A°. 1893. Zaterdag 4 Maart. N°. 8222. KENNISGEVING. Zeyenenyeert: gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J7 ODÉ. Buitenlamlsche Berichten. DENEMARKEN. Binnenlandsche Berichten. coiiem. Abonnementsprijs, per kwartaal. Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers J 1.85. 2.50. 0.10. BUHEACt BOTEK STRAAT, E! 27. Advertentieprijs: van i10 gewone regels met inbegrip van eene Courant.1.10. Iedere gewone regel meer..- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. Kleinhandel in sterken drank. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen, ingevolge art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap, Staatsblad n°. 118 van 1885), ter openbare kermis, dat bij hen is ingekomen een ver zoekschrift om vergunning tot verkoop van Eterken drank in het klein, van A. KORT LAND, voor het pand Langen Achterweg, G no. 174. Schiedam, den 3den Maart 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÈDE. F R A N K R IJ K. In de Kamer heeft gisteren de beraad slaging plaats gehad over de voorstellen be treffende de liquidatie der iPanama-Kanaal- Maatschappij". De Kamer nam ai tikel 1 aan van het ontwerp, waarbij alle pi ocedures tot het leggen van beslag op de goederen der maatschappij, zelfs voor zoover zij reeds in gang waren, geschorst worden. Ook ai tikel 2 werd aangenomen. Voortgaande met de onthullingen over de tusschenkomst van de heeren De Freycinet, Floquet en Clémenceau in de Panama-zaak, •zegt Jfigaro, dat de groote vraag was, of de conferentien tusschen deze drie mannen en de administrateuren der maatschappij plaats hadden voor de stemming in de Kamer van afgevaardigden of daarna. De heer Franqueville verhoorde den heer Ch. de Lesseps op dit punt en deze hield vol dat de heer Floquet tusschen beide was gekomen voor die gebeurtenis, en dat dit voor hem (jLesseps) de overtuigende beweeg reden geweest was, om baron Reinach te ontzien. Ook door de betuigingen van den minister van ooilog De Fieycinet werden de bestuurders der maatschappij er toe gebracht, de heeren Herz en Reinach zooveel mogelijk tevreden te stellen. De redactie van Figaro voegt er bij, dat 7jj voor het gerechtshof der Seine gedag vaard is wegens het openbaarmaken van deze- stukken. De openbaarmaking van zekere gerechte lijke stukken door de Figaro en het conflict tusschen den advocaat Barboux en den voor zitter van het hof van appèl Périvier doen vreezen, dat er in de Kamer eene voor het Kabinet gevaarlijke interpellatie zal plaats hebben. La libre Parole meldt, dat bij de inter pellatie over dat conflict de interpellant spreken zal over de omstandigheden, onder "welke het hof uitspraak heeft gedaan in de Panama-zaak. De Gaulois zegt, dat Floquet zich civiele partij zal stellen bij het proces op 8 Maart (wegens omkooping) om te antwoorden op de aanvallen, die tegen hem gericht zouden worden. Clémenceau tracht in zijn blad la Justice hetgeen de Mgaro hem ten laste heeft gelegd, te wederleggen. In een telegram aan de regeering zegt generaal Dodds, dat de sterkte der troepen macht in Dahomey nog niet kan verminderd worden, alvorens Onemé is ingenomen en Behanzin onschadelijk is gemaakt. Mevrouw Jules Grévy, weduwe van den ex-president der republiek, is Woensdagavond op 70-jarigen leeftijd te Parijs overleden. Volgene de ïïépubligue frangaise is Arton te Weenen gearresteerd. BELGIS. In de Kamer van vertegenwoordigers droeg de minister-president Beernaert Woensdag het slot voor van zijn lede tot inleiding der herzieningsvoorstellen. Spr. handelde nu over den Senaat, en zeide o. a. dat hij gaarne het stelsel, daarbij in Nederland gevolgd, had aangenomen gezien. Het zou, zeide de heer Beernaeit, een ontzaglijke stap vooruit zijn, indien men éen vertegenwoordigend lichaam had dat niet gebukt ging onder de macht van het aantal. Moet men dan de menschen be schouwen als zandkorrels van dezelfde waarde en hetzelfde gewicht? Voorts verdedigde de heer Beernaert de ■vertegenwoordiging der minderheden en de verplichte uitoefening van het stemrecht. Na den minister-president werd het woord gevoeld door den heer Losleven, die even eens de proportioneele vertegenwoordiging aanbeval, en als proefstuk wilde gesteld zien een blijk van hoogere ontwikkeling dan enkel die van lezen en schrijven. De heer Lemon- nier hield vervolgens een langdurige rede, ten gunste van het algemeen stemrecht. Spr. beriep zich, onder interruptien \an de rechter zijde, op den uitslag van het eferendum, en zeide in antwoord op de Dinsdag medege deelde verwijten van den heer Beernaert aan het adres der liberale partij, dat alle Parle menten van België reeds den weg naar Damaskus hebben bewandeld. De heer Lemon- mer besloot zijn bestrijding van de regee- ringsvoorstellen met de woordenj>De huur waarde van het huis hangt af van het salaris en het vermogen, maar geeft geenerlei waar borg voor een ontwikkelden, ordelij ken geest". LUXEMBURG. De erfgroothertog is verloofd met de her togin Anna van Biaganza. DüITSCUIASB. Naar thans