Biimeiilandsclie Berichten. Land- en Tuinbouw. Heclitzalcen. Vi ss cherij. der Hongaren aan hunne dynastie is onwan kelbaar. S.OOBWEGEN. Het vijfde internationaal congres van par lementsleden wordt dit jaar, waaschijnlijkin Augustus, te Christiania gehouden. De leden zullen gelegenheid hebben een zeetochtje langs de Noorsche kust te maken. In Scan dinavië vindt het streven van dit congres, om zooveel mogelijk de scheidsrechterlijke beslissing van geschillen tussehen de volkeren te bevorderen, veel steun. R S L A N B. Volgens officieele opgaven der regeering 2jjn, gedurende de week van 19 tot 26 Maart, in de stad Orel 65 cholera-gevallen voorge komen, waarvan 19 met doodelijken afloop. In de provincie Oefa kwamen van 12 tot 27 Maart 29 sterfgevallen voor en in Elisabeth- pol van 22 tot 29 Maart 4. Ook in de pro vinciën Podolië en Saratof hebben zich ge vallen voorgedaan. ITALIË. De staatsinkomsten bedroegen gedurende de eerste 9 maanden van het dienstjaar 1892/93 lire 22'/io millioen meer dan in het zelfde tijdperk van 1891/92. De 'Romeinsche correspondent der Daily Chronicle meldt, dat groote waarde gehecht wordt aan de tegenwoordigheid van den Rus- sischen grootvorst Wladimir, die den czaar ter zilveren bruiloft van het koningspaar zal vertegenwoordigen; te meer wijl de czaar zich .niet heeft doen vertegenwoordigen bij het jubileum van den paus. SPANJE. Het koninklijk besluit waarbij, met ingang van den "lOn dezer, eene belasting wordt in gevoerd van alle omzetten van openbare fondsen door tusschenkomst van beursmake laars, stelt het bedrag dier belasting op I per mille. De nieuwe minister van buitenlandsche zaken, de heer Moret, die de plaats van graaf Vega de Armyo heeft ingenomen, wekt groote verwachtingen door rija bekenden vrijzinni gen en verzoauenden geest, die, naar men hoopt, een gunstigen invloed "zal hebben op het herstel der handelsbetrekkingen met Frankrijk. Het tractaat met Duitschland zal wel niet tot stand komen vóór het einde van den modus vivendi, daar Spanje bevreesd is, door tege moetkomingen aan Duitschland, Frankrijk ontevreden te maken. S E B T I E. De verkiezing te Belgrado zal in de 3e week van April plaats hebben. De commissie \an verificatie der verkie zingen heelt radicalen en progressisten uit- genoodigd hun mandaat neer te leggen; zoo neen, dan zal hunne verkiezing vernietigd worden. Het ministerie heeft besloten niet af te treden. BrLGAKIJE. Vorst Ferdinand is naar Weenen vertrokken. De Seoloda verzekert dat vorst Ferdinand een hem door den czaar aangeboden jaargeld van 100000 roebels heeft van de hand ge wezen. AMERIKA. De Senaat heeft eene resolutie aangeno men, waarbij aan het emigratie-comité de instructie wordt gegeven, de maatschappelijke Stelling en het karakter van de aankomende landverhuizers te onderzoeken en na te gaan of de wetgeving der Unie op de landverhui zing stiptelijk uitgevoerd wordt, voornamelijk beti effende het arbeids-contract. De Ameri- kaansche en Canadascbe regeeiingen gaan samen ter zake van de quarantaine. De aankomende reizigers ondergaan, in Canada landend, eene desinfectie door stoom, waarna zij een doktersattest ontvangen. De Ameri- kaansche grensbeambten laten alleen door de Europeesche reizigers, via Canada gekomen, die zulk attest bezitten. Volgens een telegram van den Ameri- kaanschen gezant in Peru aan het departe ment van buiteulandsche zaken, plunderde de menigte het gebouw der vrijmetselaars en verbrandde zij de meubelen op straat. Daarna overviel zij het consulaat der Ver. Staten, vernielde de meubels en schoot op den consulairen agent. De politie poogde niet het te vei hinderen. Het telegram