Biniienlandsche Berichten. werd, dat de aanneming van de home-rule- wet te toenemende welvaart van Ierland zou tegenhouden. De directeur van de Oreat Northern "Railway Company van Ierland zeide, dat de waarde der aandeden zijner maatschappij in de laatste weken met een half millioen pd. st was gedaald- Salisbury sprak zijn volkomen sympathie uit met de deputatie en gaf den raad zich niet te laten ontmoedigen, omdat er een ge lukkig teeken was waar te nemen, n.l, dat de publieke opinie in Engeland tegen home rule toenam. Balfour zeide, dat home rule het bankroet van Ierland na zich zal sleepen. De conventie der Parnellisten te Dublin heeft besloten om amnestie te vragen voor alle Iersche staatkundige gevangenen en amendementen in te dieneu op het finan- cieele gedeelte van het Home-rule-ontwerp. De commissie betreffende de uitgezette pach ters bood het Pariementeen rapport aan, waar- bij wordt voorgesteld die lieden weder op hunne hoeven te plaatsen, den aankoop van pachthoeven te vergemakkelijken en door middel van publieke fondsen een deel der achterstallige pachten te betalen. O O S T E N K IJ K. De keizer is gisteren van Territet naar "Weenen teruggekeerd. In de Hongaarsche Kamer van afgevaar digden heeft Koloman Tisza gisteren met groote warmte het verplichte burgerlijk huwelijk verdedigd. BCSLAND. Een keizerlijk besluit is gisteren gepubli ceerd betreffende de uitgifte van een 4 Va pCt. binnenlandsche leening, ten bedrage van 100 millioen krediet-roebels. De leening wordt ge realiseerd door middel van verkoop van de stukken door de rijksbank en hare filialen. De rijksbank deelt mede, dat zij heden een aanvang zal maken met den koop en verkoop van buitenlandsche wissels en aanwijzingen op buiteolandsche huizen. In het gouvernement Odessa zijn in de laatste 10 dagen 150 gevallen voorgekomen; in Podolië werden 52 sterfgevallen aan cholera geconstateerd; te "Woronosti had men 82 zieken en 18 dooden en in Bessarabië 20 kieken en 9 dooden. S P A M J E. Salmeron is te Barcelona gekozen. Te Bilbao neemt de gisting onder de bevolking toe. Martinez Campos is tot kapitein-gene raal van Catalonië benoemd. P0BTÜ8AI. De nieuwe minister van financiën, Augusto Fusckini, is bekend als een der stoutmoedig ste en bekwaamste verdedigers der sociaal democratische beginselen. Op eene vraag van een der afgevaardigden, heeft hij dezer dagen geen oogenblik geaarzeld te verklaren, dat hij bijna terneder; de geheele wereld scheen sedert vier en twintig uren veranderd te zijn een rooskleurig waas scheen over alles te liggen en zijne phantasie tooverde bem de bekoorlijkste, verleidelijkste beelden voor. ii Wat zou Hancke toch hebben vroeg prins Looz na het middageten. J>De goede jongen zweeft letterlijk in de wolkenieder oogenblik lacht bij zonder reden in zich zeiven of staart naar den zolder. De punch werkt zeker nog bij hem »Hij is van morgen reeds vroeg naar de stad geredenmisschien heeft hij daar eene aangename ontmoeting gehadantwoordde luitenant Vol Parschner met een lachje ïHoe is 1 rijdt gij mede 7 Ik moet om twee uur opzitten, ik ben aan de beurt." jilt zal u natuurlijk vergezellen -—wij willen de Russen en het doode paard toch ook eens daglicht zien," antwoordde de prins. Tegen twee uur reden de patrouille en de beide officieren weg. Kort daarna kwam een armoedig rijtuig uit ook in zijn ministerieele betrekking zijn socia listische denkbeelden zal blijven aanhangen en ze zoo mogelijk in practijk brengen. Hij is reeds langen tijd voorzitter en leider der langzamerhand in een geheim verbond ontaarde sLiga liberal", die ervan verdacht wordt de discipline in het leger te onder