A". 189a N°. 822* Donderdag 9 Maart. Zeyenenyeertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Bnitenlandsche Berichten. Bij de bei aadslaging in de Kamer over de grondwetsherziening verdedigde de heer Anspach de proportioneele vertegenwoordi ging. De hper Hanrez verklaaide zich voor het algemeen stemrecht en sprak tot lof der arbeidersklassen. tel V *:Jr JL S-F a u, iSiÈêAÉÈ-'.is Oil M i Abonnementsprijs, per kwartaal1 1.85. Franco per post, door het gebeele Bijk .- 2 50. Afzonderlijke nommers. .- 0.10. ft U It A V: BOT 15 11 ST HAAT, E 2 9. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer..- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. ENGELAND. In het Lagerhuis deelde de onder-secretaris van buitenlandsche zaken, sir Edward Grey, Maandag mede, dat de regeering zich zal doen vertegenwoordigen op de internationale ge zondheids-conferentie, welke 11 dezer te Dres den bijeenkomt. Op voorstel van den kanselier der schat kist, sir "William Harcourt, besloot het Huis met 277 tegen 119 stemmen, dat voor Maan dagavond zou worden afgeweken van de be paling van het reglement van oide, dat de zitting te middernacht moet zyn gesloten, teneinde de behandeling der Ijegrooting van uitgaven te bespoedigen. De algevaardigde sir John Gorst stelde als .amendement op de marine-begrooting voor, le bepalen dat niemand in dienst der konink lijke marine mag worden genomen dan tegen voldoende bezoldiging. Hij wil dat beginsel ■toepassen, telkens wanneer de staat werk- beden gebruikt, en aan dezen zoodanige voor waarden stellen dat zij aan de particuliere nijverheid ten voorbeeld kunnen strekken. De reeds in dit opzicht aangebrachte verbe- "teringen gaan niet ver genoeg, want door de loonen te verhoogen, wordt eene bezuiniging "Verkiegen, aangezien'men de bette werklieden •zal hebben. Ook moet de werktijd tot 8 uren ■daags beperkt worden, en moet een beter -stelsel van verzekering tegen ongelukken en de gebreken van den ouden dag worden in- •gevoerd. De minister van oorlog, Campbell Banner- man, antwoordde dat, hoezeer hij ook de zienswijze van vorigen spreker deelt en het met hem eens is dat de staat de beste der patroons behooi t te zijn, de regeering zich toch niet mag wagen aan proefnemingen, welke te zeer met Jiet bestaand gebruik in strijd zijn. Overigens .zal de regeering het beginsel, in het amende ment neergelegd, in toepassing brengen. De werkmans afgevaardigde John Burns verklaarde het amendement niet te kunnen steunen, omdat het te vaag en onvoldoende js. Eerst wanneer aan het Huis een overzicht wordt verstrekt van de loonen, door den staat uitbetaald, zal dit omtrent meer radicale maatregelen kunnen beslissen. Voorhet OOgen- blik wenschte hij dat de regeering het voor beeld volgde van den Londenschen Graafschaps- raad, die de loonen berekent naar het tarief, •door de syndicaten vastgesteld. Het amendement-Gorst werd daarop met ^62 stemmen aangenomen. In de couloirs van het Lagerhuis kwam het "Maandag bijna tot eene kloppartij tusschen de heeren John Redmond en kolonel Sanderson, die in twist waren geraakt ovei de beschuldi- I ging van laatstgenoemden, datdelersche volks partij heult met moordenaars en de misdaden in Ierland aanmoedigt. In het Hoogerhuis werd gisteren een ont werp der regeering, strekkende tot wijziging der erfwet door den onroerenden eigendom in geval van overlijden zonder testament op gelijken voet te stellen met den roerenden, door lord Dudley bestreden en met 61 tegen 56 stemmen verworpen. In