noemt niet de plaats, waar dat is gebeurd. De staatssecretaris der Ver. Staten beval per telegraaf den gezant tegen het verzuim der Peruasnsche autoiiteiten te protesteeren, de bestraffing der schuldigen en de bepaling eener schadeloosstelling te eisenen. In de mijnen der Carnegie-maatschappij te Homestead, waar verleden jaar zulke bloedige onlusten plaats hadden, wordt eene nieuwe werkstaking voorbereid. De jongste berichten uit Chili noemen de vroegere omtrent ontstemming daar te lande overdreven. Ook blijkt het onwaar, dat te Santiago de staat van beleg werd afge kondigd. Van ambtswege doet nu de Braziliaansche regeering de nederlaag harer troepen in Rio Grande do Sul tegenspreken. Er heeft zelfs geen gevecht plaats gehad. De hoofdsteden der provincie zijn door regeeringstroepen bezet, welke volkomen te vertrouwen zijn. JAPAN. Men beiicht, dat eene door 88 personen geteekendet petitie, houdende het verzoek tot verdrijving van alle Britsche onderdanen uit Japan, bij het huis van afgevaardigden is ingediend. EERSTE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 1 April. De Kamer vergaderde heden tot behande ling der aan de orde gestelde ontwerpen. dienstzaken te spreken, sprak hij over de dames des huizes en liet er nu en dan menige scheipe opmeiking tusschenin vloeien, hetgeen voor zijn adjudant juist niet zeer aangenaam was om aan te hoeren. Zij sloegen den weg naar Grawolin in. Daar zou men het eerst iemand vinden, dacht de majoor en knipte sluw met de oogen, want bij wist zeer goed, dat het bouwen der brug slechts comediespel wasmaar hoe kop hij de sehoone vorstin zulk eon onbeduidend vei zoek weigeren en haar een streep door de rekening haren? Zij naderden de giens. Met verbazing zagen zij het halve eskadron onderden ritmeester Van Bundenstein geheel ten strijde nitgeiust op een vlakken heuvel halt houden. iWat beteekent dit, wat doet gij hier riep de majoor den ritmeester reeds van verre toe.' De ritmeester galoppeerde naderb ij en groette met zijn sabel, ilk moet u zeggen, dat er aan gene zijde der grens gevochten wordt," ant woordde hij norsch. jAh gevochten sapperlootzeide de majoor en keek bijna verschrikt in het rond. «Zoo straks hooiden de patrouilles duidelijk het donderen der kanonnen." »Het donderen der kanonnen V' »0m u te dienen Hebt gij het gehoord, graaf Hancke Het dondei en der kanonnen I" w sOiu u te dienen sprak deze ernstig en dacht daarbij aan Martha en aan de menschen, dia hij liedenmoigen tn de vroegte de grens had zien overtrekken. Deze moesten dus thans de eerste vuurproef doorstaan hun list was alzoo vergeefsch geweest. Op hetzelfde oogen- bhk naderde een patrouille in een snellen draf, Koiporaal Faieza galoppeerde vooruit naar den majoor toe en salueerde, »Nu, wat voor nieuws hebt gij 1" riep de majoor levendig, iHoud mij ten goede, heer commandant," antwoordde Faieza en liet zijn paard pareeren. »ik heb eenige Kozakken gesproken daargin der, ongeveer een uur van hier, wordt ernstig gevochten. Ik heb ook een losloopend paard van de opstandelingen gevangen." De ministers van koloniën en van water staat, de opmerkingen omtrent de mailcon- tracten beantwoordende, deelden o. a. mede, dat troepenverzending naar Indië in de warme zomermaanden zooveel mogelijk zou worden vermeden; onderzocht zal worden of gouver nementspassagiers ie klasse, voortaan met de 2e klasse zijn te vervoeren en dat met den minister van buitenlandsche zaken overlegd zal worden over eene wijziging in de wet op het verleenen van zeebrieven, ter voorkoming dat vreemde schepen Nedeiiandsche zeebrie ven erlangen. De heer Fransen van de Putte trad in een uitvoerig