Iiinnenlandsche Berichten. z.j zag hem met hare groote schitterende oogen aan, richtte zich uit hare een weinig gebogen houding op en boog zich, terwijl zij hem scherp gadesloeg, tot hem. palende dat het rijk aan de bo.idsstaten eene tegemoetkoming zal betalen voor de exploi tatie der strategische spoorwegen. Verschillende kleinere ontwerpen, o. a. dat rakende de poststoomschepen, werden zonder debat *>ij derde lezing goedgekeurd. De Pruisische Kamer van afgevaardigden heeft de kieswet bg derde lezing aangenomen. Tegen stemden de vrijzinnigen, de nationaal- liberalen, de vrij-conservatieven en de Polen. De Iluitsche katholieken zullen te Meppen een standbeeld doen oprichten voor wijlen dr. Windthorst. De beeldhouwer Pohlmann is met de uitvoering belast. OOSTENRIJK. In het Huis van afgevaardigden heeft, na eene interpellatie door Pannandy, de minister president verklaard dat er den 24n Maart 1884 een particulier schrijven, zonder eenig officieel stempel, gezonden is aan den gezant bij het Vaticaan, niet om den steun van het pausdom in te roepen, doch uitsluitend om inlichtingen te verstrekken. Het schrgven hield in, dat het Vaticaan handelend moest optreden naar aanleiding van de hartstochte lijke houding der geestelijkheid. Deze brief werd verzonden op mondeling verzoek van den minister van openbaar onderwijs en «ere dienst. De Kamer heeft akte genomen van dit antwoord der regeering. ZWEDEN. De Folksriksdag heeft eene deputatie ge zonden naar minister Bestoem. De minister zond echter aan den voorzitter een schrif telijke verklaring, behelzende dat hij eene dergelijke deputatie niet kon ontvangen. Hij kent geen andere vertegenwoordigers van het Zweedsche volk dan de, overeenkomstig de constitutioneele wetten als zoodanig ge kozenen. Hij kon zich begrgpen, dat de men- schen vergaderingen houden om te beraad slagen over zaken die hun ter harte gaan, maar hij vindt het niet juist, dat dit ge schiedt op eene wijze alsof er naast den Rijksdag nog andere Heden waren die het Zweedsche volk vertegenwoordigen. De Folksriksdag zal een deputatie afvaardigen naar den koning, om diens opvattingen aan gaande het algemeen stemrecht te leeren kennen; terwijl verder tot de regeering door een üd, dat tevens lid van den Rijksdag is, eene interpellatie zal worden gericht over dit onderwerp. B U S L A N D. Het bericht van sommige Berlijnschebladen als zouden de onderhandelingen over het handelsverdrag zijn afgesprongen, is onjuist. Eerst na Paschen kan Ruslands antwoord komen, dus hier bepaalt zich alles tot ver moedens, die, minst genomen, voorbarig zijn. De minister van financiën stelt hoogen prijs op het slagen der onderhandelingen. Hoewel eenige van Duitschlands voorstellen niet wer- iDenkt gijdat de grens overal zoo dicht bezet is?" vroeg zij, in plaats van hem een antwoord te geven. »ïk kavi a dit eerst zeggen, wanneer ik heden avond de rapporten van eenige eskadrons ont vangen heb," antwoordde de adjudant iKrijgt gij dikwijls zulke berichten?" vroeg zij en zag hem ernstig aan. Dagelijks." nAliI dat wist ik niet dat treft ge lukkig Hij lachte argeloos en greep m een aan val van teedeiheid hare hand. „Bij den hemelMartha 1 Gij zoudt een kloeke kleine officier zijnuwe lieden zouden n volgen, waarbeen gij ook zoudt gaan 1" riep graaf Hnncke met geestdrift, tin dien gij mijn adjudant zoudt willen zijn, dan ging ik, op mijn woord, tot de Polen over." Deze woorden hadden betrekking op de ver- houding van generaal Langiewicz tot Henrika Pustowoytowdie overal bekend geworden -was. j den aangenomen,is Rusland totalle concessies bereid, die eenigszins mogelijk zgn zonder nadeel voor de vaderlandsche ngverheid en niet geheel in strijd met het tegenwoordig stelsel van bescherming. S P A S J E. De ministerraad heeft het ontwerp, waar bij de beurs-operaties met 1 per 1000 wor den belast, goedgekeurd. De minister van openbare werken bood een ontwerp aan tot hervorming van het college der beursagenten. S E K V I E. De liberalen verzekeren dat van de nieuw- gekozenen er 10 hunne beginselen zgntoege- daan. In verschillende provinciën hebben onlusten plaats gegrepen, waarbij de soldaten van de wapenen gebruik moesten maken. Een groot aantal lieden werden in hechtenis genomen, onder wie vier radicale volksver tegenwoordigers EGYPTE. De toestand te Kaïro wordt van weinig bevredigenden aard. De nieuwe regeering ondervindt moeilijkheden bij het ten uitvoer