Hg verwachtte van de socialistische maat schappij meer rechtvaardigheid dan van de tegenwoordige, en liet toen volgen Donderdag den 43n daaraanvolgende, te 10 uur. particuliere audiëntie zal verleenen. Degenen, die verlangen daartoe te worden toegelaten, worden uitgenoodigd zich in te schrijven op een der lijsten, welke aan gezegd paleis zullen gereedliggen, van heden af tot en met Zaterdag den 8n April, des avond» te 8 uur, op welken tijd die lijsten zullen worden gesloten. SCHIEDAM, 5 April 1893. Be dames, die in Amsterdam hare op wachting wenschen te maken bij H. M. de Koningin-Regentes, zullen zich moeten wen den tot mevr. de douairière Insinger, ge* boren Van Loon, dame du palais van H. M. te Amsterdam. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 1 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank 5,156,677.61 en bij de betaalmeesters - 2,346,303.75 Te zamen 7,502,981.36 Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zullen aan de verschillende regimenten infanterie nieuwe vaandels wor den uitgereikt. In verband met de invoering der compta biliteitswet in de Westindische koloniën is door den gouverneur van Suriname uitzending van ambtenaren gevraagd, bekend met de op 1 Januari 1894 in te voeren bepalingen. De minister van landbouw in België heeft den toegelaten invoer van vee langs Ter- neuzen thans feitelijk zoogoed a!* geheel ver boden. Er mag alleen vee worden ingevoerd waarvan uit een door autoriteiten afgegeven bewijs blijkt dat het werkelijk in Oost- en West-Zeeuvvsch Vlaanderen gekweekt is. De 107de algemeene vergadering der ^Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" zal 24 Mei a.s. te Amsterdam worden gehouden. Alsdan komen o. a., behalve een reeks voorstellen van het hoofdbestuur, ter verdere uitvoering van vroeger genomen besluiten, de volgende punten aan de orde: Het hoofdbestuur stelt voor, dat de alge* meene vergadering besluite: 1. a. ïhet hoofdbestuur op te dragen om uit te lokken, aan te moedigen en te steunen, bemoeiingen van de departementen en ande ren in de onderscheiden deelen van het land, ter bestrijding van de werkloosheid en hare riadeelen; 5. »het hoofdbestuur op te dragen om daar voor, zoo noodig, ook de geldelijke medewer king van anderen in te roepen; e. voor deze bemoeiingen der maatschappij op de begrooting 1893—94 uit te trekken een bedrag van f3000". 2o. a. het hoofdbestuur op te dragen, de organisatie te bevorderen in de departemen ten van tijdelijke cursussen in koken en andere huishoudelijke bezigheden tot onderricht: 5. van huisvrouwen en de toekomstige huisvrouwen uit de kleine burgerij en den •werkmansstand c. van vrouwen, die zich willen voorbe reiden, om als dienstboden hare diensten te verhuren:, aa. het hoofdbestuur te machtigen daartoe te doen beweikeD, uit te geven, aan alle departementen gratis te verstrekken, voor de Nutsleden tegen een geringen prijs ver krijgbaar te stellen, en verder in den handel te prangen, een uitgewerkte handleiding voor de inrichting van dergelijke cursussen, met toelichting ook van de financieele zijde der zaak; Het hoofdbestuur te verzoeken om, met de middelen die het dienstig voorkomen, voor deze aangelegenheid de belangstelling van departementen, Nutsleden en anderen op te wekken en hunne medewerking te verkrijgen; ee. het hoofdbestuur te machtigen o;n, on der door hem te stellen voorwaarden, alt de algemeene kas de oprichting vanwege de departementen te steunen Ad, ten dienste van deze onderscheiden be moeiingen, op de begrooting l893/94beschik- baar te stellen een