het Lagerhuis werd gisteren Macarthv's voorstel tot hel slachten van alle buitenland sche slachtdieren in de haven van ontsche ping, teneinde de longziekte te weren, met 186 tegen 151 stemmen verworpen. In den loop van het debat betoogde Gardner dat het tegenwoordige stelsel goed werkt en ge wijzigd kan worden naar de eischen der om standigheden. De regeering zal het dus hand haven. De Unionist Heneage werd te Grimsby tot lid van het Lagerhuis gekozen met een meerderheid van 964 tegen den Gladstoni- aanschen candidaat. Bij de verkiezing in 1892 dolf Heneage het onderspit tegen den Glad- stoniaan. F B A N K K IJ K. De Senaat verwierp gisteren het in over weging nemen van eea voorstel, strekkende om in de liquidatie-kas der Panama-maat schappij alle omechtmatig genoten sommen te doen terugstorten. De commissie van enquête stelt zich voor, Roquet, Freycinet en Clémenceau te onder vragen. Zij zullen «itgenoodigd worden te doen weten, onder welke gegevens zij in de aangelegenheden der Panama-maatschappij zijn tusschen beide gekomen naar aanleiding van de zaak-Reinach, De Kamer heeft gisteren Zonder debat aan genomen de wetsontwerpen betreffende de gezondheid en de veiligheid der werklieden in fabrieken en weikplaatsen. Volgens Figaro hebben de minister Ribot en de Russische gezant Yon Mohrenheim dezer dagen het proces-verbaal geteekend, waaruit blijkt dat hunne besprekingen het gewenschte gevolg hebben gehad. Hetzelfde blad verzekert, dat het Russische eskader in Augustus of September, onder bevel van den czarewitch, te Hftvre zal aan komen. Nog meldt hetzelfde blad dat papieren van Arton te Bucharest in beslag genomen zijn en dat deze aanleiding zullen geven tot een tweede proces wegens corruptie. Henry Taine is Zondag overledenhij leed sedert geruimen tijd aan diabetes en long tering. DDITSCIiAO. Heden zal het voorstel van het Centrum tot de wedertoelating der Jezuïeten op de dagorde van den Rijksdag komen. Het Cen trum hoopt voor zijn vooistel eene meerder heid te vinden, daar het gelooft, dat de voor uitstrevende linkerzijde uit beginsel èn uit paitjjtactiek er voor zal stemmen. Maar dat is niet zeker. En zelfs als deze clericale ver wachting uitkomt, dan heeft het voorstel geenerlei kans m den Bondsraad of bij de regeering. Het zal een degenstoot in het water /ijn. De Pruisische Landdag heeft met 169 tegen 96 stemmen besloten tot instelling van bij zondere rechtbanken voor de mijnen. De groothertog en de groothertogin van Mecklenburg-Strelitz zullen den 28n Juni hun gouden bruiloft vieren. Erzullen geen feesten gegeven wordenin plaats daarvan zal de groothertog godsdienstige gestichten oprichten. De koning van "Wurtemberg heeft 1500 mark toegewezen aan een persoon, die eenige maanden onschuldig wegens diefstal gevangen gezeten had. De i egeering zal pogen voortaan zulke personen langs wettehjken weg schadeloos te stellen. B L a I E. Het comité voor het referendum heeft koning Leopold audiëntie gevraagd om hem het lesultaat mede te deelen. De koning zal het comité echter niet ontvangen, aangezien het een anonieme petitie geldt en het bij art. 21 der constitutie alleen aan geconsti tueerde autoriteiten veroorloofd is petities te richten tot de openbare autoriteiten. Mis schien zal de koning een of meer leden van het comité afzonderlijk ontvangen. Volgens de Heuse zou de regeering een nieuwe herziening van art. 47 voorstellen. Kiezers zouden zijn z\j, die 10 frs. directe belasting betalen, zij, die middelbaar onder wijs hebben genoten, werklieden, die een Mivret de métier" bezitten. OOSTENRIJK. Keizer Frans Jozef zal zijn verblijf bij zijne gemalin te Territet, in Zwitserland, ver moedelijk nog eenige dagen rekken. De Hongaarsche Kamer van afgevaardig den heeft besloten dat de schadeloosstelling der afgevaardigden gebracht zal worden op 2400 fl. 