verzekerd wordt, is de regeering zelve voornemens een ontwerp tot weder- toelating der geestelijke orden bij den Rijks dag in te dienen. De Fi ansche luitenant, die te Amanvilliers werd aangehouden, en als verdacht van spion- nage, gevankelijk naar Mets overgebracht, is weer in vrijheid gesteld en over de grens gezet. ENGELAND. Het Hoogerhuis heeft gisteren in eerste lezing het door den bisschop van Chester ingediende wetsontwerp aangenomen betref fende den verkoop van alcoholische dranken, waarbij het Gothenburgsche stelsel als giond- slag aangenomen is. Lord Kimberley ver klaarde het ontwerp in beginsel goed te achten, doch een beslist oordeel er eerst over te zullen uitspreken als het in zijn geheel zal zijn openbaargemaakt. Lord Rosebery presideerde gisteravond te Londen een feestmaal tot viering van het 25-jarig bestaan van het lïoyal Colonial Institute, en hield eene belangrijke rede over Engelands rol in de wereld als koloniale macht. Hij zeide gunstig gestemd te zijn voor eene weder-bijeenkomst van het congres van vertegenwoordigers van Engelands onderlioo- righeden, omdat hij inziet, dat zulke confe- lentien bevorderlijk zijn aan den band tus schen die landen. Hij meent echter, dat het oogenblik niet gunstig is voor zulk een con gres. Australië is bezig een ernrt,ge crisis te boven te komen, Engeland hee.c andere be langrijke zaken te regelen. Rosebeiy besti eed de besvering, dat Engeland nu reeds Voldoende koloniën bezit. Wijze staatslieden letlen niet alleen op het tegenwoordige, maai ook op de eischen der toekomst. Spreker wa*. overtuigd, dat het slechts van de Engelschen zeiven afhangt, of de toekomstige menschheid hoofd zakelijk Angelsaksisch zal zijn of niet. De Times, die de redevoering overigens toejuicht, vindt deze opmeiking vreemd in den mond van een minister, die medehelpt om de Angel-Saksen uit Ierland te \erjagen en door Kelten te doen vervangen. Het Lageihuis behandelde Woensdag bij tweede lezing het ontwerp betreffende het openbaar ondeiwijs in Ierland, waarvan de strekking is het schooltoezicht daar te lande onder parlementaire controle te stellen en aan de godsdienstige minderheden vrijheid van geweten :u het onderwijs op de lagere school te waarboigen. De heer Sexton stelde een amendement voor om te bepalen, dat het onderwijs gelijkelijk door protestanten en katholieken zal worden gegeven. Na een zeer uitvoerig debat werd het ontwerp verworpen met 170 tegen 947 stemmen. Het staat thans vast dat koningin Victoria den 20n dezer over Portsmouth naar Cher bourg vei trekt, waar zij, na als uitzondering op hare gewoonte enkele autoriteiten ontvan gen te hebben, aan boord gaat van hetjacht Victoria and Meert, dat, begeleid door twee oorlogsschepenhaar naar Florence zal overbrengen. OOSTENRIJK. Tn de Kamer van afgevaardigden heeft de minister van koophandel gisteren veiklaaid dat de wijziging in de regeering van Servië het sluiten van het handelst lactaat met dat land vertraagd heeft. De minister hoopt dat de onderhandelingen met Spanje en Portugal weldra tot een goed einde zullen zijn gebracht. De tariefoorlog met Rumenie is geëindigd. De minister deelde tevens mede dat de inlichtingen, ontvangen ten aanzien van de onderhandelingen tusschen Duitschland en Rusland over een handelstiactoat, geloof ver dienen. Vooits veiklaaide hij dat Oostenrijk het recht mist om diflerentieele rechten te eischen of in stand te houden. De handels- tractaten hadden overigens niet ten doel te verplichten tot het invoeien van een stelsel van afzonderlijke tractaten met de verschil lende landen. De conversie-leening van 60 millioen flo rijnen is tienmaal volteekend. Het Folkething heeft gisteren met 69 tegen 17 stemmen de staatsbegrooting in haar ge heel aangenomen. ITALIË. Bij het debat in den Senaat over de pro motien in het leger leed de minister van oorlog, generaal Pelloux, gisteren oen echec dat hem aanleiding gaf tot intrekking van het ontwerp. De Secoio van Milaan meent te weten dat de meerdeiheid der commissie, belast met een onderzoek naar de stiafbaarheid van den heer Bongln, die de bekende artikelen schieef in de Nuova Antologia en de Matin, van ge voelen is, dat geen aanleiding kan gevonden worden tot het instellen eener vervolging. De commissie zal echter eerst over drie weken haar rapport kunnen indienen. SPANJE. De minister van financiën heeft vei klaard, dat de belasting op de omzetting terbeuize weldra toegepast zal worden. S E R T 1 E. De regeeiing heeft thans besloten een voorstel aan de Skupschtina in te dienen tot herroeping van de verbanning van Nathalie. Er is ook sprake van een herziening der wet, die de veihouding van Milan tot de kroon regelt. Naar verzekerd wordt, is Milan ernstig voornemens naav Belgrado terug te keeren, wanneer de radicale partij bij de algemeene verkiezingen ongeregeldheden mochtuitlokken. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 2 Maart. Aan den commies-griffier mr. Betz is een

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1