meest eervol ontslag verleend, onder dank betuiging. Toejuichingen In den loop der volgende week heeft de benoeming plaats van zijn opvolger. Dinsdag a.s. te 2 uur zal de nominatie voor den Hoogen Raad worden opgemaakt en zul len worden behandeld de maiicontracten, de "wijziging van art. 469 van het wetboek van rechtsvordering en de beslissing over de con clusie op het verzoek van De Sturler in de Tjiomas-zaak. Bij de Kamer zijn nog ingekomen de wets- werpen tot wijziging der wet op de vee- artsenijkundige politie en de goedkeuring der addit. verklaring van 21 Dec. "1802, betrek kelijk de grensscheiding van Baarle-Hertog en Bnarle-Nassau. Door de afdeelingen der Kamer zijn o. a. tot lappoiteurs over de hierna te noemen wetsontwerpen benoemd 1. Verhooging der Indische begrooting voor 1893 voor den aanleg van een spoorweg van Probolingo naar Panaroekanen 2. Verhoo ging der begrooting van Nederlandsch Indié voor 1803 voor de verbetering der Solo-rivier: de heeren Conrad, JE. Mackay, Pijnacker Hordijk, Van Beuningen en Bool. 3. Overeenkomst met België betrekkelijk de kostelooze procedure en 4. Wijziging van art. 13 der wet, houdende regeling der afkon diging van algemeene maatregelen van inwen dig bestuur: de heeren Beelaerts van Blok land, Harte, Hartogh, Tydeman en Van Delden. 5. Wijziging der Indische comptabiliteits wetde heeren Kielstra, Roëll, Van Houten, Rutgers van Rozenburg en Bool. 6. Overeenkomst met de Nederlandsche handelmaatschappijde heeren Roëll, Kielstra, "Van Houten, Royaards van den Ham en Bool. Eindverslag is uitgebracht over het voorstel- Donner tot wijziging van art. 42 der wet van 41 April 1827 (SUL no. 17), houdende op richting van schutterijen. De openbare beraad slaging daarover wordt genoegzaam voor bereid geacht. Besmettelijke ziekten. De regeering heeft de volgende wijzigingen voorgesteld op de wet van 1872, tot voorziening tegen besmettelijke ziekten Ten eeiste wordt (m art. 16) den burgemees ter opgediagen, om van de verplichte kennisge ving, door den geneeskundige, die een lijder aan Aziatische cholera of pokken waarneemt, hem binnen 24 uren te doen, onverwijld een af schrift te doen toekomen aan den geneeskundigen ambtenaar. (Thans bestaat de mogelijkheid dat die ambtenaar, op grond van de geneeskundige wetten, eerst den derden dag na het ziektegeval kennis krijgt.) Ten 2e wil de reg. doen vervallen de wekelijk- sche bekendmaking van het cijfer der m elke ge meente aan cholera overledenen in de Staatscou rant. Zij is van oordeel, dat de bepalingen van de artt 21 en 24 der wet genoegzame waarborgen opleveren voor een gewenschte publiciteit, ter wijl de bedoelde bekendmaking door de samen voeging van de gemeenten, waar gevallen voor komen, een zesr onjuist beeld geeft van den stand der ziekte. Ecne dergelijke publicatie behoort h. i. in elk geval afhankelijk te zijn van eene internationale regeling, waarbij de regeeringen der ondeischeidene staten de verplichting op zich nemen elkander tvedorkeerig in te lichten omtrent het voorkomen der ziekte in elk land. Ten derde wenscht de leg. eone bepaling in het leven te roepen, waardoor de burgemeester verplicht wordt om, wanneer hij, bij liet heer- sctien van besmettelijke ziekten, aan het advies van dpn geneeskundigen ambtenaar geen of geen volledig gevolg geeft, de bezwaren mede te drelen, dtehem weeihouden van zijne bevoegd- beid gebruik te maken, maatregelen te nemen of voorschiiften te veranderen, die door dezen