A°. 1893. Woensdag 12 Apiil N°. 8248. Eerste KENNISGEVING. Zevenenveertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J? ODÉ. Bttitenlandsche Berichten. de "Voorzitter van den gemeenteraad ïDe monarchale partij heeft nog slechts den staf van haar leger overgehouden. De soldaten van dit leger, waarvan de bedoelingen goed zijn, worden door de republiek opgenomen, maar slechts wanneer zg als soldaten willen dienst nemenen noch de bewaking der ver sterkingen, noch de eer der vlag wordt toe vertrouwd aan hen, die haar nog gisteren bestreden. Eerst moet men een goeden waar borg geven voor trouw en toewijding. ABONNEMENTSPRIJS, per kwartaal. JiSranco per post. door het geheele Rijk Afzouderlijke nomrners 1.85. 2.50. 0.10. BDREAV: BOTERITKA.IT, E! 27. Advertentieprijs: van i10 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer.0.10. DRIEMAAL geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. VAN SCHIEDAM brengt bij dezen ter kennis van de ingezetenen lo. dat de op den 4den Maart j.l. vastgestelde lijsten der kiesbevoegden tot het kiezen van leden van de Tweede Kamer der Stalen-Generaal, van ■de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad opgemaakt ingevolge art. 6 der wet van den 4den juli 1850 Staatsblad no. 37), zooals fcij is ge wijzigd bij het Vilde additioneele artikel der ■grondwet, op heden, krachtens het bepaalde bij art. 31 dier wet, zijn gesloten en op de gemeente secretarie ter inzage voor een ieder nedei gelegd, en dat een exemplaar dier lijsten IS aangeplakt aan bet raadhuis 2o. dat de lijsten der kiezers van leden van de Tweede Kamer derS laten Generaal der gemeenten •OVERSCHIE, SCHIEBROEK, KETHEL, LAAR DINGEN en VLAARDINGER-AMBACHT, als mede die der Provinciale Staten van de gemeen ten OVERSCHIE en KETHEL, zijnde ondeikies- distncten van het hoofdkiesdistrict Schiedam, ■mede ter inzage voor de belanghebbenden op de secretarie zullen worden nedergelegd. En is hiervan afkondiging geschied, waar bet behoort, den lOden April 1892. De Voorzitter voornoemd. VAN DIJK VAN MATENESSE. ENGELAND. De Times erkent in een hoofdartikel den ernst van den toestand te Huil en beschul digt daarvan het lid der reederij Wilson, die uit den reedersbond trad om te Huil ^enen eigen werkersbond naar de nieuwste begrippen te vormen. Maar toen hij spoedig ondervonden had, dat hetbondsbestuur even onhandelbaar tegen hem, den werkmans vriend, als tegenover den reedersbond was, <trad hij op dejaarlijksche vergadering weder tot den reedersbond toe. De Londensche correspondent der N. B. Ct. schrijft van gisteren Duizend tot 1500 vrijwilligers werken 'heden aan de Hullsche dokken, steeds be schermd door militaire alsook door de politie. Intusschen moet de "Wllsonreedei y besloten zijn voorloopig te Hartlepool te laden en te lossen. Dientengevolge zond de Dokwerkers- bond instructiën daarheen om de stoom- booten van de reederg ook te Hartlepool te boycotten; het mag echter betwijfeld worden dat dit bevel zal worden opgevolgd, daar de verhoudingen tusschen werkgevers en werk- Jnemers aldaar zeer goed zijn. Het stoomschip Professor Buys uit Vlissïhgen dat, heden te Hartlepool aankomend, geboycott had moeten -worden, heeft dan ook ongemoeid gelost. Intusschen schijnt het tooneel «van den .Strijd naar Londen te zullen verplaatst wor den, waar de dokwerkersbond heden eene ■belangrijke conferentie met de gedelegeerden iVan aanverwante werkmansbonden heeft ge houden om een gemeenschappelijk beleid tegenover de Hullsche crisis vast te stellen. Deze conferentie zal morgen nog voortgezet worden. De afgevaardigden