Zijn slotwoord luidt: ï't Geldt een goede taak. Wy moeten Bet maar durven! Flink gewaagd is half gewonnen 1" ellende van eigen kennissen en vooral van den lieftalligen vriendenkring van tante f Tot overmaat van ongeluk wordt de belendende t grond aangekocht voor den bouw van een Weener restaurant met café-chantant, kegel baan enz. Goed gemotiveerd is de verandering in de verhouding der hoofdpersonen. De voortdu rende dwinglandg van tante Hollwitz tegenover allen doet oom Lüttchen eindelijk een kloek besluit nemen. Ronduit zegt hij haar, dat zjj voortaan kan gemist worden hij zal zijn ver- mogen beschikbaar stellen voor de familie. Bittere ontgoocheling, wanneer bij nu ver neemt, dat hij jarenlang genadebrood heeft gegeten. De welbespraakte Jozef Freisinger, de beminde van zyn nichtje Elsa, heeft dan ook al zijne krachten noodig om den troosteloozen oude op te beurenhij wijst hem er op hoe hij door zijne duizenden onbaatzuchtige kleine diensten en zijn opgeruimd humeur allen tot vreugde is geweest; hoeveel hooger zgn hulp wordt gewaardeerd dan tante's steun, welke als eene noodzakelijkheid wordt geduld, zon der evenwel dankbaarheid en liefde op te wekken. En tante 1 De les helptvoortaan wil zg inderdaad weldoenster zijnzij weet nu, dat een toege worpen gilt wel voedt, maar niet verkwikt, dat geven zonder liefde-maar een kalf erbarmen is. De opvoering was zeer goed. Meesterlijk en allesbezielend was het spel van mevr. Cath. Beersmans als tante Hollwitz. Ook oom Liitt- chen kon moeilijk beter vertolkt worden dan de heer Rosier Faassen het deed. De heer Van Kerckhoven en mevrouw FaassenVan Velzen als Weinholz en zijne vrouw, de heer Henri de Vries en mevr. Marie v. EysdenVink als Hugo Witte en Gertrude speelden met veel talent en be zieling. De heer Tartaud vervulde de rol van den verliefden Freisinger naar eischtoch Hen wij hem liever in meer ernstige rollen. Mejuffrouw Rika Haspels had als Ëlsa vele verdienstelijke oogenblikken. Nog moeten wij hier noemen den heer J. Haspels, als den bullebak Morawitsch, en mevrouw Coelingh— "Yorderman als Mina, het welbespraakte dienst meisje van Weinholz. Het publiek, vooral op den tweeden rang, kon talrijker geweest zijn velen onzer stad- genooten, die een goed toonee] op prjjs stellen, schijnen nog niet te weten, dat de voorstel lingen in onzen schouwburg niet voor die in Botterdam behoeven onder te doen. In jMusis Sacrum" had gisteravond de tweede openbare vergadering plaats van de jeugdige afdeeling Schiedam der sVereeni- ging tot bevordering van de belangen der Ned. Herv. Kerk", welke matig bezocht werd. De heer C. L. Laan van Rotterdam, die welwillend deze spreekbeurt op zich genomen had, bepaalde de aandacht zijner hoorders tot het onderwerp: »Een blijvend sociaal vraag stuk". Na herinnerd te hebben aan de om- wentelingen en opstanden, waaraan de ge schiedenis zoo rijk is en wier gevolgen met bloed en tranen zijn gepaard gegaan wees hij op den hand over hand aanwas- senden geest van ontevredenheid onder den vierden stand, die in onzen tijd, waarin zoo vele misstanden en behoeften zijn, een steeds dreigender houding aanneemt en als een phalanx de ordelievende, rustige burgers dreigen te overweldigenteneinde aldus een anderetevens betere maatschappij te grondvesten. Spreker ontkent geens zins do groote nooden en ellende der hedendaagsche maatschappij en acht het evenzeer een duren plicht, daarin, zoo al geen algeheele verbetering, dan toch leniging, verzachting te brengen. Maar hoe die ver- betering aan