A°. 1893. Zondag 9 en Maandag 10 April, N°. 824"/ Tweede Blad. Feuilleton. i eyenenyeertiffst© Jaargang. AAN DE GRENS. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, .UITGEVER: J. ODÉ. Buitenlandsche Berichten lil U fill NT. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nomtners 1.85. - 2.50. - 0.10. BCHEAI': BOTKR8TKAAT, E 2». Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10, Iedere gewone regel meer- O.IO. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. ENGELAND. Ill verschillende plaatsen des lands hebben bij voortduring unionistische volks-m e e- tings tegen het Home-Suls-ontwerp plaats. Donderdagavond werd daarover te Liverpool het woord gevoerd door lord Randolph Chur chill, die Gladstone heftig aanviel en zyn plan schurkachtig, diefachtig en eene dwinge landij noemde, volgens hetwelk de Ieren niet alleen in Ierland, maar ook iu Engeland niederegeeren zouden. De spreker wees er op, hoe er groote anti-Ao»ie-rufe-vergaderïngen bij na overal worden gehouden, terwijl geen enkele belangrijke Engelsehe volksmeeting daarvoor gehouden is. Geen invloedrijk lid van het Kabinet durfde den home rule op eene Engelsehe tribune bepleiten. Minder heftig sprak Goschen te Newcastle, maar hg voorspelde de mislukking van het plan. Naar verzekerd 'wordt, heeft de minister president Gladstone in de laatste dagen tal van dreigbrieven ontvangen van tegenstan ders van homerule, meerendeels uit Belfast. Te Huil hielden Donderdagavond verschei den duizenden werkstakers der dokken eene meeting en besloten den strijd tot het uiter ste voort te zetten. De firma "Wilson, die aan het werfbureau van den onafhankelijken Dokwerkersbond seinde, werd vinnig aange vallen; hare stoomschepen te laden of te lossen wordt door de werkstakers belet, waar door de postdienst met Scandinavië, welken de firma volgens contract moet waarnemen, groote vertraging ondergaat. Tot dusverre bleven de werkstakers de baasde dure, van elders aangevoerde vrijwilligers loopen voortdurend weg, daartoe door de werksta kers overgehaald, terwylbetrekkelijk weinige HuU'sche dokwerkers de reedersfirma's al daar trouw gebleven zijn. De meeste firma's worden geboycott, gelijk de "Wilson-reederq. Troepen uit York moesten Donderdag do orde handhaven; desondanks hadden er tu multen en vechtpartijen plaats. De firma Wilson weigert de deserteerende vrijwilli gers uit te betalen, verklarende anderen verantwoordelijk te zyn. De werkstaking der dokarbeiders te Huil neemt een scherper karakter aan. De arbei ders, leden van den bond, zullen alle schepen boycotten. De schepen worden door vrije arbeiders geladen. Des middags had er een botsing plaats, waarbij het volk door de politie met de wapens werd uiteengedreven. Op de maandelyksche vergadering der natio nale vereeniging van mijnwerkers, te Durham gehouden, hebben de afgevaardigden van 100,000 mijnwerkers besloten den minister Gladstone eene deputatie te zenden, om hem hunne afkeuring te betuigen van iedere parle mentaire inmenging, welke ook, in de quaestie over den duur van den arbeidsdag. De hertogin van Fife, dochter van den prins van Wales, is van eene dochter beval len. Koningin Victoria telt dus op het oogen- blik, nevens hare 8 kinderen en 38 kleinkin deren, 40 achterkleinkinderen. De khan van Kelat heeft, in een vlaag van woede, zijn eersten minister gedood en andere hooge staatsambtenaren laten verminken. De reden van die plotselinge uitbarsting wordt niet gemeld, maar men vermoedt, dat hg vreesde voor een aanslag op zjjn leven. De Britschmdische regeering heeft den driftigen potentaat rekenschap