N". 8227, A0. 189a Zaterdag 11 Maart. Feu 11 e t o n. svenenveert: gste Jaargang. Btiitenlandsche Berichten. ST DB GRENS. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J~ ODÉ. CHIEOAIHSGHE ABONNEMENTSPRIJS, perkwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1-85. - 2.50. - 010. «URE AC» B«TKRlTKAilT. B 2 7. Advebtentiepb'Js: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer.0.10. DRIEMAAL geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. F B A N K B IJ K. Het Panama-omkoopingsproces werd gis teren voortgezet. Het verhoor van De Lesseps duurt voort. Antwoordende op de vragen van den advocaat voor de civiele partij, zeide Lesseps, dat de som van twee miilioen, ge geven aan Tteinach en Oberhoeffer, een be- looning was voor de denkbeelden, die zij de Panama-maatschappij aan de hand deden. De president ondervroeg Foniane, die zgn bemoeiingen met Blondin mededeelde, welke laatste beweerde, dat het geld sti ekte om de Jcosteti van publiciteit te dekken. Op de vragen van den president antwoordde Fon.ane, dat de anonieme bons dienden om roovers te betalen, die op de loer lagen aan het einde van een bosch. Baihaut nam vervolgens het woord en legde een volledige bekentenis af; hij sprak zijn leedwezen en wanhoop uit en vroeg vergiffe nis voor het bezoedelen van den goeden naam des lands. Hij verklaarde, dat Blondin degene was geweest, die hem had aangezet. Deze had 75,000 francs ontvangen. Noch Blondin, noch de administrateurs der Panama-onder neming konden in twijfel verkeeren omtrent den aard der handelingen, die Baihaut in het licht stelde. Blondin ontkende nochtans de 75.000 francs 4e hebben ontvangen. Bij het verdere verhoor noemde Fontanes alle verklaringen, door Baihaut afgelegd, een weefsel vaD leugen. Baihaut echter hield de waarheid zijner verklaringen staande. Sans Beroy kwam in verzet tegen zijne inhechte nisneming, en trachtte de door hem uitge brachte stem te rechtvaardigen. Hij ontkende van gedachten veranderd te zijn. en voegde daarbij, te zullen ophelderen, waar de fr. 100,000 vandaan zijn gekomen, die ge plaatst heeft. Dat geld is afkomstig van den bruidsschat zijner vrouw, welke fr. 200.000 beliep. Hij zal de desbetreffende notarieele akte overleggen. Hij heeft dit niet eerder te kennen gegeven, om te voorkomen dat hij bui ten vervolging werd gesteld, want hij geeft er de voorkeur aan, vrijgesproken te worden. Hij is overtuigd dat Arton zich beroemt op vee' meer dan deze in werkelijkheid gedaan heeft. Naar zijne (Sans Leroy's) meening is de lijst van Stephan van twijfelachtige of van in het geheel geen waarde. Bei al ver klaarde dat zijn cheque van fr. 40,000 strekte tot betaling van honorarium. Zijn advocaat legde bij het Hof de bewijzen over. Dugué de la auconnerie deelde mede dat zijn cheque van fr. 25,000 zijn aandeel vertegenwoordigt in de winsten van het syndicaat. Gobron en Antonin Proust verklaarden geld ontvangen te hebben voor bewezen diensten. De Lesseps gewaagde met lof van de rechtschapenheid van Pioust. Het meerendeel der dagbladen, sprekende over het verhoor van Ch. de Lesseps. laat zich gunstig over hem uit. O 1 T 8 C 11 I A S D. Te Berlijn werd gisteren langs particulie ren weg uit Dar es Salam het bericht ont vangen van een zegerijk gevecht der keizer lijke bescliermingstroepen. De tegenstand was hardnekkig, maar na een belangrijk verlies van den vijand, werd de overwinning behaald. Van Duitsche zijde verloor men den sergeant