IR echtzaken. Letteren, Kunsten Wetenschap. Zondag trad het a-capella-koor onder den Gemengde Berichten. Koloniën. Post en Telegraphie. O n d e rw ij s. Armenzorg. Vi ss oh er ij. De toestand van den "wisselwachter Oh de Rooij te Rozendaal is zoo verbeterd, dat men alle hoop heeft hem in het leven te behouden. Het gebruik van zijn rechterarm zal hq echter moeten missen. Te Rozendaal (N.-B.) houden zich sedert eenige dagen twee Franschen Op, die dage lijks op de vangst van kikvorschen uitgaan. Duizenden dieren worden met sleepnetten gevangen en onmiddellijk worden dan de achterste pooten geknipt. De pootjes worden aan een draad geregen en, tusschen qs ver pakt. voor de consumptie naar Frankrijk verzonden. De gruwelijk verminkte dieren, die hieraan moeten sterven, werpca zq in de sloot terug. In België is deze dierenmishandeling zeer terecht verboden. Te Oudenbosch zijn Maandagmiddag de ruim 400 leerlingen van het instituut sSt. Louis", die wegens het heerschén der keelziekte voor onbepaalden tijd naar huis waren gezonden, teruggekeerd. Door de politie te Helmond is in beslag genomen een rijksdaalder, met de beeltenis van "Willem UI en het jaartal 1851. die is gebleken valscli te zijn. Maandagmiddag is aan de Willemsbrug te Breda het lijk opgehaald van een porsoon die sinds het laatste carnaval vermist werd. Het lijk was in vergevorderden staat van ontbinding, doch nog gekleed met het vasten- avondpak. In de Roomsch-katholieke kerk te Rinne- gum ontstond Zondagavond tijdens den dienst een begin van brand. De kleeding van een der heiligenbeelden geraakte door de nabij heid der kaarsen in vlam. De dienst werd gestaakt en de kerk in allerijl ontruimd, "Waarna de brand werd gebluscht. Te Maastricht blijft de diphtheritis voort woeden. In de afgeloopen week werden 17 perso nen aangetast en zijn 7 daaraan bezweken. In de steenkolenmijn »Maria", nabij Kerk- rade, is een mijnwerker, onder een hoop kolen bedolven, verongelukt. Hij laat eene weduwe met 7 kinderen achter. 's-Gravenliage. -De nieuwbenoemde raadsheer in den Hoogen Raad, fflr. A. M. van Stipriaan Luïscius, heeft gistermiddag in handen van de Koningin-Regentes den gevorderden eed afgelegd. Zijn installatie zal plaats hebben Woensdag 29 Maart, des na middags ten 3 ure. Naaldwijk, De R.-k. kiesvereeniging heeft tot candidaat voor de Provinciale Staten in het district "Vlaarding'en gekozen jhr. P. von Fisenne te Rijswijk. Hoorn. Op het door het gemeentebe stuur alhier totHare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Regentes gericht verzoek om op 30 Mei a.s., bij gelegenheid van de ont hulling van het te Hoorn op te richten stand- beeld van Jan Pieterszoon Coen tegenwoor dig te willen zijn, kwam Maandag bq den "gemeenteraad een afwijzende beschikking in, daar HH. MM. zich voorstellen dien tijd buitenslands te vertoeven. (D.) Nijmegen- De commissie van het bouw- fonds voor een nieuw protestantsch zieken huis alhipr ontving dezer dagen wederom van H. M. de* Koningin-Regentes eene gift van f200, waarvan f 100 van H. M. de Koningin, onder dankbetuiging voor de toezending van een ex. van het jaarverslag over 1892, waarbq gevoegd was een afdruk van het ontworpen bouwplan.- heer De Lange op voor de leden der sociëteit »Momui" te Maastricht. Reeds bij de intrede werd bet met daverend applaus ontvangen, en dit herhaalde zich na de uitvoering van elk nummereenige nummers, o. a.nMatona xnia cara" en j>Petite Camusette", werden zelfs zóo uitbundig toegejuicht, dat ze moesten 1 herhaald worden. In het tweede gedeelte verscheen het be stuur op het tooneel en werd door den voor zitter, den heer Polis, als blijk van hulde, den directeur en leden van het koor een gouden lauwerkrans aangeboden. De dames ontvingen sierlijke bloemruikers van eene dame, lid der sociëteit, en van het bestuur. Men verzekert dat ook andere vereenigingen te