Binneiilandsche Berichten. gegeven tot het openen der protestantsche kerk te Madrid, zonder dat er tegenbevel was gekomen, gelijk reeds meermalen is geschied. Vrijdag j.l. had de plechtige inwijding plaats, in tegenwoordigheid van een 600 personen, meerendeels Spanjaarden. De liberale bladen betuigen hunne tevredenheid over het besluit der regeering, die, zij het dan ook laat, zich niet langer heeft laten weerhouden door de machtige invloeden, welke vier maanden werkzaam zijn geweest om het beginsel der godsdienstige verdraagzaamheid tot een ijdel woord te maken. Zondag werden de verkiezingen gehouden voor den Senaat. In de provincie Madrid zijn gekozen 2 liberalen en 1 conservatief. De liberalen en de conservatieven stemden samen tegen de republikeinen. Blijkens berichten uit Burgos, Sevilla Vatladolid en Corunna heb ben de verkiezingen daar geen aanleiding gegeven tot ongeregeldheden. PORTUGAL. De Staatscourant behelst een koninklijk besluit, houdende instelling van een comité in ieder departement voor de herziening van den aanslag in de grondbelasting. A M E K I K A. Uit Valparaiso wordt aan de Ufeta-Yorh Herald geseind De versterkingen door de regeering van Brazilië gezonden onder bevel van generaal Portugal, vielen Zaterdag Santa Anna aan en versloegen de opstandelingen die op het ge bied van Uruguay vluchtten, waar velen wer den ontwapend door de troepen van dat land. Het gerucht loopt, dat daartoe Taverez en andere hoofden der federalistische partij be- hooren. Er wordt ook gewaagd van een ge vecht tusschen troepen van Biazillië en Uru guay. Een detachement onder Portugal trok over de grens om de opstandelingen achterna te zetten. De Uruguaysche generaal gelastte de Brazilianen terug te trekken dezen open den toen het vuur, de Uruguayers beant- woordden dat en ten slotte werden de Bra zilianen over de grens teruggedreven. Uru guay vraagt van Brazilië voldoening voor den inval op zijn gebied. van het raadslid den heer JE. Elzevier Dom, daarin ter overweging aanbevelende eene gewijzigde redactie van art. 6 der ontwerp- pensioenverordening; hierop zal, voor zooveel noodig, worden gelet bij de behandeling dier ontwerp-veroidening; missive van den heer J. M. van der Schalk Jr., met bericht dat de benoeming tot lid der commissie voor het burgerlijk armbestuur alhier, door hem wordt aangenomen; kennisgeving; adressen van: M. F. L. van Antwerpen, A. Bakkes, B. Beukers, A. Bezemer, A. Boer, C. H. den Boer, K. van den Bout, J. Brinkman, P. J. Brökling, H, van Dijk; P. Dijkman, C. Gagestein, H. van Gent, J. J. Gouka, G. Heus, F. van ir- melen, J. Hoek Jaezn., J. C. Hoek, C. J. van der Hoeven, H. Joosten, B. Jurgens, H. Kiela, C. P. Klein, P. Kool, L. Kroskin«ky, J. J. H. Kruining, H. Landsbergen, A. Lensveld, 3. Merten, Jac. van der Moer, W. van der Most, J. J. de Munnik, A. Nieuwstraten, J. Pennings, H. Peters, A. J. van de Poel, D. A. van de Poel, D. Paardekamp, J. W, Paar- dekamp, H. de Reus, H. L. Reijgersberg, W. F. H. Robat, F. W. Roetman, Q Rovers Jr., Q. Rovers Sr., T. Rutgers, W. Rijke, J. B. F. Schaap, H. A. S, Schrijnemakers, J. D. Stooker, M. Straathof, L. Tak, A. Tim mermans, C. J, en C. van der Touw, P. Verplakken, G. Verver, G. J, van der Vlies, W. van der Vlies, H. van Vliet, J. van Vliet, J. van Vliet, J. F. Wessel Fz., M. Winkel man, W. Wuisman en N. van Zanten, met verzoek respectievelijk om ontheffing of ver mindering van aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1892/3, overeenkomstig