te brengen? Dit is juist de vraag, het groote raadsel, waarvoor wjj ge- steld zÜn- Spreker is geen politicus, is niet op de hoogte van het groote maatschappe lijke raderwerk, voor welks onderhoud en instandhouding andere en betere krachten noodig zgnniettemin meent ng den wortel van het kwaad te kennen, en om dien uit te roeien is een eerste vereischte onderlinge samenwerking, welke bg eenigen goeden wil Verrassende resultaten kan opleveren. Naar sprekers meening toch schuilt de wortel van het groote kwaad in de geleidelijke vernie tiging van het familieleven, in de slechte opvoeding van het huisgezin. Onverschillig heid, ontevredenheid, drankmisbruik, onzede lijkheid en ontucht hebben meer en meer de hooggeroemde huiselijkheid van vroegeren tijd verdrongen, en de leden van hetzelfde' gezin staan thans vijandig tegenover elkander. Het aantal jeugdige misdadigers neemt op schrikbarende wijze toe ep het wufte Frank rijk vooral, de bakermat van al wat onrein en mensrhonteerend is, heeft ontelbare too- neeler opgeleverd van vandalisme en onzede lijkheid. Die geest is allengs naar ons vader land overgewaaid en heeft zich reeds aan een groot deel onzer zonen en doehteren medegedeeld, zoodat onze spreekwoordelijke goede zeden gevaarloopen. Ernstig en kiachtig wekt spreker op tot herstel en opbouwing van het huiselijk, ge zellig familieleven, hetgeen ongetwijfeld een 1 voorname factor zijn zal tot redding der ont kerstende maatschappij. Maar dan ook ons niet afgezonderd van die maatschappij en opgegaan in eigen gerechtigheid. Neen, veeleer ons gewijd ook aan den broeder die o. i. dwaalt, hem de broederhand gereikt en zóo door broederlijke samenwerking de gewenschte en noodige oplossing van het groote raadsel erlangd. Ds, Van den Broek, den heer Laan den dank van het bestuur en der vergadering betuigende voor zijn onderhoudende en poë- tische rede, riep hem een tot weerziens toe; voorts deelde hij mede dat de vereeniging bloeit en spoorde hij tot krachtige aaneen sluiting aan in het belang van Gods heerlijk koninkrijk. Aan den internationalen kegelwedstrijd, uitgeschreven door de kegelclub sDe Phoenix" te Haarlem, welke Zondag as. op de banen van het café Brinkman aldaar zal aanvangen, zal ook worden deelgenomen door de kegel club sAnti-poedel" alhier. Op de internationale hondententoonstelling, welke van 7—9 dezer wordt gehouden in het Algemeen Verkooplokaal" te Rotterdam, is in klasse 12, Duitsche doggen (alle kleuren) een eervolle vermelding toegekend aan »Bobby van Schiedam" van den heer A. Gouka alhier. De St.-Ct. bevat omtrent het gevecht tegen de Atjehers het volgende bericht: »In eeu bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den gouverneur- ger.eraal. van Ned.-Indië wordt melding ge maakt van een gevecht tegen de Atjehsche benden van Nja Maltam in Tamiang (Oost kust van Sumatra), waarbij het succes aan onze zijde was". De Times ontving gisteren uit Singapore een telegram dat er op de Oostkust van Suma tra hevige gevechten hebben plaats gehad, waarbij veertig Nederlanders zouden zijn ge dood of gewond. De Nederlanders beweerden niettemin dat zij hadden overwonnen, maar de Atchineezen hadden de gemeenschap afge sneden. De centrale R.-k. kiesvereeniging in het district Vlaardingen heeft besloten, zich big de herstemming voor een lid van de Provin ciale Staten tusschen de hh. A. W. Schippers (a.