Maastricht plan hebben, om het voorbeeld der sociëteit ïsMomus" te volgen, en met het a-capella-'koor voor eene tweede uitvoering in onderhandeling te treden. (N. S. Ct Bij het wegbreken van een bedstede in een kelder van een aan de Breestraat te Leiden gelegen woonhuis kwam eene rij antieke tegels te voorschijn, welke bleken groote waarde te hebben. Reeds korten tijd na de ontdekking kwamen een paar hande laars in oudheden er op los, waarvan een bod van duizend gulden het gevolg was. (X. D.) De vermoedelijke daders van den diefstal bij den markies De Panisse te Parijs zijn, gelijk be kend is, sinds eenigen tijd gevat, rnaarhetwas tot dusver nog niet gelukt, hunne, schuld te be wijzen en het gestolene te ontdekken. Thans is de politie daarin geslaagd. Zij heeft, door vol hardende nasporingen, het huis ontdekt, waar een der beschuldigden, Renard, onder een ande ren naam had gewoond en in zijn kamer een belangrijke vondst gedaan. Zij vond daar narne- lijke vier koffers met zilverwerk en kostbaarheden, vijf kostbare schilderijen van den -markies, 1700 francs aan goudgeld, in een matras verborgen, een paar obligatiën grondkrediet, alsmede aller lei inbrekersgereedschap en andere zaken, welke den bewoner konden te pas komen bij zijne ïondernetningen". Renard heeft zijn medeplich tigheid aan den diefstal bij Panisse en nog ver scheidene andere bekend en ook inlichting be loofd omtrent de beruchte inbrekersbende, die in den laatsten tijd zooveel van zich deed spreken. Te Sorigny, in Frankrijk, is eene dame, zekere mevr. Dubosc, overleden, die den leeftijd van 111 jaar had bereikt. In de mijn Volkmansheller, bij Hüttenrode (Brunswijk), heeft een arbeider opzettelijk een dynamiet-ontploffing veroorzaakt, waardoor hij zelf en acht zijner kameraden van welke zeven huisvaders waren om het leven kwa men. De man liet een brie' aan zijne vronw na, waarin hij verklaarde, de afschuwelijke daad te plegen, omdat het hem onmogelijk was langer te leven. Bij Blankenburg in den Harz zijn 7 arbeiders door eene dynamietontploffing gedood. Ten huize van baron Schroeder, te Worleston, Cheshire, is een aanzienlijke diefstal gepleegd. Inbrekers zijn daar naar onder Britsche in- brekers nogal eens gebruikelijk is binnenge drongen terwijl de familie aan tafel zat, hebben ruim f48,000 aan goud, juweelen én andere kostbaarheden gestolen uit de slaapkamer der barones en voorts nog een kostbaar horloge uit •de slaapkamer van generaal Owen Williams, die er logeerde. Te Kopenhagen heerscht vlektyphus. Vele lijders "zijn in de ziekenhuizen opgenomen. Ook 50 perso nen die met de zieken in aanraking waren, zijn in het hospitaal gebracht. Een hevige brand heeft te San Sebastian, in Spanje, drie huizen vernield en 25 mensehen doen. omkomen. Gisternacht heeft er eene vreeselijke ontploffing plaats gehad in eene meelfabriek te Lichfield in Illinois. Door ontvlamming van het meelstof wer den 40 naburige huizen vernield twee elevators, bevattende 200,000 bushels graan, en twaalf spoorwegwagens zijaverbrand. Overal in den om trek zijn de glasruiten gebroken. Tal van perso nen zijn door het instorten der huizen ernstig ge- kwetst, doch alleen de fabrikant zeifis dood. De .schade wordt op 1,150,000 d. geraamd... Batavia, 16 Februari. Aan bet Bat. mid. is uit Kota-Radja getele- grapheerd dat de artillerist Vosterman van Boe- kit Earang naar den vijand is overgeloopen met medeneming van 2 geweren en 180 patronen. Uit Deli is het bericht gekomen, dat Nja Makam zich weer uit de residentie Oostkust van Sumatra heeft teruggetrokken. Er zijn er die het betwijfelen of hij er wel ooit is geweest. Van den resident van Semarang is door de regeering het volgende telegram ontvangen, ge- dagteekend 8 dezer nOp 5 dezer was waterstand in Demak tot eene tot dusver ongekende hoogte gestegen, n.l. 1.60 meter in Toentang-rivier of Ü.20 hoogar