PER" TE LEO R A liT* Letteren, Künst én Wetenschap. Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. Onderwijs. Jhr. mr. J. W. 6. Boreel van Hogelanden, lid der Tweede Kamer voor het district Beverwijk, is benoemd tot burgemeester van Haarlem. De heer Oskar AicheJ, met koninklijke machtiging benoemd tot vice-consul te Char leston, is als zoodanig door de regeering der "Vereenigde Staten van Amerika erkend. Eenige dames te Batavia hebben zich onder bescherming van mevr. Pijnacker Hordijk, tot eene commissie vereenigd om eene ver zameling poppen bijeen te brengen, weerge vende de verschillende kleederdrachten van de inlandsche bevolking van Java en de buiten bezittingen. Zulks als blijk van belangstelling in de in Augustus te Batavia te houden tentoonstelling. Het voornemen bestaat die collectie na afloop daarvan als een geschenk aan te bieden aan onze jeugdige Koningin. De commissie roept tot verwezenlijking van dat doel de hulp in van alle dames in Indië, en houdt zich ook voor die der heeren aan bevolen. De heer J. C. Benit, te Amsterdam, heeft een adres gericht aan den minister van water staat enz,, waarin te kennen geeft, dat zqne financieele relatién hem de beschikking hebben verzekerd over tweehonderd en twintig millioen gulden, ten behoeve van de droog legging der Zuiderzee, tegen een zeer "billijke rente. De uitvoering van de werken daarbij zou overgelaten worden aan Nederl. ingenieurs en aannemers, onder oppertoezicht der Neder- landsche regeering. De voordeelen van de drooglegging, welke adressant kan aantoonen, zouden geheel ten bate komen van ons land. Hij dringt er bij den minister op aan, dat de regeering bij verdere uitvoering van hare plannen met hem in onderhandeling zal willen treden. (-3T. v. d. D.) Zooals men zich herinneren zal, hebben onze troepen reeds driemaal tevergeefs een aanval gewaagd op de Atjehsche versterking Kaloet, en verkregen de onzen daarbij de laatste maal 7 dooden en 32 gewonden. Thans vernemen wij uit een particulier schrijven uit Kota-Radja, dat er plan bestaat ander maal te beproeven die sterkte te nemen. Het tijdstip, waarop die aanval zou plaats heb ben, was onbekend, wellicht in den loop dezer maand. In ieder geval zullen er veel troepen aan deelnemen. Vad Naar men verneemt, zal met den aanstaan den zomerdienst op de Staatsspoorwegen de Greenwichtijd gehandhaafd blijven, terwijl op de Nederlandsch-Duitsche baanvakken, zooals EltenEmmerik en meer andere, de Middeneuropeesche tijd wordt toegepast, De Botterdamsche tramwegmaatschappij vervoerde in de maand Februari jl. 397,344 reizigers met een opbrengst van f31,555,84, tegen 364,148 reizigers met een opbrengst van f 29,776,3873 in Februari 1892. Het totale vervoer over de afgeloopen maanden van 1893 heeft bedragen 824,525 reizigers met een ontvangst van f66,296,96i/j, tegen 762,585 reizigers met een ontvangst van f62,550,31 over datzelfde tqdvak in 1892; gevende dit jaar een vooruitgang van 61,940 reizigers en een vooruitgang van f3,746,651/2 in oatvangsten. De buitengewone ontvangsten over de af gel* maanden van 1893 beliepen f 35,940,58, terwijl die over datzelfde tijdvak van 1892 f31,310,94 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd perk in z 893 beliep f 102,237,541/2,terwijl die over datzelfde tijdperk in 1892 f93,861,25 beliep. Thans heeft de veelbesproken gouden kop of beker, door de Staten van Holland aan De Buy ter vereerd en aan het rijk gelega teerd door gjavin Van der Goltz— Des Tombe, eene plaats gevonden in het zilver-paviljoen van het rijks-museum te Amsterdam. Daarbij behooren de zilveren medaille, een brief, door Michiel Adriaansz. onderteekend, een geslachtsboom en het rood fluweelen foedraal, die bij den beker zijn ten toon gesteld. Als een bewijs, dat er van de vaart langs het Merwedekanaal een goed gebruik wordt gemaakt, kan gelden, dat er Zondag twee Engelsche schoeners in de Koninginnesluis binnenschutten en Dinsdag hunnen wegioort- zetten naar Amsterdam, komende van Dussel- dorf en (na te Amsterdam lading te hebben ingenomen) bestemd naar Londen. Dit zjjn de eerste van dergelijkeort zeeschepen, die van dezen waterweg gebruik maken. Men meldt uit Limburg aan het Vaderland dat de regeering, ten bewijze van haar be langstelling in de tentoonstelling te Chicago, daarheen o. a. gezonden heeft een monster van steenkolen uit de domaniale mijn te Kerkrade en eenige monsters