-r.) en P. F. L. Waldeck (lib.) van stem- j ming te onthouden. De remonte-commissie heeft in de Haar lemmermeer slechts éen van de veertig aan geboden paarden aangekocht. Men schrijft uit Rotterdam ?.an de Telegraaf: De lezers zuilen zich berinneren, dat eenige *4 wéken geleden werd meegedeeld een circulaire van een nieuwe Rotterdamscbe kiesvereeniging. Tot de onderteekenaars van die circulaire behoorde ook dr. I. Hooykaas, als nsensch en predikant te Rotterdam, als geleerde in 't geheele vaderland en ver daarbuiten hooggeschat. Op de laatste vergadering van den kerkeraad der Remon- strantsche Broederschap werd de heer Hooykaas over de onderteekening van die circulaire geïnter pelleerd. Een der ouderlingen vond haai' onge past een tweede en een derde dito. De overige ouderlingen en diakenen ondersteunden door bun stilzwijgen de afkeuringenkele jeugdige leden van den keikeraad steunden haar door applau- dissement. Krachtig en waardig kwam dr. Hooykaas voor zijn vrijheid en rechten als staatsburger op. Hij maakt nimmer van den kansel of van zijn predikantsbetrekking gebruik om propaganda te maken voor zijn zienswijze op politiek gebied en verlangde dan ook, dat men zijn vrijheid om voor die zienswijze uit te komen buiten zijn predikantsbetrekking zou eerbiedigen. Het vierde internationale congres tegen alcoholisme zal in de tweede helft van Au gustus te 's-Gravenhage gehouden worden. In de Gids schrijft de heer H. Logeman te Gent een artikel over de nieuwste spelling plannen. »Taal-radicalisme", luidt de titel. De schrgver is het in beginsel met de heeren Kollewijn c, s, eens. Fris verschil, zeergroot verschil tusschen spreek- en schrijftaal en de laatste moet aan de eerste concessiën doen, dit is niet anders. De spreektaal kan niet kunstmatig en plotseling veranderd worden, de schrijftaal wel. Eenigszins in bijzonderheden afdalende, doet de heer L. uitkomen, dat de hervormers ten opzichte van de enkele en dubbele vocaal spelling zeker niet te ver gaan, terwijl het gevoel voor geslachtsonderscheid der woorden bij 't Nederlandsche volk dood is en men dus ook veilig de verouderde vormen kan laten vallen. Ook het weglaten van enkele geheel overbodige letters heeft zijn sympathie. Hij zou echter wenschen dat wg nog eenige stappen verder deden, dat men n.l. do. ook voor de studie der grammatica een anderen weg insloeg eu 2o. dat men zich wat vrijer zou kunnen bewegen in zijn woordenkeus. Wij zijn baog voor te mooie en ook voor te platte woorden. De heer Logeman hoopt, dat de beweging sympathie zal vinden, maar hij ontveinst zich de moeilijkheden niet die zich hier zullen voordoen. De bond, die moetworden gevormd, zal uit twee categorieën dienen te bestaan uit leden en adhaerenten. Leden zullen zij zijn, wier positie rt medebrengt dat ze dadelgk de beginselen in practijk kunnen brengen, adhaerenten zij voor wien dit onmogelijk is, doch die zich voornemen Lid te worden zoo dra de moeilijkheden niet meer bestaan. Ook in de Vragen van den Dag spreekt dr. J. M, Hoogvliet gunstig over het denk beeld van dr. Koliewgn c. s., maar oppert eenige bezwaren tegen onderdeelen. Er zgn nu twee ^Bonden van Orde", een te Litrecht en een te Winschotende laatste gesticht op initiatief van mr. Koning. De aanvankelijke bedoeling wasdat er slechts éen bond zou zijn, maar gelijk uit een schrijven van mr. Koning blijkt de Utrechtsche heeren ter constitueereride vergadering wilden den bond gevestigd zien te Litrecht, wat de Winschoters niet ver kozen. Deze laatsten hadden op hun beurt weer bezwaar tegen de formule: trouw aan het Huis van Oranje, niet omdat die trouw hun vreemd is, maar wijl zij protesteeren