dan de hoogste waterstand verleden jaar". Geheele hoofdplaats Demak, zoomede postweg van Demak naai" Poerwodadi en Goeboeg over eene lengte van zeven paal en aangrenzende sawah's district Samboong geïnundeerd. Dijk prauwvaartkanaal, benevens rechter Grogol-dijk en linker Serang- dijk doorgebroken, deze laatste ter lengte van 200 rijnlandsche roeden. Het water liep met kracht door ontstane opening, waardoor acht In- landsche woningen werden medegevoerd. Voorts hadden op verscheidene'plaatsen van Grogol- dijk aardverschuivingen plaats. In regentschap Semarang waren in alle 6 districten groote uitgestrektheden sawah's overstroomd. Ook hoofdplaats Rendal en omliggende sawah's in de vlakten verkeerden in dat geval. Van enkele kampongs is bevolking naar elders gevlucht en werden verscheidene vrouwen en kinderen, die nergens een veilig onderkomen wisten, in pase- bans opaloon-aloon verzameld en van bestuurs- wego gevoed. Verlies van menschenlevens tot heden niet bekend. Water sedert eergisteren zakkende en werden maatregelen ter voorziening onmiddellijk genomen". Een door de regeering van den resident van Japara ontvangen rapport, gedagteekend 4 de zer meldt dat, tengevolge van langdurige zware regens, de Djoewana-rivierdie uit het zuiden van het district Glonggong (afdeeling Pati) vloeiende rivieren en de Wotan-rivier buiten hare oevers zijn geiredeu, waardoor de omlig gende dessa's en eene groote uitgestrektheid beplante velden onder water kwamen. In de Loc. van den 11 n leest men Zoowel uit Domak als uit Kendal luiden de jongste telegraphische berichten aan den resident te Sè- marang bevredigend. Het water is sterk gezakt, het vee kan over 't algemeen weer voeder vinden de gezondheidstoestand is be'.rekkelijk niet slechter dan anders, maar dat zal misschien later wel komen. Hoe het met den padi aan plant is afgeloopen, kan nog niet juist worden geconstateerd. De Chineesche hoofdkassier van de Factorij heeft bij het onderzoek beweerd dat de ruim f8000, die men bij hem heeft gevonden, zijn eigen geld was, en dat hij de f60,000 door hem verduisterd, tusscben hier en Buitenzorg heeft verloren. Ook de zoon en tie pleegzoon van den hoofd kassier zijn gevangengenomenzoodatdaar vroeger 's mans vrouw en moeder werden opge vat, in deze zaak in het geheel vijf personen als verdachten achter slot zitten. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York (via Rotterdam) bestaat door middel van het stoomschip Veendam. De laatste buslicbting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 25 dezer, des voormiddags ten 3.30 ure spoortijd. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vérmeid té wórden. De minister van binnenlandsche zaken heeft afwijzend beschikt op het request van den ge meenteraad van Amersfoort, waarbij verzocht werd, de gemeentelijke hoogere burgerschool met vijfjarigen curcus door het rijk te doen over nemen. De hulpkantoren der posterijen te Aarlander- 'veen en Hensbroek zijn aangewezen voor den dienst der rijkspostspaarbank. Met wijziging in zooverre van de vorige aan kondiging. zal, onverminderd de verzonding langs den weg van Queenstown der brieven en andere stukken voor Noerd-Amerika, welke van een daartoe strekkende aanwijzing zijn voorzien, de verzending der depêches voor New-York en voor Curacao plaats bobben als volgt 24 Maart en 21 April langs den weg van Queenstown 21, 28, 30 Maart, 1, 4, 6, 8, 11,13,15 18, 20, 25, 27. 29 April enverder geregeld eiken Dinsdag, Donderdag en Katerdag langs den weg van Southampton. - De bespoediging, die kan vei kregen worden in het P°st- en reizigersverkeer over de stoomvaart lijn Harwich—Hoek-van-Holland is voor Neder- land nogal belangrijk. Zij bedraagt voor Rotter dam 1 u. 50 m, (aankomst via Hoek-van-Hol land 7.16 's m., via Vlissingen 9.36 's m. Het vertrek uit Londen hééft echter over Vlis singen om 8.30 'sav. plaats over Hoek-van tHoi- land 8 u. 