«2'. dat de landen bezwaard waren met «een le en 2e hypotheek van ongeveer 185,000 dollars, waarbij Echntterij-svet is door den heer Kielstrn een amendement voorgesteld, strekkende om in plaats van te bepalen, dat de oefeningen des Zondags niet zullen worden gehouden, voor te schrijven, dat de schutters, die bij hunne inschrijving ver klaren. bezwaar te hebben tegen den dienst op den door hun kerkgenootschap aangenomen weke- Iijkschen rustdag, voor oefeningen en wapen schouwingen op dien dag niet worden opgeroepen, doch in de gelegenheid worden gesteld hunne plichten op andere dagen te volbrengen. SCHIEDAM, 9 Maart 1S98. Door den alhier gestationneerden vee opzichter is gisteren bg den slager C. H., "wonende alhier, in beslag genomen een os, lijdende aan mond- en klauwzeer, die in stryd met de wet van Rotterdam naar hier was vervoerd. Het bezoek der Koninginnen aan de hoofd stad is voorloopig bepaald op 11 April en zal dan tot den 17n daaraanvolgende aan houden. Bij beschikking van den minister van bin- nenl. zaken is voor het tijdvak van 11 Maart tot en met 31 December 1893 benoemd tot secretaris bij dan geneeskundigen raad voor Zuid-Holland, mr. F. J. D. C. Egter van "Wissekerke te 's-Gravenhage. Het begin der a.s. zomerdienstregeling der spoorwegen is niet, zooals gewoonlijk, op 1 Juni, maar op 1 Mei a.s. bepaald. Behoudens goedkeuring van de regeering zullen op de lyn Utrecht's-Gravenhage twee halten opgericht worden, en wel een tusschen de stations Zoetermeer— Zegwaard en ZevenhuizenMoerkapelle en een tusschen de stations Voorburg en ZoetermeerZeg waard. De halten zullen de namen dragen van Nootdorp—Leidschendam en Bleiswijk Kruisweg. Zij zullen zoo mogelijk 1 Mei geopend worden. De staatscommissie voor de handelspolitiek heeft de aandacht van onze landbouwmaat- schappijen gevestigd op het feit, dat jaarlijks in Spanje niet onbelangrijke hoeveelheden natuurboter worden ingevoerd, zonder dat Nederland daarin eenig aandeel van beteeke- nis heeft. Volgens de Spaansche statistiek werden in het janr 1891 in Spanje ingevoerd uit Duitsch- land 94,482 Kgr. boter, uit België 1283, uit Denemarken 69,497, uit Frankrijk 45,544, uit Engeland 4918, terwijl als afkomstig uit Nederland slechts 401, uit Italië 210 en uit Noorwegen 283 Kgr. vermeld zijn. Dat de uitvoer van boter van hier naar Spanje ge ring Js, wordt door andere, aan de commissie -verschafte mededeelingen bevestigd. De uit voer uit Denemarken, die grooter is dan de bovenvermelde cijfers aangeven, omdat een deel van de uit Duitschland aangevoerde boter van üeenschen oorsprong is, heeft te meer beteekenis, omdat de Deensche boter zulk een omvangrijke eu vaste markt in Spanje heeft weten te veroveren in de dagen, toen er van Deensche boter veel hooger invoer recht moest betaald worden dan van boter uit andere landen, waaronder ook Nedei land. Uit deze feiten meent de commissie te mogen afleiden, dat de Deensche boter wegens qualiteit, wijze van bereiding of verpakking de voorkeur verdient, en zij vertrouwt, dat haar mededeeling misschien een spoorslag zal wezen tot verbetering op dit gebied. Aan het concours, uitgeschreven door de Dordrechtsche turnclub «Oefening kweekt kracht", hetwelk gehouden wordt op 25 Maart e.k. in jKunstmin" te Dordrecht, zullen de volgende turnvereenigingen deelnemen «Sparta" te Breda, «Olympia" te 's-Graven hage, Dordrechtsche Turnclub" te Dordrecht, aOlympia" en «Palaestra" te Schiedam, ^Lic