Hoek-van-Holland. Letteren, Kunst en Wetenschap. De detacheering van den len luit. der art. A. L. Maas, bij den chef van den generalen staf, zal voorloopig niet plaats hebben. De heer W. M. Oppedijk, anti-rev. lid der Tweede Kamer, zitting hebbende voor het district Harlingen, is gisteren overleden. Hedenmiddag te 3 uur is in eene plechtige openbare zitting der correctioneele rechtbank te Rotterdam geïnstalleerd de heer mr. 3. H. van Meurs, benoemd tot rechter in dat college. Volgens officieele ambtsberichten zijn in de afgeloopen week te Breda en Tilburg, te Prinserihage en Rozendaal 1, in het geheel 10 nieuwe gevallen van pokken voorgekomen. Het "Pad. spreekt het bericht tegen, dat tot overbrenging tan de hoogere krijgsschool naar Breda zou zijn besloten. In de vergadering van den Nederlandschen sBond voor Landnationalisatie", den '24n De cember te Amsterdam gehouden, besprak de heer D, R. Mansholt de plannen tot droog legging van de Zuiderzee. Die rede is thans uitgewerkt en aangevuld in druk verschenen bij den uitgever P. Noord- hoff te Groningen. De schrijver beoordeelt de ontwerp-plannen der commissie in verband met de werkloosheiduit een technisch, financieel en economisch oogpunt en komt tot de volgende conclusie: 1. Uit een technisch oogpunt is de binnen- dijking der Zuiderzee, volgens de plannen der Zuiderzee-commissie, zoo niet onuitvoerbaar, dan toch zóo kostbaar en gevaarlijk, dat de even- tueele directe en indirecte voordeelen voor den staat op verre na ruet daartegen opwegen. 2. De flnancieele plannen der Zuiderzee com missie -zijn ten eenemnale onaannemelijk voor den staat, omdat de eventueeie voordeelen bijna geheel komen aan eene kapitalistische corporatie en de risico geheel aan den staat. 3. Indien de Nederiandsche regeering 200 a 300 niiilioen beschikbaar heeft voor de culbvee- ring van landerijen, die 4 a 5 meter beneden den waterspiegel liggen, dan kan deze som afgezien natuuiiijk van onza dwaze eigendoms- wetten oneindig vruchtbaarder worden be steed aan land, dat boven den Waterspiegel ligt. 4. Er liggen in ons land duizenden hectaren land, die aan de hand der nieuwe landbouw wetenschap raet betrekkelijk weinig kosten in vruchtbaie akkers herschapen kunnen worden. Aan het referendum onder de leden van den xBond voor landnationalisatie" over de statuten wijziging hebben 104 leden deelgenomen. De uitslag is, dat het door de iteeren Vitus Bruinsma en Frowein voorgestelde nieuwe art. 1 is aan genomen met 63 tegen 41 stemmen. Het luidt thans als volgt>De Nederiandsche bond voor landnationalisatie stelt zich ten doel den grond te maken tot bet eigendom van de gemeenschap. Teneinde dit doel te bereiken, tracht hij 4o. te bevorderen de onteigening van grond ten be hoeve van den staat, de provincie of de gemeente 2o. te voorkomen, dat de nieuwontstane gron den in particulier eigendom overgaan." Wat het beginsel van schadeloosstelling aan de grondeigenaars betreft, twee bestuursleden achtten eene stemming daarover thans niet ge oorloofd, doch de di ie anderen wilden de leden ook thans laten stemmen over het al of niet op nemen van dit beginsel in de statuten, 65 leden verklaarden zich daarvoor, 7 daartegen, terwijl 32 Zich daarover niet uitgesproken hebben. Van deze laatsten waren 12 voor het bahoud van bet oude artikel en 20 achtten dit gedeelte der stemming onwettig. Het beginsel van schadeloosstelling is dus in het nieuwe artikel opgenomen. In Recht voor Alle» komt een ingezonden stuk voor van den heer Kol (Rienzi), waarin hij het ten sterkste afkeurt, dat de redactie voortdurend bluft kibbelen met de Porwiirts, het orgaan der Duitsche socialisten, waarover op het congres te Zwolle reeds geklaagd •was, maar waarover de heer Domela Nieuwen- huis eene Stemming wist te voorkomen. Dezer dagen las men in genoemd blad ïWij zijn te goed op de hoogte en zouden nog wel wat meer kunnen zeggen, en misschien is het uit vrees daarvoor, dat de Duitsche fractioneelen zoo slecht over ons te spreken zijn." Naar aanleiding van deze woorden richt Rienzi den volgenden scherpen uitval tot den beer Dome la Nieuwenhuis. I Indien haat niet zijn gezond oordeel beneveld en alle onpartijdigheid, alle rechtvaardigheid in hem verstikt had, zou