amb tenaar noodzakelijk worden geacht. Alsdan kun nen die bezwaren worden overwogen, kan wor den nagegaan, wat tot hunne wegneming ware te ■verordenen, en, zoo noodig, door de regeering worden tusschen beide getreden. Wering van besmetting door uil zee aankomende schepen. Teneinde eene eenvormige toepassing der wet van 28 Maart *1877 overeenkomstig hare bedoe ling te verzekeren, voor het geval dat een schip, wanneer het bij het, door de wet voorgeschreven gezondheids-onderzoek in een toestand gevonden wordt die gevaar voor de gezondheid van de opvarenden of van anderen oplevert, komt het de legeering wenschelijk voor, gelet op de erva ring van het vorige jaar, eene duidelijke bepa ling in het leven te roepen, krachtens welke de schapen, die sedert een minder aantal dagen, dan het incubatie-tijdperk van eene der in art. 2 der wet bedoelde ziekten wordt aangenomen te duren, eene wegens die ziekte besmet vei klaarde haven verlaten hebben of een geval van die ziekte aan booid hebben gehad, reeds om die reden alleen buiten gemeenschap met den wal gehou den en aan de doodig geachte gezondheidsmaat regelen, zij het slechts aan enkele dagen obser vatie, onderwoipen kunnen worden. Volgens art. 10 der bestaande wet worden de opvai endon, die bevonden worden niet te lijden aan eenige besmettelijke ziekte, terstond onbelem merd aan den wal gelaten. De ervaring heeft de wenschelijkheid aangetoond die toelating af hankelijk te maken van de toestemming van den met het gezondheids onderzoek belasten genees kundige. Tot het aanbrengen van bedoelde wijzigingen strekt een door de regeeiing ingediend wets ontwerp. Mailcontracten. De commissie van rapporteurs voor het wets ontwerp tot goedkeuring van de contracten met de stoombootmaatschappijen zNedeiland" en •Rotterdamsche Lloyd", wegens het uitvoeren van eenen maildienst tusschen Nederland en Nederl. Indié, heeft, bij de vaststelling van haar eindverslag, er nog de aandacht op gevestigd, dat in de gewisselde stukken eene opgave wordt gedaan van de stoom vrachten per last, voor de daargenoemde producten in het laatste driejarig tijdvak door particulieren betaald, ter wijl verder sub 4o, en 2o. onderscheid wordt gemaakt tusschen tarief- en contractvrachten, met de verzekering, dat die, door de regeering in art. 4 bedongen, met de sub 2o. bedoelde vrachten zullen gelijkstaan. De comm. v, rapp. meent intussrhen, dat niet alleen met deze contractvrachten die gelden voor hen, die zich verbonden hebben om alles. Wat per stoomschip verzonden wordt, met de schepen der maatschappij te vervoeren de vrachten, in art. 4 genoemd, gelijkstaan, maar tevens ook met de tailefvrachten die voor iedereen gelden. Is dat het geval, dan schijnt het niet duide lijk welke beteekenïs moet gehecht worden aan de verklaring, dat met de sub 2o. bedoelde vrachten die, in art. 4 bedongen, gelijkstaan. SCHIEDAM, 8-Maart 1893. De heer H. Pijttersen Tz,, lid der Tweede Kamer, zal Maandag 13 dezer in het ge bouw der sOfficieren-vereenigirig" voor de afdeeling Schiedam van het Nederl. werk liedenverbond optreden en spreken over Kamers van arbeid. De Koningin-Regentes zal den 15n Maart de uitvoering der koninklijke zangvereeniging jCecilia", te 's-Gravenhage, bijwonen. De minister van oorlog heeft bepaald, dat de Roomsch-katholieke militairen op hunne erkende feestdagen dezelfde vrijstellingen van dienst zullen genieten, als den Israëlieten tijdens hunne godsdienstfeesten wordt ver leend. