A°. 1893. Vr dag 10 Maart. N°. 8226 KENNISGEVING. PO L I TI E. Zevenenveertigste Jaargang. Jïïï teulaudsehe Berichtend B nnenlandsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: T. ODÉ. SÜIIEDA1SGHE 1.85. - 2.50. - 0.10. 1* C K E A V s SOTIK8TUAAT, E 3 7. ADVERTENTIEPRIJS: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer..- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers Collecte ten behoeve van het onder' steunlngsfonds voor behoeftige oud-stryders. DE BURGEMEESTER VAN SCHIEDAM, Gezien een bij hem ingekomen schrijven van 27 Februari j.l. van het Zuidhoilandsch Comité tot ondersteuning van behoef t J ge oud-stryders, waarin het mededeelt, dat van H. M. de Koningin-Regentes toe stemming verkregen is ten behoeve van dat fonds eene algemeene collecte te houden Brengt ter openbare kennis, dat die col lecte binnen deze gemeente zal plaats hebben •op Woensdag den lön Maart a.s. Moge ieder, waar het geldt een plicht der dankbaarheid te vervullen tegenover zoovelen dier dapperen, die in hun jeugd hun leven voor Koning en Yaderland veil hadden ea thans, aan den avond huns levens gekomen, in kommer en ellende verkeeren, zich he iveren te geven naar de mate zijner krachten, «pdat die meer dan 80-jarlgen, waarvan de meesten ten grave neigen, de weinige dagen levens die hun nog geschonken zulleu zjjn, zoo dragelijk mogelijk zullen kunnen gemaakt worden. Schiedam, den 4n Maart 1893. De Burgemeester voornoemd VAN DIJK VAN MATENESSE Aan het commissariaat zijn als op straat gevonden aangebracht of aangegeven: een pilow inouvest, een bont schort, een granaten halsketting met gouden slot, een klnderportcmonnafe met 4 centen, een gouden oorknopje met zwart steentje, twee ronde stukken yzer, een sigarenkoker met tabak, een gouden oorbelletje met rood steentje, een portemonnale met f 0.98Vs, een sleutel en twee sleutels aan een touwtje, F R A N K A IJ E. Het hof van assises maakte gisteren een aanvang met het proces wegens omkooping in zake de Panama-kanaalmaatschappijGe strenge maatregelen waren genomen om de •orde te handhaven. Te 12 u. 10 m. werd de -zitting door den voorzitter Pilet Desjardins geopend. In de bank der beschuldigden waren 'Charles de Lesseps, Fontane, Blondin, Sans Leroy, Peytral, Dugué de la Fauconnerie, •Gobron en Antonin Proust aanwezig. Verscheidene advocaten zullen zich namens een aantal obligatie-houders civiele partij stel- "leude advocaat Barboux maakt daaromtrent diög voorbehoud. Bij het verhoor verklaarde Ch de Lesseps, dat hij de functie vau algemeen secietaris van zijn vader waarnam. Cornelius Herz kwam bij hem en gaf hoog op van zijn in vloed, zoodat hij (De Lesseps) het laadzaam achtte zich van zijne hulp te bedienen, veel eer dan hem tot vijand te maken, want hij vreesde Clémenceau, wiens blad la Justice door Herz financieel gesteund werd. Herz zei de dat hij op zeer goeden voet stond met alle ministers en nam spreker zelfs mede naar j Jules Grévy te Mont-Sous-Vaudrey, waar beiden heel goed ontvangen werden. Wat Baïhaut aangaat, getuigde De Lesseps, dat een persoon hem kwam /eggen, dat Baïhaut meester was over het indienen van het ontwerp betreffende de premieleening, maar dat hij geld noodig had voor frais de publicité in de bladen om de leening aan te bevelen. Spreker ontkent dat er omkooping heeft plaats gehad, maar hij verklaart dat hem geld afgeperst is. Wat Reinach betreft, zeide hij dat deze zijn invloed deed gelden en zich onverzadelijk toonde. Hij bevestigde voorts dat De Freycinet den 12u Juli, alzoo op een tijd tusschen de goedkeuring der premieleening en de uitgifte, tusschen beide gekomen is. Spreker protesteerde bij vooihaat tegen een logenstraffing van De Freycinet en voegde er bij, dat hij het bewijs zal leveren van hetgeen hij zegt. Een bezoek dat hij aan De Fieycinet ge bracht heeft, deed hem besluiten aan Reinach geld te geven. Clémenceau en Floquet kwa men insgelijks bij hem tusschen beide, Arton diende Floquet tot tusschenpersoon. De Les seps verzekerde dat dit plaats had vóórdat de premieleening goedgekeurd was. S L 8 1 E. Bij de voortzetting der debatten over de grondwetsherziening in de Kamet zitting van gisteren heeft de Luiksche, progressistische afgevaardigde Hanssens op het treffen van een vei gelijk aangedrongen, op den giondslag dat de grondwet geen hinderpaal opwerpe aan het beginsel van het algemeen kiesrecht. De heer Moreau, clericaal afgevaardigde van Namen, bestreed het algemeen kiesrecht, het welk geen enkel der vele verdiensten bezit welke men het toedicht, en verklaarde zich voor de regeerings-voovstellen. Daar de minister van binnenlandsche zaken den commandant van de burgergarde be noemd heeft, zonder deswege den burgemees- i ter van Brussel te raadplegen, zoo heeft deze in een onderhoud met den minister tegen dit gemis van beleefdheid geprotesteerd en verklaard voortaan zich niet verder met hem te willen onderhouden, dan voor zoover het officieel strikt noodig was. DU1TSCHLAND. De Rijksdag heeft de behandeling der xnarinebegrootir.g