Biime nlandsche B erichtem ling te Chicago, De regeering der Unie heeft een gestreng toezicht gelast op de anarchis tische clubs te New-York. Uit Panama wordt aan de Neto-YorL Herald bericht: Er had een treffen plaats tusschen de opstandelingen en troepen van Honduras bij Tatumbla. De opstandelingen telden 50, de troepen van de rpgeering van Honduras 100 dooden. De laatsten trokken terug. De opstandelingen rukken op naar Tegucigalpa. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Voorlooptge handelsbetrekkingen met Spcmje. Bij het afJeelmgsonderzoek werd in all» af- deehngen buide gebracht aan de regeering. Al «kende men, dat de liberaliteit onzer douane-wetgeving niet als wapen tegen Neder land gebezigd is, maar op de handelingen veel eer een gunstigen invloed heeft geoefend, zoo meende men toch, dat onze lage tarieven aanlei ding geven om op den duur verdere verlagingen te gemoet te zien. Veel leden spraken bovendien hun leedwezen uit, dat in de verklaring aan Spanje wel is verzekerd de behandeling op den voet der meest begunstigde natie, maar dat om gekeerd Nederland dat voordeel met heeft be dongen. Op giond van een en ander verklaar den veel leden hun stem aan dit wetsontwerp alleen te zullen geven, omdat zij de overeen komst als een toorloopige beschouwden. Zij diongen er bij de reg. op aan dit met uit betoog te veihazen en weikzaam te blijven tot het spoe dig -vei ki tjgen van een definitieve overeenkomst, waaibij voor ons gunstiger bepalingen zouden gelden, en waarbij althans ten opzichte van de mecstbegunstiging wedeikeengheid zou zijn be dongen. üaaibij werd gewezen op de omstandig heid, dat, na de indiening van dit wetsontwerp, in Spanje een veiandeiing van ministerie heeft plaats gehad, die met eenigen grond doet ver wachten, dat dit rijk geneigd zal zijn meer vrij zinnige handelsovereenkomsten te sluiten Andere leden wezen er op, dat het ontbreken van het beding van wedeizijilsche behandeling op den voet der meest begunstigde natie, voor het oogenbhk ons practisch in geen minderen toe stand brengt dan eenig ander land. En voor de toekomst waarborgt de jaarhjksche opzegbaar heid, dat wij met dooi deze overeenkomst bij verdere onharidehngen deze wapenen uit de ban den hebben gegeven Sommige leden vroegen do overlegging, zij het onder geheimhouding, van de gegevens, door de commissie voor de handelspolitiek aan de reg. verstrekt. Andere leden waren van oordeel, dat daaraan wellicht moeilijk kon voldaan worden, daar, naar men meent te weten, veel gegevens aan de commissie zijn aan de hand gedaan onder voorwaarde, dat zij met zouden worden bekend gemaakt. Gevraagd werd, of onder boter in bijlage I ook te verstaan is kunstboter (margarine). Achtten vele leden het overeengekotnene te weinig gunstig voor onze industrie, dit gold in 't bijzonder voor de textieJ-industrie, waarvan alleen flanel en jutezakken in bijlage II zijn op genomen, en die daarmee niet voldoende tot haar recht komt. Ook op andere artikelen, als schoenen en aaidewerk, werd de aandacht ge vestigd. In de memorie van toelichting was gezegd, dat sedert 14 Juli de lachten op Hollandsche kaas in Cuba en Portonco zijn verlaagd. Men meent dat dit met alleen op Hollandsche kaas, maar op alle kaas zag. Öfttcieele Berichten, kon. besluit is benoemd tot lid van den raad van toezicht op de rijkspostspaarbank, bedoeld in art. 3 der wet van 25 Mei 1880 (Stil. no. 88), P. A. L. van Ogtrop, voorzitter der vereeniging voor den effectenhandel te Amsterdam. Bij kon. besluit is benoemd tot luit-gene- raal de gen.