Erthelde luitenant Bothmer werd licht ge wond; tien A shark werden gedeeltelik ge dood. gedeeltelijk gewond. ENGELAND. In het Lagerhuis verklaarde de heer Grey gisteren dat het twijfelachtig is of het Belgische koninklijk besluit van den 30n October 189'2, waarbij de handel in gom elastiek met de inboorlingen van zekere distiicten van den Vrijen Kongo-staat vei bo den wordt, behalve voor den staat zeiven, in overeenstemming te brengen is met den vrijen handel, welke in die zone ingevoerd is bij het tractaat van Berljjn.De Britsche regeering heeft daarom niet geprotesteerd tegen dat koninklijk besluit, doch het is mogelijk dat het eerlang gewijzigd zal worden. Als het koninklijk besluit van den 25sten Juli niet anders behelst dan reglementen tegen het onoordeelkundig afmaken en uitroeien van olifanten, zou het niet stiijden tegen den geest van het tractaat van Berlijn. Gladstone deelde mede dat de tweede lezing van het Ltote-ride-onlwerp van den 13den a s. verdaagd is tot den lGden. Hij zal ver zoeken dat het Huis ook Zaterdag a.s. ver- gadere. Met 264 tegen 179 stemmen is het voorstel aangenomen om voor dezen avond het reglement betreflende het uur van mid dernacht niet toe te passen. De Times verneemt uit Singapore, dat eene eigenaardige beweging voor home rule is ontstaan te Penang, waar vier duizend Chinee- zen en auderen adressen richtten aan loid Ripon, Charles Dilke en Labouchere. Adres santen vei kiezen niet langer van uit Singapore geregeerd te worden, waar de wetgevende raad onlangs hun verzoekschiift, strekkende tot instelling van een afzonderlijk bestuur te Pinang, heeft afgewezen. Adressanten appel- leeren daartoe bij genoemde heeren zij be- toogen dat het home-rule-gezinde Gladstone- ministerie minstens eene koninklijke com missie behooit uit te zenden teneinde hunne grieven te toetsenvolgens de Straits-Times zgn adiessanten meerendeels onwetenden, opgeruid door woelgeesten, en aangemoedigd door eenige kooplieden die gaarne het Britsch staatskrediet zouden benutten voor de invoe ring vau hatenplannen te Pinang. NOORWEGEN. In het Storthing zijn de volgende voor stellen ingediend door de vereenigde rechter- en gematigde linkerzijde: Vasthoudend aan het grondwettige recht van Noorwegen, uit gesproken in het adres van het Storthing van den 23n April 1860, beveelt het Stor thing aan, oudeihandelingen met de Zweed- sche regeering aan te knoopen, waarby voorop worde gesteld, zoowel dat de gemeenschap pelijke regeling van het consulaatwezen worde opgeheven, als dat er eene hervorming plaats grijpe met behoud van de thans bestaande gemeenschappelijke consulaten. Op grond van hetgeen de Zweedsche regeeiing in de ge meenschappelijk opgestelde staatsregeling van den 14n Januari 1893 veiklaard heeft, ge looft het Storthing dat er onderhandelingen moeten worden aangeknoopt over eene bevre digende regeling in dezen zin, dat diploma tieke aangelegenheden behandeld worden op den grondslag van de zelfstandigheid der beide rijken, en op de volledige toepassing van hun volkomen gelijk recht in de Unie. OOSTENEIJE. Wegens weigering der Hongaarsche geeste lijkheid om den dienst in de Duitsche taal te houden, zullen heden in het stadje Syablya 650 Roomsch-katholieke Duitschers tot het protestantisme overgaan. De aartsbisschop van Kalocsa heeft vergeefs beproefd eene toenadering te bewerken. ITALIË. Koning Humbert heeft nu te kennen ge geven dat. behalve den historischen optocht, dien men te Rome reeds heeft op touw gezet voor de viering van zijn zilveren brui lol t. geen andere feesten zullen worden gehouden, maar al 't geld dat men zou willen besteden bestemd worde voor een nationaal a«yl voor Roman van JOHANNES VAN DEWALL. 