'av.), voor 's-Gravenhage 2 u. 30 mM voor Amsterdam 1 u. 14 m. Daarentegen wordt zooals de dienstregeling met 1 Juni zal worden uitgevoerd voor bet bui tenland* in het geheel geen bespoediging verkre gen, wel een half uur vertraging. De post over Vlissingen voor Berlijn komt aldaar bijv. 10.30 's avonds aan, over Hoek-van- Holland eveneens, voor Keulen, Hamburg," Bre men, Rusland, Denemarken, Noorwegen, Zweden enz. blijven de uren van aankomstjuist dezelfde. Voorloopig bestaat er dus nog geen reden om de Engelsch-Duitsche post v. v. over Hoek-van-Hol land te dirigeeren. Ter gelegenheid der viering van den gedenk dag van de stichting der hoogeschool te utrecht zal Vrijdag 24 dezer de rector-magnificus, prof. dr. J. Cramer, eene redevoering houden in de Nederlandsche taal in het groot auditorium der universiteit. Te Leeuwarden is opgericht eene Frieselie onderwijzers-propaganda-club, ter bestrijding van den sterken drank. Tot voorzitter is benoemd de heer R. Hibma, onderwijzer te Leeuwarden, en tot secretaris-penningmeester te heer F. M. Schmidt, onderwijzer te Stiens. Voor de weesinrichiing »Beth-PeIet'\ te Via- nen, is vanwege de groothertogin van Saksen, prinses Sophie der Nederlanden, f 50 ontvangen. De zes personen uit Uselmondo en Ridderkerk, die de vorige week voor de rechtbank te Dor drecht terechtstonden wegens zware lichamelijke mishandeling van den veldwachter De Waard, te Bolnes, en tegen wie 2'/<, jaar gevangenis was geëischt, zijn thans veroordeeld 4 tot een jaar, en 2 tot 15 maanden gevangenis. De Amsterdamsche rechtbank heeft het ont vangersklerkje en diens vriend, die samen eene reis naar Monaco gingen doen met het •geld dat eerstgenoemde had verduisterd,eerstgenoemde wegens diefstal en den tweeden beklaagde wegens heling, ieder tot een jaar gevangenis veroordeeld. De rechtbank te Leeuwarden heeft J. de J. en zijne vrouw W. de W., arbeiders te Tjum- roarum, die terecht hebben gestaan, de eerste omdat hij in Januari j.l. te Tjummarüni'.eene hoeveelheid valsche dubbeltjes en kwartjes ge maakt heeft, en de tweede omdat zij eenige van die muntstukjes voor echt heeft uitgegeven ieder veroordeeld tot negen maanden gevangenis. Drie arbeiders te Maltkum S. R., O.'de B. en E. M., die in den avond van 16 Januari j.l. bij den heer P. J. Tichelaar aldaar een aalmoes hebben gevraagd en niet wilden ver trekken voordat ze f 100 hadden ontvangen, rijn door de rechtbank te Leeuwarden wegens geld- a'.bersiog ieder veroordeeld tot 6 weken ge vangenis. MAASSLUIS. Gisteren werd besteed per ton voor: nieuwe zoutevisch f48.75—51,75 leng f40.75 —41.75 kibbeling f22.25-22.50 heilbot 144.75; kelen en lippen 189.75"; haring, volle Hl.7513,75; idem kleine f9,50-4-10; idem ijle fS.509. SCHEVENINGEN. Gisteren kwamen alhier 9 schuiten met versche visch aan, waarvoor da volgende prijzen werden besteed tong f0.46 a 1.tarbot f4 a 8; griet f0.75 a 1rog- 30 a 45 ct.buitenlekschoi 15.a'7. binneniokschol f3.50 a 4.50 hanen f2.50 a 3.bot f*1.50 a 1.75; braad- f2.75 a 3. kokaat f2.a 2.50 "bolk f 1.25 a 1.50 kabel jauw fl.a 3.seharron f3.25 a 3.5Ó1 NIEUWF.DIEP. Gisieren zijn alhier aange- komen 11 sloepen, die aanbrachten 30 tot 120 levende, 60 tot 150 doode kabeljauwen, 10 tot 50 lovende, .5 tot 20 doodo lengen, 3 heilbotten, 20 tot 60 punt rog, 2 tot 9 ben vleet, 100 tot "200 schelvisschen, terwijl door trekkers 20 tal haring werd aangevoerd. De volgende prijzen werden besteed levende kabeljauw f 1.50 a 1.25, doode id. f 1 a 65 ct.lovende -leng f'2,50 a 2.55, doode id. f 1.75 a 1.50; heilbot f 20_a 16, per stuk, rog f5.75 a 5.25 per punt, vleei flS, a 14 per ben; schel visch f50 a 44 per honderd en haring f8 a 7 per tal.. KRALINGSCIIE VEER. Gisterochtend wer- den ter markt alhier aangevoerd 643 zalmen, die

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3