Letteren, Kunst en Wetenschap. (St.-Ct.j Gemengde Berichten. PER TELEGRAAF. 's-CiBATEl H A.«E, 9 Maart.Tweede Post en Telegraphie. Koloniën. Land- en Tuinbouw. Armenzorg, mantslijper Eijlers, bestaande uit man, vrouw en kind, en op een achterkamer op dezelfde verdieping het bejaarde echtpaar Levering. Juffrouw Eijlers is met haar dochtertje snel naar beneden gegaan en ongedeerd gelijkvloers aangekomen, niettegenstaande de ondragelijke hitte. Haar man is echter langer boven ge bleven, vermoedelijk omdat hij reedt te bed ■was; de oude vrouw Levering verscheen voor het dakvensterzij opende het raam en is toen op aansporing van de menschen buiten van de derde verdieping naar beneden gesprongen, waar men haar in een deken trachtte op te vangen. Zij kwam echter op een man terecht, en viel daarna op den grond, waarbjj zij ernstig werd gewond, zoodat zij later naar het binnengasthuis werd vervoerd, waar men wei nig hoop had op haar herstel. De oude Leve ring was ook boven gebleven, evenals Eijlers. De brandweer, welke spoedig aanrukte, zoo wel van de Albert-Cuypstraat als van het "Weesperplein, deed het mogelijke en drong zelfs tot de tweede verdieping door, waar het vuur voortsmeulde, maar zonder uit te slaan. Spoedig daarna was men het vuur in zoover meester, dat men tot de hoogere verdieping kon doordringen, waar de hitte zeer hevig was, maar niets door het vuur aangetast. Op den zolder vond de brandweer toen de lijken van Eijlers en Levering, liggende voor het raam in kruipende houding. Hieruit moet worden opgemaakt dat de beide mannen de vlucht hadden genomen over de daken, hetgeen zij zeer gemakkelijk konden doen, maar dat zij om een onbekende reden (wellicht uit ongerust heid over hunne medebewoners) weder terug zijn gekeerd en daarbij den dood te gemoet. Zij lagen n.l. van het raam. afgewend, de oude man met het hoofd in een emmer te rechtgekomen, waaruit duidelijk is dat zij het raam inkropen. Toen moeten zij in den rook zijn gestikt. De oude juffrouw Levering is, kort nadat zij in het gasthuis was opgenomen, aan de gevolgen van den val overleden. (N. v. cl. Dl) Zevenaar. Bij de herstemming ter ver kiezing van een lid der Provinciale Staten zqn uitgebracht 1944 stemmenvan onsvaarde 22. Gekozen de heer Terwindt (ultram.) met 962 stemmen. De heer Van Nispen (ultram.) had er 960. Maastricht. Eene commissie heeft zich gevormd, bestaande uit de heeren Muller, leeraar, dr. Schols, dr. Schreinemacher, ge- neesheeren, Schoepp, apotheker, en Zoetmul der, ingenieur, tot het oprichten van een zwem inrichting. Het plan bestaat n.l. om een gedeelte van het stadspark daarvoor te bestemmen. De kosten zijn op Hl,000 geraamd. Putten, De uitslag der verkiezing van een lid der Provinciale Staten is uitgebracht 1312 stemmengekozen jhr. Van "YVeede, (anti-rev.), met 804 stemmen. De heer mr. Neeb (liberaal) bekwam er 504. De inwoners meenden, dat er een aardbeving washet plaveisel spleet open, muren van huizen scheurden, vele huizen stortten in, andere wer den zwaar beschadigd en ongeveer twee derden van het plaatsje ruim 200 huizen lijn onbewoonbaar geworden. Geheele straten zijn voeten diep verzakt en de gas- en waterleidingen waren onbruikbaar geworden, zoodat men er 's avonds in donker zat. Over een uitgestrektheid van een mijl van oost naar west en 500 yards landwaarts in is nagenoeg niets onbeschadigd gebleven. Men vreest nog meer aardstoitingen. Deramp wordt geweten aan de schokken, veroorzaakt door dynamiet, waarmee men een paar wrakken heeft opgeruimd. Er heeft niemand ernstig letsel bekomen. De inwoners worden door rondiijiiende karren van water voorzien