-majoorjhr. W. von "Wrangel auf Lindenberg, I'd van het hoog militair ge rechtshof. SCHIEDAM, 30 Maart 1893. Wij waren gisteren in de gelegenheid een 'kijkje te nemen in een der lokalen van de openbare school aan de Broersvest, waar de teekeningen, die de leerlingen der normaal- «chool m den afgeloopen cursus vervaardigd hebben, zijn ten toon gesteld. Tal van teeke ningen naar plaat en naar de natuur getuig den van veel aanleg en van geoefendheid van oog en hand. Wat ons evenwel vooral aan trok, was de onberispelijk nette afwerking van [alle tentoongestelde teekeningen. Het lijdt geen twijfel, of het, zal den meesten leeiiingen, na eene voorbereiding als waas van deze teekeningen blijk geven, niet moeilijk vallen de akte voor het handieekenen te verwerven, wat zoowel voor hen zeiven als voor het onderwijs op de lagere school, nu het handteekenen als verplicht leervak is op genomen, van groot belang is. In den nacht van 28 op 29 dezer zijn uit den tuin van den heer A. C. A. Nolet in de Warande alhier een aantal stamrozen ge stolen. Het is aan de politie gelukt den dader daarvan op te sporen, zijude zekere D. den B., wonende te Vlaardingen, die ze aan J. S. aldaar verkocht had. Volgens Den B. hadden zij samen den diefstal afgesproken. De ont vreemde stamrozen zijn in beslag genomen. HH. MM. de Koninginnen zijn Dinsdag langs het strand gereden naar Katwyk-aan- Zee en van daar naar Katwijk-aan-den-Rijn. Terwijl het rijtuig der "vorstelijke personen voor het hotel 3>TJe Roskam" stilhield, om van paarden te verwisselen, onderhield de- Regentes zich met den burgemeester, den heer De Ridder, terwijl diens 14-jarige doch ter de Koningin een franlen bouquet aan bood. Over Valkenburg en Wassenaar werd de terugrit gedaan. Door den minister van binnenlandsche zaken is aan de commissarissen der Koningin in de provinciën eene circulaire gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat hem ter ooren. is gekomen, dat herkomstbewijzen van vee, bestemd voor den uitvoer naar het buiten land, door veeartsen in blanco zijn onder teekend geworden, en dat de handteekening van de veeartsen door de b urgemeesters wer- ■volkshoop omringd, dio uitriept>"Weg met dat vee! Dood aan de PruisenEen politie dienaar zag dit ergerlijk schouwspel toe zonder tusschen beide te komen. De kinderen van Brandes en eene jeugdige dame waren vooruit naar het station gegaandoch zij keerden plotseling in wilde vlucht terug naar de ouders. Een troep mannen en volwassenjonge- lieden hadden de weerlooze kinderen van achteren met zware steenen aangevallen en gekwetst. De politie werd toen door een der kinderen van Brandes te hulp geroepen, maar deze kwam natuurlijk te laat. Brandes deed aan het Noorder-station dadelijk per telegraaf zijn beklag aan den Duitschen gezant, graaf Munster, wegens schending van het intei- nationale recht, volgens hetwelk een vreem deling in Frankrijk er dezelfde bescherming moet vinden als de eigen onderdanen. Hier mede is dit geval op diplomatiek terreiu ge bracht, waarbij de rijkskanselier Caprivi eene gunstige gelegenheid zal vinden om door een krachtig opti eden zich zeer populair te maken in de Duitsche journalistische kringen. "Want de geheele behandeling welke wedervaren is aan Brandes, die algemeen als een rustig, welwillend en fatsoenlijk man bekend is, wekt algemeen veiontwaardiging. ENGELAND. In het Lagerhuis is gisteren bij de tweede lezing beraadslaagd over de wet, waarbij de uit hunne hoeve uitgezette Iersche pachters in staat gesteld worden hunne hoeve weer te betrekken. De heer Lea wilde dat de bill verworpen worde. De heer lohn Morley nam uit naam der legeering het beginsel der bill aan, maar hij vet klaarde zich tegen zekere bijzonderheden der voordracht. Hij beloofde zijn best te zullen doen om