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat in de maand Mei of Juni e.k. gelegenheid zal worden ge geven tot het afleggen van de practische examens van apotheker, vermeld in art. 11 der wet van 25 December 1878 (mi. no. 222), Dag en plaats dier examens zullen nader worden bekendgemaakt. Voor bijzonderheden zie men de Staats-Courant (no. 53). Tot lid der Prov. Staten van Overijsel in het district Enschede is in de vaeature-Stork gekozen de heer D. W. Stork (lib.), terwijl in de vacature-Ter Kuile in hetzelfde district eene herstemming moet plaats hebben tus schen de heeren H. Reef (anti-rev.) en J. H. Wisselink (lib.). Naar de Tijd verneemt, is gisteren een tweetal leden van het centraal bestuur van den sNed. R.-k. Volksbond bij den minister van oorlog op buitengewone audiëntie geweest om te wijzen op het onhoudbare van het verspreiden van Nieuw-Malthusiaansche geschriften door kapitein Anten te Amersfoort. Naar de N. B. Ct. verneemt, moet het plan bestaan om de hoogere krijgsschool van 's-Gravenhage naar Breda te verplaatsen. Dit met het oog op de minder geschikte gelegen heid die in de residentie bestaat voor inrich ting tot dat doel van eenig rijksgebouw. Bij het koips marechaussee is, volgens de Prov. JNb. Ct., thans een regel als wet inge voerd, dat in het vervolg de gehuwde man schappen eerst dan in aanmeiking komen voor bevordering, als er geen ongehuwden de geschiktheid blijken te bezitten. Uit het jaarverslag van het uRotterdamsch Leeskabinet" blijkt, dat het ledental van 1602 daalde tot 1558 en de vrijwillige bijdragen ad f 2.50 verminderden met 24. De bibliotheek werd vermeerderd met 618 boekwerken en bestond op 31 Jan. j.l. uit 19,844 boekwerken of 38,440 deelen. De circuleerende lectuur bevatte 2613 boeken of 2996 deelen. Van deze werd gebiuik ge maakt door 465 leden. Vele belangrijke geschenken werden weder ontvangen, waaronder ook een legaat van f2000 van den heer P. J. W. van den Berg. "Wegens uitbreiding der bibliotheek werd een achter aangrenzend pand aangekocht. Aan het denkbeeld om een afzonderlijke dames- leeszaal in te richten kon nog geen gevolg gegeven worden. De ontvangsten bedroegen f26,255.24 en de uitgaven f25,495.37. De begrooting voor het volgend boekjaar werd vastgesteld in uitgaaf op f26,831.17 en in ontvangst op f26,677.57, alzoo met een tekort van f 153.60. De balans sluit met f 80,224.43. Naar de Zto. Ct. verneemt, is, naar aan leiding van het op Kerstmis 1.1. te Zwolle gehouden congres van den sociaal-democra- tischen bond en de daarbij eenstemmig aan genomen bekende revolutionnaire motie, door het gerechtshof te Arnhem een strafvervolging gelast tegen de toenmalige leden van den centralen raad (het hoofdbestuur) van dien bond, wegens het als bestuurders deelnemen aan een bij de wet verboden vereeniging (art. 140, al. 2 wetb. van strafrecht). Genoemd hof vernietigde daarbij een be schikking van de arrond.-rechtbank te Zwolle, waarbij deze door het O. M. gerequireerde rechtsingang werd geweigerd en waartegen dit in verzet bq hof is gekomen. Te Parijs is in den leeftijd van 102 jaar oveileden meviouw De Haan, geb. Tengnagel, eene aan Fransche familièn verwante dame, die ook in de Hollandsche kringen zeer gezien was. Onder Kastrikum is aan het strand ge vonden het lijk van een man, die een 25 jaren geleden daar vrouw en kinderen verliet en thans terugkeerende haar met een ander gehuwd vond. Tengevolge van mistig weer is Woens dagnacht op de Razende Bol gestrand de En- gelsche driemastschoener Lucy March, kapi tein Griffiths, geladen met lei, komende van y, Port-Madoc en bestemd naar Harburg. *J1 De sleepbooten Hercules, Simson en Stad Amsterdam hebben vergeefsche pogingen aan.