N°. 8244. A°. 1893. Donderdag 6 April. Zevenenv© ©r t g s t e Jaargang. Buitenlandsclie Berichten. Binnenlandsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER; 17 ODÉ. By de Zondag op Trafalgar-Square te Lon den gehouden samenkomst van anarchisten zijn verschillende heftige redevoeringen uit gesproken, maar werd de orde niet verstoord. GBIEKENLAND. ABON'NEMENTSPRlJSjicr kwartaal Franco per post, door bet geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. -2.50. - 0.10. BUREAU: BOTKR0TKAAT, E 2 ff. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. 0.10. DRlEHAALgeplaatst wordt tegen TWEElfiKlekend. F B A N E B IJ E. Dupuy heeft de pogingen om een Kabinet te vormen opgegeven, na de weigering van Peytral om de portefeuille van financiën te aanvaarden, zoo Lockroy geen minister -van koophandel werd. Op dringend verzoek van president Carnot gaf Dupuy zijn poging tot samenstelling van een Kabinet nog niet formeel op. Carnot ont ving 's namiddags den president der Kamer, Casitmr Périer. Het Kabinet is thans definitief samenge steld. Voorzitter van den ministerraad zal zijn Dupuy, tevens minister van binnenlandsche zaken Develle minister van buitenlandsche zaken, Peytral van financiën, Guérin van justitie, Poincaré van onderwas, Loisillon van oorlog, Rieunier van marine, Viette van openbare werken, Terries van koophandel en Viger van landbouw. De door bet nieuwe ministerie af te leggen verklaring zal kort zijn, maar krachtig. Zij zal behelzen dat de Kamer nog veel te doen hesft, en haar uitnoodigen zich vóór de ver- ki«zingen van hare taak te kwijten. Het Kabi net zal niet willen schitteren, maar wel het kenmerk dragen van kracht, van volkomen toewijding aan de belangen van de republiek «n van het vaderlanden zijn eenige eer zucht zal wezen, met moed zijnen plicht te vervullen. Het scheidsgerecht in zake de Behringzee- visscher heeft Maandag den arbeid aange vangen. Webster, de Engelsche arbiter, heeft 4e prealabele vraag gesteld, of Engeland het recht heeft nieuwe argumenten bij te bren gen. Carter, Amerikaansch arbiter, verzette Zich daartegen. Uit Saigon wordt gemeld dat de stad Stong-Tieng, op de grens van Kambodjaen Siam, door de Siameezen verlaten is. Op verzoek van den Franschen resident in Kambodja heeft een Fransch detachement de stad bezet. ESHLiKD. Het Lagerhuis heeft eene commissie be noemd om te onderzoeken in hoeverre het •nuttig kan zyn maatregelen in te voeren voor het beschermen en verbeteren der zeevissche- ryen in de zeeën om de Britsche eilanden. Dit onderzoek omvat verschillende groote visschery-vraagstukken, waaronder het ver bieden van de vangst, de landing en den verkoop van onrijpe zeevisch, het bepalen van gesloten tijden, het verbieden of regelen van zekere wijzen van visschen, de bescherming van omschreven gedeelten der zeeën en andere regelingen, hetzy internationaal of andere. In de plaats van lord Salisbury zal thans de heer Balfour naar Belfast gaan om de •beweging tegen het home-rule-ontwerp aan <te wakkeren. Eene buitengewone ontvangst wordt hem bereid. Van regeeringswege wor den uitgebreide voorzorgsmaatregelen geno men tot handhaving der orde. Een groot aantal Londensche katholieke werklieden begaf zich Maandag naar het aartsbisschoppelijk paleis van Westminster om kardinaal Vaughan een adres aan te bieden. Deze antwoordde met eene uitvoerige, zeer toegejuichte rede, waarin hij zeide, dat de arbeidende klassen thans meester zyn van den toestand en dat Engeland het lot van den arme moet vei beteren, door hem werk, een behoorlijk bestaan en goede huisvesting te verschaffen. DUITSCHLAND. Volgens den Berlijnschen correspondent der New-Yorh Heraldis de Duitsche regee ring voornemens, maatregelen van weerwraak te nemen tegenover de uitzetting van Duit sche journalisten uit Frankrijk. De Berlyn- sche politie heeft last, alle Fransche corres pondenten nauwkeurig in het oog te houden, en ook de gezant te Parijs ontving instruc- tiën dienaangaande. ZWEDEN. Prins Eugenius vertrekt heden naar Neder land, waar hij een maand zal vertoeven, om de schilderyen-musea te bestudeeren. OOSTENEIJK. Men verzekert dat de keizer tot den paus een schryven heeft gericht, waarin hy ver klaart dat d° aanwezigheid van aartshertog Keinier op het feest van koning Humbert en koningin Margaritha slechts een gevolg is van politieke en diplomatieke beweeg redenen en geenszins moet opgevat worden als een blijk van minder hoffelykheid ten aanzien van het Vaticaan. ITALIË. De koning heeft den gevers verzocht hem geen geschenken aan te bieden, maar het op gebrachte geld te besteden voor philanthro- pische doeleinden. Hij zelf zal daartoe ook een groote som beschikbaar stellen. Verder zal hij alle veroordeelden voor minder dan drie maanden amnestie verleenen. Prins Sciarra zal hierdoor ook van zyn ge vangenisstraf ontslagen worden, en wegens de opgelegde boete van een millioen lire zal hij in hooger beroep komen. Koningin Maria Pia van Portugal