mijnen en de officieren te winnen voor de omwentelings-ideeën. B Li M E N I E. Na het handelsverdrag met Duitscliland zal de regeering ook met Oostenrijk-Honga- rije over een nieuw tarief van in-en uitvoer rechten gaan onderhandelen, ondanks da levendige oppositie, die gevoerd wordt tegen deze verdragen. S E B T I E. De voorloopige berichten over den uitslag der verkiezingen luiden gunstig voor de liberalen. De stemming te Belgrado gaf 2757 stem men voor de liberalen, d.034 voor de radicalen en 425 voor de progressisten. In 20 steden zijn de liberale candidaten gekozen, in 9 de radicale. De orde is niet gestoord. Ten plattelande geeft de uitslag der vei kiezing eene groote meerderheid voor de regeering. Te Procuplin heeft de minister van onderwijs, Georgevics, den radicaal Leschanin van zijn zetel verdrongen; ook de radicale president der laatste Skuptschina, Giovanovics, is te Sabats door een liberaal vervangen. Daar de telegrammen werden geweigerd door het telegraafkantoor te Belgrado, zijn de volgende berichten per blief te Buda-Pest ontvangen. Er hebben bloedige gevechten plaats gehad te Kragujevacs, Usschia, Bela- deka en Goracako. In deze laatste plaats zijn 16 kiezers gedood en 23 ernstig gewond. Te Kragujevacs en Usschia zijn de onder-prefecten door de bevolking mishandeld. A M E K 1 K A. De boodschap van president Cleveland, waai in het ontwerp tot inlijving van Hawaï bij de Amerikaansche Unie ingetrokken wordt, heeft de senatoren algemeen verrast. Som migen meenen dat de staatspresident daar mede te kennen heeft gegeven tot inlijving ongeneigd te zijn, anderen dat hij alleen be doelde het ontwerp door een eigen te vervan gen. Algemeen is de pers \an oordeel, dat Cleveland een rijper vooronderzoek noodig acht. In tegenspraak met de berichten der dag bladen kan gemeld worden, dat het voorstel tot opheffing van het invoerrecht op blok-tin door den Senaat werd verworpen, ofschoon het financieel besUiur op de aanneming had aangedrongen. Volgens de Financial News zou de minister Van financiën der Vereenigde Staten onder handelingen hebben aangeknoopt met Roth schild, die voor twee millioen p. st. goud- Krakau op de binnenplaats, waar een jong mensen, die een groot pak voorzichtig droeg, uitsteeg en naar graaf Hancke vroeg. Deze sloop kort daaropmet een prachtig bouquet gewapend, door de donkere gang, en klopte aan eene deur. Toen er geen ant woord volgde, opende hij die zacht en betrad Martha's heiligdom. Hij zocht en vond een glas, zette den ruiker er in, plaatste dien mid den op de tafel en verwijderde zich weer onge merkt. Onder het avondeten knikte Martha hem heimelijk dankbaar toe. Zij scheen zich om de menschen meer dan vroeger te bekommeren doch wist hem in het voorbijgaan evenwel toch toe te fluisteren, dat zij hoopte, hem dien avond nog even te kunnen sprekenzij had een goed idéé gekregen. Zij beloonde hem door deze vertrouwelijkheid voor zijne voorbeeldelooze bescheidenheid. Hij ontmoette haar naderhand inderdaad in de donkere gang; hij trok baar stormachtig aan zijne borst en voelde hare kussendoch obligation zou nemen en ze een jaar zou be houden. Dit zou gelijkstaan met eeu leerling en voorloopig de ongerustheid in ofBeieele kringen doen bedaren. Uit Pittsburg wordt gemeld, dat de recht bank uitspraak heeft gedaan in de vergifti gingszaak te Homestead. Twee beschuldigden, Dempsey en Beatty, zijn veroordeeld tot 7, Gallagher tot 5 en Davidson tot 3 jaar ge vangenis. Te Panama ontvangen berichten melden, dat generaal Bonilla, het hoofd der opstan delingen in Honduras, de hoofdstad Teguci galpa na een schitterend gevecht heeft Ver overd. Een ander bericht meldt echter dat de provinciën Gracia, Santa Barbara en Camayagua de wapenen tegen Bonilla hebben opgevat. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 10 Maart. Het debat over de mail contracten met de maatschappijen JiNederland" en de »Rott. Lloyd", betreffende een geregelden dienstop Ir. werd voortgezet. De heer A. van Dedem vond deze contrac ten beter dan de vorige, waarin hij den weke- lijkschen maildienst, met het oog op de finan- cieele offers, te bezwarend vond. Toch voldeden de contracten niet aan zijne wenschen, omdat hij vreesde dat de snelheid onzer schepen zou staan beneden die van de Engelsche, De boete, gesteld op het niet bouwen der sche pen in Nederland, vond hij niet zwaar genoeg. De heer Gerritsen achtte de contracten reeds verwerpelijk omdat hij de Kamer, zoolang zij niet op breederen grondslag is samengesteld, onbevoegd achtte voor 15 jaar een monopolie te scheppen, en besti eed voorts de contracten omdat zij alleen strekken den maatschappijen een hooger subsidie te geven, teneinde met de buitenlandsche in snelheid te concurreeren. Hij betoogde dat de contracten niet geven wat de regeering zich voorstelt, geen verkorting op den overtocht wordt verkregen en wij in snel heid zullen achterslaan bij de Fransche en Engelsche maatschappijen. Bij gebrek aan klachten over den tegenwoordigen toestand was een verhooging van subsidie met drie ton niet gerechtvaardigd. De kortere postdienst weegt togen dit offer niet op. Zijns inziens is de regeling te veel in het' belang der maat schappijen, gezwegennog vandemogelijkheid dat zij kuustmatige vrachtbrieven kunnen maken, waaromtrent zelfs, zooals hij verze kerde, overeenkomsten bestaan, die voor de regeering aanleiding moesten zijn die con tracten voorloopig terug te nemen. De heer Van Beuoingen betuigde over het algemeen ook weinig ingenomenheid met deze contracten, waarin hem de vrachtregeling niet beviel en zekerheid wordt vermist omtrent den verplichten aanbouw van de schepen in Nederland, alsmede omtrent het toestaan van lagere vrachten aan het gouvernement dan aan ieder ander. Ondanks zjjne bezwaren, stelde hij het belang zeer hoog, dat goede maatschappijenonderNederlandsch vlag varen. Tot commies-griffier, in plaats van den heer mr. Betz, is na 5 stemmingen benoemd de heerjhr. mr. G. G. von "Weder te Utrecht, het geluid van naderende schreden dreefbeiden spoedig weer van elkander. Den volgenden morgen, al vroeg, zag graaf Hancke Martha naar de stallen gaan. Zij zag en wenkte hem met de hand. Toen bij benaden kwam, zag hij haar van daar terugkomen en naar de brouwerij gaan. Hij volgde haar dnar na eenigen tijd en liep zoo dicht mogelijk langs het huis, opdat niemand hem zou zien. Martha beantwoordde verstrooid zijn kus, schoof hem daarna zacht terug en spraknik heb een verzoek aan' u het regent nu niet en daar de wind den weg tamelijk opgedroogd heeft, wilde ik gaarne naar de grens rijden, om de Russen te gaan zien wilt ge mij bege leiden »Ik ben met het grootste genoegen geheel tot uwen dienst," antwoordde hij en hield haar klein handje in zijne hand; bepaal slechts dan tijd." ïlk wilde liefst geen van uwe officieren ontmoeten," ging zij nadenkend voort. sOan is 't bet beste, dat wij vóór het eten gaan." met 43 tegen 36 stemmen op den heer mr. J. S. D. van Doorn te 's-Gravenhage, Bij het voortgezet debat over de mailcon tracten bestreed ook de heer Plate ze, omdat daardoor slechts een il-mqlsvaartzal verkre- gen worden, dus beneden de snelheid van vrachtbooten reeds thans in de vaart. Ook acht hij het tarief van passagevervoer te hoog en het vrachttarief te laag, de contrac ten