die er aan deel nemen spreken zich nog niet uit nopens de te nemen besluiten, maar laten doorscheme ren dat eene gi oote crisis in de scheepvaart ophanden is, tengevolge van eene algetneene, gelijktijdig uit te schrijven werkstaking. In verschillende voorname havens des rijks zijn onder de dokwerkers overeenkomstige aan sporingen gedaan. Eene groote ongei ustheid begint daardoor in de Britsche scheepvaart kringen te heerschen. Het pai lementslid Wil son, secretaris van den matrozenbond, vertrekt hedenavond naar Cardiff om eene werksta king uit te lokken, tenzij de reeders aldaar zich bereid verklaren de eischen \an den dok werkersbond betreffende loonenen werkuren onvoorwaardelijk in te willigen. De mijn- werkersbond in Wales zal uitgenoodigd worden mede te werken. De dokwerkersbond vaardigde hier heden een manifest uit aan de werkmansbonden in de Vereenigde Ko ninkrijken. waarin geldelijke bijstand tot voortzetting van den strijd wordt geviaagd. Daarin wordt verklaard dat de weerstands- kas uitgeput is door den guerilla-oorlog tegen het kapitaal gedurende dejongste drie jaren, waardoor een uitgaaf van 22235 pond ster ling noodig is geworden. Het manifest betoogt dat een nieuwe geldelijke bijstand noodiger is dan ooit, nu de strijd de rijkste reederij des lands, die van Wilson, alsook den reedersbond geldt, die de ergste vijanden van den werk man zijn gebleken, daar zij overal de werk- manstoonen gevoelig verlaagd en getracht hebben het trade unionisme te ondermijnen. Er is een proclamatie verschenen van den onderkoning van Ierland, den invoer van wapenen beperkend. De reden daarvoor is het veelvuldig in beslag nemen van wapens bij van Amerika komende passagiers. De haven van Queenstown is begrepen in de lijst der havens, waar de invoei verboden is. De offi cieren der douane en de politie zijn gemach tigd verdachte pakketten te onderzoeken. FKASKKDK. De heer Casimir Périer, voorzitter der Kamerheeft te ïroyes een redevoering gehouden, waarin hij o. a, zeide l> Het wordt in onzen tijd noodig het par lementaire stelsel te beschermen tegen zijn eigen uitspattingen. Wij moeten het gezag bevestigen, nu niemand er aan denkt, af te dingen op al hetgeen voor de vrijheid ge daan wordt. De uitvoerende macht moet gebruik maken van haar recht, en de ver antwoordelijkheid op zich nemen, die van haar ambt onafscheidelijk is. De heer Peytral heeft in den ministerraad verklaard, dat hij van een onderhoud met de iinancieele commissie den indruk had gekre gen dat men bijna zeker tot overeenstem ming zal geraken, mits de hervorming der belasting op de dranken uitgesteld worde tot de begrooting voor 1894, het voorstel betref fende de beursoperatien door een ander, waar in de middelweg gevolgd is, vervangen, en in de belasting op de patenten wijzigingen worden gebracht. De minister van koloniën Delcassé ontving een telegram uit Saigon van den heer De Lanessan, gouverneur der Fransche kolonie Cochinchina, gedagteekend 8 April, waarin wordt gemeld, dat het eiland Kone aan den Mekong, zonder slag of stoot, door de Fran sche troepen is bezet. Volgens berichten uit Dahomey hebben er schermutselingen plaats gehad en is het te voorzien dat de Fransche troepen na het regenseizoen flink zullen moeten optreden. Dodds komt waarschijnlijk in het begin van Mei in Frankrijk terug. Aan Turpin, den uitvinder van het meli- niet, die gevangenzat tengevolge van zijn geruchtmakend proces, is de verdere straf kwijtgescholden. WU1TSCHLAND. In regeeringskringen blijkt, ten aanzien van het leg er-ontwerp, meer neiging tot toe nadering te komen. De