haamsontwikkeling" te Delft en «Coroe- bus" te Rotterdam. De wedstrijd z,al bestaan uit oefeningen aan toestellen, terwijl de pauzen zullen aan- gevuld worden door vrije, staaf-en knotsoefe ningen van de verschillende aan den wedstrijd deelnemende vereenigingen, alsook door de feestvierende vereeniging. Daar genoemde ver eenigingen een zeer goeden naam op turngebied hebben, ziet men een interressanten avond te gemoet. Als juryleden zullen optredende lieerenJ. S. G. Disse, A. B. Meilink enD. "Withaar, allen te Rotterdam. Aan de vereeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooglijders in Zuid- Holland j aan het Sophia-kioderziekenhuis en pleegzustervereeniging; aan de inrichting voor doofstommen-onderwijs en aan het Neder- landsch zendeling-genootschap, alle te Rotter dam gevestigd, is door wijlen den heer A. E. Roest van Limburg, te Rotterdam o verleden, elk f500 vermaakt, vrij van successie. Voorts legateerde hij f 5U0 aan Nederlandsch Mettray, f 500 aan het subsidiefonds der remonstrant- sche broederschap en f 200 aan de vereeniging tot voortdurende ondersteuning der nagelaten betrekkingen van verongelukte visschers der reederijen te Katwijk-aan-Zee en Noordwyk- aan-Zee, gevestigd te Leiden. De Nederl. bond voor spoorwegpersoneel «Steeds Voorwaarts" zal vermoedelijk tegen Zondag 6 April eene groote openbare ver gadering uitschrijven in zake de afschaffing der goedei entreinen des Zondags. De meeting zal te Amsterdam plaats hebben. Sprekers van verschillende politieke richtingen zullen tot medewerking uitgenoodigd worden. «Noordtzij ten onrechte geschreven is van ««bedrieglijken Henry"." In de Provinciale Overijsselscke en Zioohche Courant komt een ingezonden stuk voor, on- derieekend door G. Bruintjes te Ambt-Vollen- hove, waarin deze hen, die van plan zijn zich door de «Ned. Amerikaansche Emigratie maatschappij", gevestigd te Utrecht, te doen vervoeren, waarschuwt, op grond dat het met de zaken dier maatschappij in de Platte Vallei weer gansch niet in het reine is. Ten be wijze daarvoor deelt hij het volgende mede, dat zijn broeder Andries Bruintjes, voor circa 4 maanden naar Colorado vertrokken, hem daarover schreef «Evenals wij hier niets in orde vonden bij onze komst en de bitterste teleurstelling on dervonden, hebben de zestig personen, door prof. Noordtzij tijdens zijn verblijf alhier overgehaald om naar de Platte-Vallei te ver trekken, het andermaal getroffen Zij zitten met hunne goede, cv nog in de spoorwagens en kunnen niet on ier dak gebracht worden. 2 J hebben ons dat geschreven en verzocht cf wij hen helpen wilden. Gaarne wilden ze weer naar de St. Louis Vallei lerugkeeren, maar de meesten misten daartoe de middelen. Nu heeft de burgemeester van Alamosa mij vrijkaarten voor het spoor bezorgd. Ieder die wil, kan daarop terugkomen. Wij zijn be sloten daar heen te gaan. Van Lummel, een boer uit Varseveld, en ik vertrekken van avond, 13 Februari, van hier om hen op te halen". hakken van een turf, afkomstig uit de buurt van Vinkeveen, kwam een goudstuk voor den i dag. Het geldstuk, ruim zoo groot als ons goud tientje, doch niet zoo dik, bevindt zich in uitstekenden toestand. De kleur is licht geel. Op de eene zijde is een geharnaste ridder afgebeeld, houdende een zwaard in de rechter - en een bundel pijlen in de linkerhand. Het omschrift luidt: Concordia. Res. Par. Cree. 1 Hol. 1759. De andere zijde vertoont een vier kant, waarbinnenMo, Ord, Provin, Foeder, Belg