Feuilleton. A0. 1893. Zaterdag 18 Maart. N°. 8232, Zïevenenveert i gste Jaargang'. _A_AJ5T DB GRENS. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J~ ODÉ. Bnitenlaiidsche Berichten. novum Abonnementsprijs, per kwartaaL Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nornmers. 1.85. - 2.50. 0.10. BVREAFr BOTEK«TRAAT, E 2 9. Advertentieprijs: van i10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. .- 0.10. DRIEMAAL geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ENGELAND. Gladstone bevindt zich wat beter, zoodat de huisdokter verdere bulletins overbodig acht en meviouw Gladstone met haar dochter Woensdag konden uitrijden. Daar de premier vooral zorgen moet zich niet te overwerken, zal men hem slechts de gewichtigste zaken voorleggen. In een algemeene vergadering, door de Orangisten te Belfast gehouden, is Woensdag besloten de home-rule-bill met alle middelen te bestrijden. Bij de beraadslaging over de begrooting van oorlog In het Lagerhuis, heeft Sir Camp- 'bell Bannerman verklaard, dat de vraag of de kosten der naar Egypte gezonden verster kingstroepen gedragen moeten worden door Egypte dan wel door Engeland, nog niet in bijzonderheden onderzocht is. In het Lagerhuis heeft Bunton verklaard dat aan Van Lauw niet geweigerd is eene nauwkeurige landmeting te doen voor den aanleg van eene haven en spoorwegwerken te Sordwana; maar aangezien Van Dauw beweert dat dergelijk werk groote uitgaven vereischt, heeft de regeering besloten de ■vraag van de uitvoerbaarheid van het plan •en de Cnancieele geschiktheid van Van Lauw te onderwerpen aan het oordeel van de agen ten der kroon om voorafgaand advies, zonder daarbij eerst de nauwkeurige opmeting te -eischen. Van Lauw is nog niet voor de agen ten der kroon verschenen. De regeering heeft niet het voornemen de baai van Sordwana af te staan aan Transvaal. De eenige met deze republiek getroffen schikking ten aan zien van den spoorweg, ligt opgesloten in de conventie van 1890, welke aan Transvaal het recht toestaat de noodige regelingen te maken voor den aanleg eenerlijn van Swazi land naar Kosi-baai. De regeering is niet in het bezit van eenige officieeleinlichting, vol gens welke er waardevolle kolenlagen zouden zijn ontdekt in de kuststreek waai door de ontworpen spoorweg zal loopen. In het Lagerhuis heeft de heer Sydney Buxton verklaard dat de regeering zich niet verbinden kan, met de Transvaalsche repu bliek geen schikking te treffen in zake Swazi land totdat de voorwaarden daarvoor aan het Parlement zouden zijn overgelegd; maar wel zal het Parlement zoo spoedig mogelijk inde gelegenheid worden gesteld te oordeelen over iederen stap, te dezen opzichte door de regee ring te doen. Het is mogelijk dat de Engelsche inwoners van Swaziland zich er tegen zullen verzetten uitsluitend door Transvaal geregeerd te worden; maar het is niet waarschijnlijk dat de Engelsche inwoners van Transvaal zich verzetten zullen tegen de wijziging van het thans in Swaziland heerschende stelsel van bestuur. De waarborgen voor de bescher ming der belangen en de nationale rechten der Engelschen in Swaziland vormden een gewichtig onderwerp bij de beraadslagingen der conferentie. weten niet of de En gelsche commissaris in Swaziland aan den opper-commissaris gerapporteerd heeft dat bijaldien Swaziland werd afgestaan aan de Boeren, er bloedstorting zou plaats hebben. De regeering keurt de boodschap goed, door Martin overgebracht aan de koningin-regentes van Swaziland. Lotd Salisbury is, door influenza aangetast, genoopt het bed te houden. Gladstone, die bijna hersteld is, het gisteren naar Salisbury's toestand vragen. In het Lagerhuis heeft sir William Hart- court te kennen gegeven, dat de regeering hare goedkeuring heeft gehecht aan de ver klaringen, door sir Rivers "Wilson afgelegd ter internationale muntconferentie te Brussel. Wanneer echter de conferentie weder bijeen komt, zullen de Engelsche gedelegeerden ten aanzien \an het vraagstuk van het bimetal- lisme nauwkeurige en afdoende instructién hebben, en wel zooals deze liggen opgesloten in de motie, enkele weken geleden door het Lagerhuis met groote meerderheid aange nomen. L R A N K R IJ K. Bij de voortgezette behandeling van het Panama-proces trachtte Barboux aan te too- nen dat er door De Lesseps geen ovnkooperjj is gepleegd, maar wel afpersing door Baihaut. Barboux. stelt de houding van Terste, minis ter onder Louis Philippe, die zich zeiven trachtte te dooden en weigerde te verschij nen, tegenover die van Baihaut, die zijne slachtoffers is komen aanvallen. Barbonx ontkent dat de Panama-kanaal-maatsehappy een ieder en een iegelijk heeft willen Offi- koopen. Hij vraagt overlegging van de tele grammen van Herz; hg biengt in herinne ring dat het geld gestort werd voor politieke bedoelingen. Barboux zou heden zijne rede eindigen. Barboux valt Clémenceau en de radicale partij aan. Den verdediger beantwoordende, verklaart de advocaat-generaal dat de tele grammen, door Arton uit het buitenland ge zonden, ter beschikking staan van Barboux. De voorzitter beveelt dat deze telegrammen aan de verdediging zullen worden medege deeld. In de Kamer is Ribot opgekomen tegen het bericht van de Gauloi», volgens hetwelk hij Cottu had doen smeeken