van den bouw steen aldaar, (oneigenlijk) mergel genaamd, hoewel de scheikundige analyse bewijst, dat het bijna geheel koolzure kalk is, 93.32 pCt. daarvan bevat en geognotisch turfUrijt (craie ivjfeaugenoemd wordt. Uit Parijs schrijft a en aan het N. v. d. i2>. De ouvreuse du cirque d'été, een muziek criticus bekend om zijne nijdigheid en zeer gewildgeestige verslagen, die maar zeer zelden uitvallen ten voordeele van de beoordeelden, zegt van de uitvoering van het a-capella-koor in Echo de Paris van 28 Eebr, Immense succes (letterlijk) voor de Hollan ders, die heerlijk schoone liederen zingen op volmaakte wijze. Indien Colonne niet zorgt, dat ik hen Zondag a.s. weer te hooren krijg, zijn we voortaan geslagen vijanden. Men juicht hen toe, men roept hen terug. Zij zijn verbazend kranig, die Hollanders I De hatelijkheid, zonder welke mijn auteur nooit een artikel kan klaar krijgen, valt op De Lange. Nu, deze zal glimlachen over den volzin Daniël de Lange, directeur van dit Schic- damsch (hoe geestig I1) a-capella-\ioov, diri geert goed, maar zoo krachtig en driftig, dat het wel lijkt of hij zich tegen eenen onzicht- baren vijand verdedigt. nC'est Lange (l'ange) exterminateur, pour sur". De algemeene Nederlandsche politiebond zal zijn tiende algemeene vergadering houden op Vrijdag 7 April te Zwolle. Zaterdag heeft bij den wedstrijd te Hamar de Noor Hal vorsen Edens record van 5000 meter verbeterd, en de baan in 9 m. 7 sec. afgelegd. (Eden te Paterswolde 9 m. 16, te Amsterdam 9.59, Nielsen te Stockholm 9.54 Vs). Er zijn te Delft vele valsche dubbeltjes in omloop, voorzien van het borstbeeld van wijlen Z. M. "Willem III, waarvan reeds enkele door de politie in beslag genomen zijn. De socialistische partij in Friesland kondigt protestmeetingen aan tegen hetgeen zij noemt sde onmenschelijke vonnissen eener klassen justitie". Men beschouwt deze meetingen als een gevolg van de veroordeeling van leiders dier partij in Friesland. De eerste meeting zal Zondag a.s. plaats hebben te Beneden- Knijpe. Spreker dr. V. Bruiusmamet debat. Te Finsterwolde is eene sociaal-democra tische vrouwenvereenigiug opgericht. Zij telt reeds een 70 leden. De heer Alexander de la Mar, sinds meer dan 28 jaar de ijverige directeur van deaf- deeling Nederland van sReuter's Telegram Company" heeft zich om gezondheidsredenen genoodzaakt gezien met 1 Maart ontslag te nemen. Hij is opgevolgd door zijn zoon, den heer Abraham de la Mar. "Volgens den regenmeter der rijkslandbouw school te Wageningen, bedraagt de gevallen regen over de maand Februari j.l. 83 mM tegen 23 mM over dezelfde maand van 1892. Ten huize van W. Jacobs te Eist (Over- betuwe) hebben zich drie gevallen van pok ziekte voorgedaan. Als een bewijs hoe het ongeluk een mensch vervolgen kan, diene het volgende: Toen voor twee jaar de influenza in ons land zoo hevig woedde, werd een oppassend man te Koewacht (Zeeland) er ook door aan getast. De influenza week, maar de man was zoo zenuwachtig geworden, dat bij de minste beweging al zijn ledematen schudden. Zoo lang zijne middelen het toelieten, zocht hij hulp bij de geneeskunde, doch tot nog toe tevergeefs. Integendeel, zijn toestand werd erger. Den zesden Februari van het vorige jaar stierf zijn vrouw en eenige dagen later zijn pasgeboren kind. Kort daarna stierven nog twee andere kinderen. Een paai maanden later moest bij zijn tweede dochter van 19 jaar naar het graf zien dragen. Weer een paar maanden, en de dood eischte nogmaals een offer, namelijk een zijner andere dochters, een meisje van 16 jaar. En nu is verleden Zaterdag weer een veertienjarig meisje overleden. Wie kan den toestand van dezen ongeluk- kigen vader beschrijven, die zoo vreeselijk door het noodlot getroffen wordt. Op zijn Niemvjaai srekening van den tim merman stonden niet minder dan zes dood kisten Is het wonder, dat hij, die vroeger een zekeren welstand genoot, thans ook nog met armoede bedreigd wordt, te meer daar hij zelf niet in zijn onderhoud en dat \an zijne drie overige kindei en kan voorzien? 