B innen 1 sin rtsche Berichten missie tot het nazien van de geloofsbrieven der afgevaardigden, gekozen in het district Rudnik, goedgekeurd. De radicale verkiezin gen van Pivot zijn ongeldig verklaard en de liberale lijst is verklaard te zijn die der wet tig gekozenen, de progressistische verkiezing van Novakovitch is vernietigd 74 verkiezin gen zyn geldig verklaard. De staatsraad Zivanovitch is gekozen tot voorzitter van de nu weder voltallige Skuptchina. EGYPTE. Uit Kaïio wordt aan de Times gemeld dat de politieke toestand onveranderd blijfther vormingen, door de Engelsche regeering voor gestaan, blijven onuitgevoerd, terwijl de reeds tot stand gebrachte gevaar loopen tengevolge van de aanhoudende anti-Europeesche woe lingen, welke het ministerie aanmoedigt AK£ BIKA. Uit Chicago komen berichten van eene ernstige crisis op de wereldtentoonstelling; zeven duizend arbeiders staakten het werk op bevel van het bestuur van den bond van werklieden uit het bouwvak, en zulks in weerwil dat het bestuur der tentoonstelling hunne eischen tot verhooging van loon had ingewilligd; het bestuur had echter geweigerd eenen tweeden eisch in te willigen, om enkel leden van den bond in dienst te nemen. Men vreest dat er geweld zal worden gepleegd zoodra de tentoonstellingsdirectie mocht trach ten de werkstakers door anderen te vervangen. Uit Valparaiso wordt aan de JSexo-York Herald gemeld dat het gepeupel te Santiago de openbare gebouwen heeft aangevallen, maar teruggeslagen weid. De staat van beleg fa dientengevolge afgekondigd in de provin ciën Santiago, Valparaiso en Aconcagua. De ontslag-aanvrage van het Kabinet is nog niet aangenomen. Volgens den correspondent van de - tsw- Yorh Herald werd de aanvraag om ontslag door het ministerie veroorzaakt door den minister van oorlog, die verlangde, dat in de hoofdstad Santiago de staat van beleg zou woi den afgekondigd. De berichten uit Brazilië zijn nog voort durend in tegenspraak met elkander. Nu weer wordt aan de New-York Herald ge meld, dat de opstandelingen in den staat Rio Grande do Sul de steden San Juan, Tiuraby en Hicuy hebben genomen en dat een -van de aanvoerders der bondstroepen tot de opstandelingen is overgeloopen. Telegiammen uit Jamaica bevestigen dat op San Domingo een opstand is uitgebroken tegen president Heuieux, welke door gene raal Gonzalès wordt aangevoerd. SCHIEDAM, 11 April 1893. Aan dn leden van den gemeenteraad fe kennisgegeven, dat ten raadhuize ter inzage is nedergelegd de voordracht ter benoeming van een onderwijzeres 3e klasse aan de open bare school met uitgebreid leerplan voor meisjes, waarop geplaatst zijnM. Bijl te Aalst, A, van der Most te Brielle, en R. Kluit te Terbregge. Onze geachte stadgenoot de heer S. J. Zoetmulder gedenkt heden den dag, waarop hij voor 25 jaren als consulair agent Van het Duitsche rijk optrad. Het doet ons genoegen te kunnen mede- deelen dat de Schiedamsche firma's Meijer &Co. en H C. Jansen op de bakkei ij-tentoon stelling, welke van 7 tot 17 dezer te Gent (België) gehouden wordt, zijn bekroond met de hoogste onderscheiding, n.l. den eereprijs met eere-diploma, voor hare Weener gist. Zooals wij ïeeds mededeelden werd het Weener gisttabrikaat van den heer P. J. Lagerweij alhier met de gouden medaille be kroond. Onze gistlxacdel heeft dus ook-op deze tentoonstelling zijn gevestigden naam weder "op schitterende wijze weten te handhaven. Op de internationale hondententoonstelling, -welke vanwege de Nederlandsche vereeniging van liefhebbers en fokkers van rashonden »Cynophilia" van 7 tot 9 dezer te Rotterdam werd gehouden, is ook bekroond indeafdeeling Schotsche herdershonden (langharig) collies, teven, met den ln prijs en eere-prijs Daisy, van den heer J. G. Doorman alhier, welke hond ook in de nationale klasse met den ln pngs werd bekroond. De vereeniging sPaulus" alhier heeft haar ledental in den laatsten tijd met ruim 100 zien vermoei deren. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van *s rijks schatkist op 8 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank 1304,677.10 en bij de betaalmeesters- 4,253,445.27Vs Te zamen 2,558,122.37 i/s De minister van oorlog heeft bij zijne be- vordeiing tot kolonel van den generalen stat het voornemen te kennen gegeven na af treding niet meer in het leger te zullen terug- keeren. De heer mr. J. H. Bergsma, lid van den Raad van Nederlandsch Indié, is met ingang van 5 Juni a.s. op zqn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, onder dankbetui ging voor de langdurige en trouwe diensten door hem aan den lande bewezen. Naar aanleiding van een verzoek van den Nederlandschen consul-generaal te Mexico om toezending van verslagen en berichten liefst in de Fransche taal, van Nederlandsche Kamers van koophandel, industrieele ver- eenigingen en groote industrieele inrichtin gen, ten behoeve van Mexicaanschen onder secretaris van staat don Gübeito Crespo y Martinez, die het voornemen heeft binnen kort een werk samen te stellen over de Ne derlandsche industrie, heeft de minister van buitenlandsche zaken tot de voornaamste Kamers van koophandel en fabrieken de vraag gericht in de eerste plaats of het, met het oog op de wenschelijkheid, de hulpbron nen van ons land op het gebied van handel en industrie meer bekend te maken in het buitenland, geen aanbeveling zou verdienen, dat zn, evenals de Rotterdamsche Kamer, van hare jaarvei slagen, hetzij eene Engelsche, hetzij eene Fransche bewerking lieten ver schijnen, en ten tweede om te vernemen of zij hem, minister, reeds thans eenige opga ven ten behoeve van den heer Crespo in het Fransch of Engelsch zouden kunnen ver strekken. Uit Den Haag wordt aan de Prov. Gr. Ct. medegedeeld, dat aan den heer Havelaar is aangeboden en door dezen in ernstig beraad gehouden de betrekking bij de posterijen, bekleed door den onlangs overleden heer J. P. Hofstede. Volgens het Vaderland zqn bij het gevecht aan de Tamiang tegen de Atjehers van de Nederlandsche marine 2 korporaals der mari niers en 2 mariniers gesneuveld, een luit. ter zee le kl., D. A. Mensert, en 6 minderen zwaar gewond, 2 luitenants ter zee, 2e kl., J. F. B. van Dijk en J. H. Zeeman, en 9 mindeien licht gewond. Voorts is gesneuveld de 4e luit. der inf. C, van der Schoeff, post-commandant van Seroeway. Men schrijft aan het Vaderland uit de Molukken, dat de resident van Ternate en de controleur van Batjan door den gouverneur- generaal per telegram naar Batavia zijn ont boden, zeer waarschijnlijk naar aanleiding van de groote onordelijkheden, welke volgens aan klacht bjj de justitie te Macassar van 4888 tot en met 91 op de eilanden Kasiroeta' en'Man- 'dïoli zouden hebben plaats gehad .zonder dat Hel bestuur van Ternate, waaronder die eilanden behooren, daarvan ooit iets geweten heeft. Ruim 500 veehouders en veehandelaren uit Groningen en Friesland hebben aan den minister van buitenlandsche zaken een adres gezonden, verzoekende, dat de minister het daarheen tracbte te leiden, dat althans uit de 'drie noordelijke provinciën weder vee naar Duitschland moge worden ingevoerd. Door ingezetenen van Leeuwarden is aan de Tweede Kamer een gemotiveerd adres opgezonden, houdende een verzoek om eene wet te maken -waarbij de arbeidstijd in het bakkersvak ook voor volwassen manlijke werklieden tot hoogstens 12 uur wordt be perkt, desnoods met eene verhooging van 2 a 3 uur voor den Zaterdag, en dat de Zon dagsrust in dat vak worde ingevoerd. De trein, die door de H. IJ. S. van 1 Juni af wordt ingelegd van Zuid-Duitsehland over Kleef-Njjrnegen naar den Hoek-van- Holland, zal alleen stoppen te Nijmegen, Dordrecht en Rotterdam Beurs, dus door reden te Rotterdam D. P. Hij zal vertrekken van Nijmegen te 7.38, van Dordrecht te 9.12 en van Rotterdam Beurs te 9.35 namiddag. "Wederom zal een gedeelte der koloniale reserve worden gereedgemaakt om naar de koloniën te vertrekken. De 2e luit. der infan terie H. van der Pant, gedetacheerd bij het Indisch leger, is aangewezen om 6 Mei per Prins Hendrik een 25-tal van bedoelde mili tairen naar de kolonie over te brengen. De eindrekening van het pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren over 1891 sloot met een batig saldo van ruim f663.000. De inkomsten be droegen f 1.832,000, terwijl de uitgaren f 4,169.000 beliepen. In de Zw. Ct. verklaart Nicolaas Beets, dat bjj zich in den strijd over de voorstellen van de hh. Kollewijn c. s., tot vereenvoudi ging van onze spelling en verbuiging, niet wenscht te mengen. sOver de waaide of onwaarde van de voorgestelde sWijzigingen waarover hij loopt, onthoud ik my een oor deel uit te spreken. Opvolgen zal ik ze zeker niet." Blijkens het jaarverslag van het Rotter- damscb politiefonds werd ontvangen aan giften f2239 en giften perjaarf763. Aanpremièn aan de nationale levensverzekeringbank werd betaald f2418; en bij acht sterfgevallen uit gekeerd f450 plus f25. De bezittingen van het fonds stegen van f1005 tot f4309, het getal deelnemers steeg •van 359 tot 508. Door de Rotterdamsche suiker-rafiineerdenj Z)jn Zaterdag reeds 58 werklieden ontslagen. Het stoomschip Maasdam, kapitein Potjer, ■van de nNederl.