'sjaars, waarbij nog 800 fl. komen als vergoeding wegens verb lij tkosten. Kenschetsend is het vooistel dat de schuld- eischers van Kamerleden geen beslag op deze gelden kunnen leggen. Een voorstel om den duur der zittingen van 3 op 4 uur te brengen is verworpen. De Kamer heeft het voorstel tot prorogatie der voorloopige staatsbegrooting aangenomen. In den loop van het debat verklaarde de minister Weckerié, dat de regeering vasthield aan haar programma op staatkundig en godsdienstig gebied, en hetin toepassing zou brengen. Het voorstel betreffende de registeis van den burgei lijken stand zal, naar hij verzekert, \óor het reces worden ingediend. Op de conferentie der bisschoppen te Buda pest is de tekst "vastgesteld van de memorie, die gericht zal worden tot den keizer, de regeering en den paus. NOOE WEGEN. De conservatieve en gematigd liberale leden van het Storthing rijn aan het onderhandelen over eene gemeenschappelijke motie, welke door hen zou worden gesteld tegenover die ran de radicalen in zake het consulaat-vraag stuk. In de kringen der afgevaardigden meent men te weten, dat die onderhandelingen zul len slagen. In de zitting van heden komt de motie der radicalen aan de orde. Bij het Storthing is gisteren een voorstel der linkerzijde ingekomen aansluiting aan het eenstemmig adres van het Storthing van 23 April 1860, waarbij het Storthing vast houdt aan het door Noorwegen alleen te be slissen van alle aangelegenheden, die niet in de rijksakte, als tot de Unie behoorende zijn aangewezen. Hiermede overeenstemmend boude het Storthing vol, dat het besluit van 10 Juni 1892 betreffende het consujaatwezen uitslui tend door de Noorweegsclie staatsmacht moet behandeld worden, en die vraag, onafhanke lijk van andere van Zweedsche zijde in het het protocol van 14 Jan. 1893 gestelde vragen, moet uitgemaakt worden. Het voor stel wordt morgen in het Stoi thing behandeld. BüSlAND. Het regeeringsblad bevat de officieels mede- deeling, dat de regeering reeds meermalen haar oordeel heeft gezegd over omwentelingen in Bulgarije en over de beginselen der regccnng te Sofia, sedert vorst Ferdinand aan het be wind is gekomen. Nu de machthebbenden voornemens zijn de Sobranje bijeen te roepen, om art. 38 der grondwet van Tirnova te ver anderen, kan de keizerlijke regeering, het beginsel van niet-interventie in de binnen- landsche aangelegenheden van het vorstendom getrouw blijvend, toch geen zwijgend toe schouwer blijven der pogingen, die krach'ngen tegenstand bij de Bulgaarsche bevolking vin den. De keizeilijke regpering wenscht oprecht, dat de stemmen, die uit de geestelijkheid en de goedgezinde burgery opgaan, een waar schuwing zullen zijn voor de Bulgaren tan iedere paitij, opdat het gevaar verdwyne, dat het volk bedreigt, dat het op het punt staat een geheiligde, eeuwenheugende traditie te verloochenen. De rijksinkomsten bedroegen van 1 Ja nuari tot *1 December van het vorige jaar 1.011.934 000 r. tegen 814.384000 r. in 1891 de uitgaven in hetzelfde tijd vak 885 938.000 r. tegen 834.113.000 r. in 1891. J A 77 U.7,7. A—;.,C;;\77;|, 7 7tÉ77,777> 3 -V ZO- vu?"! NL. ..it-*

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1