A°. 1893. Vrijdag 31 Maart. N°. 8241. KENNISGEVING. Feuilleton. Zevenenveertigste Jaargang. AAN DE GRENS. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: 77 ODÉ. Uithoofde van den Goeden Vrijdag zal aan den avond van dien dag GEEN Courant worden uitgegeven. Buiteulandsclie Berichten GHIEDAMSGHE Abonnementsprijs^ kwartaal Franco per post, door bet geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. KGHBAftr ff #T BH #T KA AT, B! 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant 1.10. Iedere gewone regel meer- O.IO. DRIEMAAL geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS «an SCHIEDAM; Gezien het verzoek van L. KAMP, om ver gunning tot oprichting van een moIFel- oven, ia het pand aan de Roosbeek alhier, wyk C, no. 140cr, kadaster sectie B no. 2017. Gelet op de artt. 6 en 7 der "wet van den 2den Juni 1875 (Staatsblad n#. 95); Doen te weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Donderdag denl3n April a.s., des namiddags ten 2 ure, ten Raadhuize gelegen heid zal worden gegeven, om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lich ten en dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 30sten Maart 1893. Burgemeester en Wethoudersvoornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNÈDE. FB iNKKUK. De Kamer heeft gisteren eene door den minister van openbare werken aangenomen motie goedgekeurd naar aanleiding eener in terpellatie van den heer Millerand over de houding der groote spoorwegmaatschappijen jegens haar dienstpersoneel, dat zich in een syndicaat heeft laten opnemen. In de couloirs der Kamer iieerschte giste ren eenige verbittering wegens de besluiten, Dinsdag door den Senaat genomen. Men spreekt van het toestaan van een voorloopig twaalfde voor April en van het verlengen der zittingen tot aan de beslissende stemming over de begrooting. Er zou dan een wet goedge keurd moeten worden, waarbij het tijdstip der zittingen van de Algemeene Raden werd verdaagd. De geruchten betreffende het ontslag van den minister Tirard zijn ongegrond. De commissie der Kamer voor de begroo ting heeft gisteravond den minister-president Ribot en den minister van financiën gehoord, die beiden op de noodzakelijkheid wezen om tot overeenstemming met ,den Senaat te ko men. De commissie nam daarop met 10 stemmen tegen 7 eene motie van den heer Lockroy aan, waarbij zij de rechten der Kamer ten opzichte der financieele zaken handhaaft en voorstelt de begrooting in haar geheel, zooals die door de Kamer was goedgekeurd, terug te zenden aan den Senaat. De heer Pointcarrë heeft vervolgens ontslag genomen als algemeen rapporteur over de begrooting. De heer Lockroy is in zijne plaats gekozen. De Senaat heeft gisteren tot art. 45 der financieele wet aangenomen. Tirard merkte op, dat de beslissingen, Dinsdag door den Senaat genomen, en de nieuwe ramingen, door de commissie van financiën opgemaakt, het tekort op het budget op 40 miilioen fr. brengen. In den Senaat heeft de minister van finan cien, den heer Buffet antwooidende, verklaard dat het oogenblik gekomen is om te reagee- ren tegen de hoog opgevoerde uitgaven. De aanstaande conversie zal alleen moeten dienen om schulden te betalen en met de amortisatie weer te beginnen. De begrooting is hierna in haar geheel aangenomen met 223 stemmen tegen 14 Aan den ingang der kerk te St. Denis, waar Zondag het schandaal plaats vond, tijdens de predikatie van den abt I.enfant, waren Maandag een dertigtal gendarmes geplaatst onder bevel van een kapitein. De dienst werd nu niet verstoord. De vier personen, Zondag gearresteerd, zijn in hechtenis gehouden. Er wordt een gestreng onderzoek ingesteld. BEI6IE. De zitting der Kamer was gisteren tamelijk levendig. In naam der uiterste linkerzijde las de heer Féron eene verklaring voor, be helzende dat, indien het algemeen stemrecht in den ruimsten zin niet aangenomen werd, de vooruitstrevende linkerzijde en andere liberalen zich zouden verbinden om te stem men voor den leeftijd van 25 jaar en voor het toekennen van eene dubbele stem aan hoofden van gezinnen. Het referendum, te Antwerpen, evenals vroeger te Brussel georganiseerd over het kiesrechtvraagstuk, heeft een dergehjken uit slag gehad als in de hoofdstad. Van de 46,000 opgeroepen personen zijn er bijna 20,000 opge komen hiervan stemden ongeveer 16,000 voor het algemeen kiesrecht. Groote beteekenis is nu eenmaal aan zulk een referendum niet toe te schrijven. Het be wijst ook te Antwerpen alleen, dat een groot deel der bevolking algemeen kiesrecht wenscht. En de vraag is, of dkt nu wel bewezen behoefde te worden. DUITSCHLAND. In regeeringskringen begint men zich on gerust te maken over de houding van de nationaal-liberalen en het centrum ten aan zien van het leger-ontwerp. Men gelooft echter dat het niet tot een ontbinding van den Rijksdag zal komen, aangezien verschei dene partijen bij een beroep op de kiezers slechts kunnen verliezen. De regeering