bedrag van f3000. MIDBENEUEOPEESCHE ÏIJD, Onderstaand adres is, als uitvloeisel vaif de vergadering den lln Maart in jDiligenfiet" te 's-Gravenhage gehouden, verzonden aafi den minister van waterstaat: Gee<"t met verschuldigden eerbied te kennen het centraal comité tot bevordering van de aansluiting van Nederland bij de Middeneuropee- sche tijdregeling; dat het comité zich beijverd heeft na het onderhoud door Uwe Excellentie aan eenige af gevaardigden uit zijn midden op 22 April J.l. verleend, om te weten te komen in hoeverre de verschillende gemeentebesturen in Nederland bereid zouden bevonden woi den mede te werken tot unificatie van spoorwegtijd en stadstijd op middeneuropeeschen grondslag, nu de Green- wichtijd welhaast allerwegen door bet buigerlijk leven verworpen is dat door bot comité te dien einde eerst aan burgemeester en wethouders van de verschil lende gemeenten eene circulaiie gericht is als hierbij in afdruk als bijlage no. 1 is toegevoegd dat op deze missive een antwoord is inge komen van vele gemeenten, al welke antwoor den in afschtift hierbij worden overgelegd (bij lage 2 tot 270); dat uit die antwoorden blijkt dat in verreweg de meeste gemeenten de Middeneuropeesche tijd de sympathie heeft van het college van burge meester en wethouders of ook van den gemeen teraad, terwijl vele kleinere gemeenten zich van een zelfstandig oordeel onthouden m het voor nemen om ten deze het voorbeeld van de groote gemeenten te volgen dat het comité, nadat aan de Nederlandsche spoorwegen door den sVerein deutscher Eisen- bahnverwaltungen uitdrukkelijk de vrijheid was verleend, zich bij de Middeneuropeesche tijd rekening aam te sluiten, zich met een nader adres (zie bijlage 271) gewend heeft tot den raad der vier grootste gememten in Nederland dat op dit adres de vier antwoorden zijn in gekomen, die alsmede bij dit request in afschrift WO! den overgelegd (bijlage 272 tot 275); dat uit een en ander blijkt dat in de meening van Uwe Excellentie wordt gedeeld, dat eene dubbele tijdtekening niet gewenscht is en last veroorzaakt; terwijl bij geen dezer vier ge meenten principieels bezwaren bestaan tegen aanneming van den Middeneuropeeschen tijd en daaientegen van diezelfde zijde wèl bezwaar is gemaakt tegen aanneming van den Westeuro- peeschen tijd; dat de gemeenten Amsterdam. Rotterdam en Utrecht zich reeds nu beieid hebben verklaard den Middeneuropeeschen tijd in te voeren, wan neer deze tijdregeling na behoorlijke voorbereid ï|ig bij de spoorwegen, de post en telegraaf zal worden ingevoerdterwijl de gemeente 's-Gravenhage aan eene wettelijke regeling in dezen de voorkeur geeft, opdat men zeker zij dat het bezwaar van verschillende tijd rekeningen voorgoed over het geheele land worde opgeheven. Redenen waarom zij bij Uwe Excellentie eerbiedig aandringen om het alsnog daarheen te leiden dat of "bij den aanvang van de zomerdienstrege- Jing van 1894 door den spoorweg-, post- en telegraafdienst de Middeneuropeesche tijd worde aangenomen, waarna blijkens het bovenstaande ook het burgerlijk leven zal volgen en ons volk commercieele en andere economische voordeelen zullen ten deel vallen; of wel eene wettelijke regeling in den door ons bedoelden zin in overleg met uwe ambtge- nooten worden voorbet eid, waardoor eveneens unificatie wordt verkregen en het ongerief dat aan het behoud van den dubbelen tijd verbon den is, vooigoed een einde zal zijn gemaakt. 