en een omroeper maakt in de straten bekend, waar olie, kaaisen en lampen te koop zijn. Uit officieeto opgaven blijkt, dat de pokken in Engeland zich in de maanden Januaii en Februari belangtijk hebben uitgebreid. Terwijl het aantal sterfgevallen door pokken in de 32 grootste Engelsche ste<len van 11 Decem ber tot 7 Januari j.l. nog slechts 18 bedroeg, klom dit cijfer in bet tijdpeik van 7 Januari tot 5 Febiuari tot 57, terwijl m de twee weken van 5 tot 19 Februaii nog 17 poklijders zijn osei leden. De meeste sterfgevallen komen voor te Man chester, Oldnam, Londen en Halifax. In de hos pitals te Londen klom hel aantal poklijders van 38 op 8 Januari tot 153 op 20 Februari j.l. In Zweden en Noorwegen hebben 3 Maartj.l. hevige sneeuwstuimen gewoed. In Stockholm waren vele straten voor het vei keer niet te ge bruiken. BIJ Kathrineholm was een sneltrein in gesneeuwd. Ook te Chiistianiais zoovee! sneeuw gevallen, dat het vei keer op de stiaten met groote moeilijkheden gepaard gaat. In de nabijheid der kusten kwamen in de laat ste weken gedurig sneeuwstormen voot. Te Christiania kwam 3 Maartj.l. bericht, dat tengevolge van een sneeuwstorm, 15 visschers, woonachtig te Hammei fest, den 28n Februari op zee waren omgekomen. Van de visscheisvloot van Royun zijn in de jongste stormen 5 schepen met man en muis vergaan. In verscheidene steden van den Ameiikaan- schen staat Ne\V-Yoik dus leest men in het jongste nummer van Harper's Weeklyzal men dit voorjaar bij de verkiezingen zonder stembriefjes, machinaal stemmen. De kiezer komt in een kamertje, waar aan de ijzeren wanden knopjes zijn, met de namen van de verschillende candidaten, en hij wijst, door te drukken op een van die knopjes, den candidaat, dien hij kiezen wi!, aan. Er zijn maatregelen genomen, dat alles eerlijk toegaat en niemand meer dan éen stem op een candidaat kan uitbrengen. Men beeft te Lockport een welgeslaagde proef genomen met die manier van stemmen, welke, als zij ook nu voldoet, zeker wel spoedig meer toegepast zal worden, daar zij vele voordeelen aanbiedt en o. ahet tijdroovende stemmengetel overbodig maakt. De wandelingen op het om zijn natuur schoon welbekende landgoed »de Oorsprong", onder Oosterbeek, zullen voor het pubhek worden gesloten. Tusschen de stations Beek en Bunde, op de lijn RoermondVenlo, zal, in te gaan den ln Mei, eene halte komen te Geulle. "Waaraan is het Amerikaansche van het gewone spek te onderkennen Men zegt aan een dennen-houtgeur, welke het Amerikaan sche spek eigen blijft, ook zelfs nadat het gebakken is. I»e3ft. De heer Van Marken alhier heeft opnieuw bewezen, dat hem de gezondheids toestand zijner onderhebbende werklieden lang niet onverschillig is. In het bekende Agnetapark heeft hij een flink gymnastiek lokaal doen inrichten, dit lokaal door een deskundige doen stoffeeren met solide werk tuigen, en een gymnastiekonderwijzer uit Rotterdam belast met het geven van onderricht. 's-Gravenhage. Door 6'2 leden van de Tweede Kamer was Dinsdag gevolg gegeven aan de uitnoodiging van den Nestor der Ka mer, den heer J. J. van Kerkwijk, die zijnen ambtgenooten, bij de herdenking van zijn 30- j jarig onafgebroken lidmaatschap van de Kamer een feestmaal aanbood in het hotel Den Ouden Doelen. Door den jubilaris werd de eerste dronk ingesteld op H. M. de Koningin en het Konink lijk Huis, waarna de lieer Gleichman, als president der Kamer, den heer Van Kerkwijk huldigde als veteraan van het Parlement. In den ouderdom van 82 jaar is gisteren alhier overleden de heer jhr. A. W. A. Gevers Deijnoot, gepensionneerd generaal-majoor, ge wezen inspecteur der artillerie. Zaterdag 11 