N°. 8243. A°. 1893. Woensdag 5 April. Z© Yenenyeert gst© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Bniteiilandsclie Bei Échten. Binnenlandsclie Berichten. BEEEIABEEE. C 0II fl A1T. ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal ^Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nummers 1.85. - 2.50. -0.10. BVltRAH: ttOVKBBTUAAT, E 21. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer.- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen TWEEMAAL betekend. BÜ1ÏSCU1AND. Ter gelegenheid van Bismarcks geboorte dag waren Zaterdag eenige duizenden per sonen naar Friedrichsruh gekomen om hem geluk te wenschen. In antwoord op eene toespraak van Wallis, rector van het gymnasium te Rendsburg, sprak Bismarck over de geschiedenis van Sleeswijk Holsteiii, in welk land hÜ steeds ten leven digste had belanggesteld. De prins besloot zjjne rede met een Hoog op den keizer als den beschermer van alle stammen des Duitschen rijks. De aanwezigen stemden jubelend daarmede in. Onder de telegrammen van gehtkwensching is er een van den prins regent van Beieren. Telegrammen uit Friedrichsruh melden, dat Bismarck zich in goede gezondheid her haaldelijk aan de duizenden bezoekers ver toond en zich met hen onderhouden heeft. In het artikel, dat de Hamburger Nachrichten aan zijnen verjaardag wijdt, wordt op drogen toon beweerd, dat de verzoening tusschen Bismarck en den keizerdoor zoo vele vaderlanders gewenschtnauwelijks wen- schenswaard en nuttig is. Want van dat -oogenblik werd Bismarck voor al wat gebeurt mede verantwoordelijk gesteld, zonder dat hij, als vroeger, de macht zoude hebben, den loop der zaken naar zijne eigene inzichten te bepalen. Zulk een toestand ware toch op den duur onhoudbaar. In de wereldge schiedenis is Bismarcks plaats toch verzekerd. Waartoe zou hij haar aan het einde zijns levens op het spel zetten De overheden hebben verboden dat Ahl- wardt te Dresden een voordracht zou houden. BELGIË De voornaamste liberale provincie-bladen houden vast aan het beginsel van het meer voudige stemrecht, zonder zich daarover be slist uit te laten. De gouvernementeele bladen leggen insgelijks ingenomenheid er mee aan den dag. Volgens de verklaringen van afge vaardigden en senatoren van alle kleuren, zal -er een vergelijk kunnen worden getroffen op den volgenden grondslagAlgemeen stem recht op den leeftijd van 25, met tweejarig verblijf; en een supplementair stemrecht voor den eigendom en de capaciteiten. Men verwerpt algemeen het dubbele stemrecht der huisvaders, als strekkende om het despo tisme vaühet aantal veeleer nog te verergeren dan te temperen. Fiet debat in de Kamer zal heden worden voortgezet. Fiet werklieden-congres, Zondag te Gent vergaderd, heeft met bijna algemeene stem men eene resolutie goedgekeurd, strekkende tot handhaving der vroegere hesluiten betref fende het algemeen stemrecht, doch verwer pende eene algemeene werkstaking voor het geval dat de beperkingen op het beginsel van algemeen stemrecht uitsluitend zouden betrek king hebben op den leeftijd of op de plurali teit van het kiesrecht der huisvaders. Indien men een meervoudig kiesrecht toekende aan de eigenaars of de gediplomeerden voor den algemeenen raad, dan zou de werkmansparty eene algemeene werkstaking moeten gelasten. In de stad is het rustig. Fiet congres heeft besloten dat de Belgische werkliedenpartij vertegenwoordigd zal zy n op het congres te Zürich voorts heeft het con gres eene motie aangenomen, waarin voorde vrouw het kiesrecht wordt verlangd. Fiet congres is gisteren gesloten. F R A N K B IJ K. Tengevolge van Paincarré's weigering om de portefeuille van financiën te aanvaarden, heeft Méline zich naar Carnot begeven en de opdracht tot het vormen van een Kabinet van de haud gewezen. Carnot heeft een