het bepaalde in art. 20 der verordening op de heffing dezer belasting, werden deze bezwaarschriften voor zooveel noodig in handen gesteld, om onderzoek en advies, van de in dat art. bedoelde raadscom missie. De later ingekomen stukken, bedoeld in het 2e lid van art. 10 van het reglement van orde, waren: Missive van de Ged. Staten dezer provincie, eenige opmerkingen bevattende omtrent de in afschrift hun toegezonden verordening regelende het gebruik en de bescherming van gemeentegrond en gemeente-eigendom men, werd op voorstel van burgemeester en wethouders om onderzoek en rapport in handen gesteld der commissie voor de straf verordeningenvan burgemeester en wethou ders ontwerp-reglement voor de kolenmeiers- wegers met bijbehoorende memorie van toe lichting, ter visie gelegd ter behandeling in een volgende vergadering, terwijl het inmid dels in druk aan de leden zal worden rond gedeeld; rapport van curatoreu van het gymnasium en rapport der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs opliet voorstel der raadscommissie in zake vermin dering der kosten van het gemeentelijke hooger en middelbaar onderwijs, ter visie gelegd om daarop bij de behandeling van genoemd voorstel voor zooveel noodig te letten; terwijl het inmiddels in druk aan de leden zal woiden rondgedeeld en opgenomen wor den in het gedrukt verslag der handelingen. Adres van B. G. G. Verhoeve, om plaat sing van zijn naam op de lijsten der kiezers van leden voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal, de Provinciale Staten en den ge meenteraad, en een adres van H. de Vringer Hz, adjunct-commies ter gemeente-secretarie, om van de kiezerslijsten te schrappen den daarop voorkomende naam van B, 1. G. Ver ft ceve beide adressen werden ter visie gelegd ter benandeling in eene volgende vergadering. Adres van J. Suttorp c. s., allen eigenaars of huurders van panden, staande aan het Broersveldpad alhier, daarbij hunne bezwaren indienende tegen de voorgenomen verhooging van dat pad en verzoek om aan die bezwa ren zooveel mogelijk te gemoet te komen, werd in handen gesteld der commissie van fabricage om onderzoek en rapport; en eea adres van A. P. Reeser, wed. E. C. Papen- huijzen van gelijke strekking, werd eveneens in handen gesteld der commissie van fabricage. Adressen van A. P. van der Burg, J. Blijenburg, H. J. Cremer, N. van Gerven, E. de Goederen, H. F. Hernat-, H. J. W. van 't Hull, 1. H. Keiser, W. F. Kemper, C. M. Knoop, H Kool, J. A. Kroskinsky, S. van Loenen, N. van den Marei, J. van Marion, 1. G. Sandker, W. C. van der Schalk, A. Slagmolen, K. Sneijders de Vogel, J. C. van Steenbergen, J. S. Steens, H. Vogt, M. 1. Vredebregt, G. J, van Waardenburg, J. Wenneker, J. C. van den Werke, M. J. Wouterlood, J. van Wijk en J. J. Zoetmul- i j der Dz., betreffende hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen dienst 1892/93, waaromtrent dezelfde conclu sie werd genomen als omtrent de reeds ver melde adressen van gelijke strekking. Thans tot de behandeling der aan de orde gestelde onderwerpen overgaande, hernieuw de de raad achtereenvolgens, met algemeene stemmen, het mandaat van de aftredende leden der commissie van voorlichting, be doeld in art. 19 der verordening op de hef fing van eene plaatselijke directe belasting naar het inkomen, en wel de heeren S. A. Maas, W. A. J. Wittkampf, F. Bij landt, J. van der Hout, B. P. Nieuwhof, C. M. Knoop, G. W. Snel, Jb. Hoek Jz, en 1. 