uur zal zijn stoffelijkoverschot ter algemeene begraafplaats worden begraven. Loesduinen, In den nacht van Zondag is alhier diefstal met braak gepleegd bij den boomkweeker Van 'tII. De dader heeft een bedrag van f800 aan bankpapier medege nomen, doch een grooter bedrag aan geld, dat ook onder zijn bereik lag, laten liggen. De Loosduinsche politie is er in geslaagd, den vermoedelijken dader van den diefstal, ten nadeele vaa den boomkweeker 'tH., te Loosduinen, te arresteeren. Naaldwijk- Door de anti-revolutionnaire kiesvereeniging alhier is voor de a,r, ver kiezing van een lid der Prov. Staten in het hoofdkiesdistrict "Vlaardingen candidaat gesteld de heer A. Hogenboom te Honselersdijk. 's-GraveiizaMle. Dinsdagavond werd alhier eene vergadering gehouden der afd. *S-Gravenzande der centrale liberale kiesver- eeniging, ter bespreking der a.s. verkiezing van een lid der Provinciale Staten. Als can didaat der afdeeling werd met meerderheid van stemmen gekozen de heer 'dr. v. d. Hoeven, van Maasland. Mocht deze de can- didatuur niet aannemen, dan zijn door de vergadering de heeren Schuurman, van Rijs wijk, Waldeck, van Loosduinen, en Noorduijn, van Naaldwijk als reserve-candidaten aange wezen. Amsterdam. Dinsdagavond omstreeks kwart voor elven werd de brandweer opge roepen voor eenzwaren binnenbrand in de Van- Woustraat 49. De brand was aangekomen op de tweede étage, bewoond door de familie Mulder, man, vrouw en vele kinderen, waar van echter alleen de oudste dochter thuis was, die bij het zoeken in een alkoof een petroleum lamp het vallen. Zij schrikte zoodanig, dat zij alles in den steek liet en onder het roepen van brand de trap afvloog. Op de verdieping daar boven woonde het gezin van den jongen dia- Blijkens bij de regeering ontvangen bericht zal te Milaan in den loop van dit jaar, van 15 April tot 31 Mei, eene tentoonstelling van EChoono kunsten gehouden worden, waarvan eene speciale afdeeling, n.l. die voor teekeningen in waterverf, internationaal is. De termijn van inzending is uiterlijk 31 dezer. De transportkosten, heen en terug, zuilenten laste komen van de maatschappij van schoone kunsten te Milaan. Voor belanghebbenden ligt een exemplaar van het officieele programma voor die tentoonstelling ter inzage bij het bestuur der maatschappij nArti el Amicitiae" te Amsterdam, het bestuur van het schildeiknndig genootschap sPulchri Studio" te VGravenhage en het bestuur der ver- eeniging Uaagsche Kunstkring te 's-Gravenhage. De grondverschuiving te Sandgate, bij Folke- i stone, heeft daar groote ontsteltenis gewekt. Kamer. Na de mailcontracten volgen drie aangekondigde interpellaties en het ontwerp betreffende de brug te Heusden en daarna het sectie-onderzoek betreffende de wijziging der pensioenwetten. Het voorstel-Donner om de Zondags-oefeningen der schutters te ver bieden, werd ingetrokken na aanneming met 39 stemmen tegen 38 van het amendement- Kielstra, dat door den heer Donnet' was bestreden. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbe kenden, welke op schriftelijk verzoek aan het postkantoor alhier kunnen worden gerecla meerd, over de le helft der maand Febr. 1893. Brieven. M. van Yelzen, Amsterdam J. L. v. d. Pauwert, id. P. van Poelgeest Zaandam. Brieven.