H e e li tz a ken. Letteren, Kunst en Wetenschap. Gemengde lïorieïiten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. O nd erwijs. Armenzorg. V i s s c h e r ij. Bij repliek verlangde de heer De Kanter regding van dit onderwerp lag de wet, in plaats van door de regeering, in overleg met de spoorwegmaatschappijen. Het ontwerp werd met 52 tegen 9 stem men aangenomen. Daarna werd behandeld het ontwerp be- oogende om schepen alleen reeds wegens gevaar voor besmetting buiten gemeenschap met den wal of in observatie te houden. Achtte de heer Boreel van Hogelanden de maatregelen niet voldoende tot wering van besmetting, de minister van binnenlandsehe zaken verwachtte eene goede werking van het voorschrift, indien de militaire en mari tieme macht met beleid optreden. Ook dit ontwerp werd aangenomen. Bij het ontwerp tot aanvulling der ziekten- wet, met meerdere waarborgen voor navol ging van de adviezen van het geneeskundig staatstoezicht door de burgemeesters, prote steerde de heer Van de Velde terloops tegen bestendiging van den vaccinedwang, waarvan afschafGng een hartewensch des volks is. Hrj zag overigens in deze aanvul ling een aanlanding der bevoegdheid van de bui gemeestei s tegenover de machtsuitbrei ding van de medische ambtenaren, wier maatregelen vooia! voor noodlijdende ge meenten zeer kostbaar zullen zijn. De heer Royaards van den Ham vroeg inlichtingen omtrent de kostenbetaling. De minister van binnenlandsehe zaken verzekerde dat deze wet geen verandering brengt in de bestaande organieke bepalin gen omtrent de gezondheidszorg en alleen voorstelt wat direct uitvoerbaar is. De ge- heele herziening der ziektewet zou niet zoo spoedig kunnen behandeld worden. De ondervinding heeft met doen zien de nood zakelijkheid van algemeene regelen omtrent de kosten. Artt. 1 en 2 zijn onveranderd aangenomen. Art. 3 legelt de wijze, waarop de burge meester de bezwaren kenbaar maakt, alvo rens uitvoering te geven aan de door het geneeskundig staatstoezicht noodzakelijk ge achte maatiegeien. De heer Goeman Borgesius wil den minis ter de bevoegdheid geven, de burgemeesters te dwingen aan de voorschriften van het geneeskundig staatstoezicht te voldoen. Een amendement van den heer Levy, door den minister onaannemelijk verklaard, werd ingetrokken. Het amendement-Goeman Borgesius werd verworpen met 52 tegen 14 stemmen. Het ont werp weid hiernaonvesanderd goedgekeurd. Bepaald werd dat de beraadslagingen over het faillissement-ontwerp zullen aanvangen op 18 April, waai na de Kamer is uiteengegaan. SCHIEDAM, 2i Maart 1893. Hedenmorgen heeft een kleine schoorsteen brand plaats gehad ten huize van S. aan de Hoofdstraat, die door burgers is gebluscht. Door de politie is aangehouden D. B,, wonende alhier, die zich gisteravond in ver- eeniging met zekeren M. de R., ook alhier woonachtig, heeft schuldig gemaakt aan dief stal van een ben met eenige ij bokkingen en twee melkblikken uit de woning van B. in de Breedstraat en van 2 nieuwe potlepels uit den winkel van v. d. T. in de Lange Kerkstraat. Ten behoeve van het weduwenfonds der koninklijke vereenigiug van Nederlandseh- Indische oud-strijders, onder de leus »Je Maintiendrai", te Rotterdam, is namens H. M. de Koningin f100 en namens H. M. de Koningin-Regentes f 50 aan het bestuur toe gezonden. De Utrechtsche schuttersvereniging »de Eendiacht" heeft van HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes twee fraaie zilveren medailles ontvangen om te dienen als prijzen voor den a.s. nationalen schietwedstrijd, in Juni te Utrecht te houden. De