A0. 1893. Vrijdag 7 April. N°. 8245. KENNISGEVING. Zevenenyeertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: X ODÉ. Biiitenlandsche Berichten. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. BVKBA VBOTEBSTRAAT, B 2 7. ADVERTENTIEPRIJS: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer.- 0.10. DRIEMAAL geplaatst wordt tegen tweëMAAR berekend. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kannen veroorzaken. Burgemeester EN Wethouders van Schiedam; Gezien het verzoek van J. TAK om ver gunning tot uitbreiding zijner branderij aan de Westmolenstraat alhier, wjjk A no. 165, kadaster sectie C no. 665, met een stoomwerktuig van 2 paardenkracht en ketel met een verwarmings oppervlak van 2.50 M*. Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad n». 95); Doen te weten: dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secretarie der gemeente is ter visie gelegd; dat op Donderdag den20sten April a.s., des namiddags ten 2 ure, ten Raadhuize gele genheid zal worden gegeven, om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór het tijd stip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, \an de schrifturen, die ter zake mochten ztjn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 6den pril 1893. Burgemeester én Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNEDE. F R A N K R IJ E. In den gisteren gehouden ministerraad -deelde de heer Develle mede dat de Colum- biaansche regeering de verlenging der con cessie \an de Panama-kanaal-maatschappij met 20 maanden heeft toegestaan. In een gisteravond gehouden ministerraad ■zou de ministerieele verklaring aan de Ka mers worden vastgesteld. In zijne verklaring aan de Kamers zal het nieuwe ministerie zeggen dat voor de Kamer nog veelte doen overblijft, aandringen op afdoe ning der begrooting voor het loopende dienst jaar en voorbereiding van die voor het vol- ■gende. Voorts zal daarin worden gezegd dat de Panama-zaak het Parlement met van zijn plicht mag afhouden. Bij de aanstaande verkiezingen zal het Kabinet alle meeningen eerbiedigen. Verder zal gevraagd worden eene beslissing te nemen ten aanzien der drankwet, en aan den Senaat om goedkeuring der beurs-be- 4asting, waarbij de coulissiers aan zekere •voorwaarden van landaard worden onderwor pen en geheime beurszaken worden verboden. De begrooting zou in het laatst dezer week -kunnen worden afgedaan, zoodat de regeering niet zou genoodzaakt zijn opnieuw de goed keuring van een voorloopig twaalfde te vragen -en de] Kamer tot ongeveer 25 dezer met -vacantie zou kunnen gaan. Het nieuwe Kabinet is met onverschillig heid ontvangen. De dagbladen kennen het geen duurzaamheid toe. DüITSCHLANI). De Berlijnsche correspondent der N. S. Cv. schrijft van gisteren De berichten in buitenlandsche bladen, dat de keizer aan Bismarck ter gelegenheid van zijn verjaardag een gelukwensch heeft doen toekomen, worden thans bepaaldelijk tegengesproken. Daarentegen bevinden zich onder de tien duizend schriftel'yke gelukwen- schen, die Bismarck ontving, ook die van keizerin Friedrieh, van den prins-regent van Beieren, enz. Naar bericht wordt, heeft de keizer dezer dagen met den rijkskanselier eene conferen tie gehad over de uitzetting van Brandes uit Frankrijk. De uitslag daarvan zou zijn, dat na de door de Eransche regeering gegeven ophelderingen deze zaak, welke de keizer aanvankelijk ah zeer ernstig opvatte, zoogoed als uit den weg geruimd is. Gisteravond hebben de medewerkers en vrienden van het Berlijnsche Tageblatt aan Brandes een souper aangeboden. Onder de telegrammen en brieven die Brandes bij deat gelegenheid ontving, ook van verscheidene parlementsleden, was er van den vroegeren majoor Hmtze, een bekend, tot de vrijzinnige paiti; behoorenden afgevaardigd bij den Rijksdag, een brief die de scherpste van alle was. Onder anderen schreef hijïlk ben verontwaardigd over de gemeenheid van het Fransche gepeupel. Deze bhude revanche- moed, die tot brutaal geweld overging jegens weerlooze kinderen, is het laaghartigste, dat de wereld in langen tijd heeft beleefd". ENGELAND. Te Belfast, de hoofdstad van het Iersche graafschap Ulster, heeftDinsdag eene monster- betooging tegen de Home-Rule-voordracht van het Kabinet-Gladstone plaats gevonden, welke door den oud-minister en tegenwoordi- gen leider der conservatieven, Balfour, werd bijgewoond. Drie uur lang duurde de optocht der manifestanten, die rijkelijk van muziek en vlaggen waren voorzien en de grootste geest drift aan den dag legden. Later werd nog eene bijeenkomst gehou den, waarop Balfour het woord voerde. Hjj verklaarde daar niet te hopen, dat Ulster ooit genoopt zou wezen de wapenen op te nemen voor de verdediging zijner vrijheid, maar dus zinspeelde Balfour tegenover de hartstochtelijke Orangisten nu op de moge lijkheid van eenen burgeroorlog wat ge oorloofd is geweest tegenover eenen tiran nieken koning, zou het ook kunnen worden tegenover eene tirannieke meerderheid. De geestdrift der Belfaster bevolking was zoo groot, dat ze de paarden van Balfour's rijtuig spande en hem in triomf naar zQn hotel trok. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de geneeskundige autoriteiten in de Engelsche havens eene circulaire doen toe komen, waarin haar medegedeeld wordt, dat de Engelsche consul te Brest heeft bericht dat men sedert 22 Maart te Lorient 51 sterf gevallen wegens cholera heeft geconstateerd. Te Edinburg zou heden eene bijeenkomst van Tersche protestanten en geestelijken der Schotsche vrjje kerk worden gehouden, om over de gevaren van Home Rule voor het protestantisme van gedachten te'wisselen. De meeste Schotsche aanzienlijken waren oor spronkelijk aanhangers van Gladstone. ITALIË. Naar uit Rome aan de Independence Beige wordt gemeld, hepft het bezoek van de prinses van Wales aan den paus aanleiding gegeven tot een klein schandaal. Niet geringe ergernis werd verwekt toen de prinses in tegenwoor digheid van den Heiligen Vader verscheen, zonder den voorgeschreven zwarten sluier, terwijl de hertog van York in een eenvoudig jacquet gekleed was, en een badinetje in de hand hield, en generaal Elers in morgen kostuum de receptiezaal binnentrad. Als *t waar is, kan men zich verklaren dat >'s pausen omgeving zich verbitterd en geër gerd" toonde, over deze zonden tegen de strenge etiquette. De paus, zegt men, moet zich gehouden hebben alsof hij niets bemerkte. Martuscelli, de regeering scommissaris in de Italiaansche bankzaken, heeft 10 millioeri bankbiljetten van de Banca Romana verbrand. De Opinione en de Fanfullaspreken weder van pjjnljjke onthullingen over de Bank van Sicilië, waarin politieke personen van hoog aanzien zouden zijn betrokken. SPANJE. De Cortes zijn gisteren door de koningin regentes geopend met eene troonrede, waarin gezegd wordt dat de binnenlandsche vrede verzekerd is. Er bestaan vriendschappelijke en hartelijke betrekkingen tusschen Spanje en het Vaticaan en met de Zuidamerikaan - sche staten. Verder wordt aangekondigd dat er handels- tractaten gesloten zijn met Zweden-Noor- wegen, Nederland, Zwitserland en Portugal, die ter goedkeuring aan het Parlement zullen worden aangeboden, en dat Spanje met andere staten in onderhandeling is overeen handelsverdrag. Een ontwerp tot herziening van het crédit molïlier wordt aangekondigd. Het leger en de vloot, en alle levende krach ten des lands zullen bijdragen tot de offers, die te brengen zjjn om den financieelen toe stand te redden. De uitgaven zullen inge krompen worden tot aan de grens, waarbij d» voorzichtigheid gebiedt te blijven. De middelen zullen verhoogd worden in zoover 'B lands rijkdom toalaat. De betrekkingen der Spaansche bank met den handel zullen be vorderd worden, maar men zal trachten stoornis in de circulatie van het papieren geld te vermeden. De koninklijke familie is op haren weg naar het parlement en bij haren terugkeer naar het paleis toegejuicht. De republikein- sche afgevaardigden waren bij de opening afwezig. BULGABUE. Het huwelijk van vorst Ferdinand is vijf dagen uitgesteld. Stambouloff zond door be middeling van Oostenrijk, een nota aan Brin, waarin H dezen verzocht tijdens's vorsten reis maatregelen te nemen tegen eventueele aan slagen van Russische agenten. De Italiaansche minister beloofde aan het verzoek te voldoen. S E E Y I E. Uit Belgrado wordt gemeld, dat aldaar vier personen gearresteerd zijn, als verdacht van een komplot tegen het leven des konings gesmeed te hebben. De radicale afgevaardigde Bracsima, die in de zaak betrokken is, is naar Semlin gevlucht. Zijne uitlevering is gevraagd. EGYPTE. Aan de Times wordt uit Kaïro geseind, dat de ministerraad het voorstel van het kadaster-comité verwierp, om alle landcon- tracten te registreeren, en evenzoo het plan tot oprichting van een hof van cassatie, het welk de regeering vervangen wil door een hof van revisie, belast met het herzien der tegenstrijdige vonnissen van gemengde en inlandsche rechtbanken. Men gelooft dat de afwijzing van beide plannen voortvloeit uit tegenzin om het Europeesche element nog verderen invloed te gunnen in het landbe- stuur en in rechtzaken. Volgens berichten te Konstantinopel ont vangen is er een nieuwe mahdi opgestaan, die den tegenwoordigen mahdi per brief uit- noodigde af te treden en hem een overwel diger noemde. Laatstgenoemde liet den over brenger van den brief onthoofden en versterkt Khartoem. A M E B I K A. Het bericht, dat de regeering, zoodra Cleve^ land was opgetreden, alle onderhandelingen over een Russisch-Amerikaansch uitleverings verdrag liet staken, wordt niet bevestigd; maar toch wordt er nog geloof aan gehecht, omdat de gezant der Unie te Petersburg, vroeger geïnstrueerd om de ratificatien uit te wisselen, dit niet deed, waaruit afgeleid wordt, dat hij tegenbevel ontving. De regee ring der Unie beweert evenwel, dat, nadat Harrison een tractaat sloot, het ondiplomatiek zou zijn terug te trekken. De pers eischt mededeeling van de werkelijke toedracht der zaak. De vereeniging van Amenkaansche Ieren te New-York heeft besloten 11500 dollars uit de algemeene kas te bestemmen voor propaganda voor Home Rule. De geheele in-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1