Id het Huis vas dea Baadetsraat A". 1893. Zondag 12 en Maandag 13 Maart. N°. 8228. weede Blad Aan on%e Abonnés Feuilleton. Zevenenveertigste Jaargang. AAN DB GRENS. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Buitenlandsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal 85. Franco per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afzonderlijke noramers - 0 10. BtUKAt: BOTKH8THAAT, B 2 7. ADVERTENTIEPRIJS: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant.d.40. Iedere gewone regel meer..- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. Ingevolge de toezegging van onzen uitgever «telt hij thans de gelegenheid open, het T({fde deel van II/VKLITT'S Romans «n Novellen voor den geiingen prijs van Vijftig Centsvoor abonnés binnen de stad, en tZestig" GoïltS buiten de stad in eigendom te krijgen. is zoowel wat aangaat inhoud, als illustra ties en uitvoering, waard om in ruimen kring te worden verspreid. Hij meeut zich dus overtuigd te mogen houden, dat onze «bonnés de gelegenheid op prijs zullen stellen, die hij hun thans weder aanbiedt. Voor verdere bijzonderheden omtient dezen aangeboden roman verwijzen -wij naar de in dit nummer vooikomende advertentie. Het inteekenbiljet is bii dit nummer gevoegd. F B A S K K IJ K. In de couloirs wordt gezegd dat Lamargelle den minister Ribot inlichting vragen zal over iet wisselen van depêches door Cornelius Herz met verscheidene personen. Het ontslag van Brisson bevestigt zich; men spreekt van Maujan als zijn opvolger. Het verhoor der getuigen in het Panama- proces begon gisteren met dat van den expert Floiy. Deze zeide, dat de werken 558 mil- lioen vorderden, doch alle uitgaven werden overdreven. De kosten voor publiciteit, 105 .millioen, dienden vooral om zich zekere medewerking te verzekeren. Het tegenwoor dig actief is 200 millioen. Antwoordende op een vraag van een der advocaten, zeide Sales, dat hij kon verzekeren, dat Yves Guyot verklaarde, dat bij Constans in een mini' verraad had hooren zeggen, dat hij (Constans) m zijn portefeuille had de lijst van meer dan 100 personen, die in de Panama zaak betrokken waren. Chantagrée, oud» afgevaardigde, verklaarde, dat hem ook geld was aangeboden, doch dat hij weigerde. Charles de Lesseps piotesteerde herhaal delijk tegen de verklaringen van getuigen. In het verhoor van Stephan over de lijst der gecompromitteerden zeide deze, datRei- nach hem de lijst dicteerde, ze in eene enve loppe deed en hem opdroeg ze bij Clémenceau te bezorgen. Hij verklaarde de aldus inge sloten lijst aan een bediende \oor Clémen ceau te hebben overhandigd. De getuige Dechamps ei kende, sedert de vlucht van Arton met Andiieux in betrekking gestaan te hebben Nadat Floquet in de zaal gebracht was, herhaalde De Lesseps, op verzoek van den president, zijne verklaringen en hield hij die met kracht vol, Floquet ontkende op de stelligste wijze dat zij juist waren. Er ont stond een oorverdoovend spektakel, waarop de vooizitter de tribune deed ontruimen. Floquet gaf eene uiteenzetting van het voor gevallene en zeide, als het geval zich mocht vomdoen, wederom zoo en niet anders te zullen handelen. Hij eikende Arton ontmoet te hebben, en meende 2 of 3 keeren. Clémenceau werd vei volgens gehoord en zette uiteen wat hij gedaan hadhij ontkende ooit de lijst van Stephan te hebben ontvangen. De leger-commissie uit de Kamer heeft bepaald, dat divisie-generaal de hoogste rang in het leger zal zijn, zoodat het voorstel tot aanstelling \an maarschalken vervalt. De Figaro geeft de volgende namen op, Roman van JOHANNES VAN DEWALL. 43. Martha week niet als andere meisjes schuw terug, nadat de eerste roes vooibij was. Zij was een meisjedat in den bloeddamp der revolutie groot geworden was. wier zachte handen patronen vervaardigden en naar den schijf schoten, een meisje, dal zoowel des nachts als des daags gevaarlijkehalsbrekende tochten ondernam, haar lichaam aan alle weer en vind, ja zich zelve aan bet gevaar, volgens de wet gestraft te zullen worden, blootstelde en juist geheel anders dacht en gevoelde dan andere meisjes met minder vurige en driftige karakters, ■die onopgemerkt in den kring van haar familie vooi tleven. Zulk een meisje is in staatalles aan het <»ene groote doel op te offeren, en de zachte vrouwelijkheid, welke door haar omgang mot mannen, die naar bloed en liefde dorsten, geheel veiioien was gegaan, staat hier niet altijd ais een goede geest beschermend ter zijde. Wat Martha von Bordowski m dit oogenbhk gevoelde, wie zal het kunnen zeggenSlechts dit ls met zekeiheid te zeggen, dat zij onder de gloeiende kussen van den jongen man. die haar bijna bedwelmden, steeds een bepaald doel vooi oogen hadhaar eerste woord, toen zij zich weei ealugszins heisteld had, was hetzelfde als zooevan: zNiet waar, gij wilt ons immers helpen 7" »0p mijn woord 1 Op mijn woord als offriei. Mailha, ik zal het doen 1" stamelde hij. Zj liep nu naar de deur, sloot die van bin nen en ging toen weer naast hem zitten, hand in band en oog [in oog, haar voorhoofd was nadenkend geplooid. Zoo spraken zij over de bestaande toestanden, hoe het best te handelen en Jijfl men de Polen en de Russen misleiden zou. Wilde h»j eenjjWOOid von liefde spreken, als batrokken bij het lijstje van Arton, dat eenige maanden