deze Jezuietische verdacht making nooit uit de pen van onzen redacteur zijn gevloeid. Moeten de lezers dier zinsnede, die vor der niets anders van de Duitsche voorgangers weten, dan het steeds onvolledige, vaak onjuiste wat R. v. A. over hen mededeelde, met den indruk krijgen alsof een troep ellendelingen aldaar het vertrouwen van honderdduizenden genieten In dien en onrecht erkennen is een eerdeze volzin niet wordt ingetrokken of toegelicht, is hij een blijvende schandvlek voor ons blad". Domela Nieuwenhuis neemt zijn woorden niet terug, maar verwijt aan den heer Kol, dat deze niet op de hoogte der zaken is, en verklaart dat stichtelijke pteekjes over de Liefde als drijfveer lectuur is, die tut het velleden behoort. Men herinnert zich waarschijnlijk; de zaak van den gewezen O.-I. militair Bossart, aan ■wien, tengevolge eener administratieve ver gissing, pensioen werd onthouden, en voor wien de Tweede Kamer, toen hij zich tot haar wendde, krachtig redenen van billijkheid pleitte, maar die juist overleden was, toen zijn recht eikend en het onrecht hersteld werd. Naar de JJaagsche Ct. verneemt, heeft het departement van koloniën het gebeurde nu schitterend goedgemaaktaan de weduwe B. is n.I., op haar verzoek om een gratifica tie, toegekend de som van f1925, d. i. het volle bedrag \an het pensioen, dat haar man had moeten missen. Aan den heer Sijthoffte Rotterdam is voor de proef, die hij wenscht te nemen om daar naar welwater te zoeken, van 12 Maart tot 20 April n.s. nabij de drinkwaterleiding een open ruimte van 30 M1 afgestaan, die behoor lijk omheind Zal worden en slechts éen uit gang zal mogen hebben op den openbaren weg. De werkzaamheden voor het maken eener Nortonwel zullen Maandag a.s. worden aan gevangen. De hondententoonstelling, te houden van wege de Ned. jachtvereeniging »Nimrod", te Arnhem, in den planten- en vogeltuin op 23, 24 en 25 Juni, zal zijn internationaal. De regelings-commissie fs samengesteld als volgtF. W. baron van Tuyll van Seroos- kerken te Velzen, voorzitterC. E. Perk, onder-voorzitter; D. baron van Asbeck, le secretaris; jhr. mr, A. Boëll, 2e id.; G. J. Engelberts, le penningm.F. J. E. Evekink Busgers, 2e idemJ. MLuden, kapt N. J. A. P. H. van Es, jhr. C. L. W. C. van der "Wijdt, allen te Arnhemdr. A. J. J. Klop- pert, te Hilversum. Bij gelegenheid dezer tentoonstelling zullen schietwedstrijden en wedstrijden voor honden worden gehouden. Het in de Provinciale OverijsseUche en Zwolsche Courant opgenomen en door ons medegedeelde ingezonden stuk van G. Bruin tjes te Arnbt-Vollenhove, naar aanleiding van een schrijven van diens broeder uit de St. Louis Vallei, wordt thans in hetzelfde blad door den heer Noordtzij te Kampen bestreden. Verbazen doet het stuk den heer Noordtzij niet. Bij zijn vertrek uit Amerika was hij door emigranten gewaarschuwd, dat men stelsel matig valsche berichten zou uitstrooien om de maatschappij er onder te krijgenwijl het 300 verklaart hij voorde bezitters van de landerijen in de St. Louis Vallei, waar bij 3Vz millioen dollars betrokken zijn, van veel beteekenis is, dat er Hollandsche boeren blijven en komen, tot welk doel van die zijde alle pogingen werden aangewend. De heer Noordtzij somt in zijn schrijven verschillende voorbeelden op om te bewijzen, hoezeer het verhuizen der Hollandsche boeren uit de St. Louis Vallei door den burgemees ter en andere autoriteiten werd tegengewerkt, en welke onware voorstellingen van de Platte Vallei daartoe werden gegeven. Volgens den brief van Andries Bruintjes zaten de zestig personen, door den heer Noordtzij overgehaald om naar de Platte Vallej te vertrekken, op 13 Februari nog met hunne goederen in de spoorwagens en konden niet onder dak gebracht worden. Ten aanzien van dit punt schrijft de heer Noordtzij sDat er 2 gezinnen nog in een spoorwegwagen waren gezeten den 4 3 Febr., is waar. Ook het stuk in de Enkh. Courant zegt dat. Maar dat beteekent niets, wijl het e e r s t e-klasse-waggons zijn, goed verwarmd, met een conducteurswagen als keuken (met een groote kachel erin), die ik zelfbuurde. De uittocht uit de St. Louis vallei moest haastig geschieden, wijl anders niemand daar ware weggekomen, en de huisjes konden natuurlijk niet alle op éen