hoopt daarom nog steeds op een vergelijk, en al is het niet waarschijnlijk dat de heer Von Bennigsen verder zal willen toegeven, van de zijde der centrum-party meent men nieuwe voorstellen te kunnen verwachten, welke ook de regeeiing zullen nopen iets van hare eischen te laten vallen. De Nordd. Allg. Zedig, bevestigt het ge rucht dat de regeering voornemens is eene nieuwe leening uit te schrijven. Door het Berliner Tageblatt wordt de ver klaring van den correspondent van dit blad, den heer Otto Brandes, die verzekerde dat het opzienwekkende bericht betreffende sX" niet van hem afkomstig was, volkomen be vestigd. Het Tageblatt zegt, dit bericht onder voorbehoud te hebben overgenomen uit de Allg. Deutsche Beichscorresjpondenz, evenals vele andere Duitsche bladen dit gedaan hebben. De Berlijnsche correspondent der N. S. Ct. schrijft van gisteren In het Berlijnsche Tageblatt verhaalt de Frankrijk uitgezette Paiijsche correspondent Otto Braudes aan welke ruwe behandeling hij en zijne familie bij hun vertrek uit de Parijsche voorstad Asnières, waar hq woonde, hebben blootgestaan. Brandes zou onder ge leide van de politie naar het spoorwegstation gebracht worden. Toen hij met zijne echt- genoote en schoonmoeder aan de prefectuur van politie kwam, werden zij door een woesten Roman van JOHANNES VAN DEWALL. 48. nik vind u alzoo hier," sprak zij gestreng en met de waardigheid eener vorstin. >Ik hoorde in de kamer mijner zuster luid spreken en kwam daarom hier, doch hierop kon ik niet voorbereid zijn De graaf sloeg in onbeschrijfelijke verlegen- "heid en zonder een woord te kunnen vinden .de oogen neder. Martba gedroeg zich anderszij leunde koelbloedig achterover, kruiste de armen over de borst, en zag bare zuster toornig aan. »Wat zijn dit voor dwaze streken?" vroeg zij heftig. Meent ge soms, dat het vastenavond is?" Haar blik vloog over de kaart, die op ■tafel lag. Zonder een spiervan haar gelaat te vertrekken, en met hooghartige kalmte strekte Meta haren arm uit en wees op de kaart. sEene Poolsche jonkvrouw ontvangt geen mannen op hare kamer, en ten minste niet in den nacht. Niets kan zulk eene handelwijze verontschul digen zuster. Ik heb u nu gewaarschuwd aan u is het, te luisteren. Zij keerde zich om en zweefde de kamer uit. Graaf Hancke stond daar als versteendver legenheid, doch nog meer de bewondering voor de schoonheid van deze schier bovenaardsche ver schijning streden om den voorrang. Toen Meta haren arm uitstrekte, geleek zij met haar edel, vertoornd gelaat een waarschuwende engel, die tot de menschen was nedergedaald. Hij moest het op dit oogenblik erkennen, dat er een zeer groot onderscheid tusschen deze beide zusters washoe viel Martha's zinnelijke schoonheid bij de verheven schoonheid van Meta in het niet! En hoezeer was deze in haar recht, hoe ver stond zij zedelijk boven Martha, dat zij ook in dezen woeligen tijd haar fijn vrouwelijk gevoel en hear zedelijkheid niet wilde prijsgeven 1, ïQuelle bêtisemompelde Martha en stond driftig op iDat men ook d i t nog moet verdragen l" Zij ging eenige malen met fonkelende oogen en samengeknepen lippen de kamer op en neder, tot zij plotseling voor den graaf bleef staan. »Wat doet gij nog langer hierT" vroeg zij hem op een scherpen toon; jhebt gij niet gehoordwat mijn zuster gezegd heeft 7" Zij zag hem aan met oogen, die vuur schoten, en barstte toen plotseling in een honend gelach uitdaarna, als ware zij over zich zelve ver schrikt, voegde zij er met geheel veranderde stem bij»Goeden nacht slaap wel ik dank u". Zij duwde hem naar buiten en sloot de deur. Het duurde lang, eer graaf Hancke dezen nacht de oogen sloot. Hij was te zeer ontroerd door alles, wat hij dezen dag beleefd had. Door de verschijning van Meta was hij geheel ontnuchterd en nu ten prooi aan een pijnlijke onrustook hield hem het avontuur met Jo hanna zeer bezig. Wat had het jonge meisje van hem begeerd Hoe was het mogelijk dat hij haar in de duisternis voor Martha ge houden had, ofschoon beiden ongeveer dezelfde grootte en dezelfde zachte huid en bevallige gestalte bezaten? En hoe stil en lijdelijk bad zij zijne liefkozing vetdragen, en zijne kussen zelfs, hoewel schuchter, beantwoord Hij stond hier voor een raadsel en staarde peinzend naar de witte gordijnen voor de ramen, welke nu en dan verlicht werden. 't Was beneden nog levendigen men liep met lantaarns heen en weer. Er werd een rijtuig ingespannen en voor het huis gebracht Ook de vorstin sliep nog niethij hoorde haar, daar hunne kamers slechts door een dun houten beschot gescheiden warenrusteloos heen en weer gaan en zelfs eenige malen meende hij dat hij haar duidelijk hoorde zuchten. Het rij tuig reed weg, 'de poort werd gesloten en daarna werd alles stil. Nog altijd vlood de slaap van den verliefden dwaasdie met geopende oogen nederlag en overlegde, sonder te vermoeden dat hij op het

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1