onvoldoende gewaarborgd en de duur er van te lang. De heer Cremer verdedigde deze contrac ten, die veel meer dan de vorige voldoen aan de eischen van snelheid en als mai'stearners, zoodat thans sprekers positie geheel veranderd is. De dividenden der stoomvaartmaatschap pijen zijn uitsluitend het gevolg van haar particuliere exploitatie. Kunstmatige opdrij ving van vrachten is niet te duchten; de vrachtenmarkt in het Oosten toch hangt niet af van 2 of 3 maatschappijen. Dinsdag voortzetting. Drankverkoop op de Noordzee. Door de regeering is thans ingediend een wetsontwerp tot goedkeunng van het op 14 Febiuan 1893 te 's Gravenbage onderteekend protocol betreffende de uitvoering van de den 16n November 1887 te 's-Gravenhage gesloten internationale overeenkomst tot het tegengaan der misbruiken voortvloeiende uit den vei koop van steiken drank onder de vissrhers op de Noordzee buiten de terntouale wateren. Tot dusvetre is niet kunnen worden overge gaan tot de bekrachtiging van de reeds bij de wet van 9 Augustus 1888 Staalsbladno123) goedgekeurde internationale overeenkomst, ver mits de Fransche regeering steeds niet bij machte is tot die bekrachtiging mede te werken. Daar evenwel het euvel waartegen da over eenkomst genchlA, met ongestoord kan blijven voortduren, zijn de overige betrokken mogend heden te rade gegaan omtient de wijze waarop de conventie ten uitvoer zou kunnen woiden ge legd, ook zonder medewerking van Frankrijk. Als het meest geëigend middel daartoe is voor gekomen de zaak bij protocol te legelen. De ondaiteekening van dat protocol nu heeft den 141en Febiuari 1893 aan het departement van buitenlandsche zaken te's Gravenhage plaats gehad, terwijl bij dat stuk de onthouding der Fransche regeering is geconstateeid, evenals hare bevoegdheid om, indien zij dat later vei langen mocht, alsnog tot de ovei eenkomst toe te traden. Intusschen wordt door dit protocol eeruge wijziging teweeggebracht in den tekst der bij de wet goedgekeurde overeenkomst, terwijl daarbij voorts ook nog artikel i 1 der overeenkomst is ge wijzigd (de duur van de conventie is namelijk tot een jaar verkort met verlenging telkens met een jaar, indien ze niet drie maanden voorafis opge zegd), met de bedoeling de opzegging daarvan gemakkelijker te maken bijaldien tengevolge der onthouding van Frankrijk de handel m spintuaba op de Noordzee blijken mocht toe te nemen en het doel der overeenkomst dreigen mocbt vei ijdeld te worden. De minister van waterstaat heeft aan de Kamer voorgesteld tot verbetering der rivieren de Rijn en de Lek op de loopende begrooting van ziju departement alsnog een bedrag van f 200,000 aan te wijzen, omdat het hem ge bleken is dat op zeer vele riviervakken de ge- •Wenschte diepte van 20 dM dan alleen blij vend is te behouden, wanneer men naast bet bagger- werk de overmatige bieedta beperkt door nor* maliseering. BGoed, wees over een uur gereed." ïBinnen het uur, Martha." Hij trok de ge liefde naar zich toe en kuste haar nogmaals. »Ik dank u zeer voor de prachtige bloemen," sprak zij, sprong toen plotseling op en ging. naar de deur. Hij drukte hare hand, zij zag hem nog eens aan mat eene zonderlinge uitdrukking op het gelaat, alsof zij er nog iets wilde bij voegen, doch-ging zwijgend naar buiten. Tegen rijn wil moest hij haar volgen, hoe gaarne hij nog eenigen tijd hier had willen blijven. Een uur later zag graaf Tardowskidie juist opgestaan was, en in een zijden kamer japon aan het raam stond, hoe graaf Hancke Martha in den zadel hielp, zelf op een paard sprong en beiden naast elkander de binnenplaats afreden. {Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 6