dag worden gebouwd en de door mij telegraplusch bestelde huisjes uit Grand Rapids maar niet in een oogwenk te Crook zijn. Dat men daaruit in de St. Louis vallei munt zoekt te slaan, is voor mij begrijpelijk vooral als men niet alleen meldt wat ik boven schreef, maar ook dat de door Bruintjes genoemde Van Lummel eerst per brief zekeie familie» weer naar de St. Louis vallei had zoeken af te Jeiden. wat niet gelukte. Of het dan den 13 Febr. gelukte M. d. R., ik ontving brieien uit Crook loopende tot den 17 Febr. en Geileden week twee telegrammen maar tan vertrek van emigranten spra ken 2e «i et; wel van het tegendeel." In een nader ingezonden stuk in de Prov. Overijsselsche en Zwolsche Courant doet de heer Noordtzij mededeeling van een bij hem. ontvangen telegram, inhoudende dat geene emigranten uit de Platte Vallei naar Alamosa zijn teruggegaan. Aan deze mededeeling voegt de heer Noordtzij een andere toe, n.L dat de heer Merriman, die het tegen de Ned. Ame- rikaansehe emigratie-maatschappij gerichte ippoti: uitbracht, dit zelf reeds voor eenzijdig heeft verklaard en thans ter oorzaak van uit rapport vervolgd wordt. De besteller verdacht van diefstal in het postkantoor te Winschoten, heeft zich in het huis van bewaring van het leven beroofd. Naar aan de Roordbrah. wordt medegedeeld, is de onlangs eervol ontslagen hoofdagent van politie te 's-Bosch met een ongeveer 20-jarig meisje in de richting van Antwerpen ver trokken, vrouw en kinderen achterlatende. Amsterdam. De noodlottige brand in de "Van-Woustraatwaarbij drie mensehen zoo ongelukkig om het leven kwamen, heeft de belangstelling weer verlevendigd in het lot van vrouw Halekor. die bij den brand op de Gel- dersche kade zulk een ongelukkigen val deed. Naar omstandigheden is haar toestand vrij gunstig en zelfs eenigszias -vooruitgaande; nog altijd ligt zij te bed, het geheele lichaam, behalve het hoofd, in doeken gewikkeld. Haai man en hare ouders komen de arme vrouw dikwijls bezoeken. Nog altijd is haar op last van de doctoren niets verteld omtrent den vreeseljjken dood van hare drie kinderen. (N.v.d.D. Wie voor een paar jaar den eenzamen, woes- ten oever van den Nieuwen Waterweg aan den Hoek-tan-Holland gekena heeft en thans van het fort het oog landwaarts langs de rivier richt, moet zich verbazen over de verandering, die daar heeft plaats gehad, aldus schrijft de Wesll.Ct. Niet dat het dorre duinzand veranderd is in weligen teelgrond, die ons lachende velden doet aanschouwen aan de boorden van het breede kanaal, geenszins 1 de verandering betreft alleen kunstwerken van de machtige menschenhand, die op zijn hoogst nog maar de inleiding uitmaken tot het groote werk der landontginning, welke ook daar zeker niet zal uitblijven. Doch deze kunstwerken leveren thans reeds, hoenel nog niet voltooid, een verrassend beeld van wat ervaren bouwmeesters zoowel te land als te water in korten tijd vermogen en zijn voor den Hoek eene rijke belofte voor de toekomst. Zij wijzen stilzwijgend doch welsprekend heen naar het machtige Engeland, dat met alle natiën gemeenschap heeft, door den handelsgeest zijner zonen, en zijn de onontbeerlijke schakels in den keten, die een innige verbinding moet vormen tusschen het machtige eiland en het kleine Nederland, ja meer, tusschen Engeland en Europa. Even voorbij de vluchtbaven, eenige honder den meters boven bet fort, liggen de stations gebouwen van den spoorweg Hoek-van-Holland Maassluis, eene lijn, die weidra beteekenis zal, hebben in het internationaal vei keer. Het eigenlijke station, ingericht voor het per sonenverkeer, ligt het meest landwaarts in. Het is een in de lengte zeer uitgestrekt gebouw, dat vele vertrekken bevat. Tfóor het gebouw ligt een geheel overdekt perron, naar onze schatting wel ruim 300 M lang. dat aan de west zijde om het station heenloopt en rechtstreeks toegang geeft tot den steiger en de booten. Dit perron wijst den reizigers voor Engeland een eenvoudigen en gemakkelijke» weg naar de stoom schepen, die hen verder moeten voeren. Op eenige meters afstands van het hoofdsta tion ligt, evenwijdig er mee en dichter bij de» oever van den Waterweg, het gebouw van het goederenvervoer en de douane, dat dezelfde lengte heeft. Het is door