ad, Leg. Imp. UD.) Door bemoeiingen van den predikant der hervormde gemeente te Appelsga zijn eenige arbeiderszonen aldaar in staat gesteld, naar Amerika te vertrekken. Daar het veen te Ap pelsga grootendeels vergraven is, is een groot gedeelte van de arbeidersbevolking aldaar menige week werkloos. De 20-jarige dochter van den arbeider T., te Balk, werd des nachts uit het bed vermist. De doodelijk onstelde ouders klopten de buren op en men ging zoeken in de nabijheid der woning, dreggen in het kanaal, doch alles zonder gevolg. Men ging nu in wijdeu kring zoeken en gelukkig vond men het meisje- Het zat op het kerkhof een halfuur van Balk in diepen slaap. De slaapwande laarster wist zich niets te herinneren. Te Winschoten is de brievenbesteller Popkes, verdacht van verduistering van gelden, in hechtenis genomen. De timmerman S. L., te Wildervank, in hooger beroep gekomen tegen het hem door de rechtbank te Leeuwarden uitgebracht vonnis, waaibij hij tot 1 jaar tuchthuisstraf, wegens meineed, is veroordeeld, heeft de wijk naar Amerika genomen. De welbekende pyramide van Austerlitz, bg Zeist, heeft in den laatsten tijd veler aandacht getrokken. Volgens de beschrijvingen welke van deze pyramide bestaan en welke in het bezit zijn van den eigenaar, mr. De Beaufort, burgemeester van Woudenberg moest er ongeveer in het midden een kist begraven zijn, bevattende documenten en penningen uit den Franschen tijd. Om aan de opgewekte nieuwsgierigheid te voldoen en tevens uit een oogpunt van werkverschaffing heeft mr. De Beaufort verleden week middenin de pyramide een put laten maken, om van daar uit te onderzoeken. Op eene diepte van ongeveer 17 M van den top ontdekten de werklieden werkelijk een looden bus ofkist, lang 84,1: duim en 15 duim in doorsnede. eze bus werd geopend, en de inhoud bleek te bestaan uit een houten rol, waaromheen eenige perkamentbladen waren gewonderr. Deze waren echter nogal geschonden door binnengedrongen water. Ook werden er Fransche muntstukken in gevonden, waarvan' den een waarde vertegenwoordigde van onge veer 20 gulden. Gedurende ongeveer negentig jaar waren al deze voorwerpen in de pyramide verborgen geweest. Zooals bekend is, werd deze pyramide op gericht door generaal Marmont, een der generaals van Napoleon I. Naar den veldslag van Austerlitz werd de pyramide genoemd waarna de ontstane buurtschap eveneens dezen naam verkreeg. Ook in Twente ondervindt men in zeer sterke mate de gevolgen der werkstaking in het Engelsche katoendistrict. Zeer vele fabrie ken, welke met Engelsch garen werken, kunnen geen voorraad genoeg krijgen, zoodat de arbeiders niet geregeld kunnen werken. Te Enschede, te Oldenzaal en te Almelo wordt reeds geklaagd over geringe verdiensten, en men hoopt algemeen, dat aan dezen toe stand spoedig een einde zal koman. Zooveel mogelijk worden de garens voor den inslag nu uit Duitschland ontboden. De emigratie naar Colorado. Van de zijde der Ned. Amer. Land- en Emigratie-Maatschappij is nu een verslag openbaargemaakt van de buitengewone ver gadering van aandeelhouders en commissa rissen te Utrecht op 23 Februari j.l., met een verkort rapport van prof. Noordtzij over zijn verrichtingen in No ord-Amerika. Het Verslag deelt mede, dat directeur en gedelegeerde commissaris, op telegram van Henry, naar Denver tot hem gingen met het geld en de obligatiën voor de betaling der landen. «Deze werden" zoo gaat het verslag verder voort «Renry