'tWelk doende enz. liet Centraal Comité lot bevordering van de aan~',uittng van Nederland bij de Middeneuropeesche lijdregcUng. Het dAlgemeen Nederlandsch Werklieden verbond" hield de beide Paaschdagen te Am sterdam zijn gewone jaarvergadering onder voorzitterschap van het Tweede-Kamerlid den heer B. H. Heldt. Vertegenwoordigd waren de afdeelingen Utrecht, Arnhem, Brummen, Leeuwarden, Lei den, Gouda, Nieuwerkerk a/d IJsel, Kralingen, Bolsward, Schiedam, Workum, Amsterdam, Hindeloopen, Rotterdam, Gorinchem, Zwolle, Haarlem, Appingedam en Belfzjjl. Het verbond telt thans 21 afdeelingen met 2176 leden. ïHet Algem. Nederl. Begrafenis fonds" verkeert in goeden staat Het telt 8209 leden. Van April tot ultimo December is voor overleden personen uitgekeerd f 4296. In het geheel is reeds uitgekeerd f 68,423. In zake de aanhangige kieswet werd de iofgeffcfe motie van de afdeeling Haarlem Aangenomen nHet Alg.Ned. Werkliedenverbond, betreu rende dat de Grondwet bepalingen bevat, welke een algemeen kiesrecht uitsluiten, dringt krachtig bij de regeering aan op aan neming der ontwerpen zoodanig, dat door de beperkende bepalingen der Grondwet zoo weinig mogelijk slachtoffers, in casu niet- kiezers worden gemaakt". Het voorstel van Zwolle om èn Zondag èn Maandag als stemdagen te beschouwen werd verworpen, daarentegen is aangenomen een voorstel-Amsterdam om de stembus tot 's avonds 11 uur open te houden. Betreffende de Kamers van arbeid ver klaarde de vergadering zich met 17 tegen 12 stemmen voor afzonderlijke sectiën van pa troons en werklieden in die Kamers. Verder verklaarde de vergadering zich met 27 tegen 2 stemmen voor de verkiezing van een voorzitter der Kamers van arbeid uit personen, staande buiten die Kamers. Om trent den secretaris der Kamers verklaarde men zich met algemeene stemmen mede voor keuze buiten de Kamer. De afdeeling Amsterdam stelde voor»Het verbond dringe bij de regeering aan op beter toezicht op den langdurigen arbeid bij het lossen en laden van zeil- en stoomsche pen, daar deze langdurige arbeid vaakmen- schenlevens kost". De afdeeling licht dit punt uitvoerig toe, den nadruk leggende op den bovenmatigen arbeid bij het lossen en laden van schepen, zoowel te Amsterdam en Rotterdam gevor derd. Verder wijst de afdeeling op het te lange werk der rijksambtenaren op de booten, die soms 72 uur op een boot moeten toezien tegen smokkelarij. Dit toezicht is tevens on voldoende, omdat twee ambtenaren toch geen voldoend toezicht kunnen oefenen op een groote boot. Bij een eventueele totstandko ming eener arbeidswet zou de afdeeling gaarne de scheepvaart daarin voldoende geregeld wenschen te zien. Met het oog op de werkloos heid acht de afd. hier meerdere verdeeling van den arbeid noodig en betere regeling tot voorkoming van ongelukken. De voorzitter wijst op het noodzakelijke tot internationale regeling dezer zaken, wil de handel zich niet verplaatsen, waarbij de afd. Delfzijl zich aansluit. Daar hadden ook dergelijke feiten plaats als te Amsterdam, doch toen de gemeenteraad ging regelen, leden vele werklui schade, omdat de handel zich ging verplaatsen naar Harlingen. Besloten werd dat het centraal bestuur in overleg met den inleider (den schuitenvoer der Engelbregt) een adres aan de regeering zal richten, waarin op de genoemde feiten en grieven zal worden gewezen. Als bestuursleden moesten aftreden de hee- ren B. H, Heldt, voorz.J. C. Siebenlist, 4e secr,; Th. C. Lasthuijzen, penningmeester, en S. Jansma. Gekozen werden als bestuurs leden de heeren B. H. Heldt, J. C, Sieben list, Th. C, Lasthuijzen en D. Nanning. Te Zaandam is de predikant Bax opge treden met eene rede over socialisme en zede lijkheid. >Van zulk een socialistische