwende droom en bijna ongelooflijk voor, Hij joeg als verblindbetooverd voort. Het hart was hem overvolhij had het kunnen uitschreeuwen van louter geluk en zaligheid. Dan snoerde hem weder de vrees de keel dicht hoe was het mogelijk Zou bij het daglicht alles niet weer verdwijnen als een droomen hij weder, ellendiger dan ooit, in het niet terug zinken Hij kende deze donkere, fonkelende oogen die zoo koud en verachtelijk konden schitteren, maar al te goed. Was het dan mogelijk was het geen bedrieglijk spook, geen droombeeld van zijne ontstelde phantasie, dat Martha hem gisteren liefdevol had aangezien, dat haar mond de veelbeteekenende woorden tot hem ge sproken had sik bemin u want gij zijt een held" 1 Bevond hij zich nu nog niet onder den invloed van den rijkelijk genoten wijn Zijne polsen klopten koortsachtigwilde twij felingen en zoete' beelden vlogen afwisselend zoo keerde praktijken hebhen zich ook onder de werking van het beperkte kiesrecht voorgedaan, waartegen trouwens invoering van het couloir stelsel een afdoend middel kan zijn. De aandrang naar kiesbevoegdheid ging niet enkel uit van volksmenners en sociaal-democraten, maar was in verschillende deelen des lands, vooral in het noorden, vrij algemeen. Thans kon de Kamer zonder pressie van buiten, en in betrekkelijk rustige tijdsomstandigheden, tot een bevredigende oplossing van het kiesrecht-vraagstuk geraken. Tegen het voorgesteld kenteeken van geschikt heid werden veto bedenkingen geopperd. Ver scheidene leden meenden, dat dit in practijkzou nederkomen op het naschrijven van een formu lier, waarbij nog komt. dat het bezit van het kenteeken alleen vereischt wordt op het oogen- blik dat men zich voor het ei langen der kiesbe voegdheid aanmeldt. Bovendien werd nog opge merkt, dat ook het rekenen als kenteeken had moeten opgenomen woiden. Andere leden stelden op den voorgrond, dat het kenteeken velen zou uitsluiten die de noodige geschiktheid bezitten. Bij andere leden vond het legeeringsvoorstel instemming en de opmerking werd gemaakt, dat wie met kan lezen en schrijven feitelijk uitge sloten is van deelneming aan het intellectueele leven. Bij de nadere bespreking van weistand werden, behalve de reeds vermeide, nog andere -bezwaren geopperd. Vooreerst was er naar de meening van verscheidene leden geen voldoende waarborg, dat werkelijk alle instellingen van weldadigheid, die onder de armenwet vallen, op de door dm wet voorgeschreven lijsten wor den geplaatst, en in de tweede plaats zou het feit dat voor het al dan niet erlangen der kies bevoegdheid ook tijdelijke bedeeling in aanmer king zou komen, naar de meening van vele leden aanleiding geven tot niet geringe bezwaren. Andere leden deden opmerken, dat die bezwaren met zijn weg te nemen zoolang de grondwette lijke uitsluiting der bedeelden bestaat. Wat den voorgestelden leeftijd betreft werd opgemeiht, dat het feitelijk niet jaist is, dat thans de 23 jarige leeftijd voor het verkrijgen van kiesbevoegdheid voldoende is, daar het kiesrecht in de voornaamste plaats berust op den vollen aanslag in het personeel en de meesten eerst op een boogaren leeltijd dan 23 jaar voor zoodanigen aanslag in aanmerking komen. Sommige Jaden wenschten als minimum aangenomen te zien den leeftijd van 30 jaar. Enkele leden achtten een minimum van 27 jaar voldoende, omdat dan de militieplichten zijn volbracht, en een zeer groot aantal leden veiklaarden zich te kunnen ver eenigen met den leeftijd van 25 jaar. Andere leden vereenigden zich daarentegen met het voorstel der regeering. Voorts waren er nog verscheidene leden die eene regeling gegrond op de betaling van belasting, toch het meest geschikt achtten tot aanwijzing van hen, diede noodige ontwikkeling en welstand bezitten. Op dezen grondslag werd in overweging gegeven lo. het kiesrecht toe te kennen aan allen die, hetzij tot het volle, hetzij tot een ver minderd bedrag in het personeel zijn aangeslagen en dien aanslag hebben voldaan2o. als ken teeken van welstand aan te nemen de betaling van f10 in de directe rijksbelastingen en 3o, als kenteeken van welstand aan te nemen het betalen van eenig bedrag in eene dier belastingen. In de tweede plaats vond het stelsel van een woningcensus verdediging en in de derde plaats werd van verschillende zijden het zelfstandig ge bruik eener woning op den voorgrond gesteld. Ten opzichte van het kenteeken van geschikt heid werd door de ledendie zich met het regeeringsvoorstel gelijk het werd aangeboden, niet kunnen vereenigen, nog bepleit de invoering van stormachtig door zijn breindat hij geloofde zijn verstand te zullen verliezen. Hij had als bedwelmd in zijn bed gelegen en wilde droomenwaarin werkelijkheid en phantasie zich dooreensponnenhadden hem den geheelen nacht gefolterd. Wanneer en hoe hij ontwaakt was, wist hij nauwelijks hij had slechts