42. Martha handelde met opzet zoo, daar zij zich «p den graaf wilde ■wrekenomdat deze zich «ene aanmeiking veroorloofd had over haar gedrag jegens Garcunski. Haie oogen begonnen echter toch een weinig te schitteren en een zachter gevoel kteeg voor een oogenbhk de oveihand toen de keizerlijk officier op zijn prachtig paard, zonder op da ploegen en dissel- boonien te letten, recht op haar toevloog. Vlak vóar haar liet hij zijn bricschenden hengst paieeren en sprong op den grond. Hij voelde zijn hart stoimachtig klappen, toen zij hem met een vriendelijk lachje aanzag en hem haie kleine hand reikte, die nog zwart van het kruit was, daar /ij zich in het schijfschieten geoefend h »d. Aanstonds daarop bracht zu hare hand evenals het de herdetsLnapen doenaan den mond, liet op twee vingers een gillend gefluit houren waai op oogenblikkelijk een bediende verscheen. nBreng het paard van mijnheer in den stal." beval zij en wendde zich daarna weder lachende en bevallig tot graaf Hancke. Zij zag hem lang en onderzoekend aan. iGij zijt reeds met het aanbreken van den dag van hier gereden ik hooide u gaan," spiak zij en hield hare oogen. tot groote erger nis van den ander, hardnekkig op hem gevestigd. ïHadt gij dienstzaken of hadt gij niet goed geslapen, graaf Hancke 7" Deze kleurde en verbleekte beurtelings onder haten onderzoekenden blik en bij deze bijna veitrouvvehjke vragen. nik inderdaad genadige freule ant- VMioitlde hij stotterend terwijl hij opnieuw naar zijn schako gteep en boog, juk ik was een weinig ontroerd ik had behoefte aan frissche lucht." Korpotaal ïaieza stond voor de staldeur en streek zich geeigerd langs zijn baaid. De familie Von Boidowskl beviel hem lil het geheel niet. Hoe was het mogelijkdat een keizerlijk officier zich zóo voor een Poolsch meisje kon vernederen Martha had nog steeds hare blikken op den graaf geucht. zEn hebben de booze droomen u bij dien moigennt vei laten 7" vroeg zij een weinig spottend. nBooze droomen 1 boos waren ze niet. Integendeel, genadige freulestamelde de anders zoo koene ulaan, die meer en meer ver legen werd. terwijl graaf Xaverij aan zijn lippen h ing. nEn brengt gij behalve kalmer bloed ook nog ander nieuws mede? ging Martha op de zelfde wijze voort. »Ik bid u laat ons dit ondeihoud in huis voortzetten," viel hier gwaf Xnvpivj haai on geduldig in de lede. Oogenblikkelijk keerde Martha zich om en zag ïiem met groote verbazing aan. nAh Zijt gij nog hier 7 Neem mij met kwalijk, ik had u geheel verpeten. Ik ken uw teer gestel en zou met gaarne willen, dat gij u om mijnent wil eene verkoudheid op den hals haaldel GIJ zijt ontslagen. Kom mijnheel llancke bebt gij lust met mij naar de schijf te schie ten Tot vvederziens waarde Xaveuj zorg maar, dat ge met vcikouden vvoidt!'' Z,j wenkte vriendelijk roet de hand, hetgeen graaf Tardovvski nog meer ergerde dan haie woorden schoof haren arm vertiouwelijk Sjuor dien des officiers die geheel buiten zich /elf van vei hazing was, en ging met kleine scht oden, terwijl Zij haar kleed een weinig koket optilde, naast hom naar de brouwerij. nBiecht nu eens op waar /ijt gij heden geweest 7" vioeg zij veitiouwelijk met ctiie

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1