ofücieuse bladen ver klaren althans dat het voorstel van den aan voerder der Centrumparty, dr. Lieber, strek kende om gedurende de vijfjaren dat het regeeringsontwerp van kiacht zal zijn, den tweejarigen diensttijd in te voeren, voor de regeering wel aannemelijk schijnt. Hermann Bahr deelt in de Deutsche Zeitang mede dat prof. Mommsen hem het denkbeeld aan de hand zou hebben gedaan, »dat men tot bestrijding van het anti-semitisme een kort internationaal protest zou opstellen, het welk in enkele zinsneden de bekende gron den tegen het anti-semitisme ontwikkelt en dat door alle mannen van beteekenis in Europa zou worden onderteekend, hetzij zij dan bekend zrj'n als mannen van wetenschap of van kunst of als politieke personen". Alle verstandige middelen tot nu aangewend heb ben niets gebaat tegen het anti-semitisme zoo zou Mommsen verder gezegd hebben misschien dat het gewicht van groote namen, het gezag der edellieden van den geest uit alle landen aan zulk een betoog kracht zou bijzetten. Onze eer zou althans tegenover onze nakomelingen gered zijn, indien w j hun een document konden nalaten, dat het protest van alle goede menschen uit alle volken tegen de smadelijke ziekte van onzen tijd zou bevatten. B E L G I E. In eene gisteren te Quaregnon gehouden groote meeting, welke werd bijgewoond door 4000 a 5000 mijnwerkers, is besloten dat heden de werkstaking zou aanvangen in het geheele bekken van de Borinagezulks in weerwil van de pogingen van den patroon Roger, die de aanwezigen smeekte de uit voering van het instellen eener constituante grondwetsherziening. Met byna algemeene stemmen is het besluit tot eene werkstaking genomen, waarop de ellendige toestand der mijnwerkers in deze streek zeer zeker van invloed is geweest ZWEDEN. In de Zondag gehouden zitting der Eerste Kamer verklaarde de voormalige Zweedsch- Noorsche minister van buitenlandsche zaken Bjornstein, dat de Zweedsch-Noorsche kust zoo uitgestrekt is en de scheeren zoo talrijk zijn, dat eene blokkade der havens onmoge lijk is, zoolang de Zweedsch-Noorsche unie bestaat. Werd die echter ontbonden, waarop een door partijbelangen verblinde meerder heid in hetNoorsche Storthing het schijnt aan te leggen, dan waren Zweden en Noorwegen verloren. Ontbinding der unie zou daarom een wedenijdsche zelfmoord der beide natiën zijn. SPANJE. De afgetreden minister van buitenlandsche zaken, de maikies "Vega de Armijo, in wiens plaats de heer Moret is benoemd, is met 212 stemmen tegen 4 tot voorzitter tan de Kamer van afgevaardigden gekozen. De republikein- sche partij heeft zich van stemming onthouden. De conservatieven zijn in het verdere bureau der Kamer vertegenwoordigd door een onder voorzitter en een secretaris. De republikein Salmeron heeft tegen de bij de constitutie voorgeschreven verplichting om den eed van trouw aan den koning te zweren, Terzet aangeteekend. Dien eed noemde hij eene conventioneele leugen. Aan de Temps wordt uit Madrid gemeld, dat het bestuur der Spaansche bank heeft besloten nog voor drie maanden den duur te verlengen van 63 000.000 peseta's, welke in Januari, j.l. aan schatkist-biljetten werden geplaatst en die 15 April zouden vervallen. De burgemeester van Madrid heeft ont slag genomen wegens een geschil met den gemeenteraad. In een tweede bijeenkomst der wissel agenten te Madrid is het besluit genomen om de wet betreffende de beursbelasting te eerbiedigen, maar stappen te doen teneinde "Wijziging der wet te verkrijgen. S E B T I E. De Skuptcbina heeft het rapport der com*

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1