A°. 1893. Woensdag 12 April. N°. 8248. c Zevenenveertigste Jaargang. weede Blad. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. Binnenlandselie Berichten. Inhoud van No. 9 van het Maand' Post en Telegraphie. O nd erwijs. 13>ech tzaken. V i s s c h e rij. NIEüWEDIEP. Gisteren kwamen alhier binnen 3 sloepen met 130 kabeljauwen, 20 heilbotten, 20 lengen, 86 ben en 100 punt rog, 29 ben vleet en 350 schelvisschen, terwijl door beugers 150 roggen en door trekkers 150 tal haring werden aangevoerd kabelj. gold 80 c., leng f 1.50, heilbot f 18.50 a 8.50 per stuk, rog f9 per ben. f4.65 a 4 per punt en 65 c. per stuk, vleet f 10 a 8.50 per ben, schelv. f27 a 20 per honderd en haring 75 c. per tal. kralingsche" VEER. Gisterochtend wer den ter markt alhier aangevoerd 371 zalmen, die voor f 0.90 tot 1.10 per Va kilo werden ver kocht. Nog werden aangevoerd 560 elften, die f 1.tot 2.80 per stuk opbrachten. GDURARl Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers ƒ1.85. - 2.50 - 0.10. BCKEAt: BOTICÜSTKAAT, E SJ, Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer. .- 0.10. DRIEMAAL geplaatst wordt tegen TWEEMAAL berekend. SCHIEDAM, 11 April 1893. Afsluiting en droogmaking der Zuiderzee De oud-kolonel-ingenieur C. P. del Campo gen. Camp weerlegt in De Ingenieur de on gunstige beschouwingen van den heer J. F. "W. Conrad, oud-inspecteur van den water staat, die over het bovengenoemde onderwerp eene redevoering hield in de vrijzinnige kies- vereeniging te 's-Gravenhage. Als officier der genie heeft de heer Camp gelegenheid gehad overal in ons land te ervaren dat het rustig bezit van den ingedijk- ten grond alleen door zware dijken met kost bare voorzieningen te verkrijgen is. Niemand in Nederland kan ontkennen, dat de aanhoudende en jaarlijks terugkomende stormvloeden in de Zuiderzee de kustbewo ners van de provinciën Friesland. Overijsel, Gelderland, Utrecht en Noord-Holland, zoo ook van de eilanden Urk en Schokland, met angst en schrik vervullen en zelfs de eigen dommen op die eilanden vaak met vernieti ging bedreigen, terwijl bij een nauwkeurig onderzoek van den bodem van dien waterplas is gebleken, dat hij bestaat uit. bij uitnemend heid voor landbouw geschikte gronden, die, als zg tot bebouwing geschikt zullen ge maakt rijn, aan eenige duizenden personen arbeid verschaffen en nering en handelsbe langen zullen bevorderen. Bovendien zullen de geldelijke offers bij eene uitvoering door het rijk. na verloop van eenige jaren, ruim schoots met interest weder in 's rijks kas terugkeeren, zooals ook in De Ingenieur 1892, no. 47, duidelijk werd uiteengezet en waai' o. a. gewezen werd op de drooglegging van de Haarlemmermeer, welke nagenoeg 17,000 hectare groot is en thans meer dan 15,000 inwoners bestaan verzekert. De overbevolking in Nederland heeft door emigratie tal van energieke mannen uit den landbouwenden en werkmansstand doen ver liezen. terwijl het ontginnen van heidevelden, die alleen voor boschcultuur geschikt zijn. voor de massa der overbevolking geen bestaan kan opleveren. In verband dus met de nood zakelijkheid van werkverschaffing/iet gunstige gevolgen moet dus het droogleggen van het gedeelte van de Zuiderzee worden uitgevoerd, volgens het ontwerp van de Zuiderzee-ver- eeniging. Dit werk, uit te voeren door den staat, waarbij de afsluitdarn der Zuiderzee, met zijne Sluiswerken enz. tot 2.5 meter boven den hoogsten stormvloed waterkeerend, volgens het ontwerp, de rustige achtereenvolgende nd Ijking en het