Biimenlandsche Berichten. kerk, die Zaterdag zou plaats hebben, ver daagd. Een talrijke hoop volks doorliep gisteren de straten van Burgos om bij wijze van manifestatie te protesteeren tegen de ophef fing van het kapitein-generaalschap in die provincie. Er is eene levendige agitatie in de stad. Men vreest dat er wanordelijkheden zullen ontstaan. EGYPTE. De heer Le Chevalier, de Fransche commis saris bij de internationale commissie van be heer der staatsschulden, is benoemd tot direc teur der Suez-kanaal-maatschappij ter vervan ging van den heer Charles de Lesseps. AMERIKA. De gezant van Brazilië te Londen weer spreekt het bericht, door eenige Londensche bladen van den 44n gegeven, dat de stad Santa Anna do Livramento zich aan de op standelingen zou hebben overgegeven. Hij voegt er bij, dat de aanvoerders der opstan delingen met vreemde huurtroepen, maar tot dusver zonder gevolg, getracht hebben de stad in te sluiten. Aan de New-York Herald wordt uit Val paraiso gemeld, dat de minister vau buiten landsche zaken van Chili te Santiago hettrac- taat met den gezant te Bolivia heeft geteekend over de grensscheiding der beide republieken. Door deze schikking komen aan Chili eenige bronnen, op welke Argentinië vroeger aan spraak maakte. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Bedrijfsbelasting. Het antwoord van minister Pierson met ge wijzigd wetsontwerp is heden verschenen. De naam van het ontwerp is ihans veran derd in j> Belasting op bedrijfs- en andere in komsten". lo art. 1 lett. b worden de Nedet landsche belastingplichtigen vermeld die worden aange slagen naar uitdeelingen of uitkeeringen, zonder aftrek van rente, van naamlooze vennootschap pen, commanditaire vennootschappen op aandee- len, coop, of andere vereenigingen en onderlinge verzekeiingmaatschpij. Voor de sociëteiten is een bijzondere bepaling gemaakt bij art. 5 3. Voor gewone commanditaire winsten is dus de aftrek van 4 pCt toegelaten. Van het denkbeeld om de gewone commanditaire bij éen bron te treffen, is afgezien. Het vervoeren van personen en goederen tus- schen bmtenlandsche en Nederlandsche havens door of voor rekening van buitenslands gevestig- den is nu niet belastingplichtig. Evenmin de werkzaamheid van in het buitenland gevestigd ondergeschikt personeel op vervoermiddelen, die het verkeer met het buitenland ondei houden. De belastingphchtigheid van tijdelijk hier aan wezige buitenlanders is beperkt tot dezulken van wie is aan te nemen dat zij minstens drie maanden achtereen hier te lande een bedrijf zullen uitoefenen of dit reeds hebben gedaan. De belasting van het debiet door buitenland- sche maatschappijen aan particulieren bier te lande is gehandhaafd, doch het ontwerp is nu zoo gewijzigd, dat het criterium van belastbaar heid word gezocht in het gebruik maken van de diensten der tusschenpersonen. Afzonderlijk zijn nog belastingplichtig ver klaard de buitenlandsche handelsreizigers. De inrichtfg van het ontwerp is nu zoo gewij zigd, dat art. i zegt w i e belastingplichtig zijn, art. '1 waarvoor belasting moet betaald worden met ondei scheiding tusschon hen, die at of niet in de vermogensbelasting 2ijn aangesla gen. Art. 3 bepaalt wat als winst of belooning geldt. Art. 4 wijst aan over welke tijdperken voor diezelfde personen het inkomen wordt be rekend. Artt. 5 en 6 regelen de belastingphch tigheid van anderen. Art. 7 zegt, voor zoover dit twijfelachtig kan zijn, wie de belasting ver schuldigd is. Art, B behelst de vrijstellingen. In art, 2 wordt nu duidelijk uitgesproken de leidende gedachte van bet ontwerp, n.l. alleen de zuivere winst van bedrijven is belastbaar en als zuivere winst wordt aangemerkt wat ver diend is boven de rente. Bepaald is nu dat uitgaven niet