maatschappij kan men nu alvast ook al blijven er ten opzichte van haar geheele inrichting nog veel open vragen verzekeren, datzij beter dan de kapitalistische beantwoorden zal aan de eiichen der zedelijkheid". Nu willen wij zeer gaarfiêmet den heer Bax gelooven, dat dit zoo wezen zal, maar om eenig houvast voor dat geloof te hebben, zouden wij toch gaarne eerst de beantwoor ding kennen van die vele ïopen vragen", waarvan de redenaar gewaagt Zoolang nie mand der socialisten nog een aannemelijk schema heeft geleverd van de inrichting dier maatschappij, welke zij verwachten, maar toch alvast beginnen willen met de tegen woordige omver te werpen, zien wij niet in, dat de heer Bax alvast verzekeren kan dat zij beter zal beantwoorden aan de eischen der zedelijkheid. Dat ook zonder eene gewelddadige omver werping de toestanden der maatschappij op de bestaande grondslagen verbeteren zullen, gelooven wij echter op grond der geschiedenis. Vergelijk de maatschappelijke verhoudingen van heden met die uit de vroegere eeuwen, en men zal moeten erkennen, dat de jrechtvaar- digheid" die wij met den heer Bax verlan gen, voortdurend toeneemt. Eén ding is nog niet bereikt, dat alls menschen welvaart genieten maar die toestand, gelooven wij, is wel niet door staats instellingen te verkrijgen. ArnhCt.) Zaterdag werd in het Nederlandsch gast huis voor behoeftige en minvermogende oog- lijders te Utrecht op plechtige wijze in ont vangst genomen de marmeren buste van wijlen den hoogleeraar dr. L. C. Donders, door den heer Keiler te 's-Gravenhage ver vaardigd, en door de :»Nederl. Maatschappij tot bevordering vau geneeskunde" ten ge schenke aangeboden. In het gasthuis voor ooglijders hadden zich vereenigd het bestuur -der maatschappij van geneeskunde, de senatus academicus, de senaat van het U. S. C., het college van regenten van het gen. van oog heelkunde, de honoraire bestuurders en cor respondenten van laatstgenoemd genootschap, alsmede de geneesheeren, de directrice en de pleegzusters, het college van curatoren der universiteit. De marmeren buste is geplaatst in de vestibule van het gasthuis. Llink en breed uitgevoerd, geeft zij geheel de schoone, krach tige figuur van Donders weer. De voorzitter der »Ned. Maatschappij ter bevordering dergeneeskunde", dr. H. P. Kap te ij n, hield eene rede. Prof. Engelmann, voorzitter van het be stuur van het gasthuis, aanvaardde het ge schenk en droeg dit over aan den directeur, prof. H. Snellen, die zijnerzijds mede een woord van waardeering sprak. (Hl. B. Ct.) Door mej. M. M. E. Carbasius, overleden te Hoorn, is aan de ^Evangelische Maat schappij f1000 vbrmaakt, vrij van successie recht. Wijlen de heer J. C. Lantsheer, onlangs te Menton (Erankrijk) overleden, heeft de volgende legaten vermaaktaan het burger lijk armbestuur te Domburg f 2000, de dia conie der Ned.-herv. gem. f 1000 en de zeebadinrichting f2000. De heer J. van Boven heeft bij H. Honig te Utrecht eene lijvige brochure in het licht gegeven, getiteld: sDe eerste Hollandsche Nederzetting in Colorado en het optreden der Nederlandsch-Amerikaansche Land- en Emigratie-Maatschappij". Hij beschrijft daarin uitvoerig de reeds vroeger koi'telijk vermelde wederwaardigheden der kolonisten. De schrij ver spreekt de verwachting uit, dat de San- Luis-vallei nog aan duizenden bij duizenden brood zal verschaffen. Volgens den regenmeter der rijkslandbouw- schoo! te Wageningen bedraagt de gevallen regen over de maand Maart 30 mM tegen 30 mM over dezelfde maand van 1S92.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2