gewone audiëntie van den minister Van justitie op 28 dezer zal niet!plaats hebben. Het voorloopig verslag der Tweede Kamer is verschenen over het ontwerp tot bekrach tiging eener overeenkomst met de Neder- landsche handelmaatschappij ter vervanging van die, bekrachtigd bij de wet van 12juni 1883 (iStaatsblad no. 67), De minister van oorlog heeft bepaald, dat de militaire seinposten bij ijsgang op de rivie ren, voortaan zullen geplaatst zijn te Zutfen, Doesburg, Gorinchem, Tiel, Kuilenburg, Via- nen, Grave, Nijmegen,"Wageningen, Arnhem en Schoonhoven. Wegens de vrees van velen, dat de cholera ons land dit jaar opnieuw ernstig zal be dreigen, is door den minister van binnen landsehe zaken aan de besturen der verschil lende provinciën een schrijven toegezonden, waarin wordt verzocht de aandacht van de gemeentebesturen en van de burgemeesters te vestigen op het gevaar, dat in het water werpen van faecalien van lijders aan eene besmettelijke ziekte aanbiedt voor de versprei ding dier ziekte, in het bijzonder ten aanzien der Aziatische cholera. Dit is zóo duidelijk gebleken, dat hij, die zich aan dergelijke Verontreiniging van het water schuldig maakt, ïdoor onvoorzichtigheid of achteloosheid ge vaar van besmetting, dat \oorzien kan worden, voor anderen doet ontstaan". De minister van justitie heeft dan ook den procureurs-generaal verzocht tegen hen, die fapcalien van lijders aan eene beamettelijke ziekte, met name Aziatische cholera, werpen in openbaie of andere wateien, eene straf vordering open te stellen, op grond van artt. 30 en 8 der wet van 4 December 1872 {Stil. No. 134). De burgemeesters worden uitgenoodigd op dit punt bijzonder waakzaam te zijn en de ambtenaren van het openbaar ministerie in dezen zooveel mogelijk hunne mede wei king te verleenen. Den 13n Maartj.l. zijn in destaatsaieilieven te Bern nedergelegd de Nederlandsche akte van bekrachtiging van het protocol no. 2, met slot-piotocol, alsmede van protocol no. 3, dooi de ter internationale conferentie tot bescher ming van den industrieelen eigendom ver tegenwoordigde mogendheden te Madrid onderteekend, het eerste den 14n en het tweede den 15n April '1891. Naar aanleiding van het bericht in Ons Zuiden, als zou de kieswet de vervanging van twee ministers ten gevolge kunnen hebben, schrijft het U. D.Dit gerucht zou van groot belang zijn, als er eenige grond van waar schijnlijkheid voor bestond. Tot dusver is van meeningsverschil in den boezem van het Kabinet niets gebleken. Inzonderheid in zake het kiesrecht hebben twee ministers, van wie men aanvankelijk onderstelde- dat zij met Tak's ontwerpen niet ten volle instemden, zich zóo onomwonden daarmee homogeen verklaard, dat het nu medegedeelde geiucht even ongeloof waardig als verrassend voorkomt. De Hollandsche ijzeren-spoorweg-maat schappij is voornemens, om in aansluiting met de stoomvaartlijn van Harwich naar den Hoek-van-Holland een rechtstreekschen trein iu te leggen van daar naar Berlijn via Gouda, Utrecht, Zwolle, Hengelo, Salsbergen. Met 1 April treedt in werking een nieuw reizigers-tarief voor verkeer tusschen stations der &S* H. U. S., N. B. D. S. en Noord- Duitschland. De voor sommige relation in dit verkeer uit te geven couponboekjes met facul tatieve geldigheid over verschillende routen zijn bij de heenreis van Nederland uitsluitend geldig over de lijnen der maatschappij, die het boekje uitgeeft (S.S. of H. IJ. S.), maar voor de terugreis facultatief over de lijnen S.S. en H. IJ. S. De door de Duitsche stations af te geven couponboekjes zijn echter