uitsluitend ter verwerving van het inkomen of ter uitoefe ning van het bedrijf op beroep noodzakelijk, maar ook ten deele voor persoonlijk genot of andere oogmerken gedaan, voor de helft ajs kosten zullen gelden. De vrijstelling der landbouwwinsten is behou den, maar ze is nu zoodanig geredigeerd, dat niet worden vrijgesteld coöperatieve boter- en andere fabrieken, en voorts is bepaald dat de vrijstelling niet van toepassing is wanneer het in landbouwbedrijven aangewend kapitaal, ten gevolge van de vereeniging dier bedrijven met andere, niet afzonderlijk te begrooten is. Daarentegen is de vrijstelling uitgebreid tot boom- of bloembollenkweekerij, onverschillig of daarbij eenige bloemisterij op kleine schaal ge dreven wordt. De vrijstelling van winsten uit steengroeven is nu in denzelfden vorm gegoten als dle der landbouwwinsten, maar niet uitgebreid. In art. 5 is nu bepaald dat onder »uitdee- lingen" niet zullen zijn begrepen uitdeelingen of uitkeeringen aan verzekerden en onderstand genietenden in deze hunne eigenschap, In art. G is de gelijkstelling van stoomtram en locaalspoorwagen opgeheven en voor eerstge noemde een cijfer van f800 per kilometer aan genomen als aftrek van rente. De buitenlandsche ondernemingen die hier te lande aan particulieren verkoopen, zullen nu be lastingplichtig zijn voor tien percent van de verkoopswaarde der goederen in plaats van 20, zooals eerst was voorgesteld. Door aanneming van de uitdeelingen en niet van de winsten tot maatstaf voor de belasting plichtigheid van vereenigingen, staat bet vast dat werk lieden vereenigingen doofstominenin- richtingen, spaarbanken enz, enkel worden ge troffen als zij uitdeeien. Inrichtingen tot het geven van onderwijs, tot het voorkomen of lenigen van armoedetot verplegingverzorging of zedelijke verbeteiing en tot het verstrekken van kost, geneeskundige hulp, geneesmiddelen en be grafenis of begrafenisgeiden van minvermogenden, zijn uitdrukkelijk vrijgesteld. De aftrek voor hen die niet in de vermogens belasting zijn aangeslagen is verhoogd van f400 tot f600. Dientengevolge is een aftrek van f200 toegelaten voor hen die wel in deze belasting zijn aangeslagen. Voor eerstgenoemden begint de progressie nu ook eerst boven f8200. Er worden nu 4 tarieven voorgesteld, tarief A voor binnen het rijk wonenden die niet in de vermogensbelasting zijn aangeslagen, hen die buiten het rijk een Nederl. staatsambt uitoefenen en de in het buitenland gevestigden die hier te lande persoonlijk of door gemachtigden een be drijf geregeld uitoefenen. Dit tarief is bij een inkomen van f650 fl, van f1000 f8, f2000 f28, f4000 f65, f6000 f 108, f8000 f148, f 10000 f209.60, f 12000 f273,60 en f15000 f369.60. Tarief B geldt voor hen die in de vermogens belasting zijn aangeslagen, waarbij de oorspron kelijke verhouding tot tarief B. is behouden. Tarief C geldt voor buitenlandsche handels reizigers (f12 per belastingjaar). Tarief D geldt voor alle overige belasting plichtigen. Voorgesteld nu wordt de belasting te bepalen op f2 van elke geheele som van ff00, met dien veistande, dat voor de tijdelijk hier te lande verbhjfhoudende vreemdelingen de belas ting op fl van elke geheele som van f50 wordt i berekend. Het stelsel van eigen aangifte is behouden. Bij overlijden van een belastingplichtige in Nederland wonende of wel in den vreemde een Ned. staatsambt bokleedende, zal ontheffing van belasting worden vetleend. Voorts kan de prov. inspecteur der dir. belas tingen geheelo of gedeeltelijke ontheffing van belasting toestaan, wanneer door het staken van een bedrijf of beroep, ontslag uit een ander of ophouden van inkomsten in den loop van het be lastingjaar het naar deze wet belastbaar inkomen met meer dan een vierde is