gevraagd van zijn gedrag en van hem vrijlating geëischt van eenige gevangenen, wier leven in gevaar was. Uit Zanzibar wordt fta.i de Standard ge seind, dat het Britsche oorlogsschip Philomèle in de straat van Pemba eene bark met slaven heeft buitgemaakt. DülTSCHLASD. Het debat over de tweede lezing van het legerontwerp in den Rijksdag zou op 20 dezer kunnen beginnen, daar het rapport der com missie dadelijk na hervatting der zittingen zal worden ingediend. Volgens de Münchener N. Nachrzullen echter de beraadslagingen worden uitgesteld, naar het heet, wegens de reis van den keizer, maar voornamelijk omdat de regeering pogen wil, de belastingontwer- pen in den Pmisischen Landdag veilig onder dak te brengen voor de Rijksdag wordt ont bonden. Er zou van Miquels voorstellen niets terechtkomen, als ze in 't heetst van den verkiezingsstrijd in behandeling kwamen. En die verkiezingsstrijdzou ook den Landdag tref fen, welks mandaat slechts tot den herfst loopt. De vraag is echter of het Huis van afgevaar digden voor den Rijksdag de belastingwetten kan ten einde brengen. In den Rijksdag draait alles om het legerontwerp. Voor het welsla gen daarvan woiden de kansen eiken dag geringer. Ook de Poolsche fractie in den Rijksdag heeft er zich nu tegen verklaard. Prinses Friedrich Leopold is Donderdag nacht van een prinsje bevallen. Moeder en kind zijn naar omstandigheden welvarend. Naar aanleiding van een officieus artikel in de 2Tordd. Allg. Zeitg., waarin de voor stellen van den heer Von Bennigsen ten aanzien van het legerontwerp ten eenenmale onaannemelijk worden genoemd, zegt de National Zeitg., dat de regeering b de tweede lezing van dat ontwerp in den Rijksdag even vast op haar punt zal bljj ven staan als tegen over de commissie, zoodat elke poging tot toenadering reeds vooruit als vruchteloos is te beschouweu. FBANKRIJK. Blijkens eene mededeeling van het bestuur der Panama-kanaal-maatschappij is een uitstel verleend van 20 maanden, eindigende 31 Octo ber 1894, voor de vorming eener nieuwe maatschappij, aan welke tien jaar tijd zal worden gegeven om het kanaal te voltooien. De beweging, te Nancy ontstaan, na eene botsing tusschen Fransche en ïtaliaansche werklieden, waarbij een der eerstgenoemden gevaarlijk gewond werd, heeft zich uitge breid en verwekt groote ongerustheid. De werklieden eischen het ontslag van alle ïtaliaansche arbeiders. De gendarmerie is ter plaatse aangekomen. Uit Londen wordt aan de Qaulois ge meld, dat in den toestand van Cornélius Herz een belangrijke beterschap is ingetreden. De Engelsehe geneesheeren zijn voornemens, nu zelf de noodige stappen te doen bij de justitie te Londen. Uit Belfort wordt gemeld, dat een dertien jarig meisje, uit Reppe, een Fransch plaatsje op de grenzen, door een Duitsch grensbe ambte in hechtenis genomen is, toen zij zich naar den Elzas wilde begeven. De man moet daarenboven het kind mishandeld hebben. Er is een gestreng onderzoek ingesteld. OOSTENRIJK. De Hongaarsche ministers zijn er niet in geslaagd, den keizer over te halen om zich naar Buda-Pest te begeven. De minister bij het keizerlijk huis zal vvaarschijnlykaftreden. Graaf Apponyi toonde in de Kamer aan dat er een misverstand heerscht tusschen den keizer en Hongarije. De huldiging van den 90-jarigen Kossuth was geen uiting van deloy- auteit, maar van vaderlandsliefde. De trouw Roman van IOHANNES VAN DEW ALL. 50. Op Wicelowiec was bet heden opnieuw zeer ■druk; boden en rijtuigen kwamen en gingen. Dat alles stond met intriges in Iirakau in -verband de strijd tusschen de verschillende partijen werd daar heftiger dan