Eindelijk werd er met nadruk op gewezen, dat onze volksvertegenwoordiging nu in de gelegenheid is, zonder een storende pressie van buiten en in betrekkelijk rustige tijds omstandigheden, de oplossing van het kies recht tot een bevredigend einde te brengen. Daar de groote meerderheid van de leden der Tweede Kamer werkelijk van meening U, dat een nieuwe regeling van het kiesrecht noodzakelijk is, wcrdt het wenschelijk geacht, zonder vertraging dit groote werk ter hand te nemen. En men achtte het werkelijk een gevaar van de verwerping der ingediende ontwerpen, dat de agitatie in het land be- denkelyk stijgen zou, en de plannen zou in de hand werken van hen, die op een sociale omwenteling zonnen. Nu heeft men de zekerheid, dat de groote meet derheid dér nieuwe kiezers, die de ont werpen der regeering in het leven roept, geenszins vijandig is aan de bestaande orde "van zaken. Bleef men weigeren, wat op den duur toch niet geweigerd kon worden, 't zou dan kunnen gebeuren, dat er een verbitte ring werd gewekt, die zich, als eindelijk uit breiding van het kiesrecht werd afgedwongen, wel eens zou kunnen uiten op een voor den staat en de maatschappij gevaarlijke en nadee- lige -vvjjze. Bovendien zal van een vruchtbaren arbeid op het gebied van wetgeving geen sprake meer kunnen zijn, zoolaog dit vraag stuk niet is opgelost, 't Zal eeu struikelblok blijven voor elke komende regeering, en voor elke nieuwe Kamer, en deze tot machteloos heid doemen. Moge het deze regeering en deze Kamer gegeven zijn een bevredigende oplossing van het gewichtige vraagstuk te vindende zit ting van 1893 zou dan tot de belangrijkste in onze parlementaire geschiedenis mogen worden "gerekend. gemeentegrond en gemeente-eigendommen. Van de ontwerp-verordening, legelende de pensioenen en wachtgelden voor de ambte naren der gemeente. De voorloopig vastgestelde kiezerslijstvoor leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal bevat 1250 namen van kiezers in deze gemeente, die voor leden der Provin ciale Staten 1251 en die voor leden van den gemeenteraad 1249. Het vorig jaar bedroeg dit getal respectievelijk 1303, 1299 en 1292. ZÜ die hunne maten of gewichten nog 1 Biet hebben laten hengken, kunnen dit nog I i laten doen tot en met Woensdag 8 Maart a.s, in het lokaal achter het postkantoor. Daarna is de gelegenheid daartoe hier gesloten. De gewone audieotie van den minister van justitie zal op Dinsdag 7 Maart as. niet plaats hebben. De minister van justitie brengt in herinne ring dat zij, die tot den Nederlandschen adel behooren, gehouden zijn aan het departement van justitie kennis te geven van de in hunne geslachten plaats gehad hebbende geboorten, huwelijken en sterfgevallen, door inzending van gelegaliseerde volledige afschriften van de in de registers van den burgeilijken stand ingeschreven akten. Gisteren heeft de staatscommissie voor de droogmaking der Zuiderzee hare vergaderin gen hervat. Heden, 4 Maart, is het SOjaar geleden, dat de heer J. J. van Kerkwijk tot lid der Tweede Kamer werd toegelaten, na op 27 Februari in het hoofdkiesdistrict Zieriksee voor het eerst als zoodanig gekozen te zijn. Sedert bleef dit district, ook in zijne veran derde indeeling, hem steeds getrouw. De heer Van Kerkwijk heeft het langst van alle leden onafgebroken zitting in de Kamer gehad. Dicht op hem volgt onze Rotterdamsche afge vaardigde, de heer W. A. Viraly Verbmgge, die, op 4 Maart 1863 in ons kiesdistrict tot lid der Kamer