gisteren ten einde gebracht en die aangenomen overeenkomstig de voor stellen der commissie, welke de posten voor den bouw van zes schepen, alsmede voor de bewapening van een aantal schepen en den bouw van twee droge dokken te Kiel ge schrapt had. De staats-seeretaris van marine, admiraal Hollmaon, had op goedkeuring der voorge stelde posten aangedrongen, terwijl de rijks kanselier Ven Caprivi, verzocht had dat ten minste de gelden zouden worden toegestaan voor den bouw van een pantserschip ter ver vanging van de Freussen, er op wijzend dat het bestaan des rijks gevaar loopt, wanneer de kusten niet door pantserschepen, kruisers en torpedo's beveiligd worden. Een voorstel van den heer Halm, om de gelden voor den bouw van een pantserschip ter vervanging van de Freussen alsnog toe te staan, werd verworpen; alleen de conservatieven en een gedeelte der nationaal-liberalen stemden vóór. OOSTENRIJK. De Hongaarsche Kamer beiaadslaagde Dinsdag over de begrooting van eeredienst, vvaarbjj Fewyvessy voorstelde maatregelen te nemen om de katholieke autonomie in Hon garije in te voeren. ITALIË. De minister van koophandel heeft in de Kamer, betreffende de onderhandelingen tus schen Italië en Spanje over een liandelstrac- taat, verklaard dat de regeeringen in beide landen zich te dien aanzien met elkaar zoeken te verstaan. De paus en kardinaal Rampolla hebben met 26 Fiansche bisschoppen gehandeld over de noodzakelijkheid, om in de toekomstige Kamer de staatkunde van de zich bij de republiek aansluitende katholieke partij voort te zetten. De officieuse bladen begroeten met sym pathie de reis van keizer Wilhelm. In het Yaticaan is men zeer verstoord over die reis. 't Blijkt, dat bij de verkiezing te Terra de Falco de gendarmerie het stemlokaal bin nendrong en de kiezers met de bajonet trachtte te verjagen, tegen welk zonderling bedrijf men zich natuurlijk verzette, Alsnu werd ge schoten, zoodut eenige burgers gedood en vele gekwetst werden. Zonder twijfel komt de zaak voor de Kamer en stelde de regeering reeds een onderzoekin. SPANJE. In de provincie Barcelona zijn gekozen 8 ministerieelgezinden, 8 republikeinen en 3 conservatieven. In zoover de uitslag der verkiezingen be kend is, zijn gekozen 280 niinisterieelgezin- den, 73 conservatieven, 25 republikeinen en 29 van verschillende richtingen. In een telegram van Mozambique wordt bericht, dat het Portugeesche advies-vaartuig Mac Mahon aan de monding der Limpope schipbreuk heeft geleden. De equipage is gered. SERTIE. Axentrewitchde liberale burgemeester van Grabovatz en de mededinger van een der hoofden van de radicale party, is Dinsdag vermoord. De regeering heeft krachtige maat regelen genomen. Zes ladicalen zijn gear resteerd. De leider der radicalen wordt geacht tot de misdaad aangezet te hebben. T U B K IJ E. De Porte heeft twee ambtenaren afgevaar digd om eene enquête naar het voorgevallene te Symi in te stellen. A M E H I K A. Te New-York is in den nacht van Dinsdag op Woensdag, te halfeen, een lichte schok van aardbeving gevoeld tusschen de negende en vijftigste straten. De richting was van het Zuidoosten naar het Noordwesten. De schok werd het meest gevoeld in Long Island, waar eenige inwoneis by na naakt gevlucht zijn. Blijkens te Buenos-Ayres ontvangen be richten hebben de opstandelingen, die de stad Santa-Anna do Livramento, in de provincie Rio Grande do Sul belegeren, aanzienlijke versterking ontvangen, zoodat zij thans 8000 man tellen. De regeeringstroepen hebben herhaaldelijk vergeefs getracht de stad te ontzetten. a TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 8 Maart. Heden werd behandeld het wetsontwerp tot wijziging van art. 469 van het wetb. van burg. rechtsvordering, strekkende om te voor komen, dat de executoriale verkoop van roe rend goed bemoeilijkt wordt door het voort durend opbieden, zoodat toewijzing onmogelijk wordt. De deurwaarder wordt nu gemachtigd depot te eischen van de geboden geldsom. Na redactie-wijziging in den geest van het amendementHartogb, is het ontwerp aan genomen. De Indische mailcontracten werden uitge steld tot morgen, daar de minister van ko loniën een nota van wijziging zal indienen. Uitvoerig werd gedebatteerd over het ter- zoek om schadevergoeding der aannemers Bekker en Van Seters. De minister tan waterstaat verklaarde peen wetsvoorstel tot schadevergoeding te willen voorstellen. Het voorstel-Harte, om te verklaren dat redenen van billijkheid en staatsbelang plei ten voor de inwilliging van het verzoek, weid aangenomen met 4 tegen 21 stemmen. Het tooistel-Sanders, om het adres tanden heer De Sturlei' in de Tjomas-zaak te ter- zenden aan den minister tan koloniën, tveid verworpen met 38 tegen 35 stemmen. De heer A. van Dedem heeft verlof gekre gen voor eene interpellatie over de ondei han delingen met Duitschiand lot wedei openstel ling der Duitsche grenzen voor fokvee. Morgen te l'/s uur voortzetting. Zondagsrust voor schutters. Op bet voorstel-Douner tot wijziging der

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1