zoowel voor de heen- als terugreis facultatief geldig over de lijnen SS. en H. U. S. De uitkeering der stoombootreederij Per nis" over het afgeloopen jaar bedraagt 13 pCt. Hiervan -wordt 5 pCt. aan de aandeel houders uitbetaald en 8 pCt. gestort in het reservefonds. De Rotterdamsche suikerrafinaderij heeft, naar uit Rotterdam aan 't HU. bericht wordt, in het afgeloopen jaar zooveel verlies opge leverd, dat directie en commissarissen aan de aandeelhouders zullen voorstellen de fabriek tijdelijk te sluiten, vermoedelijk tot het be gin der nieuwe campagne. Aan de werklieden, ten getale van 250 (vroeger waren er 600), is tegen het laatst van April de dienst opgezegd. VGrnvenliage. H. M. de Koningin- Regentes bracht gistermiddag een langdurig bezoek aan de teekenacademie alhier. De Regentes bezichtigde achteieenvolgens de boetseerkasten, de schilder-ateliers naar stil levens en levend model en de beeldenzaal. In de schilderklassen, alwaar de leeilingen bezig waren met schilderen, verwijlde de Regentes eenige oogenblikken. Tooi al de kunstnijverheid juichte II. M. toe, nu deze tak van nijverheid, na lang in Holland geslapen te hebben, weder ontwaakt is. Al de leer lingen waren in de verschillende afdedingen aan het werk. Bij haar vertiekbeloofde H. M. na eenigen tijd met de jeugdige Koningin het bezoek te zullen heihalen. Den leeilingen werd het verder gedeelte van den dag vrijaf gegeven. Onder groot betoon \an geestdrift werd Woensdag aan prof. Virchow door de universi teit van C.imbmige de giaad van eere doctor verleend. Twee meisjes van den dw-eigen-tam, die Stanley aan de Aruwimi ontdekte, zijn nu m België gebracht door den ondeizoekingsreiziger Stuhl- mann. Zij werden Z.iteidag te Biussol aan koning Leopold vootgesteld. De eerste kievitsein en zijn duur; dat weet men. Maar toch zullen zelden liefhebbers er zooveel voor hebben gegeven als Dinsdag in het verkooplokaal van Liiusmann te Bellijn, alwaar een geheel paitijtje van die eieien bij opbod is vei kocht voor IVi mark (f4.50) per stuk. Algemeen was dan ook het geioep sZoo- veel is er nog nooit voor betaald Men was voornemens. Voor Keizer Wilhelm, bij zijn aanstaand bezoek te Romp, een opvoe ring van "Verdi's nieuwe opera Falstaffe geven, maar dit plan moet men laten varen. De Fran- sche baritonzanger Maurel namelijk weigert halsstarrig te zingen voor den Duitschen keizer; •wat de burgemeester van Rome, piins Raspoli, ook deed om hem er toe over te halen, hij doet het niet. Verdi wil de rol aan geen anderen zanger toevertrouwen, en zoo helpt er geen sic volo van wien ook. Keizer Wilhelm zal Falslaff te Rome niet liooren. Te Londen is een zondeilinge rechtzaak be handeld, n.l. een diefstal van 3 sh., gepleegd door een raadslid, den heer Henderson. Genoemde heer had met een vrouw van ver dachte zeden, Ada Gray, een onderhoud in een kamer van een kofflehnis, waarbij zij geldquaes- tien behandelden en tot de overtuiging kwamen, dat rij elkaar geheel konden vei trouwen. Zij legden dus hun geld, Henderson 4 sh. en Ada Gray 3 sh., op den schoorsteenmantel. Nadat het onderhoud een halfuur geduurd had, stieek Hen derson de 7 sh, op, waartegen Ada Gi ay opkwam. Henderson ziede echter, dat, aangezien zij hem tot nu toe vertrouwd had, zij hem ook geheel moest vei trouwen en bood ha.ir aan iels te gebrui ken. Zij vveigeide, waarop het achtbato laadshd het op een loopen zette. Ada Gray ging hem achterna en liet he.n arresteeren. Het jaadslid is daarvoor veroordeeld tot 4 maanden dwangai'teid. Te Londen zijn tien tandartsen belast met het