drie pai en rails van het hoofdgebouw gescheiden, terwijl de ruimte tus schen beide door een ijzeren overkapping gedekt wordt. De goederenloods biedt een kolossaler» aanblik. Zij is n.L gedekt door een kap van ge galvaniseerd, gegolfd ijzer, dat aliesn op da muren steunt, zoodat de vloer geheel vrij is van pilaren of stutten en er alzoo een bodemruimte van 25 bij 110 meter beschikbaar blijft voor het goederenvervoer. De goederentreinen kunnen dit gebouw aan de noordzijde binnenrijden en dus geheel onder dak bun last lossen direct op den kolossalen vloer. De rails loopen echter ook langs de westzijde om de loods heen, zoodat de waggons zoo noodig in de onmiddellijke nabijheid dei- booten kunnen gebracht worden. Ook bevinden zich nog rails tusschen dit gebouw en den stei ger, zoodat de treinen ook onmiddellijk aan het water kunnen lijden. Aan de goedeienloods is- het gebouw der douane vei bonden, waai op een torentje geplaatst is als uitkijk voor de beambten. De van de booten komende reizigers hebben slechts den steiger en de rails over te steken om voor het onderzoek in de daarvoor bestemde- vertrekken te komen. Langs de gebouwen der douane en der goe deren loopt aan den wateikant een houten per ron, dat overal voor de uitgangen door trapjes gemeenschap heeft met den steiger. De steiger eindelijk is een houten reus van 200 meters lengte, die ongeveer 6 meters boven laagwater verrijst. Het geheel is van ontzaglijk zware palen gebouwd, en dat ze lang moeten zijn om tot zulk een hoogte te stijgen en toch stevig in den grond bevestigd te zijn, spreekt wel van zelf, De steiger rust op 67 kolossale houtenjuk- ken, alle gebouwd van lange, sterke palen met dito- dwarsbalken. Negen meerpalen rijzen van afstand tot afstandboven het gevaarte omhoog, teneinde den stoomers gelegenheid voor aanleggen te bie den. Deze meerpalen worden door zware Ijzaien stangen aan den kaaimuur bevestigd, waar zij diep indringen. Op den steiger liggen wijde rails voor een kraan, die bij het laden en lossen dienst kan doen en die dus verplaatsbaar is. De steiger is gebouwd tegen een zwaren kaaimuur van de zelfde lengte, die geheel van beton is opgetrok ken. Het geheel biedt ruimte voor twee groote zeebooten. Dat er op het terrein nog verscheidene bijge bouwen en inrichtingen van allerlei aard zuilen verrijzen, spreekt vanzelf. Op éen hiervan mag. de aandacht nog wel gevestigd worden. Het ia een tweede steiger, op eenigen afstand naar boven van den grooten gelegen. Deze is ongeveer 50 M lang en zeer breed, terwijl hij aanmerkelijk lager ligt dan de steiger bij het station. Twee trappen geven gemeenschap met het water, terwijl een derde breede tiap toegang geelt tot een empla cement, waarlangs de rails van den spoorweg zijn gelegd; op dit emplacement verrijst een gebouwtje. Deze steiger moet dienst doen om het vervoer van visch, die daar gelost wordt en on middellijk overgebracht kan worden op den trein. De spoorlijn eindigt nog niet bij het station, doch loopt door tot even voorbij het fort voor het vervoer van troepen. Zoo eenmaal de lijn geopend is en het buiten- landsch verkeer er zijn weg langs neemt, zal verdere verandering zeer zeker wel volgen. Da groote handelshuizen zullen bij de los- en laad plaatsen gebouwen stichten, doch ook vooral de neringdoenden zullen ongetwijfeld profiteeren van de gelegenheid om zooveel reizigers en ambtenaren gelegenheid te geven zich van alles te voorzien. Doch dit ligt in de toekomst. Het heden biedt ons echter eene trotsche ett schoone inrichting ten behoeve van dien mach tigen koning der aarde den handel. Of alles zal bevallen en aan 't doel beantwoorden. Wie zal het zeggen 7 Zooveel is echter zekerde ruime aanleg, de nauwe en gemakkelijke gemeenschap tusschen den steiger, de personen en de gebouwen die geheel door rails omringd zijn, zoodat de treinen overal geplaatst kunnen -worden -waar zulks vereischt wordt in bijzondere gevallenwaar borgen een snel en gemakkelijk vervoer. Hf de ïn tein a tin n a le ctiiferentie te Dresden, ter beraadslaging over maatregelen tot bestrijding der cholera, zal de Nederiandsche regeering worden vertegenwoordigd door den minister-resident mr.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2