's-Gravenhnge. H. M. de Koningin-Re gentes schonk een aanzienlijke gift aan de vereeniging ^Bijbel en Oianje" alhier, als blijk van belangstelling in het streven dier vereeniging. Het 2Kon. Zool. Botanisch Genootschap" heeft veel eer van de tentoonstelling van kunstbloemen, kunstvruchten, schilderijen en aquarellen. De verschillende zalen in het hoofdgebouw van het genootschap zijn smaakvol tot dit doel ingericht. .Landgenooten en vreemdelingen, vakman nen en liefhebbers hebben hier ingezonden: planten, bouquetten en losse bloemen, van papier, linnen en leder, van veeren, metaal en porselein, was, postzegels en vischgraten, van caoutchouc, wortelen, brood, ja zelfs van stearine en oesterschalen, zijn in vazen, mandjes en schotels van allerlei specie, vorm en kleur hier bijeengebracht. Voorts ziet men voorwerpen, gesneden uit hout, gegoten uit pleister en zink of uit an dere materialen veivaardigd. De geheele tentoonstelling is bijzonder aan trekkelijk en zal zeker een druk bezoek trek ken. Gistermiddag werd zij voor het publiek geopend. De regeling is opgedragen aan eene com missie uit het bestuur met eenige leden van het genootschap. Op den sluitingsdag, 23 Maart, zal eene verloting worden gehouden van voorwerpen, welke daartoe worden afgestaan of op de tentoonstelling worden aangekocht. Amsterdam. De toestand van vrouw Halekor, de moeder van de bij den brand op de Gelderschekade omgekomen kinderen, gaat zeer vooruit. De dokters hebben alle hoop de patiënte in het leven te houden. Koningin Wilhelmina heeft bij den bur gemeester naar de arme vrouw laten infor- meeren en hem vei zocht haar van haren toestand op te hoogte te houden. "Wageningen. De beide als raadslid her kozen wethouders hebben andermaal bedankt. De muzikale soiree ten Uove is bepaald op 6 dezer. Daar de beer Messchaert te Petersburg wordt verwacht, kon hij de uitnoodiging niet aannemen. Behalve mej. Reddingius en de heer Tibbe, zullen de heeren Johan Smit en Joseph Salmon op de soiree medewerken. i De commissie der kon. subsidiën voorjeugdige kunstschilders heeft beslist, dat gedurende één jaar subsidien zullen worden verleend aan -do heeren M. Schildt, H. Ellens, W. F. "Vaarzen Morel, E. van Leeuwen, J. Zon, H. O. van Thai, en aan de dames M. Heijermans en A. Ruijschu Naar bet Vad. verneemt, is aan den heer Mertens de directie van de opera te Rouaan, een der beste opera's van Frankrijk, aangeboden, maar heeft hij daarvoor bedankt. De marmeren buste op het graf van mevrouw Sophie de "Vues, door den heer Tetxeiia de Mattos gebeiteld, zal op den sterfdag der kunstenares, 13 dezer, worden onthuld. iu Uit Kopenhagen wordt het overlijden gemeld van dr. N. C. Budde, een van Denemarkens grootste hygiënisten en sedert 14 jaar redacteur van een der voornaamste geneeskundige tijd schriften. Op de Dnieper, bij Ekaterinoslaw, zijn twee sleden van een boerenbruiloft door het ijs gezakt. Ruim tien der feestelingen -verdronken bij dat ongeluk. j, De pi ijs van den grond m de Londensche City is tegenwoordig buitengowoon hoog. Onlangs is er een stuk gronds vei kocht voor £45 (f540) per vierkanten voet. Te Saigon is dezer dagen de Engelsche lucht reiziger VictorValazie verongelukt. Het valscherm, waai mee hij nederdaalde, ging eerst niet open en toen het eindelijk openging een paar hon derd meter boven den grond kreeg de lucht reiziger een zoo hevigen schok, dat hij den stok losliet en neerstortte. HIJ viel met het hoofd naar beneden door het dak van een bi ouwerij en was onmiddellijk dood. Koning George Touboon I, van de Vi land schap seilanden (Stille Oceaan) is overleden in zijn hoofdstad Noukoualofa. Hij was 75 jaar ouden rcgeeide smds 1845. In 1875 gaf hij zijn land een grondwet, naar het model van die der Sand- wieh-eilanden. 't> Zijn kleinzoonde 49-jaiige prins Taouia Ahaou, volgt hem op. 's-GHA.VEtflIA.GE, 2 Maart. Tweede Kamer. De commies-gritliermr. Betz is eervol ontslagen; de volgende week zal de benoe ming in zijn plaats geschieden. Dinsdag te 2 uur zijn aan de orde het opmaken Van eene nominatie voor den Hoogen Raad, de mailcontraeten en andere zaken. Van Heerenveen is aan H. M. de Koningin- Regentes een adres gezonden met 466 handteeke- ningen, waarin de tusschenkomst van H. M. wordt ingeroepen om te verkrijgen, dat Duitsch- iaud weder worde opengesteld voor den invoer van vee. De districts-veearts voor Noord-Brabant heeft bekendgemaakt, dat het mond- en klauwzeer in die provincie geweken is. De militairen ter bewaking van besmette stallen in dienst keerden heden naar hunne gar nizoenen terug. >4 Bij beschikking van den minister van binnen- Iandsche zaken zijn benoemd in de commissiëo, in 1893 belast met het afnemen der examens ter

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3