een dringende behoefte gevoeld naar lucht, want hij meende te zullen stikken. En nu zat hij op zijn paard en reed in de grauwe morgenschemering uit, om rust te krijgen, zooals zoo menig verliefde het reeds vóór hem gedaan heeft en na hem nog na eeuwen doen zal. Doch de hengst mocht loopen zoo hard hij kon, de graafkonzijnerustnietwedervinden. Martha's betooverend beeld week niet uit zijne ziel, hare doordringende oogen staarden alt'jd door in de zijne en haar kleine roode mond fluisterde hem steeds dezelfde verleidelijke woor den in het oor. Te midden van het suizen van den wind en het kletteren van den regen klonk het luid in zijn binnensteïlk bemin u, want gij zijt een held!" Alles, wat hij gisteren in die enkele het kiesrecht van gezinshoofden. In de tweede plaats wenschten eenige leden den leeftijd van ten minste 30 jaar als kenteeken van geschiktheid aan te nemen, terwijl enkele leden voldoende achtten als kenteeken van geschiktheid te eischen de kennis noodig tot invulling van het stembiljet. In de derde plaats waren er leden die het onge rijmd achtten het bewijs der kennis van lezen en schrijven te vergen van personen, van wie het niet twijfelachtig is dat zij die kennis bezitten. In de vierde plaats werd voorgesteld als kenmerk van geschiktheid te eischen dat men den cursus aan een lagere school doorloopen hebbe. Het vestigen van bet kiesrecht op den grondslag van de betaling van belasting werd met nadruk bestredenomdat daarvan eene bevredigende oplossing van het kiesi echt-vraagstuk niet te ver wachten is. Evenmin zou dit laatste bet geval zijnindien een huurwaarde-census ter bepaling van welstand werd gekozen. De aanneming van een onafge broken veiblijfin dezelfde gemeente gedurende een of twee jaar als kenteeken van welstand vond eveneens bestrijding, terwijl men ten aanzien van het liuismans-kiesrecht meende geen beslist oordeel kunnen uitspreken vóórdat men een geformuleerd voorstel voor zich had. Tegen het aannemen van den 30 jarigen leeftijd werd door de bestrijders aangevoerd, dat het bereiken van een bepaalden leeftijd generlei bewijs van belangstelling in de openbare zaak oplevert. Het voorstel om aangewezen capaciteiten van de verplichting tot het doen eener aanvrage uit te sluiten, vond scherpe bestrijding, en ook konden verscheidene leden zich niet vereenigen met den eisen om het bewijs te vergen, dat men den 'cursus van eene lagere school doorloopen hebbe. Overigens werd door enkele voorstanders van de regeeringsvoordracht nog in bedenking ge geven om, wat de uitsluiting betreft, te vorderen, niet dat men gedurende éen, maar dat men ge durende twee jaar geen bedeeling hebbe ont vangen, terwijl sommige der leden verklaarden tegen een bepaling tot uitsluiting van landloö- pers, venters en dergelijken geen bezwaar te hebben. Door de afdeelingen der Kamer zijn benoemd tot rapporteurs o. a. over het handels-tractaab met Spanje en het ontwerp tot vrijstelling van belasting voor sommige buitenlandsche goederen, de heeren Hintzen. Harte, Kei dijk, Boreel van' Hogelanden en T. Mackay; over het wetsvoorstel van den heer Van Houten tot uitbreiding vanl, het onteigenmgsrecht de heerenLevy, Van der Kaay, Van de Veile, Farncombe Sanders en Havelaar. Bij de Kamer zijn ingekomen twee wets ontwerpen, het eene tot wijziging der wet tot wering van besmetting door uit zee aan komende schepen, het andere tot wijziging der wet tot voorziening tegen besmettelijke ziekten. SCHIEDAM, 2 Maart 1893. Door den heer E. M. Beukers alhier lüf Dinsdag een pestvogel geschotenwelke vogelsoort inheemsch is in Zuid-Duitschland en Hongarije, Op verzoek van de regeering is het wets ontwerp tot goedkeuring van eene overeen komst met België betrekkelijk de grensrege ling tusschen Baarle-Hertog en Baarle-Nassau voorloopig van de agenda der werkzaamheden in de sectiën der Tweede Kamer afgevoerd. uren doorleefd bad, trok voorbij zijn ooghoe men hem omringdehoe al de anderendie anders het grootsto woord haddenvoor hen plaats moesten maken en naar hunne woorden luisteren. Hoe schitterden de oogen der dames, toen zij hen met lof overlaadden en hun een dronk wijdden. Daarna de muziek en het dansen hoe hij zijn arm stoutmoedig om Martha's ge stalte geslagen had hoe hare oogen de zijne gezocht hadden haar hart tegen het zijne ge klopt had. hoe hare kleederen, haai" slank lichaam,, haar adem hem beroerden, hoe hare oogen steeds; warmer gloeidenhoe zij in een vensterbank achter zijden gordijnen verborgen, uitrustten en' hoe hij hare kleine warme hand in de zijne gesloten had. Wat hij haar in die korte, zalige oogenblikken gevraagd en zij geantwoord had, was zoo verrassendzoo overstelpend dat bij het niet vatten, niet gelooven konhet drukte., hem bijna en deed hem duizelen. Wordt vervolgd,)v

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2