betoog van het belang eener behoor lijke pakketvaart en van een snelle gemeen schap tusschen Indië en het moederland, vooral tegenover de buitenlandsche concur rentie. Hij verwacht van de subskiieeriog van een geregeld verkeer, aanvoer van goed- koopere Indische producten in ons land en stelde het grootste vertrouwen in het Hoi- landsch karakter der stoomvaartmaat schappijen. Ook de heer Van Alphen prees de contracten aan, op grond o. a. dat zij ons onafhankelijk maken van vreemden; economische belangen bevondereneen goed en geregeld vervoer, ook van ambtenaren en troepen, in het leven roepen en ten voordeele zijn van de vader- landsche nijverheid. De contracten waren nuttig, niet duur en voldoende. De heer Rahusen achtte zich verplicht uit een volkenrechtelijk oogpunt te wijzen op het bedenkelijke veischijnsel dat Engelsche schepen onder Nederlandsche vlag varen. Hij vroeg wetswijziging, omdat bij bestendiging van dien toestand Nederlands neutraliteit bij oorlog ge- vaarloopt. Als middelen noemde hij: vestiging van het bestuur der scheepvaart-onderneming in Nederland en de verplichting dat de gezag voerder Nederlander zij. De contracten werden zonder stemming goedgekeurd insgelijks het krediet voor den bouw van een brug over den Nieuwen Maas mond te Heusden, waarvan de heer Van Zinnicq Bei'gmann nader de noodzakelijkheid verdedigde, doch voor welk locaal belangde heer Van Weideren Rengers de uitgaaf van 1 milüoen nipt gerechtvaardigd achtte, waar tegen de heer Verheyen opkwam. Nadat ook de minister van waterstaat den bouw had verdedigd, is met 36 tegen 4 stemmen daartoe besloten. Aangenomen zijn De onteigeningswetten voor de verbetering van den waterafvoer te Zwolle, voor de verbetering van het kanaal te Di achten, voor den tramweg Schouw Purmerend, de wijziging van de wet op de spoorwegdiensten, de wijziging van artikel 469 van het wetboek van buigerlijke rechts vordering, de provinciale heffingen in Fries land en de wijziging der quarantainewet. Bij de wjjziglng der wet op de besmettelijke ziekten bestreden de heeren Melvil van Lijnden en Van Gennep de bewering van den minister, dat de burgemeester enkel gebonden zou zijn aan de uitvoering der wet, indien een post op de gemeentebegrooting voorkomt. De minister hield vol dat geen vrees bestond dat zijne leer nadeelig zou zijn voor de zorg der gezondheid. Het wetsontwerp werd eenparig aange nomen. De Kamer is daarna gescheiden. De tentoonstelling van afgesneden tulpen, die »Ah Laat het eens zien." Op hetzelfde oogenblik hoorden zij het eigenaardig gedreun, hetwelk degene, die het eens gehoord heeft, nimmer weder vergeet. In ongelijkmatige tus- '-nenpoozen dreunde dof het gedonder der kanonnen. Alle hoofden keerden zich naar den kant, vanwaar het geluid kwam. »Dat schijnt ernst te worden," sprak de ma joor, die na eenig stilzwijgen weder bet eerst het woord nam. 't Is nu de vraag, of het ge- Vecht naderbij komt of zich verwijdert." #Het komt naderbij," meldde de koiporaal, »Dan blijft gij hier halt houden, ritmeester Van Brandensteiu, en ik verzoek u dringend, als hier vluchtende opstandelingen mochten voorbijkomen, hen met de meeste verschooning te behandelen. Vooral niet schieten, hoort gij met schieten en de grootste menschehjkheid jegens de arme duivels. Ik beveel het uitdrukkelijk. Kom, graaf Hancke Gij blijft met uwe manschappen bij nay, korporaal Fareza 1" Na deze woorden draafde de majoor naar de grens. Graaf Hancke volgde hemhij dacht vanwege de afdeeling "Westland zou worden ge houden te 'e-Gravenhage op 5, 6, 7 en 8 Mei a.s.f is wegens den vroegen bloei der bolgewassen ver vroegd en vastgesteld op 