* P> u i ten land.) België. J. B. Vervoorn, Brussel. Batavia, 4 Februari. Het stoomjacht Anna, dat eergisteren uit So- roeway te Belawan terugkeerde, is zoowel op zijne reis derwaarts als terug op de Tamiang- rivier door troepjes Atjehers van 10 a 12 mail' beschoten, die op verschillende tandjongs post hadden gevat. Het totaal aantal Atjehers dat aan die beschieting deelnam wordt door der commandant van het dekkings-detachement aan' boord van dat vaaituig op 50 a60 man geschat. De Anna werd door een twintigtal kogels ge- troffen, waarvan een paar door den schoorsteen, andere door de watervaten, en een enkele door den romp vloog, zonder iemand der opvarenden te deren. De vijand zou ook nog getracht hebben bet jacht te doen kantelen door dwars over den stroom gelegde touwen van bamboe, maar die poging mislukte, want het vaartuig stoomde daar met glans dooi heen. Den 2n zijn de resident en de gewestelijke mil. commandant aan de Belawan geweest en hebben de Anna geïnspecteerd. Vermoedelijk vertiekt zij Maandag wciier naar Tamiung, Ten veivolge op de vroeger meegedeelde be richten uit Bitoe Babi a vernamen wij dezer dagen uit goede bion, dat het hoofd van Dolok' Penboean door ifldja Maligan is aangevallenen totaal verslagen, zoodat bij de vlucht nam naar Siberna in de Raya-Jandea. Dolok Peribnean is tlnns bezet door heden van Tanah Djawa en de zoon van bet vorige hoofd door tadja Maligas tot hoofd aangesteld. AI de karadjaan van Dolok Penboean onder-" wierpen 2ich aan den overwinnaar, die den tot nu gevangengehouden oppasser naar Batoe Bahra bracht. (Deh-Ct.) De veehandel is op de Voluwe gedurende de laatste weken zeer lusteloos. De prijzen van het vette vee bedragen minstens f30 a 40 minder dan eemge maanden geleden. Veel vee, in het najaar ter mesting tegen redelijken prijs opgekocht, moet nu met verlies van de hand werden gedaan. Van vertrouwbare zijde verneemt deZtv.Ct., dat de bemoeiingen der regeenng öra Duitscb- land weder voor den invoer van Nederlansch vee geopend te krijgen, geheel mislukt zijn. Van een invoer uit de due noordelijke gewesten naar Duitschland is ook geen sprake meer. Duitschland houdt zich veistoord dat indertijd Nederland den invoer van \ee (huiden enz.) heeft verboden wegens het heerschen van mond-' en klauwzeer. Dit geschiedde met het oog op' Engeland, en dit moeten wij nu bezuren. Een onbekende heeft aan de diaconie der Ned.- herv. gemeente te Deinum f 1000 geschonken. De rPiins-Hendrik-stichting" te Egmond-aan- Zee heeft van wijlen mej. A. van Loon een legaat van f2000 ontvangen. Op den 28n December 1891 kwam de heer H. A. G. Brumund, vroeger piedikantte Amster dam, op ongelukkige wijze te Cannes om bet leven, terwijl later zijn echtgenoote en hun eeni- ge zoon te Lausanne het leven heten bij de ramp van het stoomschip Mont-Blanc. Die plot selinge dood maakte het hun onmogelijk uiterste wilsbeschikkingen te nemen en de stichtingen, die hun Hef waren, te bedenken, gelijk zij anders zeker hadden willen doen. Deze omstandigheden in aanmerking nemende, hebben thans de dames Brumund, te Oosterbeek, in naam van wijlen ds. H. A. G. Brumunu, diens echtgenoote en hun zoon. de volgende giften gedaan Aan het «Nedei'l. Zending Genootschap" te Rotterdam f9000. Voor de school in de Mina- hassa f 1000. Voor het nieuwgestichte zieken huis te Modjowarno f 1000. Aan het sNederl. Bijbel-Genootschap" te Amsterdam f 1000. Voor de fondsen sSarepta" en sCharitas". elk f' 1000. Aan ^Liefdadigheid naar Vermogen" te Amster dam f4000. Aan de ai men der hervormde ge meente te Nieuwendam f 1000. Aan het fonds voor weduwen en weezen der Vlaardingsche visschers f 1000. Aan het nieuwgestichte hois voor den ouden van dagen en weezen te Vlaar dingen f1000. Aan ds Prins-Aleiandsr-Stichting voor jeugdige blinden te Bennekom f500. Aan het gesticht voor bejaarde blinden te Utrecht f 500. Aan het gesticht voor bejaarde zeelieden te Egmond-aan-Zee f500. Voor een lijfrente f500.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3