on derhoud gehad met Casimir Périer. De heer Dupuy heeft de opdracht tot het vormen van een nieuw Kabinet aangenomen. De JWigaro zegt, dat graaf De Kératry naar de Vereenigde Staten is vertrokken om in overleg met Fransche kapitalisten te trach ten over de voortzetting van het graven van het Panama-kanaal tot overeenstemming te geraken. Wegens beleediging van president Carnot is 't dagblad Le JBalai te Parijs in beslag ge nomen en de drukker gevangengenomen, doch spoedig weder in vrijheid gesteld. EEGELAO. De heer Leonard Courteney, lid van het Lagerhuis, een der onderteekenaars van het rapport tegen het bimetallisme, door de koninklijke commissie uitgebracht, zendt aan de Nineteenh Century een artikel, waarin een internationaal bimetallisme wordt aan bevolen, met een waardeverhouding van 25 1. Deze adliaesie van den heer Courteney geeft de meerderheid aan de bimetailisten in de koninklijke commissie. De Rijksdag is Zaterdag gesloten zonder eene geregelde begrooting te hebben vast gesteld dientengevolge heeft de koning weder op oigen macht eene begrooting gemaakt. OOSTENRIJK. De keizer van Oostemijk heeft het nieuwe reglement voor de protestanten der Augsburg- sehe confessie in Hongarije, 'waarbij door een geestelijke gesloten gemengde huwelijken tusschen joden en protestanten wettig worden verklaard, bekrachtigd. Volgens gerucht zou de minister-president Taaffe voornemens zijn, binnenkort zijn ambt neer te leggen, hoofdzakelijk met het oog op eene ingewandziekte, waaraan hij sedert ge- ruimen tijd lijdt, maar ook wegens de gebleken onmogelijkheid, om eene flinke regeerings- meerderheid te vormen. Als (zyn opvolger wordt reeds genoemd de gouverneur van Bohemen, graaf Thun-Hohenstein. In officieele kringen te Weenen beweert men thans, dat de aartshertog Reinier zonder eenige politieke opdracht naar Rome gaat en dat, wanneer hij een bezoek aan het Vaticaan wenscht te brengen, dat geheel uit eigen beweging geschiedt. S 1? A N J E. De Standard verneemt uit Madrid, dat de ■Spaansche pers hoogelijk ingenomen is met het tot stand gekomen nieuwe handelsverdrag met Portugal. Zij noemt het eene groote zege van de Spaansche diplomatie. Door dit verdrag is zeker een geheele nieuwe staat van zaken gekomen, bijaldien het tolverbond de landen nauw aaneensluit, en de grenzen tusschen beide schier opgeheven worden. Het verdrag regelt met name vele grensvraag stukken, b.v. de scheepvaart op internationale rivieren, de visscherij op die rivieren, alsook op de kusten van Portugal. Ook zullen Spaansche schepen in de Portugeesche havens worden toegelaten, geheel alsof het Portu geesche schepen zijn. T R K H E. Naar de Daily News uit Konstantinopel verneemt, is de opwinding der Mohammedanen tegen de Armeniër» te Cesarea zeer groot. 250 Armeniërs zijn gevangengenomen. R D M E N I E. De Kamer heeft met 20 tegen 4 stemmen de handelsovereenkomst met Zwitserland goedgekeurd. AMERIKA. E»n schrjj ven uit Assomption meldt dat de officieren eener Braziliaansche kanonneerboot, welke op de rivier te Paraguay voor anker lag, by hun aan wal gaan twist hebben ge kregen met het gemeentebestuur en bevel gegeven eenige bommen in de stad te werpen, welke gelukkig weinig schade aanrichtten. De regeering van Paraguay heeft bij die van Brazilië tegen deze handeling geprotesteerd en voldoening gevraagd. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Mililiewet. Zaterdag in den laten namiddag is het wets ontwerp tot regeling van den dienst bij de mili tie, door de regeering aan de Tweede Kamer ingediend, in druk verschenen. Wij ontleenen daaraan het volgende Onder toepassing van het beginsel van alge meenen dienstplicht wordt de eerste categorie der dienstplichtigen door de militie, de tweede categorie door de schutterijen gevormd. B.J het ingediende ontwerp zijn zooveel moge lijk de bestaande bepalingen van de milltiewet en de beginselen voor den werkelijken dienst ge handhaafd. Het beginsel van de persoonlijke ver vuiling van den militieplicht is in dit ontwerp neergelegd. Met het bestaande stelsel van v r ij ste 11 in- ge n wordt gebroken zooveel mogelijk iedereen die tot dienst geschik is, moet dienen. Vrijstelling woidt verleend voor den geheelen of voor den nog onvervulden diensttijd aan den bedienaar van den godsdienst, den geestelijke en den zendeling-leeraar en telkens voor éen jaar aan den student in de godgeleerdheid en den zendeling-kweekeling, die aan een binnen het rijk gevestigde erkende inrichting van onderwijs tot bedienaar van den godsdienst, tot geestelijke of tot zendeling-leeraar wordt opgeleid, en aan den R.-k. ordebroeder, dip tot een binnen het rijk gevestigde kloosterinrichting behoort. Het vervullen van den werkelijken dienst in vredestijd zal zoo weinig bezwarend mogelijk worden gemaakt en daarbij zal worden gelet op de maatschappelijke belangen en den toestand van het gezin, waarvan zij deel uitmaken. Ten hoogste tweemaal, telkens voor eenjaar, zal uitstel van werkelijken dienst kunnen wor den verleend. Ten opzichte van een vervroegde dienstvervulling is geen regeling in het ontwerp opgenomendeze zal verband houden met de toelating voor een vrijwillige verbintenis voor 9 jaar, onder bijzondere voorwaarden. De jngelijfden bij de militie zullen tot het aangaan van een huwelijk mat langer de toe stemming der reg. noodig hebben. Den verlof ganger der militie zal worden vergund zich in de koloniën of elders buiten het rijk op te houden. Voor de grootste sterkte van het zoogenaamd blijvend gedeelte wordt het maximum verhoogd tot 7000 man (de jaarlijksche lichting zal 11.500 man bedragen). De bedoeling is om bij voor keur en zooveel mogelijk in weikeiijken dienst te houden miliciensdie daarvanook doer ruiling van nummers, vrijwillig deel wenschen uit te maken. Tot bevordering dier nummer- ruiling strekt de bepaling, dat zij, die voor het blijvend gedeelte onder de wapenen worden gehouden, behalve de gewone soldij, een toelage uit 's rijks los kunnen genieten, alsmede door vermindering van het grootste aantal dagen tot herhalingsoefeningen te bunnen aanzien voor gesteld. Wanneer de ingelijfde bij de militie voor het blijvend gedeelte is aangewezen en daardoor in zijn beroep of de voorbei eiding van zijn beroep grovelijk zou worden benadeeldzal hijbij onvermogen tot ruiling van nummer, kunnen worden vrijgesteldzonder nadeel voor derden. De tijd van eerste oefening wordt bepaald bij de onbereden korpsen op 12, bij de bereden korpsen op 18 maanden. Tot de herhalingsoefeningen kunnen alleen de verlofgangers bij de militie worden opgeroepen, die hun zesde dienstjaar niet hebben volbracht. Ook bij die oproeping wordt door verschillende bepalingen rekening gehouden met de bijzondere belangen van den ingelijfde bij de militie. Ten aanzien van de zeemilitie is de bestaande toestand in beginsel onveranderd behouden. Het benoodigd jaarltjksch contingent voor de zeemacht zal niet langer over de provinciën worden verdeeld om reden van het aantal, dat zich vrijwillig aanmeldt. En om de volledige beschikking over alle bruikbare elementen uit de zeevarenden van het militie-contingent te hebben, zal dat contingent worden afgeleverd, voordat de inlijving bij de landmacht geschiedt. Door herhalingsoefeningen in te voeren, wenscht men de waarde van de zeemihciens te verbeteren. De reg. Stelt voor. deze wet met 1 Dec. 1893 in werking te doen treden. Officieele Berichten. Bij kon. besluit is de luitenant-kolonel van den generalen staf A. L. W. Seyfifardt, minister

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1