hetgeen er aan de bill i og ontbreekt tot stand te brengen, zoodia het Homerule-ontwerp bij de tweede lezing zal aangenomen zijn. De verdere beraadslaging is verdaagd. DENEMARKEN. De koning ontving gisteren do deputatie van den Deenschen Vredebond, die het ver zoek deed, verlichting in de militaire lasten aan te brengen. Z. M. antwoordde, dat hij den wensch deelt door de deputatie geuit voor het verdwijnen van den oorlog en het uitmaken van geschillen door middel van scheidsgerechten. De vervulling van dezen wensch heeft echter met groote bezwaren te kampen. Het zou tevergeefs zijn, indien hij den stoot wilde geven tot het bevorderen dezer aangelegenheid; indien echter een groote mogendheid zich aan de spits van zulk een beweging stelde, zouden Denemarkens koning en regeermg ongetwijfeld volgen. ZWEDEN. De 'Volksrijksdag" heeft zijne zittingen ge staakt. Ahorens uiteen te gaan, heeft de ver gadering den voorzitter opgedragen aan den voorzitter van den wettigen Rijksdag te punt stond, zich in een diepen afgrond te storten, die Martha voor hem met rozen versierde. Hij, de keizerlijke officier, die voor enkele dagen nog, aangespoord door zijn plicht en dienstijver, zoowel des nachts als des daags door alle weer en wind reed om den opstandelingen den weg te verspenen, hij bezon zich thans, om Martha genoegen te doenhoe ht] de Russen en zijn eigen wapenbroeders het best zou kunnen be driegen en de gr erts voor dezelfde opstandelingen vrijmaken. Hij was de slaaf van een wezen geworden, welks karakter en denkwijze hij alle reden had niet hoog te schatten. Prins Looz iUrl wel gelijk, toen bij den giaal waar schuwde. Allengs vet mengden allerlei droombeelden zich met .zijne gedachten, en hij sluimerde ui. Na een korte uist ontwaakte hij echter weder; hij kleeddo zich aan, ging naar den stal, het 2jjn paard zadelen en reed naar de grens. Terwijl hij rich met het aanbreken van den dag van het huis verwijderde, kwam graafRaphael deze was thans een zeldzame gast op "vragen, of de regeering plan beeft in deze zitting de grondwet te wijzigen ten gunste van het algemeen stemrecht. De Kamer der afgevaardigden heeft met 118 tegen 94 stemmen besloten, de vraag niet te be handelen. KüSLAND. In de laatste veertien dagen zijn te St.- Petersburg verscheidene gevallen van cholera voorgekomen. Drie dier ziektegevallen hebben een doodelijken afloop gehad in eene gemeente van Gallicié. De epidemie is daar overgebracht uit Podolie, waar zij thans heerscht. OOSTENRIJK. Naar verzekeid woidt, heeft de keizer in zijne samenkomst met de Hongaarsche minis- teis en Hieronymi zijn goedkeuring gehecht aan de indiening \an ontwerpen tot eman cipatie der joden en t it invoering van regis ters van den butgerlyken stand. Het socialistisch congres, dat Maandag te Lemberg gehouden zou worden, is door de politie verboden. Tusschen Oostenrijk en Zwitserland is eene oveieenkomst gesloten tot verbetering van de vaart op den Boven-Rijn. De gezamenlijke kosten worden geraamd op IG'/a millioen fr. en het werk zal voltooid worden binnen Mjaar. ITALIË. Berardi, de dader van den aanslag" tegen koning Humbert, wordt door de geneesheer en die zijn toestand onderzochten, voor krank zinnig gehouden. De anti-clericale bladen schrijven Berardi's daad toe aan clericale invloedendoor de katholieken wordt deze aantijging met ver ontwaardiging verworpen. Uit Rome wordt aan de Weener Poli- iische Corrcspondenz gemeld, dat aartshertog Reinier aldaar den 20n of 21n April ver wacht wordt en dat hij aan de Oosten- rijksch-Hongaarsche ambassade zal afstappen. SPANJE. Het handelsverdrag tusschen Spanje en Por tugal is Dinsdag geteekend. Bij de gisteren te