gekozen, op 9 Maart daaraan volgende als zoodanig toegelaten, evenals de heer Van Kerkwijk bij twaalf achtereenvol gende verkiezingen steeds bij eerste stemming herkozen werd. (N. R. Cl.) Wij vernemen dat de reeds aangekondigde internationale tentoonstelling van brood-, koek-, banket- en suikeibakkerij, chocolade- fabrikatie en aanverwante vakken, te Gent, geopend zal worden den 7den April a.s. De duur blijft bepaald op 10 dagen. Het comité, uitsluitend bestaande uit Gent- sche vakmannen, heeft reeds toezegging ont vangen van verschillende eere-prijzen, ook uit ons land. De Nederlandsche afdeeling belooft trou wens zéér belangrijk te zulleu zijn. Vooral gist, beschuit, koek enz. zulieu er op waardige wijze vertegenwoordigd wezen. Er worden zelfs met een ovenbouwer onderhandelingen gevoerd over de oprichting eener Hollandsche bakkerij De »Ned. Brood-, Koek- en Banketbakkers- bond" zal officieel vertegenwoordigd worden door een afgevaardigde en ook zijn vaandel zenden. Wij herinneren er aan, dat alle aanvragen voor plaatsruimte vóór of 15 dezer moeten geschieden bij den gedelegeerden commissaris voor Nederland, Spuistraat 468a te Amsterdam. Onze stadgenoot de heer F. J. Smit be hoort tot de jury-leden dezer tentoonstelling. Een gedelegeerde van de Engelsebe re geering, de heer Garnett, bevindt zich te 's-Gravenhage en heeft met den Britschen gezant en de ministers van buitenlandsche zaken en van koloniën geconfereerd, vermoe delijk over de uitvoering van het grens- regelingstractaat in zake Borneo. E«a gecombineerde vergadering van alle plaatselijke comité's ter bevordering van de aansluiting van Nedeiland bij de Midden- europeesche tijdregeling zal plaats hebben op Zaterdag 11 dezer, des morgens ten 11 ure (Arast. tijd), te 's-Gravenhage. Naar wij nader vernemen, heeft de Kamer van arbeid te Franeker gelegenheid tot plaat sing op de haringvloot voor matrozen en jongmaatjes boven 14 jaar. Het loon is voor matrozen f 8 en voor jongmaatjes f2.50 tot f6.50 per week, met percentage en kost. Allen moeten een getuigschrift van goed ge drag van den burgemeester overleggen. (N. II. Ct.) Het Maartnummer van de Tragen des Tijis bevat belangrijke opstellen van de heeren Van Houten en Kerdijk. Laatstgenoemde bespreekt het Engelsche kiesrecht en bestrijdt de mee ning van hen, die beweren, dat in Engeland een veel beperkter kiesrecht bestaat dan thans door de regeering voor ons land wordt voor gesteld. Zijn conclusie is, dat de schijnbaar dubbele beperking van de kiesbevoegdheid in Engeland, door den tweeledigen eisch van een woning en van betaling in de armenbelasting, in de practijk geen beperking is, en dat der halve het beroep op onze overzeesche naburen, als zouden bij dezen van het kiesrecht zijn uitgesloten maatschappelijke lagen, welke de minister Tak daartoe roepen wil, inderdaad faalt. Het opstel van den heer Van Houten heeft tot titel Vrijheid of Staatsvoogdij", waarin vooral de richting bestrijdt, die het arbeids leven onder staatsvoogdij wil brengen tot be strijding van maatschappelijke wanverhoudin gen. De schrijver plaatst zich geheel op indi vidualistisch stand punt uit de vaste overtuiging, dat elk ander stelsel de haveloosheid voedt en vermeerdert. Met nadruk komt hij op tegen de meening, dat de haveloozeu recht zouden hebben van den staat de middelen tot een menschwaardig bestaan te eischen, en dat het de roeping van den staat zou zjjn de zwakken te hulp te komen ten koste van de sterkeren. Van den staat mag z. i. alleen worden ge- eischt, dat hij aan allen degrootst mogelijke vrijheid verzekert en tegenover allen strikte rechtvaardigheid betracht. Omtrent het door het centraal bestuur van den Nederlandschen Katholieken Volksbond uitgeschreven congres voor katholieke vak verenigingen kan de VolksbanieriYv<\m nader mededeelen, dat het zal plaats hebben op Maandag en Dinsdag 24 en 25 April in het lokaal der »St.