-Amerik.-Stoomvaartmaat- schappij", vertrok Zaterdag van Rotterdam naar New-York met 202 passagiers 4e en 593 passagieis 3e klasse. Zaterdagavond werd te Rotterdam per drenkelingenwagen naar het lijkenhuis op Crooswijk, overgebracht een matroos, die by een poging tot redding van een schipper, die in de Rijnhaven gevallen was, zijn mensch- lievendheid met den dood moest bekoopen. De schipper werd nog bijtijds gered. Te Charlois is tot gemeente-geneesheer be noemd dr. T. Broeksmit. Men meldt uit Charlois aan de JN. JR. Ct. Het mag niet onvermeld blijven, dat, bij den brand van Vrijdag- op Zaterdagnacht, de hulp vaardigheid der' buren van de uu hun brandend huis gevluchte jnenschen, zich zoo gunstig heeft doenkennen. Deze hadden moeite zich en hunne kinderen te reddentijd om zich te kleed en hadden zij niet; bijna naakt ontvloden z;j de woning. Bij den eenen buurman werden man, vrouw en kinderen opgenomen, een ander nam de paarden op zijn staleen derde da koeien. De een bracht eene jas voor den man, da ander een rok voor de vrouw; weer een ander kleederen voor de kinderen. «Maar", zei de buurman, bij wien de rampspoedige opge nomen -waren, ihebt ge nu al uwe kinderen •wel?" De verschrikte ouders hadden ze nog niet geteld. Ze telden er acht, er moesten er negen zijn. Eén was dus nog in het brandende huis. Haastig snelt de buurman de deur uit, vliegt naar de slaapplaats van het kinddaar ligt het, slapende, terwijl de vlammen reeds lijn bedje begonnen aan te tasten. Buurman heeft het geluk het kind aan de ouders te brengen, ongedeerd, in weerwil van het vuur. De redder heet Hendricua van 't Hof. De vereeniging van Nederlandsche patroons jBoaz", afdeeling 's-Giavenhage, heeft in haar vergadering, gehouden in Maartj.l. met bijna algemeene stemmen de wenschelijkheid uit gesproken, dat als loonen voor verschillende vakken zal betaald worden aan de timmer lieden, metselaars, loodgieters, smeden, steen houwers en stukadoorstwintig cent per uur; aan de huisschilders en behangers zeventien cent peruux'aan de aardewerkers achttien cent per uur, en aan de opper lieden zestien cent per uur. Dit is geschied om ook met het oog op de te houden aanbestedingen tot een vas ten loonstandaard te geraken. De staatsspoorstoomtram vervoerde Zon dag 1800 personen naar Scheveningen. Aan het zeestrand was het even bedrijvig als midden in het badseizoen. De verzakking van den toren te Purmerland is wellicht een gevolg van de verlaging van het polderpeil in het hoogheemraadschap "Waterland. Toen de toren gebouwd werd, naar de plannen van de destijds bestaande commissie van rijksadviseurs voor de monu menten van geschiedenis en kunst (plan van het lid den heer J. Gosschalk), zijn de fun deeringen onderzocht en goed bevonden. Sedert echter is het peil van 1.10 A.P. misschien verlaagd tot 4.30A.P., en hier schuilt de oorzaak. (HU.) Twee jagers van Oostzaan, L. en R., waren te zamen in het Oostzijderveld bezig met het uitoefenen tan hun beroep. Bij het laden van zijn geweer met dubbelen loop, waarvan éen juist afgeschoten was, kreeg R. plotseling de ladiag van den anderen loop in het aange zicht. Deerlijk gewond weid hij naar zijne -woning gebracht, en vervolgens naar het binnengasthuis te Amsterdam vervoerd. Te Hollum (Ameland) is dezer dagen door een vierjarig knaapje de ouderlijke woning in brand gestoken. Door oudere makkers had hij, volgens een oud daar heerschend gebruik, Dinsdag na Paschen vuurtjes zien aanleggen in de duinen en in navolging daarvan in den vroegen morgen in de slaapkamer een vuurtje gemaakt. Huisraad en vee werden gered. De moeder echter, die even te voren was be vallen, schrikte zoo hevig, dat zij niet buiten gevaar verkeert. Aan de Winschoten Courant wordt uit Beerta geschreven: De arbeiders zijn weer allen geplaatst. Toch zijn de verdiensten niet hoog. Bij een werktijd van 6 tot 2 uur wordt f4.50 per week en van 6 tot 6 uur f5.40 per week verdiend. Ook vrouwen doen mee aan den veldarbeid en maken daarbij 35 of 40 ets. per dag, terwijl haar werktijd duurt van 7 tot halftweeze verdienen dus Sy2 a 6 ets. per uur. Het schoolverzuim is in sommige klassen reeds weer tot "25 pCt. gestégen, want als de huismoeder afwezig is, moet vaak een der kinderen te huis blijven.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2