1. Zoetmul der Dz. Vervolgens werd, na breedvoerige discus sie, het oatwerp-plan van burgemeester en wethouders tot het aangaan eener geldlee- ning, groot f68,000 nominaal, ter bestrijding der kosten van het dempen en rioleeren van het Broersveld,enz. ongewijzigd goedgekeurd. Met onverdroten ijver zette de vergadering zich hierop aan de verdere behandeling der pensioen-verordening. Zooals men zich herin neren zal was in de vorige zitting art. 6 onafgedaan gebleven, op welk artikel thans van den heer Elzevier Dom een amendement was ingekomen, waardoor het beginsel, dat ieder ambtenaar, die den 70-jarigen leeftijd, heeft bereikt, per ié ongeschikt wordt geacht voor de verdere waarneming van zijne be trekking, vervangen werd door de mildere bepaling, dat een ambtenaar op zijn 70ste jaar, door degenen, die hem benoemt, kan worden ontslagen, maar de raad ten slotte de bevoegdheid heeft dat ontslag in hoogste ressort te niet te doen. Dit amendement werd vooral door de commissie levendig bestreden en na ampele beiaadslaging verworpen. Gelukkiger was de heer Visser met eene door hem voorgestelde wjjziging, ten gevolge waarvan de 70-jarige ambtenaren door den raad in zijne betrekking kan bestendigd wor den, en wel tot zijn 75ste jaar, telkens voor den tijd van een jaar, doch niet dan nadat de autoriteiten, onder wie de betrok kene ressorteert over diens vei zoek zijn ge hoord. Ook dit amendement lokte ern stige bestrijding uit, maar het eind was toch dat het met 11 tegen 6 stemmen werd aan genomen. Hiermede was de raad echter nog niet over art. 6, dat groote struikelblok, heen, een art. trouwens, waarvan de commissie herhaalde lijk getuigde, dat daarmede de geheele ver ordening staat of valt. Het artikel is nu nog maals in handen der commissie gesteld om de redactie daarvan in overeenstemming met het amendement-Visser te wijzigen. Na mededeeling van den voorzitter, dat bij de openbare aanbesteding voor het dempen en rioleeren van het BroersVeld enz., alsmede voor het leggen van een riool in den Singel, minste inschrijver was geweest de heer H. Wienhoven, aannemer alhier, voor de som van f37,278, ging de vergadering uiteen, om waarschijnlijk vóór het eind der maand, met het oog op de vaststelling der kiezerslijsten, nog eens saam te komen. Den 26n April a.s. denkt de heer Dessau uit Rotterdam h, jMusis Sacrum" alhier een muzikale soiree te geven, met medewerking van mej. Moorrees (zang) van Breda, den heer Georg Rijken (piano) en sSchiedams Man nenkoor Oipheus". Teneinde van zijnstïeces verzekerd te zijn, doet de gevierde violist een inteekenlijst eireuleeren. Dat op die lijst ruim geteekend zal worden, lijdt o. i. geen twig fel, te meer wanneer men zich zijn eerste optreden herinnert bij de laatste uitvoering van ïSchiedams Mannenkoor Orpheus", 'tis dan ook geen aanbeveling, waarmede wij tot onze lezers komen, doch slechts een herinnering; imm°rs, de naam van Dessau alléén doet reeds een volle zaal verwachten. Tot gewone leden van het a Historisch Genootschap" zgn o. a. benoemd de heeren A. A. Beekman te Schiedam en prof. dr- J. Knappert te Amsterdam. H. K. H. de greothertogin van Saksen heeft f 100 geschonken voor den uitbouw van het diakonessenhuis te Haarlem. De gewone audiëntie van den minister van oorlog op Donderdag 23 dezer zal .niet plaats hebben. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, blijkens mededeeling van Hr. Ms. gezant te Madrid, bij invoer der hieronder vermelde artikelen uit Nederland in Spanje de daar nevens aangeduide rechten zullen wordea geheven Stroohulzen voor flesschen (tariefpost 329) I peseta per 100 kilogram. Verlakte huiden en gelooide kalfshuiden (tariefpost 239) 2.50 peseta per kilogram. Alle andere gelooide huiden (tariefpost 240) 1.25 peseta per kilogram. De minister van justitie heeft zich gisteren naar Amsterdam begeven tot het inspecteeren van een der gevangenissen aldaar. De minister van financiën maakt bekend! dat het saldo -'an 's rijks schatkist op 18 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank 7,810,690.60V<? en bij de betaalmeesters- 1,517,248.32 Te zamen 9,327,938.92'/2 Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië van 19 dezer, wordt de gouvernements-kofïïe-oogstop Java voor dit jaar thans geraamd op 154,531 pikols.St.-Ct De Tweede Kamer kwam hedenmorgen te II uur in de afdeelingen bijeen, o. a. tot onderzoek van de wetsontwerpen betreffende goedkeuring der overeenkomst met België tot regeling der grens BaarleHertog en Baarle Nassau. Regeling der mijnontginningen in edei landsch Indië. Wijzigiug en aanvulling der pensioenwetten, van 9 Mei 1890. Afschaf fing der kanaal- en havengelden op het Noordzeekanaal. Goedkeuring protocol tot uitvoering der overeenkomst betreffende den verkoop van sterken drank op de Noordzee. Wijziging der wet tot regeling van het vee- artsenij kundig staatstoezichten de veeartsen jj- kundige politie. Bekrachtiging eener overeen komst betreffende de Gelderseh-Overijselsche locaalspoorwegen enz. Het voorloopig verslag der Tweede Kamer is verschenen over het ontwerp betreffende de. onteigening van eigendommen voor den aanleg eener straat met wederzij dsche ba- bouwing tusschen de Heerengracht en de Keizersgracht te Amsterdam. De Haagsche correspondent van de Zutph. Ct. deelt bij gerucht mede, dat de Tweede Kamer reeds weder tegen 11 April bijeen geroepen zal worden en dat dan onmiddellijk de nieuv >5 wet op het faillissement aan de orde zal worden gesteld. Men schrijft uit Den Haag aan Ons Zuiden In sommige gewoonlijk goed ingelichte kringen loopt het gerucht, dat met het oog op het ontwerp der kieswet, thans in de Tweede Kamer aanhangig, bezwaren zijn gerezen die eene vervanging van twee ministers zouden kunnen ten gevolge hebben. De tentoonstelling van de sHollandsche Maatschappij van Landbouw", afdeeling Rot terdam, Schiedam en Omstreken van gemest vee en pluimgedierte, hedon op de plaats en in de lokalen der sociëteit »Harmonie" te Rotterdam gehouden, werd door fraai lente weder begunstigd en met het gewenschte- SCHIEDAM 21 Maart 1803. De gemeenteraad hield hedenmiddag ten kwartier vóór twee ure eene vei gade ring welke werd bijgewoond door 17 leden; af wezig de heeren Roelants, Poortman, Tak en Kis, de beide eerste met kennisgeving. Daar geen der leden aanmerking had op de ter visie gelegen hebbende notulen van 7 dezer, werden deze aldus vastgesteld. De ingekomen stukken, bedoeld bij hei Ie lid van art. 10 van het reglement van orde -waren: Van burgemeester en wethouders ontwerp plan, met bijbehoorende memorie van toelich ting, eener geldleening ten laste dei gemeente Schiedam groot f 68000.nominaal, ren tende 3m pCt. 'sjaars, ter bestrijding der kosten van het dempen en x'ioleeren van de Broersveld-, Lauge-Kerkstraat- en Kreupel- straatgrachtenmet aangrenzende slooten; zal straks aan de orde worden gesteld; missive

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2