-Jozefs-Gezel!en-Vereeniging" te Rotterdam. Nadat op eerstgenoemden dag des morgens te 10 uur in een nader aan te wijzen kerk een mis zal zijn opgedragen, zal het congres te 11 uur geopend worden in tegenwoordigheid van den bisschop van Haarlem, na afloop waarvan de velschillende sectievergaderingen een aanvang zullen nemen. Bovendien zullen op beide dagen, des avonds, buitengewone veigadeiingen ge houden worden, waarin zoowel sprekers van naam als werklieden het woord zullen voeren. Het voornemen bestaat, voor eiken der twee avonden vier spekers uit te noodigen. Deze vergaderingen, alsmede die bij de opening zullen ook toegankelijk zijn voor niet-afge- vaardigden, mits leden van den bond zijnde of van een der andere aan het congres deel nemende vereenigingen, tegen betaling van 25 cent De toegangsprijs voor de drie open bare zittingen is gesteld op 50 cent, terwijl voor de algeheele bijwoning, dus ook der sectie-vergaderingen, kaarten a f 1 zullen verkrijgbaar ziin. Behalve de reeds vroeger genoemde 44 vereenigingen, welke aan het congres zullen deelnemen, kwamen nog aanvragen tot deel name in van de metaal bewerkers vereeniging »St. Eiigius" der afdeeling Delft, van de R.-k. werklieden vereeniging »St. Jozef" te Zwolle, met 7 afgevaardigden, en van de afdeeling Heemstede, met 3 afgevaardigden, zoodat hiermede het getal der deelnemende vereeni gingen tot bijna 50 gestegen isvoorwaar een cijfer, dat zeer zeker aan de verwachting, welke het centraal bestuur omtrent de deel neming koesterde, beantwoordt. Te Rotterdam is opgericht »de Zeemans bond", eene vereeniging, welke zich ten doel stelt de belangen van den zeeman op ver* schillende wijzen te behartigen, zoowel geeste lijk als stoffelijk. Zij tracht dit doel o. a. te I bereiken door de stichting van vereenigings- lokalen voor vergaderingen, bijbellezingen enz., door verhandelingen met de reederijen, door lezingen, bibliotheken enz. Tot leden van den^bond worden alle zee varenden aangenomen tegen een jaarlijksche contributie. Tot dusverre zijn reeds 85 leden toegetreden. Het verstrekken van warme spijzen aan de meest behoeftige leerlingen der lste-klasse- scholen te Groningen eindigt 5 Maart. In weerwil dat er dezen winter algemeen over werkloosheid en gebrek geklaagd is, blijkt uit het feit dat er zich 150 kinderen min der hebben aangemeld, dat de armoede niet zoo algemeen was als vorige winters. Rekent men de toeneming der bevolking er nog bij, dan moest het aantal kinderen veel grooter geweest zijn. Een schipperskind is uit den aard van het bedrijf zijns vaders niet in staat geregeld schoolonderwijs te ontvangen. Om toch zoo dra de schippers aan den wal zijn, hunne kinderen goed onderwijs kosteloos, of naar vei kiezing tegen betaling te doen genieten, hebben B. en W. het loffelijk voorbeeld ge geven voor deze leerlingen een paar afzon derlijke scholen aan te wijzen. Uit Franeker schrijft men aan het N. d. D. f »Naar aanleiding van de voorstellen der heeren Pijttersen en Schimmelpenninck van der Oye, in