aangeboden, som, zooals hij zelf voorstelde, op een Bank «geplaatst te worden. Doch, wijl men den «reuk van hypotheken op de landen had ver- «kregen slechts onder voorwaarde, dat hij «daar dan ook de cleartitels (eigendomsbe- «wijzen) der landen zou deponeeren. Zóo «handelden directeur en commissaris op advies, «des avonds weer in tegenwoordigheid van «onze rechtsgeleerden, de heeren J. P. Brock- sway en H. E. Luthe, terwijl zelfs deadvo- «caat van Henry de billijkheid van deze «voorwaarde moest goedkeuren. Henry repte «toen met geen woord van te late betaling «als oorzaak van het niet leveren der landen, «gelyk n u zijn agent hier te lande beweert. «Trouwens Henry's eigen handeling is met «die bewering in strijd. «Volgens der advocaten inlichtingen, die «nader gecontroleerd werden op de officieele «plaats te Conejos County, waaronder de St. «Luis Valley behoort, bleek dat van de landen, «waarover Henry met ons ten verkoop had «gecontracteerd «1°. 3840 acres stonden op naam van «mr. Cyrus Strong van Binghamton New- «York. Deze liet ons die eigendomsbewijzen «zien, om te toonen welk een oplichter, zooals «hij zeiJe, Hemy was «3°. kwamen twee beslagen, terwyl «4°. mr. Brockway op landen en hoofd- kanaal nog een beslag had te leggen van «ruim 50,000 dollars. «De schuld was dus veel grooter «dan de waarde der landen. «Men kan nu oordeelen, of door den heer Te Rotterdam is in het manufacturen- magazijn der firma A. J. Polak Zonen, in de afdeeling kousen, een belangrijke diefstal ontdekt. De bediende, die het beheer over die afdeeling had, is naar Amerika gevlucht. Reeds gedurende 5 jaar moet hij zich daaraan schuldig gemaakt hebben, tot een bedrag, dat nu geschat wordt op f 12000. Uit Rjjnsburg meldt men aan de N. B, Ct. De vorige week is hier, na de woelingen door de gemeenteraadsverkiezing veioorzaakt, rustig voorbijgegaan. De spanning tusschen de kerkelijke partijen is echter grooter dan ooit. Zelfs de dooden acht men niet veilig in el kanders nabijheid, en zoo zal Rynsbui'gbinnen- kort misschien de eenige gemeente in ons land zijn, waar de chr.-gereformeerdenin het bezit zijn van een keikhof uitsluitend voor hunne geloofsgenooten. Eerstdaags moet hier eene nieuwe verkiezing voor den laadplaats hebben wegens het overlijden van het raadslid D. van Delft, en men vrees' eene herhaling der ongeregeldheden. Te Houtrij k en Polanen is een gezin terug gekeerd, dat in een tijdsverloop van zesjaar tweemaal vau daar naar de Argentijnsche republiek en eenmaal naar Brazilië is ver trokken. Met het oog op de werkloosheid, die dezen winter verscheidene groote steden, met name Amsterdam, heeft geteisterd, zal het centraal bestuur van den Ned. R.-k. volksbond de vak- afdeelingen der verschillende bondsafdeelin- gen uitnoodigen reeds dezen zomer maatrege len te nemen tot onderlinge aaneensluiting, opdat de volgende winter den werkenden stand bereid vinde om aan de maatschappelijke kwaal zooveel mogelijk het hoofd te bieden. Aan het einde der Czaar-Peterstraat te Am sterdam bij den overweg van den spoorweg had Woensdagmorgen een treurig ongeluk plaats. Een matroos, in dienst op deHembrundt der kon. stoomboot-mij. werd daar door een locomotief gegrepen, met het ongelukkig ge volg dat hem beide armen en beenen zoo goed als afgereden werden. De man bleef op de plaats dood. Door den heer H., te Hilversum, is eene merkwaardige vondst gedaan. Bij het door-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2