geleden bij den bankier Offroy in beslag werd genomen Sans-Leroy, "Vial (administrateur der dynamiet-maat- schappij), Gaillard, Saint-Maitin en Jullien, afgevaardigdenThévenet en Tony-Revillon, •enator«n. De Figaro, die vervolgd werd wegens het openbaarmaken van de verklaringen der ge tuigen Floquet, Clémenceau en De Fieycinet en van het verhoor van Charles de Lesseps voor den rechter van instructie Franqueville, is door de rechtbank verooi deeld tot eene boete van 500 fr. De officier van justitie had hei maximum der straf geëischt. Het vertrouwen in den toestand des lands is nog zoozeer geschokt, dat nog steeds gelden uit de spaarbanken worden opgevraagd. Vol gens de Jour deponeeren thans velen hun geld buitenslandszoo zou in de laatste weken voor meer dan 300 millioen frcs. aan Engel- sche banken zijn toevertrouwd. DUITSCHLAND. Donderdag, bij de behandeling der leger- begrooting in den Rijksdag, voeidede bekende anti-semiet Ahlwardt daar voor het eerst het woord. >De Rijkskanselier zoo zeide hij heeft mij van deze tribune een lasteraar genoemd. Ik protesteer daartegen. Ik heb slechts mijn plicht als staatsburger vervuld, door het land te wijzen op de onvergetelijke fout, de bewapening van ons leger aan de joden toe te vertrouwen." Spreker handhaafde zijne beschuldigingen tegen de fabriek van Lowe, en verzekeide, dat eene levering van 50,000 geweren vroeger door de Italiaansche regeering was geweigerd, omdat de kolf uit zeer slecht notenhout was vervaardigd. De heer Richter vroeg, uit welken begroo- tingspost de kosten van den strijd in de dag bladen ten gunste van het legerontwerp be- dan weerde zij hem met eeniThans niet thans niet, geliefde," af, vlijde zich nog teederder tegen hem aan en begon opnieuw ijverig te vragen en te evei leggen. Haar kaper van gewatteerde zijde was reeds lang van haar hoofd gevallenhaar zwaar donker haar lag verward in sierlijke lokken op de slapen en wangen en tusschen hare vochtige, halfgeopende lippen .schitterden de kleine tanden door. Daarbij lag er iets als een lichtgloed op hare trekken, welke haar nog schooner, nog bekooi hjker maakte. De zinnen van den armen, gelukkigen graaf geraakten meer en meer in de war, en zoo beloofde en bezwoer hij in den roes zijner liefde alles, wat het meisje van hem verlangdehij vergat daarbij zijn rapport bij den majoor te gaan uitbrengen, hij vergat de geheele omge ving en zijn plicht. Toen belden een uur later buiten kwamen gloeiden hunne wangen en klopten hunne polsen, als had er binnen een tropische hitte gaheerscht, terwijl het toch m waarheid gevoelig koud was. streden worden, waarop de minister van oorlog antwoordde dat geen penning der fondsen van zijn departement vei kwist wordt. De heer Bebel beklaagde zich over de slechte behandeling der soldaten, die van socialistische neigingen verdacht worden, en van de leger- werkplaatsen worden uitgesloten. De minister van oorlog wees op de noodza kelijkheid om de sociaal-democratische leer te bestrijden en vooral te zorgen dat die zich in het leger niet verspreidt. De commissie voor het legerontwerp uit den Rijksdag stemde paragi aaf 2 uit het leger ontwerp, en wel het gedeelte betreffende de infanterie, veld-artillerie en trein, met alle tegen 9, en het oveiige van die paragraaf met alle tegen 6 stemmen af. Verder werd verworpen par. 1 van de vredessteikte, met het daarbij gevoegde amendement-Richter, tot vaststelling van de vredessterkte op 486,893 man van 1 Oct. 1893 tot 3 Dec. 1895. De commissie verdaagde hai e zitting tot Don derdag. ENGELAND. Gladstone verzocht gisteren het Lagerhuis heden zitting te houden. Balfour bestreed dit voorstel als in strijd met de gewoonte. Harcourt zeide dat de zitting volstrekt nood zakelijk is ingevolge het obstructionisme der oppositie. Ten slotte is Gladstone's voorstel, om heden zitting te houden, aangenomen met 256 tegen 229 stemmen. Salisbury, Balfour en Churchill ontvingen gistermiddag ten huize van den eeiste een groote deputatie van vertegenwoordigers der groote handelsbelangen in Ierland, waaronder de gouverneur en twee duecteuren der bank van Ierland, de directeuren der spoorweg maatschappijen en voorzitters der Kamers van koophandel. De aanvoerder der deputatie las een adres voor, waarin vooropgesteld Zij gingen de binnenplaats over, stegen de trappen op en verdwenen in het huis. Met een vieemde, sluwe uitdrukking op zijn gelaat zag Peter hen na. HIJ spiak eenige schertsende woorden tot jufiiouw Johanna, die juist uit eene kamer kwam; deze echter ver waardigde hem niet met een antwoord, want zij trok ongeduldig de schouders op en verdween in een andere kamer. De commandant ontving den adjudant met zeer vriendelijk en berispte hem wegens zijn late komst, doch de anders zoo gevoelige jonge man hoorde die berisping thans kalm aan zonder een trek van zijn gelaat te veranderen. Er was heden gelukkig niet veel bijzonders te verrichten of te bevelen; daaidoor bemerkte de majoor niet, hoe verstrooid de graaf was,; hij ontsloeg dezen na een paar minuten reeds weder. Toen graaf Haneke op zijne kamer was ge komen, wierp hij zich m een hoek van de canapé, om over de gelukkige gebeurtenis na te den ken zijn geluk was te groot het drukte hem

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5