geregeld nazien van de tanden der leerlingen van de openbare scholen. Een hevige brand heeft het kasteel "Vallo, bij Kröge, op het Deensche eiland Seeland, ver nield, welk slot, in 1586 gebouwd, thans een klooster voor adellijke dames was. Verscheidene bejaarde nonnen konden nog maar ternauwer nood in haar nachtgewaad gered worden vóór de vleugel van het gebouw, waar zij sliepen, geheel in vlam stond. De bibhotheeek met vele knstbaio boeken, vele oude schilderijen en nagenoeg al het huis raad is verbrand maar liet kostbaar vaatwerk der kapel is behouden gebleven. Het kasteel Wfts veizekerd vour 822,000 kro nen en de inboedel voor 130,000 kienen. De wetgevende laad van de Canadasche pro vincie Quebec heeft een wetsontwerp aangeno men, waarbij jongens beneden 15 jaar, indien zij rookende worden gezien, tot boete of gevan genisstraf kunnen worden veroordeeld. De gelegenheid tot vei zending der correspon dentie naar New Yoik (via Rotterdam) bestaat door middel van het stoomschip Vecndam. De laatste bnslichting aan het postkantoor to Rot terdam is bepaald op 25 dezer, dos vooi middags ten 4. ure spoortijd. De wijze \an veizendinp behoort duidelijk op het adres vei meld te \uuden Gewijzigde opgave.) In de Bommolerwaard weten de boeren niet hoe ze van do aaidappeK moeten afkomen. Nog liondei 'fin mudden zoogenaamde »blauwkes" zijn aanwezig. Viang is ei bijna niet. Den prijs van een gulden per mud, waai voor de boer gaarne zijne aardappelen fiancoaan boord levert, wenscht de opkooper niet te besteden. Bij het gisteren Ie 's-Gravenhage gehouden examen in nutlige hand wei ken zijn geslaagd de dames P. Rovers en A. van dei Vlies, beiden vatr Schiedam. De examens zijn afgeloopen. In het geheel zijn geëxamineerd 306 adspiranlen, geslaagd 185, af gewezen 120, teruggetrokken 1. Tot leeraar voor de practische zeevaart kunde en wettelijke bepalingen aan de zee vaartschool te Rotterdam is benoemd de heer H. G. Ruhaak te Oveischie. De ïPrins-Hendrik-stichting" te Egmond-aan- Zee heeft in 1892 f 26 479.03 aan legaten ont vangen. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde gis teren Sligting, die de vorige week terechtstond wegens opruiing, tot C maanden gevangenis. De zaak van den heer inr. G. W. baron van Dedem, kantonrechter te Wageningen, contra den oud-wethouder Van Dam aldaar, zal Donderdag 13 April voor de rechtbank te Arnhem dienen. In de zitting van de airondissernents-recht- bank te 's-Bosch weiden gisteren twee van de gehooide getuigen, zekeie G. V. en diens huis vrouw, voorloopig aangehouden als verdacht van valsche verklaring onder eede to hebben af gelegd. SCHEVENINGEN. Gisteren kwamen alhier zeven schuiten aan, voor wier viscb de volgende prijzen werden betaald: kleine schol f3.50.a 4.25, binnenlekschol f 2.75 a 3, buitenlek- f7 a 9, braad- f2 a 3, kokaat f 1.75 a 2, knorhanen f2 a 3 25, bolk f 1 a 1.25, hot f 0.75 a 4, schar ren f2.75 a 3 50, alles pi r rnand griet f0.75 a 1, bot 25 a 60 ct,, tongen 40 a 75 ct., tarbot f4 a 40.50, alles per stuk, NIEtj'WEDIEP.Gr-ïën-n werden alhier door 4 beugers aangevoeld 5 tot 25 roggen en 4 tot 3 kabeljauwen, dooi 4 tot 10 korders 10 tot 40 tongen en 5 tot 20 mandjes kl. schol en door trekkers 150 tal haring; tog gold 75 a 70cent, kabeljauw f 4.50, tong 70 a 65 cent per stuk, kl. schol f 3 25 a 2.85 per mandje en haring f2.a 1.75 per tal. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 157 zalmen, dia voor f0.85 tot 4.per Va kilo werden verkocht. Nog werden aangevoerd 3 elften.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3