- a gewend om het vlot te sleepen. Het is lek geworden en vol water geraakt, zoodat het als verloren kan worden beschouwd. Tegen t den avond is de equipage bestaande uil 8 man met de reddingsboot van boord ff gehaald en behouden te Nieuwediep aange bracht. Dat deze redding met veel gevaar ÏA gepaard ging, kan wel blijken uit het feit, dat de reddingsboot het roer brak, twee rie- men verloor en andere schade bekwam bjj-"~ het trotseeren der hooggaande zeeën en van de hevige branding. De sleepboot Hercules, welke bij de stran- dingplaats voor twee ankers lag, is dóór het - breken der ankerkettingen op de Razende Bol geworpen, doch met het hooge water zon der schade weer vlot gekomen. Zooals bekend is, heeft de gemeenteraad van Kampen besloten de Hagenpoort aldaar te sloopen. Naar wij vernemen, zijn van hooger hand pogingen aangewend, om den gemeente raad op dat besluit te doen terugkomen, en het bedoelde monument, dat van omstreeks 1470 dagteekent en zoowel uit een geschied kundig als architectonisch oogpunt hoogst merkwaardig is, alsnog in stand te houden. (Z. Ct.) Na 5 jaar gevangenisstraf te hebben on dergaan, is te 's-Bosch uit de gevangenis ontslagen S. M. uit Arnhem, Hij is slechts 28 jaar oud en bracht daarvan 13 jaar en 3 maanden in gevangenissen door, wegens mishandeling en diefstallen. Te Venlo is de 19-jarige "Wilhelmina Haff- mans uit Niekerk (Pruisen) in arrest ge nomen om naar Roermond overgebracht te worden, teneinde zich voor de rechtbank te verantwoorden wegens 17 verschillende diefstallen, in den omtrek van Venlo ge pleegd. Aan de Eng. Economist wordt geschreven, dat het koper vermoedelijk weldra door a 1 u m i n i u m zal worden verdreven. Volgens dr. Meyer's methode kan dit laatste metaal voor 10 centen per Eng. pond in baren wor den geleverd. Het is sterker en harder dan koper, smeedbaarder, verteert minder sneLen wordt geen vergif door oxydatie. Een kubieke voet aluminium weegt 160 Eng. pond, en kost zelfs bij den dubbelen prijs (20 centen) per pond f32. Een kubieke voet koper weegt 555 pond en zou, tegen den lagen prijs van slechts 6 centen per pond, nog f33.30 kosten. Delft. Gisteren is door de vereenigde vergadering van Delfland aangenomen het voorstel van dijkgraaf en hoogheemiaden tot afsluiting van den Schieboezem, Tevens is de ontwerp-keur op de watermolens aangenomen. _(-»• Ot.) LeidenGedep. Staten van Zuid-Holland hebben goedgekeurd het raadsbesluit om eene procedure te voeren tegen de Leidsche Duinwatermaatschappij. Leeuwarden. Het Friesch comité voor de volkspartij zal 19 Maart alhier een verg. houden. Daarin zullen vijf bestuursleden ge kozen moeten worden, wegens de periodieke aftreding van de hh. Vitus Bruinsma, J. f Dijkstra Szn. en K. Harts (laatstgenoemde Steil zich niet weer verkiesbaar), en wegens y het bedanken van R. v. Zinderen Bakker en 11 A. Weijer-Giezen. De volgende moties zullen er worden be handeld 4o. »De vergadering betreurt het, dat, ter- f wijl in Juni van het vorige jaar door de .7»" Koningin-Regentes aan de verschillende arbei- ders-groepen persoonlijk is verzekerd, dat jg) de regeering zou verzoeken maatregelen te 1 nemen tegen de armoede en werkloosheid in

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2