wilden tegen de aanmatiging der voorstel lers, die meenden de trouw aan Oranje als monopolie té' bezitten. Ook schijnt de Utrechtsche bond niet. gelijk de Winschotenscke, meer bepaalde lijk de bestrijding der sociaal-democraten op het oog te hebben. T<- Een nieuw geneesmiddel tegen hartziek ten. De kamerplant oleander bevat, gelijk bekend is, in haar bladeren en vruchten een vergiftige stof, maar uit dat vergif kan een geneesmiddel tegen hartziekten bereid wor den. Volgens de Aerztliche ïïundschau heeft dr. Von Oesele, te Neuenahr, uitmuntende resultaten verkregen van dit geneesmiddel, dat, naar men verzekert, de tot dusver ge- bruikelgke middelen: digitalis, strophantus, enz., in geneeskracht overtreft. Maandblad De 11-jarige Hendrik ten H. te Rotterdam zou Dinsdag zijn 4-jarig broertje, met wien hij in de ouderlijke woning aan het spelen was, voordoen hoe men iemand ophangt, Aan een touw, boven in eene bedstede, werd eene lus gemaakt, waarop Hendrik, na in de bedstede geklommen te zijn, zijn hoofd daarin stak. Vermoedelijk doordien hij vooroverviel kneep de strik hem de keel dicht. Het 4- jarig broertje liep naar buiten om te ver tellen dat Hendrik al hing. Men ging daarop terstond naar binnen en sneed het knaapje af. Het was echter reeds te laatde genees heer, die te hulp geroepen werd, kon slechts den dood constateeren. Gisteren werd in Den Haag een paar in ondertrouw opgenomen, waarvan de bruide gom 73 jaar telt en het bruidje 17 jaar oud is. In de haven der werf van de heeren Rijkée Co., scheepsbouwmeesters te Katendrecht, was Woensdag een raderbootje te zien, een meter of drie lang bij pl. m. een meter breed met de raderkastjes, door een werkman des avonds te huis, in zijne vrije uren uit blik en een weinig hout vervaardigd. De platen blik zijn aan elkander gesoldeerd. De rader tjes worden met de hand bewogen door middel van een ijzeren stangetje, geplaatst voor de zitbank van den bestuurder. Het roertjewordt bewogen door middel der voeten, De maker kon, in zijn bootje gezeten, eene vrij snelle vaart aan zijn scheepje geven, sneller dan die van eene roeiboot, geroeid door vier riemen. Hij durfde zich zelfs wel op de Maas buiten de haven wagen. Het raderbootje heet Bij is er. (■N.fi. Ci Te Beerta is t een sociaal-democratische vrouwenvereeniging opgericht. Ruim dertig- vrouwen hebben zich als lid doen inschrijven. Te Sneek waren Dinsdag 6000 kievitseieren aangevoerd, welke verkocht werden voor 15 cents per stuk. Te Mieuw-Buinen (Dr.) is onder de veen arbeiders eene werkstaking uitgebroken. Hoogere loonsregeling wordt verlangd. Mare chaussees en andere politie zijn reeds aan wezig. H. Kok te Ide (gemeente "Vries), wiens eenig trekdier vóór eenigen tijd stierf, wondde zich tot H. M. de Koningin-Regentes met het beleefde verzoek, hem f50 te willen leenen, opdat hij weer een dier zou kunnen koopen en daarmede in de behoeften van zich sn de- zijnen voorzien. Hij beloofde het geleende in kleine gedeelten te zullen terugbetalen. De man werd niet weinig en zeer aangenaam verrast, toen hem dezer dagen namens H. M. de Koningin-Regentes de gevraagde som ter hand werd gesteld, met de mededeeling rtat hij van de terugbetaling werd vrijgesteld. De gearresteerde brievengaarder te Wil- helminadorp is gisteren op vrije voeten ge steld. Naar aanleiding van hetdonden van kikvor- schen onder Rozendaal maakt een Vlaamsch weekblad de opmerking dat kikvorschen en padden zeer nuttig zijn voor land- en tuin-

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2