en de hertog van Porto, als vertegenwoordiger van den kening, zullen de zilveren bruiloft by- wonen. De keizer van Rusland zal vertegen woordigd worden door grootvorst "Wladinsir. die met zyn gemalin te Rome komen zal. De koning van België zendt een buitengewoon gezantschap. Op het "Vaticaan had men gewenscht, dat de Duitsche pelgrims tusschen den 20n en den 28n April te Rome gekomen waren, by wijze van protest tegen het bezoek van den keizer. Zy hebben echter besloten eerst tegen half Mei hun tocht te ondernemen. Naar de Temps uit Rome verneemt, zal de regeering zich geheel onzijdig houden in zake het huwelijk van prins Ferdinand. SPANJE. De markies van Havana is tot voorzitter van den Senaat benoemd. In den omtrek van Aquilas, in de provincie Almeria, is eene goudmijn ontdekt. Volgens de voorloopige berichten van Spaansche en bütenlandscbeingenieurs zouden degoudlagen over eene groote uitgestrektheid gronds ver spreid zyn. EDMENIE. De Kamer is, na goedkeuring der handels overeenkomsten met Frankrijk en Zwitser land, verdaagd tot 20 April. B D L G A B IJ E. Het Kabinet heeft, tengevolge van zeer on gunstige berichten over het woelen der Bul- gaarsche vluchtelingen in Servië en met het oog op de aanstaande reis van vorst Ferdi nand door Servië, een nota aan de Servische regeering gezonden, waarin laatstgenoemde verantwoordelijk wordt gesteld voor elke be- leediging, welke den vorst mocht worden aangedaan. De Duitsche zaakgelastigde te SoQa heeft bij de regeei ing geprotesteerd tegen de ter- doodveroordeeling van Georgiew, den mede plichtige aan den moord op den minister Beltscheff, op grond dat de Duitsche regee ring dien persoon alleen heeft uitgeleverd onder uitdrukkelijke voorwaarde, dat hij niet wegens een staatkundig vergrijp zou terecht staan. Volgens berichten uit Athene hebben de schuldeischers eener Grieksche stoomvaart maatschappij beslag gelegd op hare booten, waardoor eene algemeene staking van den dienst is uitgelokt, welke veel ongerief berok kent voor het verkeer tusschen de eilanden. T U B K IJ E. De Daily News verneemt uit Konstanti- nopel, dat de Amerikaansche gezant een protest heeft ingediend bij de Porte over het feit, dat van een brief uit Armenië, die met het zegel van den Amerikaanschen consul -was gesloten, het zegel verbroken was.» A M B I E A. De Hew-York Herald verneemt uit Pana ma, dat een samenzwering ontdekt is tegen Rodriguez, den dictator van Costa-Rica. De samenzweerders zijn politieke ballingen, die amnestie hadden gekregen Cn teruggekomen warenhun plan was zich meester te maken van de kazernes en de wapenen. Allen zyn gevangengenomen en tot den kogel veroor deeld. De opstandelingen in de Braziliaansche provincie Rio Grande do Sul hebben de regeeringstroepen by Alegreto verslagen. Van de regeeringstroepen, ten getale van 1500 man, zijn 500 man buiten gevecht gesteld. Uit Bogota wordt gemeld, dat het tot een botsing is gekomen tusschen de regeering van Columbia en die van Venezuela. De regee ring van Venezuela had beslag gelegd op lande rijen, toebehoorende aan vrienden van den oud-president Valacio en gelegen aan de grens, op grondgebied van Columbia. Het Mexicaansche congres is Zaterdag met een boodschap van den president geopend. Dank zij bezuinigingen, tot een bedrag \an drie millioen piasters, en nieuwe belastingen zal de begrooting in evenwicht zyn. Aan een nieuwe leening schijnt niet te worden gedacht. De immigratie is weder krachtig begonnen. Zes duizend landverhuizers kwamen te New- York Vrijdag en Zaterdag aan. De tegen woordige inspectie der landverhuizers is minder gestreng. De agenten verwachten een talrijke immigratie. CHINA. Uit Shanghai wordt aan de Standard ge seind dat de regeering eene depêche ontvan gen heeft van den gezant te St.-Petersburg, waarin de verwachting wordt uitgesproken dat hij er in slagen zal een tractaat met Rusland te sluiten, waarbij China alle vroegere bezitrechten op de Pamir4anden terugkrijgt, aangezien de overeenkomst vau 1872 de rechten van China aldaar onverkort liet, voor zoover de bezitrechten niet aan Afghanistan waren afgestaan. EERSTE KAMER DER S T A T E N-G E N E R A A L Avondzitting van Dinsdag 4 April. Ingekomen zijn de laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen, die verzonden werden naar de afdeeiingen. Na ruededeeling van ingekomen stukken werd overgegaan tot het trekken der afdee iingen. Deze zijn daarna bijeengekomen tot verkie zing der voorzitters en onder-voorzitters. De volgende zitting zal vermoedelijk Vrij dag worden gehouden. Offlcieele Berichten. De op per-kamerheer en de chef van het militaire huis der Koningin maken bekend, dat Hare Majesteit de Koningin-Regentes, op Woensdag den 12n April aanstaande, des morgens te 10 uur, in het paleis te Amster dam, gelegenheid zal geven bij Hcogstdezelve hunne opwachting te maken, aan militairen, civiele autoriteiten en commissiën, en op

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1