zake de instelling van»Kamers van Arbeid", kunnen wij ons, wat het al of niet gemeenschappelijk vergaderen van werk- heden en patroons betreft, op grond van erva- I ring, verklaren vóór het ontwerp Pijttersen. »Het bestuur der Kamer te Franeker be staat uit 9 leden, vier patroons en vier werk lieden, die ieder door hun eigen afdeeling worden gekozenhet negende lid wordt door deze acht benoemd. sDe thans fungeerende voorzitter is werk man, ziju patroon lid van het bestuur. De vergaderingen hebben zich steeds gekenmerkt door een ilinken, Innnnnen geest, en beider belangen (die van patroons en van werklieden) worden steeds goed overwogen. Meermalen woidt in eene commissie van beiden éen af gevaardigd, en met succes. »Het op den duur niet samen vergaderen zou tot verwijdering leiden en wantiouwen kunnen kweeken. Naar ons inzien zou het een groote fout zijn, indien in de wet op de Kamers werd bepaald het afzonderlij k verga deren Sedert geruimentijd heerschtte Herwijnen en aangrenzende dorpen een zeer besmette lijke huidziekte. De aangetasten, zoowel vol wassenen als kindei en, krijgen in het gezicht, alsmede op het lichaam, groote donkere puis ten, meestal gepaard met lichte verschijn selen van koorts. Naar de Nieuwe TieUche Courant meldt, heeft de burgemeester van Herwijnen den inspecteur van het geneeskundig staatstoe zicht te Utrecht hiervan kennis gegeven, omdat* vóór eenige dagen een zesjarig jon getje vrij plotseling daaraan is gestorven. Krallngen. In den gemeenteraad is be handeld het rapport der raadscommissie in zake de vereeniging dezer gemeente met Rotterdam. Het rapport, dat tegen de annexa tie concludeert, werd na een heftige discussie aangenomen met 8 tegen 6 stemmen. Er werd o. a. tegen geprotesteerd, dat men het rapport door een onvoltailigen raad liet be handelen en dat men voor de 3 vacatures in den raad geen verkiezing had uitgeschre ven. Ware toch die verkiezing gehouden, dan zou, daar de stemming onder de burgerij voor de annexatie is, het ongunstige rapport waarschijnlijk met 9 tegen 8 stemmen zijn verworpen. loosdninen. In de Donderdagavond ge houden vergadering van de anti-revolution- naire kiesvereeniging 3> Vreest God, eert den Koning"., alhier, is met algemeene stemmen tot candidaat voor de Provinciale Staten in lïiTip onlandsch e Heri cliten. TWEPOË KAMER DER STATEN-GENERAAL, Door den minister van koloniën is aan de Karoet ter kennisneming voor de leden toe gezonden het rapport van den directeur van onderwijs, «eredienst en nijverheid in Neder- landsch Indië voor 15 Maart 4890,betreffende het onderwijs iu handenarbeid op de inland' schescholen. Eindverslag is uitgebracht over het voor- stel-Donner tot wijziging van art. 42 der wet van 11 April 18-27 {Stol. no 17), houdende oprichting van schutterijen. De openbare be raadslaging daarover wordt genoegzaam voor bereid geacht. SCHIEDAM, 4 Maart 1803. Vergadering van den raad der gemeente Schiedam, Dinsdag den 7n Maart 1893, des namiddags ten 4% ure. Onderwerpen Ingekomen stukken. Benoemen van een lid in de commissie voor het burgerlijk armbestuur. Adies van N. van der Sluijs om toekenning eener gratificatie, evenals in vorige jaren. Ontwerp-nieuwe instructie: o voor de hoofden. voor de onderwijzers en onderwijzeres sen aan de openbare lagere scholen. Vooitzetting der behandeling: a. Van de ontwerp-strafverordening, rege lende het gebruik en de bescherming van

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2