21, 22, 23 en 24 April. Het herhaaldelijk mislukken van den oogst in Rusland wijt professor KostishefT aan de ge woonte om tweemaal te ploegen voordat er ge zaaid wordt, waardoor de grond sterk uitdroogt. De Novoje Vremja merkt daarbij op, dat de regeering het mislukken van den oogst jaarlijks 300.000.000 roebels kost. Het land echter heeft er zeker niet minder dan 1.000.000.000 roebels schade bij, en dat alleen doordat de bevolking onbekend is met de eerste begrippen van den landbouw. Nu reeds blijkt ten duidelijkste, dat het 't volgend jaar, zoo al niet slechter, dan toch even slecht zal zijn. Reeds in den omtrek van Petersburg verkoö- pen de boeren bun theeketel om de achterstallige belasting te betalen, zoo groot is de armoede onder de landbouwende bevolking. De rechtbank te 's-Bosch heeft tegen Johanna V- D„ thans weduwe van M. V., te Escharen woonachtig, beschuldigd van door vergiftiging haren man te hebben vermoord, bevel tot ge vangenhouding jveileond. MAASSLUIS. G is te rea w erd besteed perton voor: nieuwe zoutevisch f52.7554.75: leng f39.75—40.75kibbeling fl 8.75—19,75; heilbot f44.75; keelen en lippen f91.75, hating, volle f 12.7513 75 idem kleine volle f9.7513.25 idem ijle f8.50—9.50. SCHE'VENÏNGEN, Gisteren kwamen alhier een 20-tal schuiten met versche visch aan. Er werd besteed voorkabeljauw f 0.75 a 3 per stuk, tarbot f4 a 7, tong 40 a 80 ct., griet f 1 a 1.25, bot f 0.75 s 1, schar f2 a 2.25, knorhanen f 1.75 a 2.25, bolk f 0.75 a 1.25, braad f2.25 a 2.50, kokaat f 1 a 1.75, schol f4 a 8. NIEUWEDIEP. Door 20 korders werden gisteren 10 tot 60 tongen, 2 tot 10 roggen, i tar bot, 3 tot 15 mandjes kl. schol en 1 tot 2 monden schar en door trekkers 130 tal haring aange voerd tong gold 60 a 50 ct., rog 75 ct. per stuk, de tarbot f6, kl. schol f 1.75 a 1.15 per mandje, schar f 1.50 per mand en baring 75 a 50 ct, pertal. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoeld 338 zalmen, die voor f 0.95 tot 1.15 per l/3 kilo werden ver kocht. Nog werden aangevoerd 309 elften, die f 1.25 tot 3.60 per stuk opbrachten. De maand Maart heeft zich gekenmerkt door eene ruime zalmvangst. Er werden alhier ter markt aangevoerd 9478 zalmen. In dezelfde maand van l892bedioeg deaanvoer4073 stuks, zoodat 5405 zalmen meer werden aangevoerd dan 't vorig jaar. Van jaar tot jaar wordt de elftvisscberijmin der; de aanvoer aan de markt alhier toont dit duidelijk aan. In 1886 werden alhier verkocht 182.716. in 1887 167.750. in 1888 147.278, in 1889 128.497, in 4890 123.221, in 1891 54.135, in 1892 44.272 elften, terwijl de vangst zich voor dit jaar nog ongunstiger laat aanzien. Volgens de visschers is deze achteruitgang toe te schrijven aan de ankerkuilen, waarmede de jonge elft in groote hoeveelheden gevangen wordt. aan de geliefde. Hoezeer zou zij er onder lijden en het hem laten ontgelden indien de hunnen de nederlaag leden Zij ontmoetten aan de grens slechts een enkele patrouille van de Kozakken, en het was in het dichte bosch bijna ..doodstilzelfs op de wegen was niets te hooren, hoe scherp zij ook luisterden. Na een klein kwartier verklaarde de majoor, dat de zaak af- geloopen wasen de opstandelingen gelukkig overgekomen warenhij keerde huiswaarts t blijde iets te kunnen vertellen en vooral, dat hij de brenger was van zulk een goede tijding. Onder het terugrijden bekeek bij het gevangen paard het was een edel dier, wiens schabrak met bloed bevlekt was. De ruiter was waar schijnlijk gedood of zwaar gewond geworden. Toen zij de binnenplaats bereikten, zagen zij steeds bleeke, verstoorde gezichten. {Wordt vervtlgd.)

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 6