verminderd. Niet naar waarheid en behoorlijk beantwoor den van het beschrijvingsbiljet binnen den gestel- den termijn, wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 100. De gevangenisstraf wegens verzuim van aangifte als geen biljet is uitgereikt, ie vervallen. Ce rijksopcenten voor het eerste jaar zijn be houden, dorh alleen voor het geval dat op 1 November 1894 de kohieren een bedrag aanwij zen van niet meer dan f4.400.000, terwijl die opcenten bet getal van 25 niet kunnen over schrijden. Niet de inwerkingtreding der wet, maar slechts de aanvang van de heffing der belasting wordt tot 1 Hei 1894 verschoven. Ten siottezijnog vermeld, dat de belasting voor naamlooze vennootschappen en coöperatieve ver eenigingen is gebracht op 2 pCt. van alle uit keeringen. Wet op de middelen. In art. 1 van bovengenoemde wet voor 1893 is bepaald, dutte beginnen metditjaar de grond belasting op de ongebouwde eigendommen wordt geheven naar G ten 100 van de belastbare op brengst. Naar de stellige bedoeling der wet van 1879 is de belasting naar 6 pCt, van de nieuwe belastbare opbrengst getreden in de plaats van de hoofdsom aan rijksopcenten, naar de vroegere belastbare opbrengst geheven. Dooi dien echter, toen de peiequatie-wet tot stand kwam, de middelenwet voor 1893 reeds door de Tweede Kamer was aangenomen, wordt in die wet nog melding gemaakt van de heffing van rijksopcen ten op de hoofdsom der grondbelasting op de ongebouwde eigendommen. De regeeiing heeft nu een wetsontwerp inge diend, strekkende om m de middelenwet de woordennéén en twintig on een halve opcent op de grondbelasting van de ongebouwde eigen dommen" te doen vervallen. Voorts zal in den ramingsstaat, hiermede in verband, de oetrekkelijke post, zijn te lezen a. grondbelasting f11,630,000 af: ontheffingen, kwijtscheldingen en oninbare posten f40,000; blijft f 11,590,000. Het totaal van den ramings staat wordt derhalve f 1,002,600 lager en mits dien gebracht op f 127,343,890. SCHIEDAM, 14 Maart 1893. Morgen wordt aan de huizen der ingezetenen eene collecte gehouden vanwege het Zuid- hollandsch comité tot ondersteuning van behoeftige oud-strijders uit den tijd van 483031. Hun aantal vermindert langzamer hand hun behoeften stijgen met het klimmen hunner jaren. Er bevinden zich ook enkelen in deze gemeente, welke vanwege dit comité worden ondersteund. Doch hoe weinig dit comité vermag, blijkt uit het feit, dat een hunner f 1 per week ontvangteen ander f 2.50 per kwartaalnog anderen worden eenmaal in het jaar, in September, met een gilt verblijd. Komt, laat ons nu eens in dit geval niet karig wezen. Toen deze mannen jong waren, vrienden en magen verlieten, orn voor de rechten van het vaderland op te komen, werden ze toegejuicht en vereerd. Later is de geestdrift te hunnen opzichte sterk bekoeld. Gunnen we aan de laatsten van een kloek voorgeslacht nog eens een enkelen dag zonder zorgen, 't kan zoo spoedig met hen gedaan zijn. 't Milde geven verarmt niet f dat moge ieder bij gelegenheid van deze collecte met ernst bedenken. Een groote menigte belangstellenden, waar onder velen van elders, had zich gisteravond naar de openbare bijeenkomst van de afdeeling Schiedam van het «Alg, Ned. Werklieden- veibonu" in de zaal der Officieren-vei*eeniging begeven, teneinde een juist denkbeeld te ver krijgen aangaande (Je zaak, waarbij werkgever en werkman zoo nauw betrokken zijn, n.l.: «Kamen van arbeid". Is reeds veel over deze gewichtige aangelegenheid geschreven en gesproken, het voorrecht den ontwerper en voorsteller er van te kunnen hooren had ongetwijfeld de belangstelling ia niet geringe mate vermeerderd. Nadat de voorzitter zijn dank had betuigd voor de groote opkomst en voor de bereid willigheid, waarmede de heer