bezit van de ingedijkte gron den verzekert, zal tevens de rampen doen eindigen, aan dgken, landen en bewoners veroorzaakt. De uitvoering moet. in verband met den maatschappdijken toestand en tot verzekering van de goede uitvoering, geschieden door en op kosten van het rijk, en is daarbij het maken van gemeldeu afsluitdijhnet sluizen, enz., het eenig, zeker en minst kostbare middel, tot verzekering van de verder voorgestelde inpoldering enz., der 216,000 hectaren, met een peil van het IJsselmeer van gemiddeld 0.40 M A.P.. terwijl thans het water in de Zuiderzee bij stormvloeden tot 3.02 M 4- A.P. (stand te Elburg bij den storm van Jan. 1877) kan worden opgestuwd. De uitvoering van dit belangrijk ontwerp wordt, door de omstandigheden in het alge meen belang, door het rijk gevorderd, en zoo daarbij van militaire belangen (de verdediging van den vaderlandschen bodem) sprake moge zijn, zoo mogen die de uitvoering van werken van algemeen nut niet beletten en kunnen de kosten voor de noodig geoordeelde ver dedigingswerken. evenals bij de drooglegging van het Haarlemmermeer geschied is. bij de kosten van indijking enz. worden gebracht. De schrijver brengt hulde aan de baan brekers Van Diggelen en Buma, en hoopt, dat het besluit der staatscommissie in den geest zal zijn van het bekende ontwerp en leiden zal tot een wet. waardoor tot de droog making wordt besloten. De eieren van den grutto (een vogel, die gewoonlijk eerst in het einde van Mei eieren legt) werden Vrijdag j.l. door een landbouwer onder de gemeente Overschie, in de weide gevonden. blad tegen de Vervalt chingen onder redactie van dr. P. F. van Hamel Roos, te Amsterdam. Regeling van de keuring van voedingsmiddelen te Amsterdam. Onderzoekingen van levens middelen en handelsartikelen gedaan aan het bureau voor chemisch en microscopisch onder zoek, Spuistraat 146, Amsterdam (directeuren dr. P. P. van Hamel Roos en A. Harmen» Wz.) Stout. Cognac. Malagawijn. Sinaas appel limonade-siroop. Boter. Melk. Brood en meel. Met melksuiker bereide cacao en chocolade. Eathreiner's Kneipp Malzkoffie. Suikerwerken. Sigaren. Geëmailleerde artikelen. Gist. Vervalsching van raapkoekenmeel. Vervalschte levensmid delen inNederlandsch Indie. Vergiftiging door visch. Onderzoek van paardenvleesch in levensmiddelen. Welenschappelijkécrichten. (Bepaling van het glycerine-gehalte. Bepa ling van het cichoieigehalte in koffle. On derzoek van het liarsgehalte in lijnolie.) Hygiëne en Industrie. (Maatregelen tegen de cholera m de lente. Sterfte aan tuberculose in de groote Europeesche steden. Ooi zaak van een typhus-epidemie. Iets over bouillon, soep en vleesch. Plantaardig perkament ter ver vanging van celluloid. Melk- en kaasver- biuik Ie Parijs. Een reuzenkaas op de ten toonstelling te Chicago. Het condenseeren van melk, room en wei. Stempelverfvoor vleesch. Met essences vervaardigde likeuren. Watergehalte van Brood. Korte gemengde Berichten (Hooge temperatuur bij welke zich sommige microben ontwikkelen. Con- serveenng van leder. Het drogen van thee bladeren met electriciteit. Een practische gom.) Natuur- en geneeskundig congres te Groningen. Vraagbord. Feuilleton. (Hooge leeeftijd in vei band met het gebiuik van alcohol, tabak en vleesch. Sedert wanneer kent men bacteiien? De photographie als hulpmiddel bij wetenschappelijk onderzoek. Een nieuw geneesmiddel tegen hartziekten. Mist-signalen. Een zeker kenteeken van den dood. Nieuw-ontdekte loodmijnen. De water leiding en de melkboeren.) Uit Dan Haag meldt men dat in verband met de vervulling van de vacature van hoofd directeur der posterijen ter vervanging van wijlen den heer Hofstedeeene reorganisatie van de afdeeling posterijen en telegraphie aan het departement van waterstaathandel en nijveiheid in overweging genomen is. Ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van den koning en de koningin van Itahe, zullen aldaar nieuwe postzegels verkrijgbaar worden gesteld met de beeltenis van den koning en de koningin. De minister van binnenlandsche zaken heeft voor de tweede maal zijne goedkeuring onthou den aan de evenredige schoolgeldheffing, door den gemeenteraad van Dmksperlo op 29 Augus tus j.l. vastgesteld. De Utrechtsche universiteit heeft een groot verlies geleden. Professor Friedrich August Sal- zer hoogleeraar in de chirurgie, vroeger assi stent van prof. Billroth, heeft, naar Reuter uit Dresden seint, zich in een hotel aldaar van het leven beroofd, door zich van de derde verdie ping naar beneden te storten. De dood volgde onmiddellijk. Piof. Salzer trad 16 Sept. 1890 te Utrecht als booglepraar op, als opvolger van prof. Van Goudoever. In 1892 zag hij zich wegens ziekte verplicht, eenigen tijd naar <sen Duitsche bad plaats te gaan. De vrouw uit Overschie, J. d. K., huisvrouw van E. B., thans te Delft, die wegens mishan deling van een stiefdochtertje door de Rolter- damsche lechtbank was veroordeeld tot twee jaar gevangenis, had bij H. M. de Koningin- Regentes een verzoek om gratie ingediend. Daarop is thans afwijzend beschikt, en gister- jj; voormiddag werd zij door de Delftsche politie aangehouden en naar 's-Gi avenhage overgebiacht. Tegen de bestuurders van den »Sociaal-Demo- cratischen Bond", tegen wie de rechtbank te Zwolle eerst weigerde rechtsingang te verke nen, is, na het daartegen gedane verzet, op grond ^an de beslissing in raadkamer van het Hof te Arnhem een instructie geopend. Thans is de instructie gesloten en den beklaagden ge meld, dat zal worden gerequireerd tot buiten- vervolgingstelling ter zake van het feit (veibo den vereeniging) in het bevelschrift van het Hof omschreven. Gisteren stond voor de rechtbank te Middel burg terecht George Reens, uit Liverpool, be klaagd van op den In dezer den stoker P. Abra- hamse zoodanig met een mes te liebben gestoken, dat de dood bijna onmiddellijk volgde. Het O. M. eischte deswege zijne veroordeeling tot 6 jaar gevangenis. Uitspraak over 14 dagen. SCHIEDAM. Zondag kwam van de trawler- visscherij binnen de stoomtrawler Vigilant kapt. A. Heinen, met een partij versche visch. VLAARDINGEN. Dat de haringvisscberij in 1892 voor de reederijen zeer nadeelig is ge weest, blijkt uit de balans der maatschappij >De Noordzee" alhier. Deze maatschappij heeft met 10 schepen ongeveer f14.000 verloren. SCHEVEN 1NGEN. Gisteren kwamen 36 schuiten met versche visch aan. Er werd besteed voor tongen 4080 c., tarbot f 48, griet f0.75f, rog 3035 c., hanen fl2.25, kabelj. f0.503, schol f47, bolk fli.25, braad f34. kokaat f23, De vorige week werden alhier ter markt aange voerd en verkocht 2018 zalmen, 1709 elftenen 1 steur. AMMERSTOL. De vorige week werden alhier ter markt aangevoerd 205 zalmen, die voor f 1.10 a 1.20 per 31 kilo werden verkocht, en 80 elften, die f 0.60 a 2.50 per stuk opbrachten. GORINCHEM. Van 5 tot 7 dezer zijn aan de vischmarkt -Ihier afgeslagen 4t zalmen, pnjs f0.35 tot 1.11 per i/s Kilo, en 55 elften, prijs f0 36 tot 1.80 per stuk.

Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5