Barcelona plaats gehad hebbende manifestatie der studenten zijn 69 personen gewond. PORTUGAL. Het is thans gebleken dat de ontsporing van den trein, waarmede de koning de vorige week met zijne gemalin en de ministers naar Caldab Rarnha vertrok ter inwijding van een hospitaal, werkelijk aan een boos opzet is te wijten. Eenige schroeven waren losgedraaid en verscheidene ïails verlegd, terwijl enkele dagen te voren de geheele bin was geïn specteerd. Zooals men weet, is de aanslag geheel mislukt. AMERIKA. Volgens gerucht is eene samenzwering ontdekt, welke ten doel zou hebben een aanslag te plegen op den prins van Wales, tijdens zijn bezoek aan de wereldtentoonstel- Wicelowiec de binnenplaats oprijden en «loot zich niet zijn zwager m diens kanier op. Klaarblijkelijk gebeurden er gewichtige dingen de plaats, die Mreroslowski had ingenomen, was nog altijd ledig. Hij bracht buitenlandsche couranten mede, wier inhoud hem, den edelen patriot, m hevigen toorn deed ontvlammenin het Alevander-hospitaal te Warschau lagen veei tien Russische soldatenvan deze waren eenigen door vvteedaardige menschen de neuzen, ooren en tongen afgesneden, en anderen had men half naakt en van het gezicht beroofd in deze streng» koude op den straatweg gevonden. HIJ /at thans m zijne kamer, om in gloeiende vvooidea tegen zulke onmeiibchelijkhedente velde te trekken; hij schreef met bevende handen een artikel voor de C/as. In hun eigen land waren er klachten over de troepen ingekomen de boeien begonnen ibans zelf te- richten, of de gevangenen aan de overheid over te leveren. Zij hadden e. a. drt laatste met den geestelijke van Kruschostes gedaan en den geestelijke Skupinski in Saninki hadden zij vermoord. Wat graaf Raphael gevreesd en voor uit gezegd bad, begon reeds bewaarheid te worden het zaad ging bloedig op. Was het wonder, indien de Russische troepen door den overval in den nacht van den tweeéntwintigsten op den drieën twintigsten en door mitteiooze wreedheden, die de Polen gepleegd hadden, verbitterd waren en op weerwraak peinsden Men bad zonder reden den burgemeester van Klodowa en verscheidene andere geachte menschen op een bloot vermoe den dat zij den opstand vijandig gezind waren, opgehangen de hoofden van den opstand leefden als satrapen, hingen en fusilleerden naar goeddun ken geen wonder dus, dat de boeren opstonden In Warschau waren de toestanden nog erger. Men had daar den stadhouder en zijne geheele familie benevens de dienstboden pogen te ver giftigen', er waren daar binnen» veertien dagen vier politieke moorden begaan. Men had een gewezen loldaat eerst de tong uitgerukt en hem daarna bals over kop in de rivier geworpen. 'tWas een groot zondenregister, dat do graaf zijnen landslieden wilde voorhouden. Hij was er wel van overtuigddat hij zich daardoor veel vijanden zou maken, doch hij liet zich niet afschrikken. Wat zou men in het buitenland wel van zulke bandeloosheid Zeggen Wat zouden Engeland en Frankrijkdie genegen waren 0111 hen te ondersteunen, wat de keizer en de beminnenswaardige, aangebeden keizerin wel gedacht hebben, toen zij lazen, hoe het in Polen toeging? Terwijl de hand van graaf Hancke over het papier vloog, lag vorstin Jadwiga, dia niet vermoedde dat de vriend zoo dicht in hare nabijheid was, juist in een diepen slaap. Allen waren in het huismet uitzondering van de bedienden, in diepe rust éene uitgezonderd, wier klein hoofd altijd door gedachten veront rust werd Martha. Zij stond geheel aange kleed voor onzen bekenden Peter, gaf dezen een brief en beval hem den heer V011 Garczinski te wekkenzij wenschte hem over een kwartier te spreken. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2