ooit gestreden. Na het ontbijt kwam een licht open rijtuig de binnenplaats oprijden. Met weerzin zag graaf Xaverij den gehaten Von Garczinski, die nu weer in uniform was, in gezelschap van een ander heer uitstijgen. De beer Von Garczinski stelde dezen voor als graaf Adam Grabowski. Deze heer bad een ge distingeerd voorkomen, had veel overeenkomst met zijn vriend Garczinski, doch gedroeg zich terugh' udender en diplomatischer dan deze, en wendde zich meer tot de heeren dan tot de dames. Velen noemden hein een geslepen geluk zoeker. Hij was arm, voornaam en eerzuchtig en moest bf door te werken, bf te speculeeren, zich eene positie overeenkomstig zijn rang ver overen. Hij was in het groothertogdom ge boren, en was niet alleen een Pruisisch onder daan, maar tevens koninklijk kamerheer, en een zwager van den vorst Lubomirski. Dit verhinderde echter zijne schuldeischers geenszinshem het leven ondraaglijk te makenen hield hem niet terug, zich naar Warschau te begeven, om daar in deze onrustige tijden zijn geluk te beproeven. Hij stond evenals Garczinski, in eene nauwe verhouding tot het in geheimzinnig duister ge hulde hoofd Van den opstand, doch werd door zijn voornamen naam veihinderd carrière te maken. In Krakau kon hij wellicht eerder zijn doel bereiken daarom kwam hij thans hieiheen, was evenals zijn vriend van een pas voorzien, maar kwam nietals dezemidden door de vijandelijke troepen, doch heel eenvoudig met het spoor. Terwijl de nieuwe gast met de aanwezigen kennis maakte, verhaalde zijn landsman dezen en genen zooveel van hem, als hij goedvond mode te deelen daarna trok hij zich esnweinig terug en naderde Martha, die hem met hare donkere, diepliggende oogen steeds nauwlettend gadegeslagen had. Met een voor zulk een kal- men heer als graaf Xaverij bijna onnatuuilijke opwelling van toorn, zag deze, dat beiden zich kort daarop verwijderden en naar brouwerij gingen. Was hij niet zoo buitengewoon welop gevoed geweest, dan zou hij hen dezen keer zeker gevolgd zijn. Nood maakt echter vinding rijk, en zoo vond hij een uitweg hij naderde majoor Hauser en verzocht dezen, als man van eer, een oog op den beer Von Garczinski te willen houden, waartoe hij gaarne bereid was, en aanstonds heenging. Doch tevergeefs hij keerde reeds na enkele minuten terug en zeide, dat Garczinski niet in de brouwerij kon zijn, daar deze gesloten was. Graaf Xaverij verbleekte, bedankte vluchtig en ging daarna mismoedig in een hoek van de kamer zitten, beet op zijne lippen en bekeek zijne zorg vuldig onderhouden handen. Hij bemerkte niet, hoe ernstig en opmerkzaam mevrcw Von Bor- dowski hem ondertusscben reeds eenige malen had aangezien, en hoe zij na eenigen tijd Peter met eene opdracht naar buiten gezonden had. Spoedig daarna kwam graaf Raphael aangereden. Hij had een groot pak couranten en akten onder den amidaarna kwamen de prior, de overste lordan en nog eenige heeren uit den omtrek. Er werden nu weder wijn en spijzen opgedragen, de heldere winterzon deed de kataffen fonkelen en het zware zilverwerk schitteren. Na het eten verdwenen de dames, werden de deuren gesloten en begonnen de beeren te beraadslagen. Majoor Edler werd door het prachtige weer uitgelokt, zich eens aan den dienst te wijden. Hij liet dus zijn paard zadelen en verzocht zijn adju dant hem te vergezellenhij wilde de kwartieren en de patrouillegangers eens inspecteeren. Majoor Edler was heden in den warmen zonneschijn bij zonder goed geluimdhij zette zelfs zijn paard ia een sterken draf. In plaats echter van over l-'riJj

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5