leggen van hare taak. A M E It I K A. Uit Panama wordt geseind, dat generaal Sierra, de aanvoerder van het leger van Bo- nilla, den pretendent voor het dictatorschap in Honduras, eene belangrgke overwinning heeft behaald op generaal Vasquez en thans tegen de stad Comayagua oprukt. Naar het heet, heeft generaal Ezeta, president van San Sal vador, aan generaal Vasquez wapenen en ver sterking toegezonden. Men vreest dat gansch Midden-Amerika in de beweging zal worden betrokken. Het Braziliaansche gouvernement heeft be sloten de immigratie van een millioen vreem delingen te bevoi deren. Dientengevolge heeft de Engelsche regeering de landverhuizings commissie voorgeschreven om emigranten te wijzen op het gevaarlijke van het klimaat in Brazilië. TWEEDE KAMER DEB STATEN-GENERAAL. Zitting van 16 Maart. De bouw van een brug over de Nieuwe Maas bij Heusden, waarvoor thans bg de Kamer gelden zijn aangevraagd, Meld de Kamer heden in het eerste gedeelte der vergadering nog bezig. Volgens den heer Seret eischten de bil lijkheid en rechtvaardigheid de totstand brenging van dit werk in het belang van de zeer volkrijke streek, welker behoefte niet door aanleg van een veer bevredigd wordt. Deze zaak achtte de minister van water staat beslist door de vroegere beoluiten der Kamer. Ook hij gaf de voorkeur aan een brug boven een stoombootveer, wegens het levendig verkeer bij Heusden, »Meent gij dit Zoudt gij dat doen vroeg zij met een bespiedenden blik en eene vriendelijke, zachte stem. iBij mijne zaligheid! Ik ging zelfs tot in den dood, MarthaHij sloeg zijnen arm om haar heen, zij streefde niet tegen, en duldde zijne vurige kussen. Daarna draaide zij haar hoofd langzaam om, zoodat hare oogen de zijne ontmoetten en spiak met een lachje: zindien ik u nu eens op de proef stelde?" jZal ik u bij uw woord houden, geliefde?" Hare oogen lachten echter bij deze vraag niet mede, hunne uitdrukking werd onder het aanschouwen steeds strakker, wreeder, evenals de blik, waarmede de slang, haar prooi betoert. »Met u, tot in den doodriep hij nogmaals, zonder iets anders te zien dan bet schoone meisje. Zij maakte zich langzaam van hem los en J Het krediet voor den brugbouw werd toegestaan met 59 tegen 15 stemmen. Daarna werd de behandeling der mail contracten hervatzooals men weet ge schorst, nadat de minister van koloniën de nadere overeenkomst aangaande het vervoer van gouvernementsgoederen en gouverne mentsproducten had ingetrokken. De minister verzekerde heden, dat het gouvernement daardoor van betere conditie is geworden. Desniettemin handhaafde de heer Vrolik zijne bezwaren vooral tegen de groote finan- cieele offers voor een onvoldoende vaartver snelling, terwijl mr. Levy trachtte duidelijk te maken, dat tegen niet-nakoming der con tracten wel degelijk gewaakt is. De heer Gerritsen vroeg of de maat schappijen nu wel het laatste woord hebben gesproken en zij ten slotte met zonder sub- sidie-verhooging het postcontract zullen wil len vernieuwen. Hij bleef de postcontracten bestrijden, omdat ze niet voldoende snel heid waaiborgen en we wellicht over 5jaar weer tot verhooging van snelheid en van subsidie zullen moeten besluiten. Door het wegvallen van de viachtcontrac- ten acht hij deze overeenkomsten nog min der aannemelijk, terwijl de onaannemelijk heid nog sterker wordt door het gebleken gemis aan goede trouw, blijkbaar uit het contract der beide maatschappijen met de Oceaan. De heer Keuchenius vroeg om overlegging van het contract van de Oceaan met de beide maatschappijen. Verder bestreed hij de overeenkomsten, die een ongerechtvaardigd monopolie geven aan de maatschappijen. Ook de heer Plate bleef er tegen, tenzij de duur der contracten tot ojaar werd beperkt. De heer Mees acht, na het vervallen der vrachtcontracten, deze overeenkomsten aan nemelijk De minister van koloniën heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen een nieuwen afdruk van de overeenkomst, op 12 November 1892 tusschen den staat en de stoomvaart maatschappij ^Nederland" gesloten, met den wijzigingen die daarin bij de nadere over eenkomsten gebracht zijn. De gelijkluidende overeenkomst met de stoomvaartmaatschappij uRotterdamsche Lloyd" heeft dezelfde wijzigingen ondergaan. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot bekrachtiging van eene over eenkomst betreffende de Geldersch-Overij- selsche locaalspoorwegen en den locaalspoor- weg van Enschede naar Oldenzaal. De voorloopige verslagen zijn verschenen over de wetsontwerpen tot wijziging der wet ten tot voorziening tegen besmettelijke ziek ten en tot wering van besmetting door uit zee aankomende schepen. antwoordde, terwijl zij haren sluier weder rechttrok »Dat zijn dwaasheden, vriend 'tls beter, dat men u, mannen, op geen te harde proeven stelt Stil, stil! Gij zijt allen vlug met woorden, maar langzaam met daden." sik zweer het u, Martha, bij alles, wat mij heilig is 1" riep de lichtzinnige met geestdrift en bood haar door dit woord ztjn alles, zijn verleden en zijn toekomst aan. Maar zij speelde met hem, evenals de kat met de muis. ïNeen, zweer niet," sprak zij, soverleg liever, hoe het mogelijk zal zijn, om de Russen voor eenige uren de grenzen te doen verlaten, opdat de onzen er ongemerkt over kunnen trekken, en zorg tevens, dat uwe soldaten hun niets in den weg leggen." Zij sloeg, zonder den graaf verder aan te zien, een dwarsweg in, en zette haar dampend paard opnieuw in galop. «Den volgenden Zondag moet het gebeuren zondt gij er toe in staat zijn sLaat mij overleggen, Marthawateemgs- zins mogelijk is, zal gescMeden." SCHIEDAM, 17 Maart 1893. Dezer dagen deelden wij mede dat J. de- IC,, huisvrouw van E. B., wonende te Over- schie, wegens wreedaardige mishandeling van haar 12-jarig stiefdochtertje, Geerlruida Braaksma, door de arrond.-rechtbank te Rot terdam werd veroordeeld tot 2jaar gevangenis. Het kind, dat eenigen tijd bij hare familie te dezer stede -werd verpleegd, is sedert den 40n dezer ter geneeskundige behandeling ia het stedelijk ziekenhuis alhier opgenomen, waar het Woensdagavond is overleden. Gisteravond is bij de winkeliers!. H. Nijen- huis aan dea Singel en J. Wiegel J.Az. in de Kinderbuurt de lade gelicht en uit ieder een bedrag van ongeveer f2 ontvreemd. De daders zijn tot dusver onbekend. sNondum" (nog niet), het devies van den machtigen keizer Karei V van Spanje, -was- het motto der rede, door den heer R. Koop- mans \an Boekeren, van Leiden, gisteravond in de vereeniging sPaulus" uitgesproken. Na kortelijk uiteengezet te hebben de beteekenis van het woord ïdevies" en ter verduidelijking er eenige te hebben geciteerd, kwam spreker op de lijfspreuk van den Spaanschenmonarch, den kranigen tournooiridder, die bij al zijn rijkdom, aanzien en macht, toch doordrongen was van het besef nog ver te zijn van het ideale, van het volmaakte. Vervolgens dez& korte, doch niettemin kernachtige en veelzeg gende leus op het menschelijk leven toepas sende, doorleefde spreker met zijne aandach tige hoorders in een echt humoristische cau serie de verschillende tijdperken van het leven, waarin wij ons zoo vaak, zoowel in blijde dagen als in ernstige oogenblikken, het nuog niet" hebben in herinnering te brengen. Na de pauze gaf de heer K. van B. een tweetal schetsen ten beste, getiteldsDecla- reeren" en ïRecenseeren". welke beide, even als de hoofdvoordracht, vele menschkundige opmerkingen bevatten en door het belang stellend auditorium luide werden toegejuicht. De Eerste Kamer der Staten-Generaal zal, naar men verneemt, in de week na Paschen bijeenkomen. De minister van buitenlandsche zaken vestigt de aandacht van belanghebbenden op het navolgend uittreksel uit een schrijven van den consul der Nederlanden te Chicago De aanstaande wereldtentoonstelling te Chicago zal waarschijnlijk oorzaak zijn dat die plaats door een meer of minder belangrijk aantal Nederlanders zal bezocht worden. Reeds in gewone tijden word ik meermalen aangezocht tijdingen te verschaffen omtrent de woonplaats van hier verblijf houdende of verblijf gehouden hebbende Nederlanders. Daar slechts betrekkelijk weinig Nederlanders zich aan het consulaat aanmelden en daar hun adres achter- nGoed 1 Wij zullen het nog nader be» sprekenhedenavond hoop ik u nog zonder getuigen te zien, verschaf ons tegen dien tijd raad." Zij legden, bijna zonder verder een woord te spreken, den terugweg af. In de nabijheid van bet landgoed haalden zij den geestelijke in. Deze was in ambtsgewaad en had een koorknaap bij zich, die de klok en het heilige gereedschap droeg. Martha sloeg een kruis en ondervroeg een bediende. Deze antwoorddedat de geestelijke kwam om den bediendedie laatst bij het omvallen van het rijtuig het been gebroken hadhet laatste oliesel te reiken. Het vuur was er in gekomen en de arme man lag nu op sterven! (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2