Prjttersen aan de uitnoodiging der afdeeling gevolg had ge geven, verkreeg deze het woord tot behan deling van zijn onderwerp. Allereerst ver klaarde spreker geenszins gequalificeerd te willen zijn als «agent der liberale partij", gelijk men hem ten onrechte betiteld heeft. Niet voor een enkele partij of richting toch wenscht hij te ageeren en propaganda te maken; hem drijft het bewustzijn, te moeten medewerken tot het uit den weg ruimen van die groote maatschappelijke euvelen, welke tot vernietiging der gemeenschap zouden leiden. Heeft hij er steeds naar gestreefd een bescheiden bijdrage te leveren in de oplossing van het groote maatschappelijke raadsel j thans, nu hem als volksvertegenwoordiger een zetel in ons parlement is toevertiouwd, gevoelt hij te krachtiger den prikkel, mede te werken tot verwerving van den socialen vrede. De groote strijd, in onze maatschappij ge voerd, is die tusschen kapitaal en arbeid, tusschen werkgever en werknemer. Er zijn dan ook toestanden, welke dringend ver andering eischendaar zijn patroons, die hunne werklieden als machines behandelen en ze in hun belang exploiteeren. Zoo is de verwijdering tusschen die beide standen allengs grooter geworden en heeft zich in de gemoederen der arbeiders een haat geplant, welke eene verzoening tusschen de heterogene partijen schier onmogelijk doetschijnen. Even wel moet gelet worden op de bij-oorzaken, welke medewerken tot die vijandige houding ook daar, waar de patroon zijn werklieden een menschwaardig bestaan verschaft. Daar zijn lieden, wier eenig streven het is, de kiem van ontevredenheid te zaaien, teneinde aldus wantrouwen en haat te kweeken en de ver schillende lagen der maatschappij onderling in botsing te brengen en elkaar te doen ver nietigen, om vervolgens op de puinhoopen. zich een denkbeeldigen geluksstaat te stichten, In tegenstelling van dergelijke maatregelen van ruw geweld, welke slechts op vernietiging uitloopen, wenscht spreker den weg der ver zoening en verbroedering te bewandelen, jjjj wenscht de partijen tot elkander te brengen, en zulks doormiddel van Kamers van arbeid, waarin zoowel patroons als werklieden zul len zitting hebben en waar de wederzijdsche belangen besproken en behartigd zullen wor den, zoodat men beter met elkanders toestand bekend woi dt en onderlinge waardeering in de plaats treedt van het thans heerscheud wan trouwen. Bovendien heeft de gezamenlijke be spreking van toestanden en belangen deze IfchC— zijde, dat de werkman, die gewoonlijk te schroomvallig is zijn gevoelen kenbaar te ma ken, zich beter leert uitdrukken en zoodoende meer vrijmoedigheid verkrijgt tot het bepleiten zijner belangen, terwijl de patroon zynonder- geschikte wat meer zal leeren eerbiedigen. Spreker wees er op dat in enkele gemeenten van ons vaderland reeds arbeidsraden waren opgericht, waarin de patroon met den werk man samenkomt om maatregelen te nemen in "wederzgdsch belang. In Franeksr is zelfs een werkman voorzitter, terwijl zijn patroon lid van het bestuur is. Mocht dus het bij de Tweede Kamer ingediende wetsont werp kracht van wet verkregen, dan stelt spreker zjch een schoone toekomst voor ziende op den uiterst gunstigen invloed, welke de «Trade nions", Kamers van verzoening, na 1860 in Engeland hebben geoefend, terwijl voor cjien tijd de toestand daar te lande van dien aard was, dat Carlisle getuinde: »Wü gaan te gronde". 0 Vervolgens de door hem en zijn ambtge noot Schimmelpenninck. van der Oye inge diende voorstellen besprekende, toonde heer - jttersen aan hoe het beider streven is verbetering te brengen in de sociale ver houdingen, maar hoe in die voorstellen toch nog principieele verschillen worden aange--

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2