zekeien naam te vei zwijgen. Hij verklaart dat men hier te doen had met eene afschuwelijke aantijging tegen eenen gezant, en dat hij den deken der orde van advocaten had opgedragen Cottu op den ernst van het feit opmerkzaam te maken. Cottu verklaarrde, dat hij nooit die bedoeling had gehad. Ribot kwam op tegen de onkieschlieid waardoor het bericht in de dagbladen verscheen. Met 282 tegen 245 stemmen werd de door Tirard en Ribot vei langde eenvoudige orde van den dag toegestaan ten aanzien van het wetsontwerp tot herziening der drankbelasting. Berichten uit Dahomey behelzen dat gene raal Dodds zich voorstelde naar Frankrijk terug te keeren, doch daarin verhinderd is geworden, wijl hij vijandige bendeu, die zjjne troepen te Abomey aanvielen, moest beteugelen. BELGIS. In de Kamer van afgevaardigden had de beraadslaging geen groot belang. De heer Helleputte van de rechterzijde verdedigde de vertegenwoordiging zooals hij beweerde dat zij zijn moest. De heer De Smet de Naeyer, rapporteur, nam vervolgens het woord en zeide dat de rechterzijde geene nieuwe concessien kan doen. Men vraagde hem van de linkerzijde of dit zijn laatste woord was. Hij weigerde te ant woorden. Men lachte. Bg de huiszoeking, Woensdag bij den ge arresteerden anarchist Schouppe gedaan, werd een zonderling toestel gevonden, dat men voor eene Jielsche machine hield. Na onderzoek is het echter gebleken niet dan eene eleetii- sche lamp van bijzonderen voim te zijn. 1) UITSCHLAS D. De Rijksdag heeft Woensdag de tweede lezing der begrooting ten einde gebracht. In den loop der discussie over de spoorwegbe- grooting werd een voorstel verworpen, be- Roman van JOHANNES VAN DEW ALL. 44. Met een onwillig gebaar en een vloek op de lippen keerde luj zich om en wierp de brandende sigaar in het vuurdaarna wierp de zware man zich in een hoek van de canapé, die onder zijn gewicht kraakte, en telde de minuten, tot dat de al te wispelturige vriendin terugkeerde. Hij nam het besluiteen ernstigbeslissend woord met haar te sprekenals gravin Tar- dowski zou deze hare eigenzinnigheden moeten -afleggen. Hij moest lang wachtenhij stond ruim drie uren alle kwellingen der jaloerschheid door, terwijl de begunstigde, die naast Martha galop peerde, in de wolken van geluk was en met genoeg kon zien naar haie schoone gestalte, die door het nau\ve rijkleed voordeehg uitkwam, hare bevallige, zekeie houding, hare sierlijke bewegingen en haar flink, edel besneden gelaat, dat half achter een sluier verborgen was. Maitha bereed haar vurig paaid, alsof zij in den zadel opgegroeid was; zij sprong vermetel en achteloos over blokken en steenen tot zij door het dichte bosch gedwongen werd, op den gebaanden straatweg te komenzij werd slechts door de begeerte bezield om voor- waaits to komen en scheen geenszins het gevoel te deelendat de graaf m zijn hait omdroeg. Zij opende nauwelijks den mond en gebruikte hettig de zweep, toen haar paard schuw voor het afgestroopte paard terugweek, dat nog altijd midden op den weg den raven en vossen tot voedsel diende. Z'J bereikten bijna zonder iemand te ont moeten de grenzen en leden er een groot eind langs. Martha telde met een scherp oog, terwijl zij slechts nu en dan een vraag deed, de Russische wachtposten. Haar voorhoofd plooide zich en haar blik kreeg een liaide, bijna wreede uit drukking, zoo dikwijls zij de onbeweeglijke gestalten daarginds tusschen de boomenin hunne lange ruwe mantels gehuld, met de helmen op de hoofden en de zwaie geweien m de armen opmerkte. Bij iedere stelling hield zij op en staarde opmerkzaam monsterende naar de overzijde; niets ontsnapte aan hai en scherpen blik. Een zeer onvrouwelijk scanaille" kwam haar onwillekeurig over de lippen, toen zij de eerste patiouille der Ko/akken, die hen op geen twintig pas afstands voorbijging, tegenkwarm Zij deed haar pastd stilstaan on keek de pa trouille na; de aanvoerder groette met den sabel en graafHancke beantwoordde zwijgend diens groet. Op den straatweg ontmoetten zij een groot infanterie-piketverscheidene flinke officieren stonden in de onmiddellijke nabijheid der grens palen, terwijl men in de vei te den witten damp van hunne vuren gewaarwerd, die wegens het mistige weer dicht boven den grond en tusschen de takken der pijnboomen buig. »Doe mij bet genoegen en vraag eenshu© talrijk ze zijnsprak Martha zacht tot haren begeleider. Tengevolge van dit verzoek galoppeerde giaaf Hancke naar de Russische kameraden en begon een gesprek met hen. terwijl Martha op eemgen afstand bleef wachten. De Russen waren zeer voorkomendboden hem sigaren aan en beantwoordden argeloos zijne vragenzij keken ook vol belangstelling naar de knappe jonge damedie zoo onver wachts bier in het bosch voor hen opdaagde; het was eene aangename afwisseling. Nog eenige beleefde viagen en graaf Hancke keorde tot Martha terug, en te zamen vervolgden zij hun weg. Martha scheen geen vermoeienis te gevoelen en ook het ruwe weer niet op te merken zij jaagde steeds voorwaarts en scheen geheel in gedachten verdiept te zijn. Ten laatste zag graafHancke zich genood zaakt haar er aan te berinneren dat het tijd werd om terug te keerenzij waren ruim twee uur van huis verwijderd.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1